Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 8:20 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Юли 10, 2009 10:59 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Привет,

Това, което следва, е един съкратен превод на статия на Дидие Манян, който е направен от Христо Попов, човекът, който не отдавна ми беше изпратил една поредица от разказчета.
В нея, както ще прочетете по-надолу в текста, става дума за ползата от бразденето на мухата.
Приятно четене!
............................

Малко браздене на мухата?
от Дидие Манян

Една муха, оставена да бразди, събужда
недоверието на пъстървата.
Но понякога това е единственият начин
да засилиш интереса на една стара
инатчийка.


Някои мухари са изпадали в познатата ситуация: нагазили в бързея, съзерцавате течащата вода, мухата се носи надолу и изведнъж яко дръпване ви вади от унеса...
Втора ситуация: прибирате линията, за да извадите мухата. Тя се плъзга срещу течението и ...следва атака. Това обикновено са дребни риби, но ще ви призная, изчервявайки се, че един от най-големите ми кленове, при това в ден с много труден риболов, се закачи точно така.
Някои ще кажат, че в такива моменти изоставената муха всъщност е “мокра” и се носи под повърхността. Да, но когато виждате, как мухата наистина се плъзга, или бразди върху водата, тогава какво подбужда рибата да я налапа?
В ден без активност на повърхността може да се мисли, че рибата е привлечена от необичайното поведение на тази стръв. Но такъв неакадемичен улов се случва и в дни с активни риби. Може ли тогава умишлено да оставим мухата да бразди или да се плъзга по повърхността за да провокираме рибата към атака?

Един класически случай

Вечерните мухари знаят, че един възрастен ручейник, който бразди на повърхността, може да има учудващо силен ефект върху активността на пъстървите.
Помня воденето на мухата от един приятел – експерт по вечерен риболов. Той редуваше фазите на бързо, каскадно прибиране на своя ручейник на повърхността с фазите на спиране на мухата, като я оставяше да се плъзга странично към многообещаващ пост. При тези случаи големите пъстърви атакуваха настървено, докато воденето под повърхността ги оставяше напълно индеферентни.
Аз, както повечето мухари, приемам случая с възрастния ручейник при залез слънце, като класическо изключение. Обяснението е съвсем логично - за да се доберат до брега, те плават, или по-точно гребат, като описват на повърхността характерните линии.
Ако продължим тази логика, то воденето на суха муха би трябвало да е благоприятно при активно движение на мухите на повърхността.

Да си представим друга ситуация

За да опростим нещата, бихме могли да си представим воденето на мухата при следните случаи:
- при активност на мухите
- при вятър
- при турболенции
- при слабо течение /или липса на такова/
При активност на повърхността, когато възрастните насекоми идват да снасят яйцата си върху водата, дори кацнали те движат крила и дори се преместват. И преместването не е инертно. Този стадий, който англичаните наричат spinner /предач/, впрочем често е имитиран от мухите с четири крила, опитващи се да дадат илюзия за движение.
Ами тогава? Защо да не придадем движение на мухата?
Стадият, който търсим да имитираме с нашите “изплуващи” мухи, е изплуването на имагото. При този вид риболов канонът изисква пълна забрана на бразденето на мухата. Аз все пак съм убеден, че едно леко движение може да направи нещата различни.
Колкото до субимагото, те не остават напълно неподвижни. Когато има вятър, той премества ефемерите върху повърхността на водата. Според случая този вятър ускорява преместването им, или го забавя, тласкайки ги срещу течението, ако то е слабо.
Страничният вятър пък може да ги накара да пресекат водна площ по диагонал по течението или срещу него. Тук можем да си представим имитирането на това движение върху водата, което не убягва на рибите.
Препятствията често създават силни турболенции, които придават на мухите блуждаещо и непредвидимо придвижване. Защо понякога да не имитираме това придвижване?
Накрая, при липса /или слабо/ течение. Това е обратния на предишния случай. Срещаме го покрай дълбоки брегове, при забавяне или обръщане на течението. Тези места често подслоняват големи риби. Насекомите имат склонността да се събират там в големи количества.

Избягвайте резките анимации

Ако вашата муха попадне сред естествените насекоми, шансът да бъде погълната е минимален. Тогава едно малко движение може да предизвика атака. Следователно става дума за умишлена анимация на суха муха, за да не чакаме случаят да предизвика печелившо браздене.
За да постигнем този резултат разполагаме с доста възможности. Най очевидната е , разбира се , да оставим мухата да се плъзга в края на течението, създавайки трептения и блокирайки линията. Ще използваме тази техника изключително привечер, пред големите камъни, например.
В същия ред на мисли, може да забавяме движението на мухата ни в дните с вятър срещу течението.
Когато пък достатъчно силен вятър духа по течението, трябва да обираме по-бързо линията, за да придадем на мухата движение по-бързо от това на водата.
За пресичане на течението по диагонал можем с къси придърпвания на линията да придадем на мухата едно достоверно поведение, като не спираме да повдигаме нагоре върха на пръчката.
Накрая, с малки потрепвания на върха, можем да придадем на мухата много реалистични подскоци, когато облавяме спокойните зони край брега. Започвайки с това основно движение, можем да усъвършенстваме техниката си, като меним ефектите. Във всички случаи, обаче, трябва да избягваме “карикатурните” анимации /т.е. грубите/.
Но не забравяйте да използвате тази техника за анимация на мухата като изключение. В огромното мнозинство от случаи продължавайте да ловите както знаете да го правите – дълги инертни премествания, избягвайки, ако е възможно, бразденето на мухата и на края на линията.
...........................

Благодаря на Христо за предоставеното четиво!

Поздрави,

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 10, 2009 5:50 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Интересна статия..Във много от гореописаното съм се убедил във чужбина.У нас,като че ли ,рибите изпитват ужас от браздене :D ,особенно пъстървите.Май,и нашите риби са си ганьовски тарикати..не прости пъстърви ,като чужбинските..

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 10, 2009 8:20 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Във връзка с бразденето мога да споделя последната ми интересна случка на реката....
Значи,бяхме с Боян на Марица.Точно преди да си тръгнем,при едно от последните ми замятания,се получи това - издърпвам шнура за ролкаст.Представяте си как се движи мухата към мен.Последва изненадващо рязко пльоскане върху бръмбъра.Оказа се ей този распер :lol: :
Изображение

Изображение

Според мен,всичко е според зависи....Или поне не малка част :D ...

Поздрави ! ! !

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юли 11, 2009 1:20 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Браво на Христо Попов!
Скоро, ще има честта да се запозная с този човек.
Относно статията. В съседна Сърбия пракикуват риболов на булдо в най-силното течение на реката. Мухите са вързани преди булдото , а риболовеца държи изпъната линията. Нещо, както даунстрийм техниката . Получвава се нещо подобно на браздене. Защото булдото подксача от течението, а зедно с него и мухите, които браздят по повърхността. Почти на абсолютно стъмване на високопланински язовир в Родопите. Една от техникитет е точно да се сложи по=голяма муха и да се бразди. Подобно на него съм имал резултат на реки, като Искър, Стара Рибарица и Рилска. Особено последната. За места където може да се пруиплъзне мухата в най-силното течение са се вдигали не малко рибки. Много подходящи тук са мухи, като еленовия кадис и компара дън. Понеже те от течението се издигат максимално високо. Съгласен съм с Данчо, че често бразденето плаши рибите. От всичките излети на Панега. До сега не съм уловил риба, която събира насекоми. А аз да браздя с мухата около нея. Един път обаче браздих умишелно с един бръмбар на кука 6 и нещо, което го нападна имаше митични размери. Ако нямах мал шанс, вероятно и аз щях да се идигна нависоко в очите на някои колеги . :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Поздрави!

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов