Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:54 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Малко размисли
МнениеПубликувано на: Сря Авг 31, 2011 10:47 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 9:08 pm
Мнения: 241
Задавали ли сте си въпроса защо по реките ни има бракониери?Кое кара хората да разпъват мрежи или по никакъв начин да не спазват правилата за риболов?Може би една от причините които всеки път се изтъкват е безпаричието на хората.Е да ама не.Оказва се че повечето от заловените бракониери всъшност работят нещо си и просто "между другото" докарват по някой лев.За мен у повечето хора в България липсва каквото и да е възпитание насочено към опазване на природата и рибите.И ниска култура.За повечето хора риболовът е свързан с ядене на риба а не спорт.Например по селата хората живеят с усещането че реката покрай селото си е "техна" и че могат да правят каквото си искат на нея.Да я превърнат в сметище,или да изловят всичко в нея.И никой не може да даде логично обяснение защо го правят.защото винаги е било така.за тях няма забранбен сезон, събота и неделя,минимално допустим размер.Работата ми е сързана с много командировки из цялата страна, откъдето произлизат тези ми наблюдения.И поради тази причина ми е забавно когато някой крие имената на реките пускайки репортажи.А меснитеси ги знаят до една/но това е съвсем друга тема, нека не се отплесвам../.
Излиза че проблемът с бракониерството е доста по-комплексен отколкото изглежда.И той няма да се реши с глоби а с възпитание.И след още няколко поколения.И ще имаме реки като в Босна например.
Поздрави,Цветан

_________________
fly fishing to the limit


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 31, 2011 4:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 11:04 am
Мнения: 154
Местоположение: София
Много интересен въпрос : )
За да разберем защо ги има, трябва да разберем какви са бракониерите и какви са техните подбуди.

Първото условие, от което биха произлезли някакви по-конкретни разсъждения е следното: Приемаме, че бракониерите не са един вид, а няколко./ предполагам с достатъчно количество подвидове/
Ще се опитам да дам някакво начало на най-общото им структуриране.

1.Вид – Местните. Булгаристан е малък и нямаме обширни речни участъци, които да не преминават покрай и в населени места. Повечето от местните, които цял живот живеят до някоя река/водоем/ никога не са се занимавали и няма да се занимават със спортен риболов. Реката /водоема/ най-често и на първо място е възприеман като жизнено важен водоизточник за поливане, напояване на добитък, място за пране, къпане, сметище /което отнася боклука в по-долното село/ и прочие стопански и не толкова стопански дейности.
Когато средностатистически българин, занимаващ се основно със земеделие и скотовъдство поиска да яде риба, той си я хваща по начини, които са обявени и считаме за бракониерски. Основната причина не е някакъв душманлък, а най- елементарна липса на време през активния сезон на полска и кърска работа. Мята се сракме, опъва се някоя мрежа и при добра слука внучето, бабата, комшиите и котките от махалата хапват риба.

Аз лично считам този вид за по-безобидни, защото тези хора не целят изтреблението на рибата и са с ясното съзнание, че в един момент пак ще им се прияде и трябва да има откъде да си я хванат.
Исторически погледнато, това, струва ми де е и най-устойчивия и изпитан през вековете начин на риболов по нашите земи. Тук може да се добави риболова с голи ръце, пръти и кошове...

2.Вид – /Дребните търговци / - Зареждат според зависи един или няколко ресторанта/магазина/ и общо взето изкарват по някой лев покрай това. В името на търговийката всичко е позволено и никога не е досатъчно.

3.Вид - Айдуците – най- често този тип не бракониерства от икономически подбуди, а е воден от началото на бабаитлъка и хайдутлука, кодиран дълбоко в ДНК то му. Важно е да се върши нещо незаконно, заради тръпката... че си нещо повече от балъците, че имаш свои хора, че можеш да платиш, че си на ръба...Фолк - хита „И ловец съм и рибар съм” отразява до голяма степен въжделенията на този вид. А представителната му извадка е стряскащ процент, ако изобщо има начин да се изчисли...


4.Арендаторите /Едрите търговци/ – тук няма нужда от никакви коментари – на всички е ясно какво се случи през 90 те на повечето язовири...Става въпрос за по- голямата част от арендаторите, защото има и такива, които са спасили не един водоем от останалите видове...

5.Орките /мангасарите/ - сега нямам време, но този вид е толкова комплексен като поведение и светоусещане, че изисква по- специално отношение : )

Далеч съм от мисълта, че написаното е изчерпателно. Със сигурност съм пропуснал нещо. Може и за нещо да не съм съвсем прав. Добавяйте и поправяйте : )


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 31, 2011 6:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 9:08 pm
Мнения: 241
Бай Колю ме допълни чудесно.Наистина най-масовия тип бракониери е 1.Но не те нанасят големите щети,макар че при тях се наблядава ефекта на натрупването.За другите,крупните бракониери според мен има едно просто решение- да им се отреже клиентелата.А именно магазините за сурова риба.За мен като зооинженер е ясно кои са стопански ценните видове риба.За инспекторите от Агенция за безопасност на храните също.Е като започнат да бичат адските актове за липса на документ за произход и качество на .. каракудата например,търговецът би се замислил дали пак да пуска риба без документ.Едно на ръка че да купиш риба без гаранция за качество си е рисково,ако че по рибите у нас няма паразити,сериозно застрашаващи здравето на хората.
Получава се добра дискусия....
Цветан

_________________
fly fishing to the limit


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 31, 2011 7:57 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Думата "бракониер", е френска,за пръв път е въведена на Женевското езеро.Бракониери е имало винаги ,и навсякъде.Във Англия всеки е имал право да застреля бракониера-и да го остави на брега, наметнат с мрежата-не се е възбуждало дело!
Относно мухарството, и бракониерството у нас..
Мухарството има толкова традиции в народностната психология, колкото голфът-никакви.Това е начин на доставяне на удоволствие, характерен за хора, които минимум от 4 поколения нямат представа, кой ден сме днес-ако им трябва, слугата го съобщава. По тази причина,няма начин мухарите да бъдат обичани, и поощрявани-даже чрез бракониерството им "се отмъщава".Мухарите отвръщат, като си създават изкуствени "райски места", или се завират по дерета, където няма да слезе коза да пие вода.
Всички изброени типове бракониери ще процъфтяват, защото..."ми понеже е яко, гот е".Най-ама най-потресаващото е, че се разпъват километри мрежа, в които има по една риба-и въпреки всичко продължават.
Във нашата страна, както всичко останало, нещата са смешни.Вижте какво става в Русия, даже на относително охранявани места, като Колския полуостров-там си е война, със снайпери и картечници..
Това няма да спре.Въобще. Ситуацията в света се влошава-унищожи се самата представа "да бъдеш мъж"-да печелиш добре, жената вкъщи да е доволна, и като си легнеш, да пийнеш една бира пред телевизора.Много малък процент заспиват така.Останалите винаги ги гложди от кредит, през абитуриентски бал, до неплатено парно и осигуровки.Водоемите в цял свят стават все по-зле- независимо от пазенето, и зарибяването..Космически са сумите, които се плащат, за да си сам със големи риби, така както ги е създал господ...
Така че, превъзпитанието е работа достойна, но в перспектива съмнителна...Трудно се преборва човешкото у човека...

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 31, 2011 9:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 9:08 pm
Мнения: 241
Данчо,незнам дали има нещо общо между мухарският риболов и бракониерството.Не съм съгласен също така че е елитарно занимание.Всеки втори реднек в Америка го практикува.Но не това е и темата.Да,нещата вървят на зле,и аз смятам че представата за мъж много се е променила.Материализма взима превес.Но просто у нас ...представите на хората са сбъркани.Обществото ни е пропуснало много.Не казвам че хората са виновни за това,просто те са жертва на историята.Дали например западняците бракониерстват?Да,в някакъв минимален процент да.Но масово дори не могат да си и помислят за това.Ако че имат кредити,деца,семейства,ипотеки,остават без работа.За нас това са само оправдания.Какво се е случвало с бракониерите в англия?Дебел дъб и въже.В днешно време глоби.И с течение на времето са променили донейде мисленето на хората.За нас тепърва се налага да възпитаме у себе си подобно чувство.

_________________
fly fishing to the limit


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 01, 2011 7:30 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
За съжаление, у нас има и мухари бракониери,по-опасни от хлорната вар-манталитета на хората не се променя.
Америка не я слагай в играта-това е държава, създадена от малко хора, на огромна територия с най-хубавата природа .Открай време е прието всеки да прави на полето каквото си скимне.Едва в последно време има "кеч енд релийз", и то предимно на знакови,емблематични места, от които се изкарват яко пари от туристите.Реднековете са синоним на зловещи тъпаци, в сравнение с които шопите примерно изглеждат като от виенската филхармония. Апропо, във Австрия, която е може би най-добрата дестинация за мухарство, със легендарни традиции,хората, които ловят на муха, са много малко-счита се за действително елитно и скъпо хоби.То и цените им там са....Действително добрите ,емблематични реки са по 70-140 евра на ден. Вярно ,че има и по 25-30 евро на ден, което минава за безплатно, но, повярвайте ми/бил съм нееднократно/- не е кой знае какво.
Според проучване на Р. Мозер, ЦЕЛИЯ немскоговорящ пазар на мухарски неща в Европа- Швейцария, част от Италия, Германия,Австрия е под 50 000 човека..
Отплеснахме се от темата :D Бракониери има и в Австрия- предимно източноевропейци, поляци, спинигисти.Похапват си трофейни рибки от мухарските реки.Разминава им се, ако внимават, защото съзнанието на австриеца е ИЗЛЕКУВАНО завинаги от това, да си помисли че може да лови без билет, или да замята, където и на каквото му скимне..
У нас, сме зловеща комбинация. От една страна, продължаваме да живеем, все едно сме в Сибир-всичко има за всички, трябва да се безчинства на воля , и да е безплатно.От друга, хората , които са ловили навън, действително с години, възприели са тамошната система, И ИМ ХАРЕСВА ,се броят на пръсти!! Всичко останало е от поговорката: "кисело е гроздето"- безкрайно умуване на тема: " аман от бройлери" ," аз платена любов не правя", " тоя к`во се прави на баровец", и т.н, и т.н. Крайната фаза на всичко това е генералната констатация , че тук е пълно с риба, и който не може да си хване кило балканка , е лимонада. Не искам да ви казвам, как се отразява това на хората, които контактуват с тези апологети на мухарството.Хора ,купили си вчера въдица ,и опитващи се отчаяно да се научат да хвърлят, и да хванат някоя рибка. 80% се разочароват-завинаги!За съжаление, такива корифеи са много..
Много още може да се разсъждава. И сме го правили много във форума...
Поздрави!!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 01, 2011 1:21 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Даньо, наистина съвсем не е добре щом напоследък пишеш само сериозни неща.
Колко ли поколения ще ни трябват тук за да прогледне народеца...

Жив и здрав бъди, приятелю!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 01, 2011 9:39 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Дек 09, 2007 5:46 pm
Мнения: 68
Местоположение: Русе
А Вие какво сте направили за да спрете бракониерството?

Поздрави Д.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 01, 2011 10:03 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 9:08 pm
Мнения: 241
Всеки един от нас отговаря за своите си постъпки.И да дадем пример на останалите.Нима е наша работа да седим до реката с ояга?Проблемът е доста серизен за да може който и да е да гарантира че това неприятно явление би могло да се изкорени ей така,хоп...идеята на темата ми по-скоро бе причините които карат хората да нарушават правилата за риболов.
П.С. А вие колега Русев,какъв е вашият принос в борбата с бракониерството?

_________________
fly fishing to the limit


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 02, 2011 8:04 am 
Offline

Регистриран на: Нед Дек 09, 2007 5:46 pm
Мнения: 68
Местоположение: Русе
Еми кво да ти кажа,направил съм много.......седя по цял ден във форума,хваля Фирмата,хваля и другите Фирми,анализирам колко лошо било положението,рева че няма пъстърви по реките и че Емо Петрунов лови по 20-30 риби на излет от същите тези реки без риба!!!!!!! Като отида на реката се ядосвам, нищо не предприемам, и като се прибера във форума веднага пускам гневна тема.Много съм добър! А?

Поздрави
Д.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 02, 2011 8:20 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 9:08 pm
Мнения: 241
Не ми се сърди ама не схващам какъв ти е проблема...
П.С. Ако Петрунов е проблема или поне част от него- счупи му дясната ръка и готово. :D

_________________
fly fishing to the limit


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 02, 2011 9:44 am 
Offline

Регистриран на: Нед Дек 09, 2007 5:46 pm
Мнения: 68
Местоположение: Русе
Еми щом не разбираш проблема е твой....за съжаление.

Поздрави


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 02, 2011 9:56 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 9:08 pm
Мнения: 241
Е,обясни де.Няма смисъл от подобни недомлъвки.Споделяме мнения.Тва твойто малко ми прилича на заяждане,без да се обиждаш.

_________________
fly fishing to the limit


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 02, 2011 2:35 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
Колега salmonman, вярно е, че повечето "помагат" седейки пред компютъра, някой пък само ръкопляскат на други.. както и да е. По-вжното е, че има и такива които наистина правят нещо! Поразрови се из форумите и ще разбереш. Ако те затруднява цъкни тук и тук и тук ...

Инак наистина е по-лесно само да се ръкопляска, ама кой каквото може - това прави..

Жив и здрав,
А.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 02, 2011 3:06 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 9:08 pm
Мнения: 241
Колеги, поздравления за акциите на русенци.Но пак казвам че идеята на темата ми не бе кой какво е направил,и колко километра мрежа е хванал.Не ръкопляскам на никоя "Фирма".Каквото и да значи това.Идеята ми бе да се опитаме да вникнем в това явление.И се появява г-н Русев,станал с дупето нагоре,да ме прощава, и праща опита ми за дискисия в посока съвсем друга на желаната от мен.Ако бях кръстил темата си "Кой какво направи за да спре бракониерите, и Петрунов в часност", приемам критиката.

_________________
fly fishing to the limit


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов