Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 4:15 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Апр 03, 2008 2:57 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 27, 2007 2:46 pm
Мнения: 85
Местоположение: софия
Днес се оказа, че познавам доста запален рибар от Благоевград - обясни ми че прякора на Пепи - Магията бил защото е дребен и като карал мотор не се виждало че има човек на него - та оттам и му турнали този прякор.
Другото което ми каза е че томошните мухари като ловят с мухарката вместо изкуствена муа, си връзват обикновенна кука и на нея слагат скакалец най често, или някаква друга естествена стръв.
Резултатът бил повече кълване и успех.
Питам се дали е верно и найстина ли е по ефективно.

асен

_________________
в началото е трудно .... важно е да си постоянен


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 03, 2008 3:07 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 27, 2007 2:46 pm
Мнения: 85
Местоположение: софия
Ей!!!
да не седне сега некой да се обиди или нещо такова - споделям тази информация макар и малко по клюкарски(поне на мен така ми се струва), защото ми е интересно.
Вярвам че Магията от Бл. е добър рибар.
Да си призная и аз съм мислил да сложа скакалец на куката и да метам с мухарката.
Дайте инфо ако имате подобни опити в практиката.

асен

_________________
в началото е трудно .... важно е да си постоянен


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 03, 2008 3:14 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
Не съм го правил никога - просто разсъждавам - Въпросът е, че живия скакалец ще бъде за едно подаване и една риба - колко пъти ще успееш да го подадеш и съответно извадиш от водата без да заприлича на нищо? Според мен след няколко каста или няма да е на куката или ще прилича и аз не знам на какво ... така ми се струва - може и да греша.

Поздрави!

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 03, 2008 3:20 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Асене, здрасти!! Явно пичовете около Благоевград са някакви новатори - комбинирали са метода чип-чип и мухаренето....Честно ако ме питаш, има редица имитации на скакалец, които биха ти свършили чудесна работа...но в крайна сметка нищо не ти пречи да опиташ и такъв вариант. Имай предвид, че атаката на кефала, особено на дребния до среден / каквито са масовите риби, улавяни от нас /, е предизвикана от множество фактори, сред които приликата с действително насекомо е доста назад в редичката / поне според мен /. "Масовият" кефал действа първосигнално и грабва падналия обект, стига същия фрапиращо да не се различава от познатата храна....Вероятно си виждал това поведение при хвърляне на фас от цигара - рибите се втурват и в последната десета от секундата се спират в атаката си.
По съвсем друг начин седи въпроса с "дедовците"....Те са с много висши образования и при тях търсенето на значителна прилика с "оригиналната" храна в повечето случаи е належащо...И пак нямаш гаранция, че няма да застане под мухата, да я огледа критично и да си замине нанякъде, оставяйки те с пресъхнала уста :wink: :wink: ...ама и в това е част от магията!! Поздрави!!!
П.С. - сега виждам поста на Роската - абсолютно вярно, особено пък при по-далечни замятания...даже не знам дали и едно замятане ще изтърпи скокльото......

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Апр 03, 2008 3:34 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
belovarski написа:
Другото което ми каза е че томошните мухари като ловят с мухарката вместо изкуствена муа, си връзват обикновенна кука и на нея слагат скакалец най често, или някаква друга естествена стръв...


Здрасти, Асене,

В Перник, до колкото знам на този метод на риболов му казват "на чуканье" (ударението пада на буквата "а") и се извършва с мухарки, също и с телескоп, и малко влакно, и кука. Скакалеца се слага на куката и само се подмята.
По Сандански го правят със сачма преди куката, за да се дави скакалеца.
Пробвал съм и двата метода :D
Опитвал съм и с мухарка, е така за експеримент, но всичко което си закачил на мухата се пръсва във въздуха при първото размахване от камшичния удар. От скакалеца остава само главата му, на куката - ехехее - "две очи разплакани, две сълзи горещи"

Поздрави,


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 03, 2008 4:40 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 24, 2007 5:00 pm
Мнения: 580
Местоположение: Плевен
Здасти Асене и от мен,право ти думат колегите,за това ако се разровиш из поетапните снимки на мухи ще видиш доста добри изпълненияна скакалец,примерно Росен е показал един много лесен за изпълнение и при мен даде доста добри резултати,иначе със колко скакалеца трябва да влезеш в реката.Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 03, 2008 8:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
svetligenov написа:
...иначе със колко скакалеца трябва да влезеш в реката.Поздрави!


Това беше много готино :lol: :lol: :lol:

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Апр 03, 2008 8:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
belovarski написа:
...... томошните мухари като ловят с мухарката вместо изкуствена муа, си връзват обикновенна кука и на нея слагат скакалец най често, или някаква друга естествена стръв.
Резултатът бил повече кълване и успех.
Питам се дали е верно и найстина ли е по ефективно....

Папа/Хемингуей/ го е описал в "Реката с две сърца" доста отдавна.Въпреки това си струва да се прочете и сега.
Приятно четене!
За справка виж:Избрани разкази;Световна класика 1973г;Ърнест Хемингуей или други издания на автора.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Апр 03, 2008 10:50 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
vesko написа:
belovarski написа:
...... томошните мухари като ловят с мухарката вместо изкуствена муа, си връзват обикновенна кука и на нея слагат скакалец най често, или някаква друга естествена стръв.
Резултатът бил повече кълване и успех.
Питам се дали е верно и найстина ли е по ефективно....

Папа/Хемингуей/ го е описал в "Реката с две сърца" доста отдавна.Въпреки това си струва да се прочете и сега.
Приятно четене!
За справка виж:Избрани разкази;Световна класика 1973г;Ърнест Хемингуей или други издания на автора.
Веско

Браво!
Много хубав разказ. Малкият Ник е истински троут бум. На днешно време, щеше да лови с мухарка и да ходи с влак за риба. :D :D
Миналата година ловя на една от "едните" реки. На дежурният вир съм опънал " жицата" за редовната американка. Американката там се привлича със скоростта на светлината при вида на нещо като нимфа. Виж на суха муха. Малии иска да си като "големите". Едни такива мушета Чичо Док да ги оплете. Та, замятам, ама нещо, като нищо. Капо-капо викам я и си преброих грошовете за релаксация с градуирана напитка. Че капо се не споделя и лесно се не преживява. Та викам, сигурно нема риба, щот некой е минал преди мен и е плячкосал дошаният питомник. Веднага се огледах съмнително за стъпки край вира. Нямаше и нимфи по дървото. Нишана от опънатият стар типет също беше там. Извадих и внимателно зебления чувал. Нито една нима по него или кука с монтаж за стръв, блесна, воблер или всякякви следи от риболов.
А? Що стааа? Дежурните "хрътки" щяха да ме информират за пришълци и стада. Или поне част от стада, формации малки и големи. Или изявени индивидиуалисти с много рано проявени паранормални способности в мухарският риболов.
-Шшшш, да не сте пили неща а ?
- Не бе, не сме. Никой немаше.
Върнах се пак на вира и заметнах отново. От съседният храст изпадна един скакалец върху гор-текса на новият гашеризон само за официални слуачи. Жив реших, да го заметна в реката и да си припомня първата част от детството. Когато
го отнасят невинни мравки и майски бръмбарчета, любовни божи кравички барабар с половинката. Домашната котка, кокошките на съседа и и т.н. Тези са от зелените скакалци, които чоплят апатаично по храстите краи реката. Не мърдат много и само се тъпчат. По същият начин ако паднат във водата и нещо ги "вземе", пак не правят опити за спасение. Важното, че са яли. ЩО не? Една добра тактика.
Малко след падането се появи главата на домашният "любимец" и реши да лапне скакалеца. С бърз и отмерен саблен удар от мухарка заучен от филмите с Джеки Чан прогоних любимеца и спасих клетото скакалче.
Ако беше от пернишки скакаУец в продължителен миг на умиление да съм го върнал с влака и до там.
Аааааа. Заключих твърдо . Искало си е релана работа. Тогава се досетих за онзи себичен клон от флай таинга -реалистик.
Колко продължителни и безсъни нощи се отделят за имитация на опредлени насекоми. До най-малкият анатомичен детайл. Какво нещо само. А ето за какво било. Добре, че че не връзват Уоли бъгари и на реално. Че ще стане страшно. Ми некакви невини скакалци, бръмбари и т.н натъпкани до козирката с безплатни протеини. Поради липса на такива реших другият път просто да не замятам. Понякога рибите не се хранят с това което им се предлага. Дори да е храна от познати и за познати.
На следващите места нямаха това усещане и тази неделя преминаха на зелен сфетофар:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Поздрави и наслука![/img]

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 03, 2008 10:58 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Здравей Асенчо това за скакалеце е така.Както каза Радо на телескоп с валкно и накрая както ти е кукута и скакалеца.Но един удар и толкова,ако ударжи повече е шампион.А Ради товаза"на чуканье" не го бях чувал ама е весело :D:D:D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 04, 2008 8:11 am 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 27, 2007 2:46 pm
Мнения: 85
Местоположение: софия
така де , верно има такъв метод на риболов - да допълня само
наистина стръвта бързо пада от куката и затова ми казаха, че кастинга бил "нежен" и внимателен :)
Поне се успокоих - например ако си на някоя река неподготвен (без нужните муи) или пък жената ги изхвърлила по погрешка - това е вариант за спасение.

Поздрави на всички
асен

_________________
в началото е трудно .... важно е да си постоянен


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Апр 04, 2008 8:15 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Дек 05, 2007 9:59 am
Мнения: 83
belovarski написа:
Днес се оказа, че познавам доста запален рибар от Благоевград - обясни ми че прякора на Пепи - Магията бил защото е дребен и като карал мотор не се виждало че има човек на него - та оттам и му турнали този прякор.
Другото което ми каза е че томошните мухари като ловят с мухарката вместо изкуствена муа, си връзват обикновенна кука и на нея слагат скакалец най често, или някаква друга естествена стръв.
Резултатът бил повече кълване и успех.
Питам се дали е верно и найстина ли е по ефективно.

асен


Здрасти Асене,

Аз съм от тамошните мухари, за съжаление обаче трябва да ти кажа, че нито едното (за мухата) и нито другото (за прякора) са истина.

И там закачат жив скакалец, но по начина който ти е описал Акулата, телескоп с валкно от пред... Там му казват на това " на пляскане " - до колкото съм чувал е много ефективно. Живата стръв не може да издържи на тези ускорения, които стават при хвърляне с мухарка.

Поздрави,
Ради


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 04, 2008 8:21 am 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 27, 2007 2:46 pm
Мнения: 85
Местоположение: софия
Ами аз просто му предавам думите които чух от него - аз ги възприех буквално за чиста монета.
Еии не може да се "верва" на рибари значи :roll:

поздрави

Асен

_________________
в началото е трудно .... важно е да си постоянен


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Апр 14, 2008 3:51 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Апр 04, 2008 3:05 pm
Мнения: 73
Този начин на риболов го практикувах по р.Голяма и по реките около В. Търново.4м. телескоп с макарара, корда 0.20, кука № 4 .БЕЗ ПЛУВКА И БЕЗ ТЕЖЕСТ.Замята се срещу течението и линията се обира така ,че дасе усеща стръвта.Може по същия начин и с малко жабче.Много резултатно и емоционално.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Апр 14, 2008 5:55 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Апр 04, 2008 3:05 pm
Мнения: 73
споделям този опит с молба да получа препоръки от майсторите на муховръза какви нимфи да се опитам да направя.Поздрави.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов