Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:08 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 62 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: ЗА смазките
МнениеПубликувано на: Съб Яну 08, 2005 8:30 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 6:23 pm
Мнения: 537
Местоположение: Wherever the trout are
Здравейте колеги,ако не съм аз кой ще ви досажда(ама даже 10 мухи акулски получих задето досаждам!)-та ето ме отново с поредния си въпрос-ще кажте ли нещо за смазката за сухи мухи щото аз наскоро научих че има и таквоз чудо и необходимо ли е то-къде, кога, защо?И върши ли добра работа щото (досега колкото съм ловил със сухи мухички-10 излета с 5 метров директе-1,5 м влакно и на края мухата) наистина има един момент дето мухата се намокря повечко и потъва особено мухи с тънко тяло ихакъл който бързо поема водата!
Благодаря на отзовалите се!

_________________
http://mankovflyfishing.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 08, 2005 8:49 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Мънков вече не използвам. Правя от даден вид 10-20 мухи и тогава стартирам за риба. Като се намокри мухата я слагам на парче микро пореста гума закачено на елека да изсъхне. Някой елеци имат такова място околко горните джобове направено от подходяща материя. Друг хитър вариант за сушене на мухата е кутия от филмче за апарат напълнене до половината със силика гел. Слагаш мухата в това и след време се изсушава. Другият е най-стандартният начин за изушаване чрез многократно махане на мухата с мухарката в ляво и дясно. Общо взето така вче правя. Не отричм смазката, но да се дава 7-ем кинта за такова мазило на Кортланд е въпрос на избор.

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 08, 2005 9:47 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 8:04 am
Мнения: 61
Местоположение: Пазарджик
Мънков, малко ли ти се видяха мухите от Кискинов?
Смазката за мен е един от задължителните атрибити,както и ароматизаторите.Иван е прав ,че в магазинната мрежа тя е скъпа затова ще споделя как съм решил проблема за мен:
гъша мас 20-30%
санитарен парафин останалите70-80%
Слагам метален съд на печката в които съм сложил"продуктите" след като се разтопят разбърквам и сипвам в кутйки от дамски мазила с капачки.За да стане по-гъсто се слага повече парафин и обратно... :!:
След като "замръзне"се изрязва от киче или вълнен плат парче с формата на кутйката и се слага върхо смазката. Да не забравя :!: : Да си почистиш печката за да не ти строшат някои тиган в главата като мен. :!: :!: :!:
Сега Акулеску Модераторов ще ме навика, че пиша за манджи в този раздел но след първата чаша вино ще му мине :oops: :oops: :oops:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 08, 2005 9:50 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 8:04 am
Мнения: 61
Местоположение: Пазарджик
Да не забравя нее опасно дори женати да се намаже със смазката.
Пък току виж и харесало :D :D :D :D :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 08, 2005 10:06 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
Аз винаги смазвам повода-така не потъва и не завлича мухата под водата. Най-напред ползвах вазелин, но много бързо пада. После ползвах оригинална на Кортланд, но е скъпа и малко. Най-накрая след като споделеих мъките си с д-р Заеков той ми препоръча ланолин. Това е продукт използван от аптекарите за изготвяне на поръчкови мехлеми. Получава се като страничен продукт при изпиране на овча вълна и затова се нарича още "вълнен" или "овчи восък". НА цвят е от светло до тъмно кафяв и гъст като свинска мас. една кутийка от мехлем струва стотинки (но някои аптеки не искат да го продават). Изрично подчертавам, че се използва само за смазване на шнура, като е много удачен-издържа много дълго и повода плува идеално.
За смазване на мухите ползвах течен парафин, но вече не ги смазвам- или ги сменям периодично, или като замахна 2-3 пъти с шнура и те изсъхват.

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 08, 2005 10:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 6:23 pm
Мнения: 537
Местоположение: Wherever the trout are
Е надявам се баща ми или майка ми да не ми откажат и да ми забъркат един такъв мехлем!

_________________
http://mankovflyfishing.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 09, 2005 12:04 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
S.Mankov написа:
Е надявам се баща ми или майка ми да не ми откажат и да ми забъркат един такъв мехлем!

Само ланолин да ти купят- без други съставки!

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 09, 2005 12:36 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 04, 2004 7:35 pm
Мнения: 37
Местоположение: жк Дружба2
Въпросът ми към вас е - допустимо ли е и върши ли работа за смазка да се използва свинска мас?

_________________
Винаги готов за мухарски риболов!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Смазките...
МнениеПубликувано на: Нед Яну 09, 2005 2:43 am 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 11:35 am
Мнения: 520
Местоположение: sofia
значи според мен не ви трябва тъй като са много скъпи,но предимно аз си купих от магазина на DAM едно нещо което изсушава мухите,значи в кутийката която купих имаше нещо като захар и поставяйки мухата в нея се клати и тя се суши за секунди при това положение не виждам необходимост от смазки,трябва да ви кажа,че риболова на суха муха е по сложен и по скъп от колкото на нимфа или стример така,че аз специално изключих този риболов и минах на нимфа и трябва да ви кажа,че при него се хващат много по- големи риби.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Смазките...
МнениеПубликувано на: Нед Яну 09, 2005 11:35 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 6:23 pm
Мнения: 537
Местоположение: Wherever the trout are
alexs написа:
значи според мен не ви трябва тъй като са много скъпи,но предимно аз си купих от магазина на DAM едно нещо което изсушава мухите,значи в кутийката която купих имаше нещо като захар и поставяйки мухата в нея се клати и тя се суши за секунди при това положение не виждам необходимост от смазки,трябва да ви кажа,че риболова на суха муха е по сложен и по скъп от колкото на нимфа или стример така,че аз специално изключих този риболов и минах на нимфа и трябва да ви кажа,че при него се хващат много по- големи риби.

Да ме прощава Акулата че малко ще се отклоня от темата която зададох, но,-защо риболовът на суха муха да е по скъп? Аз лично мисля,че това е истинския риболов на муха и шнур,като въобще не отричам нимфите и стримерите,но доколкото съм запознат с тях се лови по трудно! Че се ловят по големи риби спор няма-ама то си има сезони и за нимфа и за суха муха тъй че немисля че трябва да се отдаваме само на едното!alexs ще се радвам някой ден да се видим и да ми разкриеш тайните на риболова с нимфа!
Поздрави!

_________________
http://mankovflyfishing.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Смазките...
МнениеПубликувано на: Нед Яну 09, 2005 12:51 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
alexs написа:
значи според мен не ви трябва тъй като са много скъпи,но предимно аз си купих от магазина на DAM едно нещо което изсушава мухите,значи в кутийката която купих имаше нещо като захар и поставяйки мухата в нея се клати и тя се суши за секунди при това положение не виждам необходимост от смазки,трябва да ви кажа,че риболова на суха муха е по сложен и по скъп от колкото на нимфа или стример така,че аз специално изключих този риболов и минах на нимфа и трябва да ви кажа,че при него се хващат много по- големи риби.

Toва в кутийката е силикагел -той бързо абсорбира влагата и мухите изсъхват(за справка вижте и поста на Иван). Колкото до свинската мас-и тя се размива бързо и пада от повода. Затова ползвайте ланолина-извънредно устойчив е - една част ланолин може да поеме до 300 части вода.

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 09, 2005 6:17 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Станислав написа:
Здравейте колеги,ако не съм аз кой ще ви досажда(ама даже 10 мухи акулски получих задето досаждам!)-та ето ме отново с поредния си въпрос-ще кажте ли нещо за смазката за сухи мухи щото аз наскоро научих че има и таквоз чудо и необходимо ли е то-къде, кога, защо?

Станислав написа:
Да ме прощава Акулата че малко ще се отклоня от темата която зададох, но,-защо риболовът на суха муха да е по скъп?

Здрасти, Станиславе, за второто ти е простене, щот си още млад и зелен, за първото ще ти кажа, че аз използвам за сухи мухи вазелин, боров, от аптеките, бял е на цвят и върши добра работа. Като си топнеш показалеца лекичко в кутийката след това размажеш хубавичко с палеца и показалеца, това което ти е полепнало по покзалеца, хващаш мухичката и власинка по власинка внимателно я смазваш преди да започнеш да ловиш с нея. Така изкарва известно време, докато я засмуче някоя риба и намаже с рибешка слуз. После взимаш една кърпичка подсушаваш си я и пак повтаряш с вазелинчето.
Междудругото, Станиславе от това второто горе, което започна за суха муха и нимфата, ще стане чудесна тема, на твое място бих я задал като отделна, щот съм сигурен, че ще се рагърне доста.
Поздрави на всички, смазващи мухички, не само от София до Кулата.
Акулата


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 09, 2005 7:49 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
Az лично имам много скромен опит от риболова с нимфа, но не намирам причини да е по-евтин...Ако всичко опира до смазката, вазелина, ланолина, силика гела , не ми се вижда чак такъв разход...

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Здравейте
МнениеПубликувано на: Нед Яну 09, 2005 8:04 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 11:35 am
Мнения: 520
Местоположение: sofia
значи на нимфа се лови все едно, че ловиш на стръв така, че не виждам никаква разлика между риболова на нимфа и с естествена стръв.Между другото нимфата във водата се движи естествено а когато ловиш на естествена стръв тя се разпада и трябва да я сменяваш с друга така,че мухарството е супер та става въпрос за сухата муха при този риболов трябва да имитираш много точно насекомото за да имаш резултат и при този риболов се ловят горе долу предимно маломерни риби а при нимфовия риболов се ловят много по голями екземпляри а това,че риболова на суха муха е най хубав и има повече кълвене на него не мога да спора по този въпрос така, че според мен риболова на суха муха е доста сложен недейте да мислите,че е много лесен както си мислят някои.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Здравейте
МнениеПубликувано на: Пон Яну 10, 2005 2:27 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
...

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Последна промяна D-r Misho на Съб Юни 23, 2007 6:51 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 62 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов