Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 8:24 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 69 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Промени в ЗРА!
МнениеПубликувано на: Пон Окт 31, 2011 10:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Коментирали сме го ,сега ще се поразтърся да го намеря. <occasion

_________________
Вместо да се жениш-намери жена която мразиш и купи апартамент.....същото е!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Промени в ЗРА!
МнениеПубликувано на: Пон Окт 31, 2011 11:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Такааа, значи вие искате с един закон да направим България първа мухарска република! И да няма повече боклуци по улиците(в преносен смисъл включително) , да няма чалга от всеки отворен прозорец, а само рок! Хората да са станали едни такива добри и логични, почти като нормални човешки същества..... Дадено! И аз искам същото. За съжаление ще ми се наложи да цитирам големия Петко Бочаров - Да , ама Не!!!
Сега сериозно - нека погледнем по-практично на нещата. Ако ще и да има някаква възможност за въздействие върху Законодателя, това ще стане единствено чрез консенсус(ба*ти думата) между колкото се може повече и различни клубове! Нека потърсим предложенията, около които да се обединим, а не тези, които ни разделят! Това ще даде тежест на предложенията! Извинете ме, ама не мисля , че някой ще се трогне до болка , само щото няк`ви си 300-400човека искали да си размахват белите въженца по реките... =; Ако се стигне до пробив, то всеки клуб ще може да си решава режима на риболов в участъка - отдаден му за стопанисване.
И друго ми е много интересно, а именно как ще понесат новината риболовците с жива стръв на пъстърва, че няма да могат повече на любимата си река :-s В голяма си част тези хора са местни, в смисъл имат реката за бащиния. Че то ще настане революция бе , колеги!
Така като гледам списъка с предложенията е възможно да се обединим за отпадане на забраната за риболов през седмицата , за намаление на допустимия брой пъстърви и ГОЛЕМИЯ ВЪПРОС около отдаването на речни участъци за стопанисване на клубовете , да речем по определени от Закона критерии! Другото са празни приказки, къде кво се случва, къде колко риби можеш да вземеш , къде колко СТОТИН години традиции имат в мухарския риболов... Имат, ама ние нямаме... К,во да направим сЯ !? По-добре да вървим лека полека напред, важно е да не седим на място!
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Промени в ЗРА!
МнениеПубликувано на: Вто Ное 01, 2011 12:04 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Чичо Док, ако законът реши другите ни проблеми , то стръвта и разумните бройки ще ги преглътнем някак... :-k Трябва да се търсят две неща - контролиращ и добър стопанин + мирни потребители!
Жоро е прав, че няма да стане с фокуси - иска се труд, труд и пак труд!
Търпение и постоянство...
Идеята през седмицата да се лови със задължително връщане на улова е ПЕРФЕКТНА!!!! =D>

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Промени в ЗРА!
МнениеПубликувано на: Вто Ное 01, 2011 12:11 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Жоро, кучето е заровено имено в консенсуса(колкото и да е нелепа думата като такава)...е това ни пречи като нация винаги. Щото от шамани и разбирачи ми писна. От лозунги също.
Друго са търсещите келепира, те в един момент може да се окажат и по-надеждните щото прогреса е в моркова подпиран от тоягата, ако ме разбираш.
Резултатен според мен вариант е ясен и педантично приложим закон, ама закон, не пожелания и мъгливи чиновнически съчинения писани от хора дето хабер си нямат от проблема.
Е, дали ще стане не знам, все пак дано... така поне имам надежда :D

И щото Бранко спомена другаде, че този въпрос се срича в три форума, на което мое се гледа и като апотеоз на "консенсуса" в т.н. мухарско общество у нас, та за т'ва пействам какво написах другаде, да няма не разбрали за позицията ми:

Според мен приоритетите, които бих искал законово да се случат, касаещи пъстървата са:
- да се разреши риболова през седмицата
- намаляване бройкате вземани риби, защо да няма участъци от реки където това и да е забранено.
- проблема с разногласията относно риболова на стръв, поне дадени участъци от река/и да са само за изкуствени примамки, не вярвам да стане само за муха но може да се опита.
- корекция в реките с пълна забрана както и включване на други в забранителния списък за размножителния период (напр. земенската част на Струма до Ръждавица, Златна Панега)
- по-сериозни адм.наказания за хванати бракониери и то така написани, че да не се оспорват в съда, също и консфискация на риболовното имущество на хванатите бракониерите в момента на деянието
- регулации касаещи зарибяването от всякакъв аспект
- регулация на реките попадащи в зоните на ловните дружинки от БЛРС където се чува че на практика те си поставят правила
- държавна такса за пъстървови реки различна от общоизвестната важаща само за тях където другата не важи.
- участъци от реки за стопанисване от клубове за риболов само на муха

За мен всичко това си заслужава , но искането е едно, интересите и даването друго а реализацията трето.

В заключение, приемам всяко мнение, лично или клубно, но никой не може да ме задължи да го подкрепям щом мисля различно.
Нищо лично, Жоро, отплеснах се...

Поздрави!!!

п.с. Мечо, всички искаме това онова, но какво можем ние да дадем.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Промени в ЗРА!
МнениеПубликувано на: Вто Ное 01, 2011 12:30 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Док - можем да дадем много! Затова писах това за труда, търпението и постоянството! От личен опит знам, че в началото е пълно с ентусиасти, лидери и организатори, а накрая оставаме 2-3-ма и роднините ни питат "ти ли си най-глупавия та не си се отказал като другите?"... :roll:
Нужно е да правим малки, последователни и логични стъпки в това начинание! Жоро е прав, че хората за които реката е "бащиния" трудно ще бъдат преборени дори и от най-коравия закон! Ти ги биеш - те ти сипват една торба хлор на изворите и ти се самоубиваш в пристъп на отчаяние! Нали? Тоест трябва да се търси баланс между нашите мераци и етно-културните ни дадености!
В другия форум зачекнах темата за финансовия интерес на "аборигените" от "селския" туризъм! Виждал съм хора, които имат животни, мизерстват, но не правят сирене или кисело мляко за продан! Или имат пустеещи етажи от къщата, но нямат готова стая за гости! Аномалии - колкото щеш! Тук има доста "вакуум" за пълнене...Бъди сигурен, че на 99,99% от "местните" и през ум не им е минавало, че в това реката им да е пълна с риба може и да има печалба!
Много е работата и държавата САМА не може да се справи...

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Промени в ЗРА!
МнениеПубликувано на: Вто Ное 01, 2011 9:39 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Мишо, съгласен съм с теб по всички точки и не казвам че трябва да подкрепяш някой насила за нещо, което не те кефи! Казвам само , че има общи искания , които можем да подкрепим всички! За останалото нека решат клубовете, ако им дадат да стопанисват реки.... Тва е всичко!
Мечо, така е - хората хабер си нямат от такова нещо като хубава река за риболовен туризъм! Това лято ходих няколко пъти до Смилян и там Арда е фантастична река, ама кво да ти кажа, много прост народ ходи около нея... Хванах веднъж нашия гид в месността( щото бяхме на един тимбилдинг и едни месни алпинисти ни развеждаха из атракциите там) на мохабет и му викам - човек, тук е рая на Земята, имате всичко - уникална природа, много туристи, села пълни с млад народ( Удивих се на Смилян) ! Защо не направите една зона от реката охраняема и ще имате още повече туристи и приходи по още едно направление!? Той човека ме гледа , гледа и хич не разбра за кво му говоря... Вика ми - че то има охраняем язовир , там може да ФатаШ ... Аз пак му казвам, не язовир, реката е хубава , пазете нея (супер лесно се охранява) , той вика, че то в реката няма риба.... =; Все едно си говорех на ръката!
За капацитета на ИАРА не искам да говоря, ясно е че и долните гащи ще им откраднат ако реши някой... Тази година с Краси си приказвахме с един горски(след като се бяхме отказали да го бием :D ) - поиска ни билетите горе на пътя и то като на някви овце ни подвикна. ШШШШ оооууууу, къде уа!? Направо едвам го удържах Краси. После се заприказвахме по същия въпрос са стопанисването и той вика - "Никога няма да стане тая работа в България" , подкрепен с характерния за умрялата работа жест с ръка... Кво да говорим повече за манталитет и тем подобни...
За това казвам, че ако ще става нещо, то ще стане мнооого бавно и полека!
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Промени в ЗРА!
МнениеПубликувано на: Вто Ное 01, 2011 11:27 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 10:26 am
Мнения: 411
Местоположение: София
Закони си има и сега! Няма кой да ги спазва и няма и кой да ги съблюдава. Ако има на всяка река по един горски с функциите на полицай и с нормална заплата, който да не се подвежда ако му предложат подкуп нещата са секунди ще си дойдат на мястото. Ако плащаш такса 5-6 лв. не повече в местния магазин и ловиш по реката и има един дет ти виси на врата и гледа дали прибираш маломерки и/или повече броки от разрешеното е друго вече. Още повече ако този човек взима някакъв процент освен твърди пари ще има стотици хора които ще искат да работят това нещо. И защо говорим само за пъстървови реки? Какво им е на клендурковците? Те са също обект на мухарски риболов колкото и странно да звучи за някои от вас :) Или там няма далавера щот ръстът бавничко ....

Аз имам един въпрос. Всичко е постигнато. Имаш река, огромни приходи, караш джип и ловиш балканки по 3 кг. (защото колкото и да сме идеалисти всичко се опира до доходите, нямаш ли доходи не функционираш нормално, а апетита идва с яденето) Как ми е интересно ще се оправите с проблема при който идва зима рибата си хвърля хайвера обаче ТЕЦ-а 10 км по-горе е решил, че поради маловодие или някава си друга там причина ше земе па да спре водата за 3-4 часа ... например :) ..... и така следващите 3 години .... Сериозно ли мислите че държавата ще се застъпи за 3-4 мухари срещу ТЕЦ-а ... Хм ...

Хрумна ми и втори въпрос. Общината изведнъж решава, че на реката трябва малко да и се поразчисти речото корито и земе с багера заличи сичкото ручейник дет има (както е в Самоков сега) па земе и лишанката и тя изчезне. Как си решаваш проблема с изхранваето на тая риба .... ? Защото освен, че ще се бори човек с бракониерите ще трябва яко да се бори и с държавата.

Според мен ако се стигне до там, че да се дават реки никое дружество няма да се добере до свястна река, да не казвам никаква. Всчико ще отиде в ръцете на разни мутри както е сега с язовирите, а ние ще станем известни като балъците дет прокараха още един закон в полза на мутрите .... В момента в който стане възможно това веднага тихомълком без никой да разбере идва човек с готовите пари и всичко става за секунди и тая река 15 г. е недостижима. Ще има хора които ще си я заградят и няма да пускат никой и ще си вадят рибата с мрежи просто защото могат и защото адвоката му за 500 лв. на час е намерил дупка в закона, която го позволява.

Както стана скоро с един язовир около София дет замина за 150 000 лв. без никой да разбере .... навреме

_________________
Rock Drinks Bulgaria


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Промени в ЗРА!
МнениеПубликувано на: Вто Ное 01, 2011 11:30 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 10:26 am
Мнения: 411
Местоположение: София
Що съм писал ТЕЦ не знам - ВЕЦ.

_________________
Rock Drinks Bulgaria


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Промени в ЗРА!
МнениеПубликувано на: Вто Ное 01, 2011 11:42 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
И на мен ми е ясно, че няма стане от днес завчера.Чудно ми е друго.Защо не дават участъци от реки за стопанисване? Какво ще загубят ако го направят и какво ще спечелят ако не го? Няма да им откраднем реката, нито ще копаме из речното корито за баластра ... Някой да се изкаже, моля! Този въпрос не спирам да си го задавам всеки път, когато чета подобни теми.Няма ли кой да им каже на "управниците", че това е една прекрасна инициатива.Няма как да са назад с пари или с каквото и да било друго.За какво толкоз си ги пазят тия реки, какво ще ги правят?

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Промени в ЗРА!
МнениеПубликувано на: Вто Ное 01, 2011 1:45 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
Аз не случайно в първия си пост апелирах риболовните клубове, защото те са запознати с материята - мислим я много отдавна. Не искам никой да ми се сърди, но малко хора иначе са си направили труда да прочетат закона и внесените поправки ...
В момента закона (ЗРА):
Цитат:
Чл. 15а. (Нов - ДВ, бр. 94 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 80 от 2009 г.) Министърът на земеделието и храните възлага на сдруженията по чл. 11 управлението на рибните ресурси в реките, старите речни корита и водните обекти по чл. 3, ал. 1, т. 2 - държавна собственост, определени само за любителски риболов


Предложените промени, минали на първо четене и ако не бяха "Балканка" и тази история с несъответствието с новите еропейски посоки щяха да минат в такъв вид:

Цитат:
§ 7. В чл. 15а се правят следните изменения:
1. В ал. 1 след думите „сдруженията по чл. 11” се поставя запетая и се добавя „ал. 1”, а думите „реките, старите речни корита и” се заличават.


, което означава, че за стопанисване остават само изкуствените водни обекти по чл. 3, ал. 1, т. 2 от ЗРА. И малката вратичка, която имаше досега за евентуално някога стоанисване на реки щеше да отпадне тотално и за необозримо бъдеще.
Имаме предложенията на "Балканка", които са успели да ги внесат между двете четения, отново казвам - можем да ги използваме за база, на която да допълним и доуточним и останалите (пак за пример - нощния риболов, който нас много ни засяга, а е забранен). Ако всичко е вярно със забавянето на приемането на поправките трябва да участваме отново с много уеднаквени и мотивирани искания.

Поздрави!

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Промени в ЗРА!
МнениеПубликувано на: Вто Ное 01, 2011 1:52 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Роска, ние докато почти цяла година умувахме колегите от Балканка не са седели, напротив.
Нали прочете в манията написаното от колегата atufektchi.
Въпреки това клуб Хач подготвя писмо с искания за промени в закона което ще депозираме директно до министъра.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Промени в ЗРА!
МнениеПубликувано на: Вто Ное 01, 2011 4:06 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
И те са се усетили буквално в последния момент, но са реагирали по най-правилния начин, постигнали са нещо и ако промените не се върнат за разглеждане, а продължат напред ще трябва да се надяваме техните предложения да минат, защото покриват в голяма част исканията на пъстървовите клубове. Поне е нещо. Ако обаче върнат промените за разглеждане ще се включим и останалите клубове пак казвам с уеднаквени искания - това е много важно, защото иначе нищо няма да постигнем.

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Промени в ЗРА!
МнениеПубликувано на: Вто Ное 01, 2011 4:34 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Промени ,касаещи пъстървовия риболов:
1.- Да се въведе отделен билет за риболов на пъстърва -годишен, седмичен, месечен, дневен лиценз, който да се заплаща отделно.Приходите да отиват само за охрана и зарибяване на пъстървовата зона.
2.- Да отпадне забраната през седмицата, вместо това да се въведе правило-не повече от три излета в рамките на една календарна седмица.Излетите да се заверяват във горепредложения лиценз / пример-отишъл си на риба понеделник, вторник и неделя, или неделя,понеделник и вторник/
3. Да се въведе ограничение за размера на риби за консумация-от 30 до 40 см. на 2 бройки,или над 60-като трофей, който се залаща отделно, по цена примерно 50 лв. за килограм.
4.Да се дадат пъстървовите реки за стопанисване на клубове.
5. Да се обособят участъци по реките само за риболов с муха и шнур.
6. Да се узакони дейността по зарибяване от клубовете.Да се даде възможност на клубовете след съгласуване с екоминистерството да интродуцира нови видове риба,обект на спортен риболов, или да подновява популацията на такива, съществували в миналото , и унищожени. Да се даде възможност на клубовете да имат рибарници за зарибителен материал, или да се включат задължително във държавният план за разселване на зар. материал.Пъстървовият материал да се зарибява само със контрол от местен клуб.

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Промени в ЗРА!
МнениеПубликувано на: Вто Ное 01, 2011 5:08 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Данчо, като гледам мислим в една посока, но дали, а дано .. :D

Роска, изглежда индивидуалните искания на клубно ниво ще се гонят "всеки за себе си" като това се заявява най-открито. Няма лошо, това ги удовлетворява хората, действат си, но мен не. Както и много други покрай мен, и какво от това, нали..
Който успял да се усети успял, излиза че всеки работи за себе си.. Ако се бехте съгласили да се даде широка трибуна на миналогодишните обсъждания около федерацията(кога ви карах да се отвори форума публично за всеки) то поне сега виното щеше да е превряло. Сега всичко почти отначало.. ама сме след последния вагон, освен ако не стане чудо в законодателния орган. А аз в чудеса и феи не вярвам.
Дано вие се преборите за парче от янтрата при вас, поне имате единство и правите полезни неща, и вярвам че ако ви я дадат ще стане още по-добро място за риболов.

Поздрави на дерзаещите.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Промени в ЗРА!
МнениеПубликувано на: Вто Ное 01, 2011 6:00 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
На нас едва ли ще дадат парче от Янтра.Много по-лесно ще е малка община-примерно Ценово да си стопанисва района.Там има лична заинтересованост.Както се спомена в по-горните постове има села ,които са узрели за селски туризъм с интересуващата ни нас посока.Когато протестирахме срещу ВЕЦ-а,кмета пита инвеститорите....За нас ква е далаверата....и те се изсмяха.От туризма ще имат далавера и с наша помощ...правилната посока,ще е изгодно за всички.Говорили сме с кмета на селото,с местния клуб.Направени са някои проучвания.Хората са отзивчиви....трябва само да се правят контакти и да се обясни.Хотелиерство,ресторантьорство,лодки под наем,гид,охрана.Местния клуб може да ги осигури,от селото и за селото.

_________________
Вместо да се жениш-намери жена която мразиш и купи апартамент.....същото е!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 69 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов