Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:57 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Френска нимфа.
МнениеПубликувано на: Пет Май 14, 2010 7:02 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Привет на всички.
Подочух малко за френските нимфи но ми се ще некой от майсторите и по опитни колеги ако не го притеснява да обясни
точно какво представлява каква тактика на водене и построяване на линията и въобще има ли почва у нас този метод на риболов.
Поздрави на всички.
Соте.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Май 15, 2010 6:55 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Явно темата не предизвиква интерес или може би аз съм
задал поредния си тъп въпрос затова ще помоля администраторите да я изтрият.
Соте.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Май 15, 2010 7:23 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Авг 12, 2009 2:33 pm
Мнения: 245
Местоположение: Сливен
И защо да я трият. На мен също ми е интересно...

_________________
Поздрав най-сърдечен, Ваш приятел вечен, весел Зарезанчо!!!! ДА БЪДЕ РИБНО!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Май 15, 2010 7:27 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Здравейте молодци!! Соте, баце, за съжаление опираме отново до най-съществения ни проблем - нежелание / или мързел / да споделим......С удоволствие бих ти казал нещо за тая пущина, ако знаех...Да ти преразказвам от чуждоземски форуми е безпредметно..Поздрави и все пак се надявам, че някой ще даде информация за тая френска нимфа.

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Май 15, 2010 8:11 am 
Offline

Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 10:15 pm
Мнения: 126
Колеги, нека не избързваме със заключенията. Възможно е просто запознатите с този метод на риболов да не са видяли все още темата. Да им дадем малко време.

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Май 15, 2010 9:12 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Ами просто малко хора ловят така, риби няма, реките бяха кофти тази пролет, иначе и аз се бях засилил да тествам но при 2 поредни капа на нимфа нещо забравих за френската :) . Доколкото знам Мънков лови така, Пенко и той е опитвал. Иначе за любопитните може да гледате филма на Яромир Карафиат и Мирослав Махачек "Fly fishing and Fly Tying" там има какво да се види. Иначе да седна сега да пиша теоретично без да съм пробвал няма да е честно спрямо четещите форума :)

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Май 15, 2010 12:15 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
A може и да е тайна... :lol: Аз съм останал с впечатление, че там пада яка икономия на шнур...

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Май 15, 2010 1:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Мунчо написа:
A може и да е тайна... :lol: Аз съм останал с впечатление, че там пада яка икономия на шнур...


Бе като се набуташ с флоркарбонни лидери и флуресцентни влакна нема спестиш много от шнур. Явно много риба ловят така и за туй не казват :)

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Май 15, 2010 2:22 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 01, 2009 1:11 pm
Мнения: 237
Някой знае ли от къде може да се изтегли този филм на Яромир Карафиат и Мирослав Махачек "Fly fishing and Fly Tying" ???

Аз го намирам само тук: http://www.freetorrentsmd.com/torrents- ... 4865&hit=1 но нищо не "получается" :lol:

_________________
1. Dum vivimus, vivamus

2. Хубава ни е държавата, жалко че е населена !!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Май 15, 2010 8:01 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:02 pm
Мнения: 359
Местоположение: СОФИЯ
Пробвай от ТУК

_________________
Не е срамно да не знаеш, а да не питаш, когато не знаеш!!!
Не всеки който те вади от лайната ти е приятел , а и не всеки който сере отгоре ти , ти мисли лошо...!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Май 15, 2010 10:27 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 29, 2008 1:55 pm
Мнения: 66
Местоположение: Перник
И на мен ми бе интересно каква е техниката на френска нимфа .Питах Мънков и ето какво ми обясни:

"френската нимфа е схема за риболов за сравнително плитка вода за плашливи риби измислена от француците. В оригиналния и вариант се лови с една много лека нимфа и дълги поводи, които е най добре да си вържеш сам мога да ти пратя няколко схеми за поводи ако искаш, които ползват националите на французите. Идеята е рибата да не вижда шнура и да се плаши от него и по добра чуствителност и връзка между нимфата и въдицата -риболовеца. Лови се на сравнително къса дистанция но може и по големи дистанции да се облавят. Основна заблуда е че повода трябва да е прекалено дълъг което всъщност не е така аз ловя със около 9 футови поводи -после поставям 40 см флуоресцентно влакно 20 оранжево и 20 зелено за да мога да си следя къде се намират нимфите ми и да ми служи като индикатор и след влакното слагам около 2 -2,5 метра типет с дебелина каквато съм преценил че ще използвам. Аз лично ловя с две и три мухи което си е състезателна модификация на оригинала, но според мен хваща повече риби. Разбира се и с една муха съм ловил. Изключително успешен метод за плашливи риби в плитка вода. А рибите често са в плиткото колкото и да не ни се вярва. Естествено с поставянето на тежка нимфа споконо можем да облавяме и по дълбоки участъци, което прави метода универсален и доста по добър од други, защото чуствтелността е повишена значително. "
"Има много варианти и сигурно още ще се измислят. По привцип се лови на близо но може и да извадиш шнур и да ловиш на дистанцияр аз го правя по някога. Хубаво е шнура да е ДТ да не ти дърпа повода назад. Аз ползвам типети от 4х или 0,18 мм до 7х или 0, 11 а може би и по надолу има смисъл да се слезе в определени моменти но на мен не ми се е налагало до сега. По принцип 0,14 -0,16 мм е нормално да се ползва. Еми това е което мога да ти кажа, пробвай го на някоя не много обрасла българска река работи със сигурност. Чешка, френска, испанска нимфа това са само имена - най важното е да усещаш нимфите и какво се случва с тях под водата- схемата която работи най добре за тази цел е най-подходяща, без значение от националността пред нея."

Аз ловя на българска нимфа - бяла , зелена и червена нимфа !!! :idea:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Май 16, 2010 9:17 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Вальо благодарско за споделянето на инфото и Мънкича
заслужава благодарности все пак темата се поосвети.
Както каза не е важно каква е а дали работи схемата e по важното пък квато ще да е. То с тея забрани се побъркахме
и затова си тракам клавиатурата нахалост ама все си мисля че
требва да се експериментира с разни схеми , то че рибите са ни
малко е факт но действително от моите наблюдения са много
наплашени особено по реките. Не е лошо да се види нагледно
схемата ако е възможно.
Поздрави.
Соте.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Май 16, 2010 8:30 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Честно казано не бях чувал за въпросния метод.Но сега като прочетох каква е ситуацията,се сетих,че съм ловил на подобен метод съвсем случайно.Като основно визирам,че знаех,че рибата е там,но не иска да се вдигне.Водата беше около 50см. дълбока,но не бистра. Вързах "Русата Стефка" и имах успех - две здрави парчета. И то резултатът се получи почти веднага след като смених сухата муха с нимфа :
Изображение

Изображение

Поздрави ! ! !

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Май 17, 2010 5:35 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 12, 2006 3:37 pm
Мнения: 564
пробвах и установих,че метода е супер резултатен!!!!!!!!А Мънков е обяснил всичко професионално,няма кво да се допълва..,предполагам!При мен с един опит от моно 0.18(6-7м.) и типет 0.12 се увеличи и чувствителността на удърите, и най-вече резултатността!Съжалявам,че не го пробвах досега,два месеца си хабих шнура!

_________________
LA VITA E BELLA


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Май 17, 2010 6:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 5:42 pm
Мнения: 139
vanio, темата е за френската нимфа! Не за shooting-line nymphing ... (риболов с моно влакно)! Това са два различни щата! :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов