Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:46 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Ное 22, 2008 4:26 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Краси, здрасти!! Не се кахъри, както се казваше - скоро здравите сили ще надделеят над тия пройдохи впиянчени / па нали тия дни тръгна и конгреса на столетницата, бахти смеха с тоя трамвай :lol: :lol: :lol: :lol: /...
За съжаление Ангел е много прав - най-вече за безрезултатните 3-4 километра, дето са безрезултатни по ясни на всинца ни причини, ма това е тема не друг разговор.... Тема за друг разговор е и безспорния факт, че има немалко хора, които могат да разкажат много интересни неща по темата, която отвори / пак повтарям, че аз не съм от тях /, но както се казва, са над тия неща със споделянето......
Поздрави и да махате тия бирчоци....сега е време за раЧия бре :lol: :lol: :lol: !!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Ное 22, 2008 5:19 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
Bate Raiko написа:
Краси, здрасти!! Не се кахъри, както се казваше - скоро здравите сили ще надделеят над тия пройдохи впиянчени / па нали тия дни тръгна и конгреса на столетницата, бахти смеха с тоя трамвай :lol: :lol: :lol: :lol: /...
За съжаление Ангел е много прав - най-вече за безрезултатните 3-4 километра, дето са безрезултатни по ясни на всинца ни причини, ма това е тема не друг разговор.... Тема за друг разговор е и безспорния факт, че има немалко хора, които могат да разкажат много интересни неща по темата, която отвори / пак повтарям, че аз не съм от тях /, но както се казва, са над тия неща със споделянето......
Поздрави и да махате тия бирчоци....сега е време за раЧия бре :lol: :lol: :lol: !!!


Ами, ами!!!
На мен ми се е случвало и на всяка крачка да има риба, пак да не мога да "излъжа" и една :) Е те тогава една, две, три бири помагат да ти се "проясни" методЪТ. А рачията е за вечерта - помага за разграждането на млечната киселина, натрупала се в мускулите при безрезултатното маане :)

Иначе, и аз съм съгурен че корифеите могат да разкажат много интересни неща (ако са на кеф, разбира се), но аз как го разбирам - да риболовстваш по начина и метода, които на теб ти доставят удоволствие, а не по този, който някой ти е казал, че ще ги "наскубеш" с гаранция, нищо че теб не те кефи.

Тааа, 'кво не му харесвате на този метод ?! :)

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Ное 22, 2008 6:04 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Бате Райко, тия стогодишните от "трамвай желание" не ги мисли, те си прилагат правилните методи и увеличават числото на мухарите у нас, демек на тези дето лапат мухите :D :D :D . Опасното е докато народа се пъне да обяснява трамвая на къде върви да не ни спретнат някой номер с резерва и един сейдж от хилядо да стане двехиляди и кусур левчета.
----------
Краси, темата не е за две три приказки, всичко зависи от това какво е решила природата в него момент на еди кое си място и до колко ние ще успеем да прозрем кода. Също и каква натура сме :D

Поздрави.

П.С. Ще се опитам да разкажа в кратце денят х ... цел: шаренки рибки.
Сутрин преди развиделяване, облачно тежко време, реката със средно до ниско ниво, няма вдигане на риби - оглеждам се за някое огледало покрай камък или ниша на корени, впървом от към моята страна. Колкото мога се крия и на няколко метра от брега подавам в крайбрежната зона - голям светъл парашут с късо космато тяло, прекарвам няколко пъти ... балиго на какво прилича но рибетата се издават и го нападат. После в средата на реката с по-дълъг типет повтарям урока и внимавам линията да не тръгне преди мухата, ако реши и там рибата взема, но по-трудно се вижда. Интерес има в зоните около препятствия и в край на малки вирове. После нагазвам още напред и облавям отсрещния бряг.След час два кълвиното спира и вече се оглеждам какво лети и дали го яде нещо. Приемаме, че пак няма вдигане на риби - тогава малко почивка и нова линия с две нимфички, като тежката и по-светла е първа а дропера е неутежнен и тъмен. Закача се по някое хайванче, тук там, покрай камъни и по дълбочки места. Наблюдавам. На момента в който забележа вземане на риба от повърхността пак съм в бокса - нов шнур и повод за суха муха като вече избирам муха близка до това дето лети и бива изядено. Ако имам късмет и дръпна още някоя и друга рибка решавам че ми стига за деня. Почивка. Събиране на командата с малко упражнения по кастинг, проба на някой шнур, как плува еди коя си муха и т.н. Така вече станало време за сбиране на багажерията и засядане на шкембе, кюфтенца и бири преди километрите за в къщи.
Такъв еднодневен излет на река сред красива гора, пълно спокойствие и без напъване за бройка риби ми дава желаната почивка. Настроението ми единствено може да скапят среща с бракониери или камара с боклуци хвърлени в реката ... но и това е за съжаление част от играта у нас.
Та така, ден с ден няма еднакви. Реки променливи, рибките с различен вкус. Не рядко капото е съратник за деня, но поне си го признавам ...
Всичко това е повече от дъстатъчно да искам все повече да знам и усъвършенствам риболовните си умения.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Ное 23, 2008 12:02 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Док, а този парашут, модел "...балиго..." дали можеш да го покажеш на снимка?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Ное 23, 2008 12:11 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Николай Енчев написа:
Док, а този парашут, модел "...балиго..." дали можеш да го покажеш на снимка?

Ники, темата е за друго, не е за бири и мухи :D :D :D
----------------
Ето повод да минеш на гости, че има доста да изкоментираме по изминалия сезон. :D

Жив и здрав.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Ное 25, 2008 9:23 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
И така. Да вземе тъста да си забрави ракията у нас и като ме налегнаха едни мисли по темата. А на затворен водоем как действаме? Има хубави репортажи от Хасковската група както и от Радо и Бате Райко. Може някой да сподели тактики и страсти. Лично аз имам експириънс единствено с каракудата на плувка и костурите на рибе и туистер, както и едно капо с мухарката на Терминал 2.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Ное 25, 2008 10:20 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Доки,твоят Х-излет ме накара да ти завидя,ама съвсем безкористно \:D/ .Щото моят/нашият/ излет за шаренки рибочки е следния: 2и половина часа минимум на отиване до въпросната рекичка.Там ,ако няма изненади/да не изброявам/ след петнайстина минути, обути и облечени в "доспехи" се разпределяме по течението.Слънцето вече е напекло яко и всички "нормалници" си хапват обяда,но ний не знайм що е обедна жега и си мааме та мааме до към два и половина.После среща и разбор-кой, какво,на какво и как.Междувременно си апваме квото сме си взели и пийваме бирчок или айрян.Става три,три и петнайсет и няма време за разтакавки.Отново сме в реката и отново отвсякъде ни тече потта.Ловим или не става пет и половина и с мъка се измъкваме от "магията" ,която не иска да ни пусне.Следва преобличане,прибиране на такъма и ГООО ХОУМ !По пътя спираме за кафе в пластмаса или Тоник и отново в трафика на неделното преселение на Гражданите...Ако е късмет в девет сме си в къщи и с осъзната болка си признаваме,че времето за хранене/кълване/ на шаренките не съвпада ама никак не съвпада с нашия график!!!! :oops:
Въздъхваме и си казваме,че в крайна сметка това е добре за пъстървата,щото ако сме на реката сутрин и привечер рибите няма да имат рахат от нас. :D Що ги пиша тия работи и аз не знам?Всеки случай не се оплаквам,кво да се прави като сме толкоз далече от шаренките???Или ...добре,че сме далече,че иначе може и да ни писне от мухарене .А така всяка свободна събота или неделя сме орисани да летим по пътищата за 5-6 часа,за да почувстваме неповторимото изживяване и всеки път то да е различно и прекрасно.
Веско
П.С. Няма такова!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Ное 25, 2008 10:54 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
За кефал
Най -добрият вариант за мен на затворен водоем, е да вляза с нещо във водата. Така достигам недостъпните места, в същото време излизам в гръб на рибата. Мятам отвътре към брега, близо до него, но трябва да се спазва правилото да се облавя от по-близкото към по-далечното (иначе, без да е виновен за нищо, кефалът получава бичуване със шнур, и съответно преценява, че е по-добре да се оттегли). Първо гледам и внимавам за сайт фишинг. Ако не видя нищо, започвам преслушване. На туфите от водорасли, ако не кълве, започвам с придърпване с големи паузи. На коркова муха ми е любимото. Има обаче рибоци, които отиват до нея и се връщат. Това става най-вече на яз. Искър, на който доста му се разказа играта за последните две-три години. Тогава слагам CDC-та, грифин гнатчета, кафяви парашутчета и т.н. на малки номера.

Ако ловя от брега, замятам успоредно на около 1м. от него. В началото се заблуждавах, че така мога да хвана само малките и средните риби, докато не се хвана един кефал от кило (яз. Диканя). Замятам и навътре, но доколкото ми позволява релефа и растителността. Или с ролкаст. На Панчарево през пролетта също излизат добри кленове около гъбата и зад басейна. Признавам за майстор (т.е. "истински мухар"), обаче, който хване някоя от тупалките на преливника ( и то без да се спуска с въже от перилата, а с далечен и качествен кастинг).

ПП Закачката ми за преливника е към софияци. Необходимо е да се осъществят две неща едновременно: 1- замятане до отсрещната му страна, така, че мухата да падне добре и 2- хваната риба. Само едно от двете не се зачита.

ПППП Приемам за достоверни всякакви декларации от типа на: хванах, но я изпуснах; хванах, но никой не ме видя; закачих, но ми скъса; окото и беше толкова голямо.. и т.н. :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 26, 2008 12:06 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
@Владо: Този преливник го посетих лятото със голямата щерка и една риба не видях. Все пак Ви вярвам на теб и на бате Райко за големите подводници. Но все си мисля, че ако лесно се хващаха нямаше да са там.

@Веско: Питаш за какво ли го пишеш всичко това. За нас навлизащите в този риболов които тепърва се чудим какво се случва около нас когато сме на реката. Винаги ще има млади момчета и момичета които жадно ще четат темите във форума и ще гледат да си извадят поука от всеки един написан ред. Относно петнистите - броят им през тази година е по малък на броя на излетите ми, но това само ме амбицира да чета, да вържа по добри мухи и да имам повече излети. Благодарение на тази снимка
Изображение
осъзнавам, че все още нищичко не знам за мухарският риболов и ако не си ти и другите колеги с по голям опит ние навлизащите има да си тъпчем с години на едно място и да откриваме тепърва топлата вода.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 26, 2008 8:39 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
Извинявам се, че се включвам не съвсем по темата, но това е една от най-страхотните мухарски снимки у нас, всъщност те са триптих :D драго много хубаво обясни защо. Мен лично в този спорт(доколкото може да се нарече така) е неговата необятност, която го осмисля и го прави толкова красив.

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 26, 2008 6:55 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ахааа.....изтрезнехте накрая алкохолици долни и почнахте да пишете смислено :lol: :lol: :lol: :lol: .
Момци, преди време Ангел бе написал, че има чувството, че живее на магистралата за Бургас....ми напоследък и аз съм с таквоз чувство, само че при мене е пътя София - Смолян :? :( :-s ...
Както и да е....да се върнем на темата - пак преди време, коментирайки една тема от Фишинг Мания, ви споменах, че не правя задълбочени разбори на излетите, просто мисълта, че следващата седмица пак ще се върна ме държи "жив" :wink: :wink: и това ми е напълно достатъчно, за да имам душевен мир :lol: :lol: !! В този смисъл няма какво повече да добавя от Владо, само правя уточнението, че поне според мен на нашите ошашавени водоеми и още по-ошашавени риби проходилката или лодката в повечето случаи пречат....За да съм честен обаче трябва да кажа и това, че никога не съм ползвал тези приспособления и мнението ми е чисто теоретично.
Подобно на Владо обожавам успоредното мятане на брега, движейки се по часовниковата стрелка / на работещите с лявата ръка вероятно ще бъде по-удобно обратното придвижване /. Напълно съм съгласен за великата метрова прибрежна зона, като това важи дори и за водоеми с продължителни плитчини...просто клена си е "крайбрежна птица" и туй то...Тоя колега, за който ви разправях, че се запали по мухарлъка, ми каза, че в някои места на страната го наричат "крайник", т.е. стоящ в края, с което съм напълно съгласен!! Владо подхвърли за Искъра - поне според мен това е донякъде неразработен обект от столичните мухари, говоря за язовира, на за реката!! Имах удоволствието до преди година да отсядам в едно бунгало на ГУП-а малко преди Щъркела и в заливите с потопени изсъхнали дървета не ща да ви казвам какви чудовища съм виждал :shock: :shock:!! Вярно е, че водоема в по-голямата си част е див и труднодостъпен, пък и местните мангали пипат по колите :? :? ..
Драго, митичните в преливника са не повече от четири наистина сериозни риби и може би десетина по-малки. Можеш да ги видиш от стената, преди да си слязъл на самия преливник, като гледаш плътно в основата на стената, особено около едната или двете върби, прорастнали в бетона. Признавам си без бой, че никога не съм достигал заветните върби / все не достигат пет-шест метра / и никога не съм закачал някоя от големите риби...Имам едно единствено сериозно "бягство" от мухата, съдейки по обръщането може би беше някоя от големите риби :roll: :roll: ...В интерес на истината обаче на Терминал 2 има в пъти по-капитални риби....за съжаление там кипи такава строителна дейност, че ми иде да се разрева!!!!
А иначе цялостно - ходя / или обикалям / водоема до безумие, не обичам да се задържам много на едно и също място, освен ако не съм мернал някой митичен :wink: . Фен съм на корка и поне в горещия сезон трудно го сменявам с друга муха...
Поздрави на всички!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 26, 2008 7:38 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Според мен лично,от собствени наблюдения, рибата в затворен водоем се намира и се улавя по-трудно.Една от основните причини е може би това,че по повечето ни язовири рибата е наплашена и стои навътре и на дълбоко - иди я хвани с мухарката :lol: :lol: :lol: .....В тия случаи си мисля,че лодка или проходилка би помогнала.Най-малко с това,че можеш да избягаш от панаира на брега :lol: ..... Един случай - минала пролет,както почти всяка пролет,на Тракиец на устието хващат много каракуда.Точно преди забраната - направо полудява.Отиваме с мой приятел.Аз с мухарката за кефал и костур,а той с плувка за каракуда и....каквото "удари".Пристигаме на водоема и - панаир - хора,хора,няма къде да застанеш да хвърлиш :lol: .....За мен нямаше проблем - можех да ида и по реката нагоре,но моя приятел просто нямаше къде да застане.За да не го оставям,реших да вляза с гащеризона по-навътре.Там където на никой да не преча.Общо взето плувките на колегите бяха на около двайстина метра в ляво от мен.Мятам си аз едно бугърче и си вадя по някое костурче.В един момент поглеждам близко около мен - черно от гърбове на риби,на мен ми се видяха каракуди.Излязох от водата и насочих приятеля да влезе с плувката там и да си хване риба.....Та така за панаирите :lol: :lol: :lol:

Иначе като тактика - на затворен водоем разчитам най-вече на по-големки мухи,които да имат нещо,с което да привличат вниманието на рибата.Реката тече и храната минава и подминава,затова и рибите в реката се хранят по-стръвно.....Докато тия в язовирите и езерата,според мен,за по-мързеливи и по-мудни.Трябва по-сериозно да ги предизвикаш.Най-често използвам бръмбъри с крачета от гумени ластички.Добър резултат съм имал и с Чернобилската мравка.При придърпване,като спреш,ластичките някак връщат мухата леко назад и се получава много интересно движение на мухата.Другият вариант,за мен, и то доста удачен е използването на стримери.И в двата случая,обаче,според мен се иска по-дълга и по-яка пръчка,защото колкото и да се крием,да залягаме,да замятаме покрай брега,накрая се налага хвърляне на по-далечни дистанции.И от там,особено за стримерите,си иска кол :lol: ....
Та с две думи - според мен за затворен водоем се иска по-дълга и по-яка пръчка(по-висок клас),мухи,които се "движат" и най-вече ако можем да избягаме от шумотевицата :lol: .Плюс е ако имаме лодка или проходилка.На пролет смятам да слагам пояса :lol: :lol: :lol:

Поздрави ! ! !

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Дек 11, 2008 12:23 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
itso15autumn написа:
... не разбирам как може колеги мухари да крият от МЕН някоя река??? :lol: :lol: :wink: не,.. честно..не го приемам това.. както и да е де, набарах я барата, и догодина ще я обезрибя тотално и радикално. И за пране няма да става. Ще я прекръстим на "небара-та". Вече споделих местоположението и на няколко колеги така че до близки срещи !!!!!
Ицо. \/\


Ице давай да я хващаме да я изтърбушим до Нова Година, че както се е почнало последния месец:
Цитат:

за догодина я остане нещо за търмъчене я не. Дай да си я изорем поне Небарата и "другата на съседния баир" и да може да приключим поне този регион за 2008.

Стига лирически отклонения. Та конкретно въпроса ми е а с две или три нимфи как ловите, на какво разстояние е хубаво да се вържа, има ли значение ако има по тежка къде ще е, отгоре или отдолу. Ей такива неща ако може някой да сподели, както и за начини на водене на линията, предпочитани водни слоеве за облавяне, борби със закачки, слагате ли и по някоя друга мокра муха на "чепарето" или ползвавате комбинация от една нимфа и една мокра муха.
Тука в тази област нямам какво да споделя освен, че всичките ми опити да ловя с нимфа и мокра муха са приключвали с оплитане на линията, късане и махане на мократа муха, както нито една риба хваната с тази схема. Общо взето само съм си губил времето до сега.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Дек 11, 2008 10:55 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Драго, като за начало можеш да почнеш от тук:
http://www.czechnymphs.com/index.html


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Дек 11, 2008 11:04 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Николай Енчев написа:
Драго, като за начало можеш да почнеш от тук:
http://www.czechnymphs.com/index.html

Мерси Ники, хвърлям аз по едно око там ама тези нямат сърце или аз не взимам заплата.

Изображение

Надявах се с 10 тънгстийн глави да изкарам цял сезон :) . Но определено сайта си го добавям в bookmarks.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов