Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:55 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Мар 29, 2007 2:05 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 11:35 am
Мнения: 520
Местоположение: sofia
аз ловя без индикатор но е малко сложно и въпросът ми е от какъв материал да си направя индикатор така че лесно да се маха и бързо да сменя нимфата със суха муха благодаря ви :lol:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: хай
МнениеПубликувано на: Чет Мар 29, 2007 4:35 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 11, 2004 5:12 pm
Мнения: 507
Местоположение: София
Според мен риболовът без индикатор е много по-вълнуващ, макар че понякога усещаме късно кълването или изобщо не го усещаме. Аз лично никога не съм ловил с индикатор и по тая една причина не мога да ти кажа колко по-удобно е, но:
1. В повечето случаи се лови на неголяма дистанция, на която усещаме добре кълването.
2. При риболов на по-голяма дистанция усещам кълването или пак с усет по шнура, или по промяната на движението на върха на шнура, ако ползвам плуващ (в почти всички случаи, тъй като с потъващия ловя много рядко).
Доста колеги ще ти кажат, че индикаторът дава предимства - вероятно са прави. За мен обаче риболовът с индикатор наподобява нещо като усложнен риболов на плувка, тъй че предпочитам без. В крайна сметка всеки си има предпочитания. Моят съвет е - ако си почнал без индикатор, карай си така и занапред.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 29, 2007 6:29 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Аз по принцип малко ловя с нимфи,но също предпочитам без индикатор - някак,така на усет,ми е по-тръпка.Пък и всички риби,които съм хванал с нимфи,са уловени без индикатор :D ...
Веднъж при силен вятър и доста големи вълнички,реших за по-добра видимост,тъй като при това положение трудно се вижда края на шнура,да сложа индикатор.Ефекта - при по-близка дистанция върши работа,но при по-далечно замятане,почти не се вижда.Това е,както казах,при силен вятър и големи вълнички.
Иначе всеки може сам да пробва с и без индикатор и да си прецени.Аз,лично,предпочитам без...

Поздрави ! ! !

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 29, 2007 7:34 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 12:11 pm
Мнения: 1177
Местоположение: Sofia
Интересна тема и аз на времето ловях без индикатор но изпусках много риби защото когато нямаш богат опит а си гледаш края на шнура само ще си го гледаш и ще хващаш риби самозасекли се :) индикатора е много нужен не достигнах сам до идеята осветлиха ме и така откакто ловя с индикатор хващам 3 пъти повече риба. Но пак казвам всеки си лови както си иска. Смятам че от тук нататък темата може да се развие и за видовете индикатори и кой какво ползва защото и червения маркер в края на шнура е варянт на индикатор.
Поздрави и успех.

_________________
Work is for people who don't know how to fish...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 29, 2007 9:14 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:13 pm
Мнения: 309
Местоположение: СОФИЯ
Виж сега колега, дали ловиш с индикатор или без си е лично твое право.По принцип индикатора ти помага да откриваш кълванетата , липсата му води до пропускане на много кълванета.Отделно индикатора ти помага да презентираш на правилното място и дълбочина примамката.В много случаи пъстървата след като усети нимфата, че не е точно като истинската и храна я изплюва, така че индикатора ти помага да си няколко секунди преди нея.Естествено добрите риболовци нямат нужда от него , даже им пречи,щото се чувства вече значителната им мощ и невероятното им превъзходство спрямо рибата.Демек вече пъстървата няма никакъв шанс..... :D :D :D Аз не съм толкова добър и затова ползвам индикатор. Ти ако се чувстваш по-добър не ползвай...Бат Стан не ползва....и или е по-добър мухар или така и така няма да разбере колко риби са харесали Геле Чвора... :D :D :D :D Тази тема сме я коментирали..От мухарите които познавам , голяма част ползват индикатор, дали е Поплавък, Ярн или оцветена част на шнура, те имат една обща черта, просто са добри в този риболов..Напоследък и много от тези които го отричаха ,го ползват, така че ти сам решаваш за себе си....Съветвам те да опиташ и двата начина, и тогава да решиш сам.Според мен индикатора е незаменим!Дори и на малки планински реки ми помага.Просто тогава, при риболов на чешка нимфа, не се потопя, а е над повърхноста и е като влашка плувка....


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 29, 2007 9:42 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:13 pm
Мнения: 309
Местоположение: СОФИЯ
Аз ползвам индикатори от пенопласт приготвени за риболов на морски кефал.Това се едни пенопластови , оранжеви цилиндърчета, които с малко подобрения стават много дабри.Първо ,добре е да им се заоблят ръбовете за да заприличат на елипси.Аз ги заоблям ,като ги слагам на пирон с подходяш диаметър и закрепени на бормашина ги третирам с финна шкурка , до придобиване на удовлетворителна елипсовидна форма.Боядисвам ги с оранжев флоресцент.За тези които не харесват този цвят , препоръчвам белия, на които според мен рибите правят най-малко празни кълванета по самия индикатор.Естествено ако искате да реализирате и кълванетата върху самия индикатор, тоест да го ползвате като суха муха е добре да се използва друг материал, обикновенно по-мек и кука прикрепена към него.Примерно става с оранжеви тапи за уши на 3М за 0.50 ст. или с еленова козина подстригана като годарт кадис направен на силиконов шлаух. За да е по-траен индикатора, от вътре с полипропиленово лепило залепям парче силиконов шлаух за плувки с малък диаметър.Той удължава живота на индикатора, като намалява нараняването му от влакното на линията. :D :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 30, 2007 8:16 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 12:11 pm
Мнения: 1177
Местоположение: Sofia
Аз ползвам за индикатор на Airflo Float-Do ако не се лъжа бях писал в една друга тема, материала е като пластелин правите си формичка с какъвто размер искате и го слагате на лидера когато се намокри се втвърдява много е удобен слага се и се маха лесно и може да се ползва много пъти проблема му е в цветовете, рибите го атакуват :)
Ето и още една идея как да си направим индикатор.
http://globalflyfisher.com/fishbetter/indicators/
Поздрави :)

_________________
Work is for people who don't know how to fish...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 30, 2007 11:59 am 
Offline

Регистриран на: Пет Дек 01, 2006 9:55 pm
Мнения: 58
Местоположение: СОФИЯ
Като почнат да скачат по индикатора за да няма пропуски слагам една малка тройчица на него и край с проблема. :D :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 30, 2007 12:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Мар 11, 2005 6:45 pm
Мнения: 379
Аз ползвам индикатор само при улов на клен и то през студените месеци,когато кълването е много плахо.Това обаче което прави индикатора ценен е регулирането на дълбочината на газене на нимфата.Когато познаваш релефа на дъното е много лесно да го нагласиш така ,че куката да преминава точно над него ,но да нямаш късания на всеки няколко минути.Поне за мен контролирането на шнура с цел промяна на дълбочината е изключително трудно,когато се лови на разстояния по големи от метода "на чешка нимфа".Аз ползвам стереопорен индикатор и го застопорявам с парче клечка,като съм го срязал тънко надлъжно и така го слагам, и махам изключително лесно при смяна на линията.Мога да кажа ,че откакто тая зима сложих индикатор успеваемостта ми се повиши в пъти,за това вече е и задължителен в джобовете на елечето ми.Поздрави на всички.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 30, 2007 5:04 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Аз пък досега ползвах за индикатори различни размери плувчици от стиропор, като ги връзвах отвън, без да ги промушвам, с парче ластик. Така лесно можех да сменям от нимфа с индикатор, на нимфа без индикатор и на суха муха.
Видях обаче едни много симпатични в Алем, които са от прорязан твърд материал и се закрепват пак външно, без промушване, чрез едно малко ластиче, което се усуква от двете си страни - това трябва да ви го покажат на място :D .


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Мар 31, 2007 7:09 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 11, 2004 5:12 pm
Мнения: 507
Местоположение: София
flayko написа:
...Бат Стан не ползва....и или е по-добър мухар или така и така няма да разбере колко риби са харесали Геле Чвора....


Съвършено ясно, че е второто! Хехехе...Стойчо, вместо да се бъзикаш, по-добре вземи разясни един друг въпрос - в какви случаи за индикатор можем да ползваме суха муха и какъв монтаж се прави? Това е нещо, за което съм чувал, че дава изненадващи резултати като кълване не само на нимфата, но и на сухата муха. Впрочем ти и Лъчо засягате този аспект, че често пъти атаката на рибата е към индикатора, виждал съм го наживо и при един колега, който лови с естествена стръв и ползва за индикатор парче станиол от цигарена кутия.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Апр 02, 2007 5:40 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Риболова на нимфа с индикатор е различен от този без индикатор. Тогава за какво сравнение може да става? :roll: Просто два различни метода.

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 14, 2008 6:54 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Ловя само с индикатор,осветли ме моя приятел,Иван Михайлов :D :D
Във Австрия един приятел лови много добре и майсторски без...
Риболова на нимфа си е майсторлък..Искам тази година да пробвам без
и да усвоя всички възможни начини на минаване...За големи места,
каквито у нас няма,гледайте Роман Мозер - No Coment !!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 14, 2008 7:39 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
На Р.Мозер индикаторът прилича на големите бели плувки,на които преди време ловяхме щука на рибка :lol: :lol: :lol: .При него,обаче,определено има за какво да е толкова голям....
Иначе,напоследък и аз все по-често слагам индикатор в редките случаи,когато ловя на нимфа.
Въпреки всичко мисля,че при по-близка дистанция и по-спокойна река,рибата се усеща и без индикатор...

Поздрави ! ! !

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 14, 2008 8:58 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Абсолютно вярно си забелязал... то и рибите на Мозер са като наще
масови щуки,та затова...а той,човека, иначе си е як..те Аустрианците
са като сайлоните, от "Бойна звезда Галактика",само 12 модела има :D :D :D

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов