Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:34 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Фев 18, 2013 7:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Този материал беше реплика към http://forum.akulata.com/viewtopic.php?f=46&t=7773.Премествам го по молба на друг колега от форума.

Кефалът/кленът/си взема почти целогодишно на суха муха.Стига да има видимост и да не духа вятър/през зимните месеци/.Но трябва да го намериш...Ако реката е рибна ,кефалите се групират през зимата най-вече в селата,под мостовете и по местата,където могат да намерят някаква храна.Вземанията са нежни и бавни , затова се изчаква повечко след презентирането на мухата. Бедно оперени ,светли мухи са предпочитани пред джапанката,но понякога и дребните светли джапанки също са ефективни.Ако грее слънце,кълването е по-често,а и на нас ни е по-приятно. :wink:
Техниката на риболов изисква внимателно приближаване до всяко перспективно място и "разработването" му.Разработването е всъщност поредица от последователни подавания в един и същи участък с диаметър 100-150см.Нека мухата се задържа в участъка възможно по-дълго.Добре е от мястото на подаване да се "разработят" поне две зони.Затова когато харесаме перспективно място е добре да преценим къде точно да застанем,за да покрием две точки от него.И накрая,преди да започнем замятанията е добре да огледаме дърветата около нас и надвисналите клоните ,за да няма излишни закачки и късания.
Почти винаги първото кълване на такова място е след няколко поредни подавания.Понякога след десет-петнадесет поредни ](*,) ...Но има и случаи,в които още при разпъването на линията имаме вдигане на рибка.Затова, не се разсейвайте ! :D
Такъма при зимно мухарене е добре да е по-нисък клас,с типети 0,10:0,12мм.
И така ,денят преваля и студът се спуска над реката.Изваждам шнура от водата и той спира в обледенените водачи.Но кефалите продължават да се вдигат сякаш са гладували цяла зима.Очупвам набързо парцетата лед и отново се чува съскането на шнура във въздуха.Няколко ценни минути,две-три рибки и отново -стоп! Ледът отново е покрил водачите! Облизвам всяко ледено топче и освобождавам шнура от ледената прегръдка.Този път за малко по-дълго време.Докато замятам отново ледения вкус в устата ми напомня ,че реката не е от най-чистите,но...какво да кажем за "глистарите"?
А и в елека ,близо до сърцето, би трябвало да има "дезинфектант в плоско шише"?!? :smt030
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Фев 18, 2013 10:50 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 08, 2006 8:56 pm
Мнения: 282
Местоположение: Плевен
Тази схема според мен би работила на малки и сравнително плитки реки.В долните течения спира да работи някъде около средата на м.Ноември когато рибите се ориентират към по-дълбоките и тихи места на реките като се придържат към дъното.При ниво на водата 1,5-2 метра много рядко ще се дигнат за малка суха муха.При такива условия по-резултатно би било да ги търсим на мокри или нимфи,но задължително както казваш малки.

Поздрави.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Фев 19, 2013 10:20 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Веско имам едно питане към теб и ще се радвам да чуя мнението ти... :)
Следната ситуация... аз съм на риболов по р. Тунджа в района на с. Ягода и с. Юлиево (на пътя между Стара Загора и Казанлък) и след около 4-5 часово замятане нямам нито един удар с изключение на пръскачи... Сменях какви ли не мухи, пробвах на всичко и не става и не става. Вече си тръгвам и срещам един местен с колело и въдица и го питам "Абе колега вие тук на какво ги ловите бре? Има ли риба в реката?", той човека ми казва... "Ела с мен и ще видиш". Речено - сторено. Тръгвам аз по човека и той се завиха из храстите и вади презрели джанки и ги слага на плувката. С първото пускане един кефал около 30 см. вече е вънка. Тоя човек за 30 мин. извади около десетина кефала все в този размер и по едно време ми вика .... "ама защо ги няма големите". Човека ми обясни, че когато падат сливите и черниците рибата на друго почти не кълве Почвам аз да си гледам кутията с мухи и се чудя коя прилича най-много на джанка, но уви резултата е нулев. Ще ми е интересно да ми кажеш ако ти попаднеш на реката в такъв момент какво ще направиш?
Същия въпрос може да се отнесе и към други колеги стига да искат да вкючат разбира се :)
Може за "знаещите" това да е въпрос за "тройка", но за мен определено това е въпрос с повишена трудност, а аз към моментасе боря за "среден или много добър"

Поздрави

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Фев 19, 2013 11:55 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 12:37 pm
Мнения: 339
Черницата според мен може да се имитира с корк, на голяма кука 8 и 10 ;)
Иначе в блога на Радослав Рацов имаше много добри черници от силикон, ако не се лъжа!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Фев 19, 2013 1:04 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Окт 02, 2012 2:29 pm
Мнения: 315
Местоположение: Zemen
Клена взима доста настървено на вишна и на череша. Може би вишната с по малкия си размер ще може по лесно да се имитира.

_________________
Ники


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Фев 19, 2013 6:44 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 16, 2006 7:25 pm
Мнения: 76
Местоположение: Севлиево
Смени мястото,не навсякъде има черници.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Фев 19, 2013 8:04 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 6:00 pm
Мнения: 214
За кефал през "ЗИМАТА" какви черници ,вишни и череши :-k


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Фев 19, 2013 8:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 6:00 pm
Мнения: 214
Mutavdzhiyski написа:
Веско имам едно питане към теб и ще се радвам да чуя мнението ти... :)
Следната ситуация... аз съм на риболов по р. Тунджа в района на с. Ягода и с. Юлиево (на пътя между Стара Загора и Казанлък) и след около 4-5 часово замятане нямам нито един удар с изключение на пръскачи... Сменях какви ли не мухи, пробвах на всичко и не става и не става. Вече си тръгвам и срещам един местен с колело и въдица и го питам "Абе колега вие тук на какво ги ловите бре? Има ли риба в реката?", той човека ми казва... "Ела с мен и ще видиш". Речено - сторено. Тръгвам аз по човека и той се завиха из храстите и вади презрели джанки и ги слага на плувката. С първото пускане един кефал около 30 см. вече е вънка. Тоя човек за 30 мин. извади около десетина кефала все в този размер и по едно време ми вика .... "ама защо ги няма големите". Човека ми обясни, че когато падат сливите и черниците рибата на друго почти не кълве Почвам аз да си гледам кутията с мухи и се чудя коя прилича най-много на джанка, но уви резултата е нулев. Ще ми е интересно да ми кажеш ако ти попаднеш на реката в такъв момент какво ще направиш?
Същия въпрос може да се отнесе и към други колеги стига да искат да вкючат разбира се :)
Може за "знаещите" това да е въпрос за "тройка", но за мен определено това е въпрос с повишена трудност, а аз към моментасе боря за "среден или много добър"

Поздрави

Колега и аз съм имал същото изжевяване на това място може да е бил и същия колоездач но с земен червей,става въпрос за пролетното пълноводие на реките рибата сее набила в подмолите и само този с колелото знае как да я измъкне от там :D
За всеки сезон си има мухи.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Фев 20, 2013 3:19 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
nmc написа:
За кефал през "ЗИМАТА" какви черници ,вишни и череши :-k

Колега знам, че темата е за кефал през зиманата, а това което аз питам се отнася за друг сезон, но реших вместо да отварям друга тема да попитам тук и да се разшири дискусията.

Ако човека, за който говориш е от Юлиево най-вероятно става въпрос за един и същ. Човека лови там от над 50 години и е всеке ден на реката. Не му знам името, но съм му ходил на гости. Подарих му всичките си такъми, които имах. Той ми обясни, "те" казвали на мухарството "чип чип" (каквото и да значи това)

Поздрави

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Фев 20, 2013 6:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 6:00 pm
Мнения: 214
Mutavdzhiyski написа:
nmc написа:
За кефал през "ЗИМАТА" какви черници ,вишни и череши :-k

Колега знам, че темата е за кефал през зиманата, а това което аз питам се отнася за друг сезон, но реших вместо да отварям друга тема да попитам тук и да се разшири дискусията.

Ако човека, за който говориш е от Юлиево най-вероятно става въпрос за един и същ. Човека лови там от над 50 години и е всеке ден на реката. Не му знам името, но съм му ходил на гости. Подарих му всичките си такъми, които имах. Той ми обясни, "те" казвали на мухарството "чип чип" (каквото и да значи това)

Поздрави


Колега ами там на Юлиево има и една баба където всеки ден обикаля с парашут по реката и шанса да не е минала преди теб е нулев ,после чакай да ти се вдигне голям кефал.
"чип чип" на директен телескоп с повод без плувка и тежест връзват скакалец и започват да го чипката по повърхността на водата от където идва и "чип чип"
Малко по надолу към Зимница на мухарството местните роми казват риболов с камшик приличало им на камшик,хващам риба с камшика :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Фев 20, 2013 7:11 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Аз бих си изработил нимфа само от жълт антрон,която ще утежня толкова,че да потъва горе-долу като зрялата джанка.Ако в района има такава слива и плодовете и капят във водата има голям шанс тази нимфа да е успешна.От такъв антрон преди години си бях направил нимфа-царевичка,на която улових доста шарани,а и кефали.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Фев 20, 2013 7:47 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 15, 2008 12:13 pm
Мнения: 144
Местоположение: Ловеч
Колеги,
наистина не измествайте темата, защото така ще се разводни и накрая няма да се разбере за какво всъщност става въпрос.
А колкото до черниците и това, дали може да се лови на муха през периода, и на местата, където падат плодовете им, съм писал два пъти през изминалите години във форума. Който се интересува може да прочете.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Фев 21, 2013 6:56 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
В мухарството съм доста пресен случай.. както се казва, тепърва откривам топлата вода. :D
Но през зимният период, въпреки всичките ми усилия и знания, нищо не съм хващал освен настинка. :D
Това дето го е описал Веско, задължително ще го пробвам.. но все пак ми се струва че голямо значение има и реката в която ще се лови.. местата дето ги обикалям по Струма, не стига че се обезрибиха, но успех с мухите съм имал чак към края на март, началото на април.. дотогава си е пълно мъртвило.
Вероятно причините са в мен и в моето незнание. :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Фев 22, 2013 9:58 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Пробвай на някой приток или по-малка рекичка наблизо.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Фев 22, 2013 9:18 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 6:00 pm
Мнения: 214
sote-full написа:
В мухарството съм доста пресен случай.. както се казва, тепърва откривам топлата вода. :D
Но през зимният период, въпреки всичките ми усилия и знания, нищо не съм хващал освен настинка. :D
Това дето го е описал Веско, задължително ще го пробвам.. но все пак ми се струва че голямо значение има и реката в която ще се лови.. местата дето ги обикалям по Струма, не стига че се обезрибиха, но успех с мухите съм имал чак към края на март, началото на април.. дотогава си е пълно мъртвило.
Вероятно причините са в мен и в моето незнание. :D


Изминалото лято бе доста тегаво но именно ноември направих страхотен риболов групирането на кефала може да донесе страхотни мигове на реката ако се улучи мястото и времето в рамките на час се улавят 20бр макар и не големи риби ,е често срещан е и валата но устава удоволствието от разходката по реката :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов