Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 8:02 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: начин на риболов
МнениеПубликувано на: Вто Ное 18, 2008 12:17 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Фев 08, 2007 10:05 am
Мнения: 200
Местоположение: Велико Търново
Здравейте мухари от всички крайща на родната ни татковина. Темата ми е кой и как му приляга да мухари. Едни решават цял ден да лъжат рибата само с една муха, други застават до вира и сменят целия арсенал докато не извадят желаната риба, има и които като хукнат по реката се връщат после с автобус, следващи пък определят конкретния участък от водоема и цял ден там. Надявам се че с участието Ви, в темата, ще стане добра дискусия която може да помогне на начинаещите мухльовци, дори и на старите мулци да е в отполза. Поздрав най-сърдечен.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Ное 18, 2008 9:54 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Ами да споделя. Скромния ми опит засега ме води към следната схема. На непознат участък както и на тези които съм ловил и знам що годе какво става започвам със заешка нимфа ако е рано и няма игра на риби и люпене на насекоми. Като начало ако нямам жокер от колега, ме мързи да привързвам и да сменям примамки затова действам упорито в малък участък от реката. През това време гледам какво се случва на повърността, дали скачат риби и дали има люпене на насекоми. След като видя скачащи риби в повечето случаи слагам суха муха. Каква? Каквато сабя покаже. Имам три любими и с тях тествам - клинкхамер, CDC Comparadun и седж от еленова козинка. И тук вече ако не ще едната сменям другата и те така. Мога да мина и 500 метра и няколко километра зависи дали има риби да ми подскачат пред очите. До тук схемата е за пъстърви.
За кефал започвам с някаква черна буболечка от микропореста гума като гледам да е ред-таг. Ма'ам гащи без цел и посока, не хващам риби но пък се кефя на реките. Сменям от време на време с по дребни такива или отново с ручейник и с някоя друга осичка. Общо взето за сега ми е важно да се уча, да съм на реката и да съм с готини хора.

Най-важния момент, който обединява завършека на пъстървовия и кефаловия риболов е следния: възможно най-бързо след като съм излязъл от ботушите да се настаня нейде под сянка със ледено студена бира, кюфтенца на скара, понякога шкембе чорба и винаги готина компания. Ей този завършек осмисля 50-те ми пронцента реализирано капо през годината.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 19, 2008 8:10 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 12:11 pm
Мнения: 1177
Местоположение: Sofia
Цитат:
На непознат участък както и на тези които съм ловил и знам що годе какво става започвам със заешка нимфа ако е рано и няма игра на риби и люпене на насекоми


Да ама не - това става само на 1 река.
На повечето планински реки където ходя на дали ще видиш риба да скача и ако ги чакаш да почнат, има да си чакаш цял ден - въпреки всичко те си взимат още в ранни зори сухите мушета. Когато няма активност си ги търся.
даже и по тъмно
Изображение
Всичко е според реката според сезона.

кефала и него го подкарвах в тъмницата от развиделяване до към 12 после следобяд.

_________________
Work is for people who don't know how to fish...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 19, 2008 10:39 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Краси, задал си общ въпрос, който изисква повечко отговри. При това, без да държим сметка дали са вярни или не. :D :D :D
Дани, го е казал:
Всичко е според реката според сезона.
Както се чете една книга. Никога на един дъх! :D :D :D :D Така и реката. Ето, всеки си избира една река. Да речем моята е Рилска. Познавам почти 80% от 50-те и км. дължина. Завирал съм се през храсти, по чуакри и т.н. Общо взето ми е ясно, кога, как и къде. Или поне така си мисля. Щот има моменти, когато и най-великият муар . С централна абревиатура " Най-добър" да кацне. Хваща единствено корка, близо до макародържача. Така, че това еположението. Не случайно хората са разграничли реките на карстови, фрийстоун, карстови с чакъл, бари, "лайнарници" и т.н. Та там някъде са намерили сходни неща, които се повтарят и са общовалидни. Същото е и за мухите. Ако една работи някъде, на едно място то на друго е само "корка" и макродържача. Та бил той от амбойна или топола. :D :D Най-лесно е, когато рибата се издаде. Вземе мухичка и хоп там е. Сменяме пробваме и преочее... Отделно, ако имаме шанса да сме на красива планинска река в налаото на лятото. Използването на нифма е, малко като кошницата за "два домата". :D :D :D
Основните мухи, били по силует, естествена дубликация, бройка на космите от към торакса и хитина са измислени отдавна. И откриването им, е често откриване за нас самите. :D :D :D Така, например Чернообил ант тук не епопулярна. Но другаде хваща та се цепи. Представям си само. Ако някой го видят с такава, ще го попитат: Защо индикатора има крачка? :shock: :D :D :D
Та в крайна сметка. Честото посещение на едно място, води до честа слука.
Поздрави! :D :D :D

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 20, 2008 9:29 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Аааа,Адаш,не е чак толкова не популярна Чернобилската мравка.Миналото лято на Тракиец имах много емоционални преживявания с нея.Голямо "пльокане" падна :D .Особено по-дребните кефали,я гонеха и успяваха да я налапат често чак на третата,четвърта атака.

А иначе,наистина е според самата река.Както казва О.Едуардс :"Всеки мухар трябва да познава "собствената" си река....." И така е най-лесно.
Аз лично,си знам "моята" река.Знам къде може да има и къде бих могъл да хвана рибата,за която съм отишъл.Въпреки това,работата пак е доста относителна.Успехът никога не е гарантиран.Особено пък на непозната река или водоем....
Затова в напредналите откъм мухарски риболов страни,хората си наемат гидове.
Или пък.... проби му е майката.....И добиване на опит.
Според мен всяка река,всеки водоем си има своята специфика.И успехът може да дойде по два основни начина - или да си подготвен предварително за ситуацията,което е по-лесния начин,или с проби,опити,най-често и с губене на време и дори нерви,което пък за мен е и по-интересния начин....

Поздрави ! ! !

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 20, 2008 9:50 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
Ivan VP написа:
Честото посещение на едно място, води до честа слука.

.. това е изпробвано. Помага!
Иначе всеки си го разбира по своему.

Живи и здрави
А.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 20, 2008 9:27 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 25, 2006 9:04 am
Мнения: 80
Местоположение: София
Ха-ха, според мен Даниел и Пигов са прави в случая. Те са и опитни мухари :wink: Аз лично нямам търпение да посетя една "бара" както и викат, чието местоположение "набарах" (близо до сръбската граница...........) с малко разпитване тук-там, понеже Алекс Вулев не пожела да ми каже къде се намира...... не разбирам как може колеги мухари да крият от МЕН някоя река??? :lol: :lol: :wink: не,.. честно..не го приемам това.. както и да е де, набарах я барата, и догодина ще я обезрибя тотално и радикално :lol: :lol: :lol: :lol: :roll: :wink: :lol: И за пране няма да става :lol: Ще я прекръстим на "небара-та" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Вече споделих местоположението и на няколко колеги така че до близки срещи !!!!! :wink:

Ицо. \/\


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 20, 2008 9:38 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 25, 2006 9:04 am
Мнения: 80
Местоположение: София
Daniel, понеже и аз много обичам романтиката на планинските реки и поточета, и от изключително малкия опит който имам по такива рекички не си спомням да съм виждал риба да събира.. просто им подавам в някой "джоб" зад камък например и тогава те се вдигат. Много е готино, ама вярно е за сам човек, в синхрон с природата и т.н.... аз лично адски много се кефя на поточета и планински реки! Като тази например която са снимали колегите от Пловдив!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 20, 2008 10:29 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 25, 2006 9:04 am
Мнения: 80
Местоположение: София
А?? Драго, брат ми, къде ти изчезна мнението? Споко, и аз правя често така :) Тъкмо бях тръгнал да ти пиша че въобще не съм писал нещо за теб или към теб..... както виждаш и pacho има мнение..... мнението на Пигов и Даниел ми допадат и ги възприемам и споделям.

Поздрави.

Ицо. \/\


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 20, 2008 10:37 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 25, 2006 9:04 am
Мнения: 80
Местоположение: София
Драго, ако знаех че си ходил, щях да питам теб! Че какво разузнаване падна маани..


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 20, 2008 10:56 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Значи мнението беше общо взето. Аз ловя така! А Вие как? И за това, че на 6 от 7-те пъстървови реки на които бях това лято рибата събираше от горе мухи и че за останалите 903 пъстървови реки и представа си нямам какво става :). Изтрих го за да се придържаме към темата и да не стават спорове кое е правилно и кое не :) а всеки да сподели опит. За реката ще ти драсна едно ЛС да не се изложа публично :) .

Та по темата. Само аз ли пия студена бира като ходя за риба? :oops:


Последна промяна Драго на Чет Ное 20, 2008 11:08 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 20, 2008 11:01 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 6:23 pm
Мнения: 537
Местоположение: Wherever the trout are
хахахах- Небара-та .. Е няма такъв майтап.

Иначе по темата ...всеки си лови както си му е кеф, дори на собствената си река не са малко случаите когато някой отива на реката на някой друг и му вади риби из под краката... Според мен всичко е до това да се избере подходящия начин за риболов за момента според ситуацията- така че мнението на дани зависи според реката и сезона си важи, само дето зависи и от човека. Ако ти е кеф да си ловиш на суха муха нищо не може да те накара да смениш на нимфа.Виж обратното вече е възможно не вярвам някой да е толкова упорт на нимфата че като почнат да се вдигат риби да издържи и да упорства под водата ...

Айде Поздрави и ще се видим на Барата докато още бара...

_________________
http://mankovflyfishing.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 20, 2008 11:04 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 25, 2006 9:04 am
Мнения: 80
Местоположение: София
Аз не съм изпил моята (първата) любима студена вечерна бира все още!! Трябва да ходя до фантастико ама няма как, сега, бира е нали.. :cry: Лично аз не пия бира на риба че ми се доспива и ме отпуска, по-скоро кафенце.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 20, 2008 11:10 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 25, 2006 9:04 am
Мнения: 80
Местоположение: София
Мънков, кефиш ме брат !!! Ще ходим ще ходим и още как! :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 20, 2008 11:58 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Та да се върнем на темата. Учителя Пигов спомена 50 километрова река.

Изображение

Там лових както го е описал Дани. Облавят се местата със петенциални риби. Благодаря на Ники Енчев и Иван Пигов за съветите които ми даваха.

Ето пък тук, въпреки плитките води не съм си и помислял обаче да хвърлям на суха муха тъй като едва ли някой ще я види от бързата вода включително и аз.
Изображение
Но пък се закачи риба на нимфа.

Ето и участък където ловя предимно на нимфа. Което не попречи час-два по късно да вдигна риба на суха муха точно от мястото където съм стъпил с двата крака на снимката.

Изображение

Тъй, че нещата не са някакъв писан закон и всеки има свободата да лови така както смята за най-добре и така както му харесва.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов