Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 1:01 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: как кълве рибата
МнениеПубликувано на: Сря Фев 27, 2008 5:19 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Привет на всички.Надявам се да не прозвучи елементарно или смешно.Но тъй като съм нов в този метод на риболов и скоро се каня да напраявя първия си излет със суха муха и въобще с мухарка \:D/ искам да знам,какъв е ударът на рибата,лесно ли се усеща,дали е същия като на блудо или е съвсем различно.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 27, 2008 6:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
Не го мисли това ... ще го видиш ... ;)

Поздрави!

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 27, 2008 6:48 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Колега, здрасти!! Прав е Роската да не го мислиш - просто хвърляй и наблюдавай мухата - обикновено взимането е сигурно и ясно видимо, понякога е съпроводено със звук, понякога е много плахо и елегантно засмукване...При всички варианти имаш забележимо раздвижване около мухата. Най-неприятният момент, особено при първите опити, е да започнат да ти кълват дребни риби / уклей, много дребен кефал и т.н. /. Както се казва - колкото са малки, толкова са и "люти" :lol: :lol: - атаката е яростна, мухаря остава с впечатление за сериозна риба, следва здраво засичане, оплитане на шнур и т.н. и т.н. комични ситуации :wink: :wink:. Практиката показва, че наистина големите риби - около и над килограма рядко взимат с такъв "младежки" ентусиазъм - ако не видиш тулупа / извинете френския ми :oops: :lol: /, обикновено виждаш само един "водовъртеж", в който изчезва мухата.... и след това започва купона 8) 8) 8) !!! Поздрави!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 27, 2008 10:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 19, 2007 6:29 pm
Мнения: 115
Местоположение: plovdiv
-------


Последна промяна casian на Пет Фев 29, 2008 9:56 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 28, 2008 9:42 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Роска,Бате Райко мн ви благодаря за съветчета надявах се да стане добра темичка от това и да получа отговорите,които търсех.Успехи на висчки...няма да казвам наслука,защото всеки го приема различно :D :D :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 04, 2008 7:40 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Онзи ден четох в една книга за риболова със муха и там пишеше нещо много интересно и учудващо за мен и реших да не отварям нова тема.Пишеше че в повечето случаи се застава срещу течението така че то да увлича мухата между камъните ако има такива.Вярно ли е това и до колко има смисал,защото се обеазува "корем" и става неприатно


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 04, 2008 10:04 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 29, 2006 5:00 pm
Мнения: 302
Местоположение: Sofia
Сега, предполагам, че това си го чел в книга за пъстървов риболов, или някой нашенски превод на подобна литература.Ако ще ходиш на река и тя е по широка от пет-осем метра, най добре е -според мене де- да хвърляш перпендикулярно на течението, като започнеш от самия бряг на който си /често рибоците са досами тревата, ама ще е добре да припълзяваш :D / и постепенно да увеличаваш дистанцията към отсрещния бряг. Естествено, ако има големи камъни, паднали дървета и други подобни местенца, където водата се завърта, вероятността там да се е покрил някой хубавец е много голяма. Винаги имай едно наум за отсрещния бряг, особено ако е обрасъл с дървета и храсти-подавай на около 30-40 санта от брега. Други подходящи места са началото и края /съобразно течението/ на всеки вир по реката, както и плитчините в средата на вировете. Колкото е по-широка реката, толкова по-добре.Ако ще пробваш на някоя тясна вада, почти си е задължително да вървиш срещу течението - газенето също не е изключено.
По отношение на кълването / акъл давам само за клена /, в река с по -бързо течение рибата е по-непредпазлива и по-бурно и видимо налита на мухата. Аз лично си го обяснявам със стремежа да не изпусне хапката да отплува, както и страх от загуба от страна на гладна конкуренция. Нерядко събитието е съпроводено със скок и / или мощен плясък.Вярно, специално за клена още му е рано да се радва така но може и да имаш късмет. Друг момент на кълване в река е да забележиш лека вълна устремена към мухата и да видиш как водата около нея се завърта - това е момента на засичането и обикновенно едрия клен действа така-без да скача просто засмуква.
За затворени водоеми-тегава работа, рибата е предпазлива и капризна, знае че мухата няма да и избяга и нерядко /особено едрите/ бавно ,бавно приближават, оглеждат и си тръгват. При такъв риболов е важно постоянството в замятането на едно място/ в случай че не иждаш рибите/, а ако ги виждаш, никога не хвърляй точно на главите им а поне на метър встрани-след цопването на мухата, ако няма интерес към нея, пробвай с лекичко придърпване, колкото да набразди повърхността - в повечето случаи има успех.
Дано да съм помогнал и успехи при излета.
Опа, едва сега видях откога е темата :oops:
По отношение на корема-аз държа пръчката с показалеца напред върху стеблото, като прикрепям шнура към дръжката с малкия пръст на ръката. Когато мятам срещу течението, с лявата ръка непрекъснато го изтеглям, така че да не образува корем.При това положение, при кълване, едновременно със засичането стискам дръжката и съответно хващам шнура. Може да има и по-ефктивни начини , ама така съм свикнал....


Последна промяна josefin на Пет Апр 04, 2008 10:26 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 04, 2008 10:23 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Josefin бате благодаря ти много,повечето неща,които ми написа ги знаех,но и много не,за което ти благодаря още един път.А това го бях чел в една книжка и тя е обща за клен и за пъстърва,но в този слъчай говореха за пъстървата.Наистина много ми помогна и евала ти правя че има такива като тебе в форума.Бях ти чел онази тема ами \:D/ хубаво им го каза.

Поздрави надявам се да бъдем приатели


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Апр 05, 2008 9:54 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 6:32 am
Мнения: 609
Местоположение: Пловдив
И аз БЛАГОДАРЯ
Тези и още много други въпроси и аз исках да ги задам,но за тях се
сещам като ида на реката,а като се прибера вече не знам кое първо да
попитам.Та за това благодаря,че отговора ти беше толкова изчистен и конкретен.


ПП Извинете май оспамих темата

_________________
"свестни хора,ОБЕДИНЕНИ в клуб,добросъвестни стопани на реката, празнуващи заедно магията, наречена риболов на муха" - Данчо Савов

http://flyfishing-bg.blogspot.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Апр 05, 2008 6:48 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
ludiqdevet каза:

" ПП Извинете май оспамих темата "

Нищо не оспамвате :wink: :wink: .....Жозефин го е обяснил повече от добре, и както е казал - за кефала. Нека пъстърваджийте да се включат и да кажат за "петнистите" кое как е, но и тук си действат основни правила. Първото и основно - да "откриете" къде е рибата. По законите на физиката тя заема място, което и позволява да "седи" без или с минимален разход на енергия и същевременно с това да има непрекъснат поглед върху "оперативната обстановка", т.е. върху носените от течението нещица. Не случайно големите имена в мухарлъка споменават, че менторите им са ги карали първо да правят точно това - да изказват предположения къде е рибата ....Да "отгатнете" местоположението на рибата означава да сте свършили 60 процента от работата....Останалите 35 са да подадете / качествено / "нещичкото", което ще я провокира към атака....И 5-те процента, които се губят до 100-те са майсторлъка да извадите рибата от водата :wink: :wink: . Това е цялата философия / поне според мен - кленаджия без уловена пъстърва на каквато и да било стръв/. Поздрави!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 24, 2008 9:24 am 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 6:46 pm
Мнения: 474
Местоположение: Първомай
Приятели, пропускаме един много Важен момент за успешният ни риболов, а това е момента на засичането на рибата! Може много добре да подадем муха, но тактиката на воденето на мухата и пропускането или избързването с засичането намалява многократно шансовете ни за уловени риби!
Моля колегите с повече опит да го споделят, като начало за воденето на сухата муха и момента на засичането на рибата, кога и как?
Поздрави на всички ловящи с мушички :D :D :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 25, 2008 7:01 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Мисля,че тук е момента и аз да пусна един въпрос.Вчера пак бях на Струма над бента при село Шишковци в елешките.Deni го знае 100%.Бях на реката по обяд...вярно беше 35 градуса,но нещото,което направо ме изкара извън равновесие беше кълването на рибата.80% от ударите бяха пропуски...да знаете нямаше такива нерви :o :o :o .Спомням си един разказ на Акулата,когато беше писал за излета му за липани и имаше същият проблем,и тогава си казах ее как пък така толкова често няма да лапат мухата тези липани :D :D .Радо сега разбирам какво ти е било.Та някой ако знае,защо се получи така...дали това е нормална реакция при толкова топло време и е само игра на рибата и небрежно бутане на мухата.Единственото,което ме зарадва беше огромното количество на рибата...и имаше много голями бабалюги,който кротко си подминаваха мухата дори и на метър от мене.
Поздрави

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 25, 2008 7:32 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Вчера бях на Искър около гара Бов. Същото положение. На муха рибите се вдигаха (предимно малки) побутваха мухата все едно кълват и толкова. Дълго гледах и колегата до мен който ловеше на плувка. Рибата взимаше съвсем плахо. като най резките и мощни потапяния на плуваката бяха от най дребните риби. Баш по пладне в голямата жега удариха 2 едри риби което също ни озадачи. Иначе на Искъра рибата продължава да е групирана.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 25, 2008 8:19 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Кристал, здрасти!! Поне според мен си станал свидетел на характерно поведение за големите жеги - "заиграване" с мухата без никакво намерение за вземане, просто ей така, "за честта на пагона" - удари с тяло, заставане под нея и обръщане като за световно и куп други "номера", което могат са те докарат до сърдечна аритмия :lol: :lol: :lol: . Поздрави!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 25, 2008 8:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
На Тополница след Лесичово в събота кефалита се дигаха от самото дъно - над метър дълбочина и вземаха мухата почти вертикално. Всички над педарките бяха в подмолите от към дълбокия бряг. Имаше страшно много "нуецелили" кандидати. Всички бяха студени като пъстървета :D Водата беше точно 17.7 градуса по целзий.

Виж големите уклеи вземаха безапелационно :D

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов