Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:20 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Окт 15, 2014 6:18 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 8:46 pm
Мнения: 77
Здравейте колеги, иска ми се да развием темата за начина по който всеки от нас лови кефал на суха муха. Примерно аз ловя по следния начин: с хвърлянето зачаквам няколко секунди и ако няма вземане хвърлям отново и така през цялото време. Имам колега с който ходим често заедно той лови по съвършенно различен начин - хвърля и чака и така докато види че шнура му тръгне нанякъде и тогава засича. Неговата теория е че в началото атакуват дребните риби после по едрите и най-накрая батковците и така по неговия начин избягва разправията с дребните рибки. А аз пък смятам че ако не засека веднага със вземането кефала е много вероятно да ми изплюе мухата, а относно размера на хванатите риби според мен до каквато риба падне мухата такава ще хванеш.
Моля за вашите мнения и начини. В спора се ражда истината.
Поздрави.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 15, 2014 7:37 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Колега, така поставена, темата няма как да се развие...
Много хора започват да ловят кефал, като просто "пляскат", по водата. За това, даже не ти трябва мухарка. Човек трябва да си зададе въпрос- с какво се хранят големите кефали, и не просто да лови с "джапанка", а да имитира и други неща- пупи, емърджъри, мокри мухи.
Със такъв тип примамки, е глупаво да се лови с "пляскане", разбира се.
Това подаване разчита на изненада, и първичната реакция на рибата. Далеч по-сладко е, да излъжеш някой хитрец на мокра муха,стример, или нимфа...
Поздрави !

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 15, 2014 9:14 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 8:46 pm
Мнения: 77
Точно по-този начин не исках да се развие темата. Тоест ако може всеки да си каже неговата тактика при риболов на кефал но само когато ползва суха муха в частност джапанка. Без да засягаме риболова на кефал на мокра муха, стример, нимфи и други различни от типичната кефалска суха муха. Не е задължително тактиката му да е само за едри риби, а просто да е уловиста, сполучлива, успешна.
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 15, 2014 9:27 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ха-хааа.....Чекайте ся и я да се изокам :D ...Не съм съвсем съгласен със схемата на колегата, защото обикновено след атаките на дребосъците и техния по-нататъшен отказ едрите риби стават мнителни и реализацията на трофейна риба е почти в сферата на фантастиката / уточнявам, че говоря за риболов в "тихи" води, каквито предпочитам, макар че и в малка до средна река след първите атаки следва тишина /!! Бат ви Даньо ми е разказвал за една легендарна личност / пусто да остане, все му забравям името :-s /, чийто стил на гонене на клена в тиха вода ми допада най-много...Системата е проста и като всяко просто нещо - гениално...Ходи се по брега и се гледа във водата - в момента, в който се забележи достойна за "уважение" риба се подава. Наблегнах на гледането, защото много колеги гледат, но не виждат :wink: !! Та това е най-щадящия от към енергоемкост вид мухарене и с максимален евентуален положителен ефект - все пак имаш налична риба, която се опитваш да подлъжеш да вземе!! За съжаление обаче има водоеми, в които клена просто се държи плътно долу / видях го на живо през есенно време на яз. Кърджали / и колкото и да се взираш няма как да видиш рибата. В такива случаи минавам на "твоята" схема - много, ама много ходене по бреговата ивица с различни по отдалеченост от бреговата ивица подавания, като 80-90 процента от тях ги правя / условно казано / на "абисалната граница", там, където окото вече не вижда какво става в дълбочината / грубо между 60-70 сантиметра до към метър, в зависимост от прозрачността на водата и цвета на грунта на самия водоем /. Правилото има изключения - има замътени водоеми, в които виждаш на педя под повърхността и нямаш никаква представа какъв е релефа!! В тях подаваш абсолютно хазартно и произволно - жив пример са кариерите на Мечката през пролетта и едни разливи на Тунджа точно преди вливането на реката в яз. Копринка при село Виден. Там например извадих клен около килото на два метра от брега, след което пробно бръкнах с върха на убавинята на мястото на вземането и "ударих" в дъното на ниво петия водач / около 40-50 санта /, а въобще не видях толкова голяма риба в бозавата вода....Та така....Лично за мен има два основни момента в гоненето на големия клен в тиха вода - много гледане във водата и още повече ходене :wink: !!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 16, 2014 10:42 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 8:46 pm
Мнения: 77
Хайде колеги, само с две изречения. Пускам тази тема първо защото ми е интересно начина по който всеки от нас надхитря това мнително, плашливо и много уважавано от мен създание Клена, второ искам за мен си да изясня дали ловя правилно или по погрешния начин. Става въпрос за следното - презентираме мухата на определеното място и от там следват две неща : при видимо вземане засичаме без да гледаме шнура или не ни интересуват следите на повърхността причинени от вземане или опит за вземане на мухата, а засичаме като тръгне шнура нанякъде причинено от сигурно налапване на мухата и почти 100% хващане на риба.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 16, 2014 12:15 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Моят опит не е чак толкоз богат като на колегите, но ще се изокам и аз. :D
Да уточним нещо много важно, всеки водоем, река, езеро или язовир, си имат своите различия... първо като вид насекоми, второ като риби които имат различно поведение в различните водоеми.... и трето може би най-важно, всеки ден е различен от предният, демек, ако вчера успешно си ловил на оса, днес денят е такъв, че изобщо рибите не я отразяват.. тъй че напасване с обстановката, мухите и тактиката са задължителни за да не се капотираме.
Съответно, доста съм се капотирал в началото точно по тези причини и липсата на опит.
Много ясно че като не кълве на суха ще мина на мокра, в краен случай на нимфа въпреки че не ги предпочитам.
По бързеите в реките, по екстремното падане на мухата върши повече работа.. някак предизвиква повече, атаките са светкавични за да не пропусне, няма време да огледа добре защото течението отнася бързо плячката... и нещата изглеждат по елементарни в надлъгването.
При по тихите участъци обаче, всяко лошо хвърляне и пляскане гони рибата... кастинга се налага да е по елегантен, без усилия.. едно леко движение е достатъчно.
При тихи участъци, лично ползвам по дълъг типет, с цел да се отдалечи максимално шнура от мухата, пък и падането става някак по естествено, но това е лично моят метод, дали е правилен или не не знам, но знам че върши работа.
Кадиси, парашутчета и по леките сухи мухи задължително се оставят на изтичане.. там рибата е доста предпазлива... случвало се е да се метна на едно и също място поне няколко пъти, за да предизвикам рибата да излезе... не трябва да се бърза и със засичането.. естествено че нервите ни не издържат като закипи водата, но всяко избързване води до аут.
Никога не съм търсил визуален контакт с рибата, хазартното мятане го предпочитам.
При моите речни условия е нормално, няма как да се види риба чакаща плячката си скрита в подмола или под някой камък, дърво, корен или водорасло... да не говорим че в дебелия бързей е просто немислимо да се види.
Та тъй... колкото повече опити и експерименти с мухи и методи, толкоз повече се увеличават и шансовете ни за успех.
Дано съм помогнал с нещо.... <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 16, 2014 5:01 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 8:46 pm
Мнения: 77
"Кадиси, парашутчета и по леките сухи мухи задължително се оставят на изтичане"
Това изречение ми бе от полза т.е. в тихи води горепосочените мухи се оставят на изтичане, а не се бърза. Но да питам нещо - в тихи води, на река, и сме хвърлили линията със дългия типет и парашутчето и в един момент виждаш атака върху мухата и вече тук е въпроса: 1 веднага ли засичаш виждайки атаката или 2 абстрахираш се от визуалната атака и гледаш края на шнура ако потегли нанякъде засичаш и съответно ако не се движи края на шнура не засичаш чакаш повторна атака или евентуално презамяташ. Тоест когато имаме атака, на визуалната атака ли разчитаме или гледаме края на шнура.
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 16, 2014 5:54 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
кефал написа:
Но да питам нещо - в тихи води, на река, и сме хвърлили линията със дългия типет и парашутчето и в един момент виждаш атака върху мухата и вече тук е въпроса: 1 веднага ли засичаш виждайки атаката или 2 абстрахираш се от визуалната атака и гледаш края на шнура ако потегли нанякъде засичаш и съответно ако не се движи края на шнура не засичаш чакаш повторна атака или евентуално презамяташ. Тоест когато имаме атака, на визуалната атака ли разчитаме или гледаме края на шнура.
Поздрави!

Да уточня.. аз ползвам по дълги типети в в по спокойни води, примерно 50 см повече, колегите обаче едва ли го правят.
Засичам тогава, когато водата закипи и мухата изчезне от повърхността... Относително е в подобни моменти и е трудно точно да се обясни, да не говорим за адреналина ако е нещо по едро.
Често се случва кленчетата да си играят с мушетата като ги плесват с опашките преди да ги атакуват (имам няколко кленчета уловени за опашките)... така че всяко прибързано действие води до фал, затова изчаквам малко преди да засека.. пък и често той сам се засича.
От мятане на мухата на едно и също място няколко пъти, съм забелязъл че след дребосъка дето се е закачил, съм привлякъл вниманието на по едра риба, която накрая не издържа на примамката.
Проблема след това идва с ваденето, особено ако си без кеп като мен!!! :D
Края на шнура не е нужно да се гледа, гледам само мухичката която бавно плува отгоре...шнура се наблюдава при утежнените мухи и нимфите, ако няма индикатор... дори и без засечка, реши ли рибата да вземе, смятай че гегата ти е сгъната.
Усети ли че се е боцнал.. пощурява.. при тънки типети и лошо водене на линията просто къса или се откача.
Повторни атаки правят само дребосъците.. батковците са хитреци.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 16, 2014 7:06 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 8:46 pm
Мнения: 77
"Засичам тогава, когато водата закипи и мухата изчезне от повърхността...
Края на шнура не е нужно да се гледа, гледам само мухичката която бавно плува отгоре..."
Това исках да чуя, благодаря колега.
Нека и другите колеги кажат как практикуват.
За съжаление не разбрах как действа колегата Данчо Савов, той подходи малко философски на въпроса, не отговори точно. А Бат Райко май се доближава до начина на
sote-full, по който начин и аз риболовствам.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 16, 2014 7:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 2:29 pm
Мнения: 81
Bate Raiko написа:
... Наблегнах на гледането, защото много колеги гледат, но не виждат :wink: !!


Ах Бате, ах Райко,

Изображение
Тук се е скрила добре една 45-50-ка която не можах да трогна по никакъв начин!!!
В тоя ред на мисли, наблюдението съвсем не е всичко :).
Интересна е темата както са интересни и различните водни обекти за риболов.
В стояща вода пробвайте "йедър" (8-12) палмър (griffiths gnat, wickhams fancy и тн.) за кефал :smt023 тънки типети, търпеливо клечане в храстите и точно подаване и можете да преброите всичките симпатяги от снимката:
Изображение
Не се вижда добре но бабанковците седят една идея по-дълбоко.
Ако не се лъжа Росен беше снимал видео на Янтра с големи есени кефали на джапанки
4-6 номер, което е възможна и продуктивна схема, но не навсякъде.

Поздрави,
Ицо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 16, 2014 9:34 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Относно кълването- много ясно се различава "взимането", от простото побутване. Когато клъвне на суха муха, засичам веднага-тъй като клена не е пъстърва, и плюе веднага. Чакане, и следене дали ще тръгне шнура, е възможно само при мухи, които са вече значително потопени във водният филм, или са изцяло под него. Във този случай ,често взимането е със ясно изразен водовъртеж.
Има достатъчно филми, показващи храненето на пъстървите, със различните стадий на насекомите-това важи за клена, също. Добре е да се гледат, дават отговор на много въпроси - това кълване ли е, или е побутване .
Поздрави !

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 16, 2014 10:11 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 8:46 pm
Мнения: 77
Е те това не мога. Не мога да различа вземане от побутване. Разбирам го когато засека и няма риба. От както се занимавам с мухарският риболов, може би от около десетина месеца съм изчел около 80-90% от написаното по форумите/ само българските/, чета всеки ден и чета с голям интерес всичко което би ме направило по-добър в надлъгването с клена /говоря само за него тъй като пъстърви не ловя, може би защото съм се примирил, че покрай мен наблизо няма/, но никъде не съм срещал обяснение или нагледно показване как се държи една риба при истинско вземане и как при побутване. Според мен това е почти невъзможно да го различи един мухар още повече ако е хвърлил по-далечко, но докато съм още начинаещ и става въпрос за колега с много повече опит от мен съм длъжен да повярвам. Та по този повод ще помоля колегата Данчо Савов за някакъв линк към подобен филм за доограмотяване на такива като мен.
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 16, 2014 10:51 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
https://www.youtube.com/watch?v=vm_5Tm31_rU
https://www.youtube.com/watch?v=ike9RwE9E04
Достатъчно образователни, и откъм мухи, и засичане.
Колега, ела на някой от муховръзите , ще поговорим, обстоятелно . :D

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Окт 21, 2014 4:27 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 8:46 pm
Мнения: 77
Първо извинявай колега, че не отговарям толкова време, но компютъра не беше при мен. Второ благодаря за хубавите филмчета. За първи път гледам филмчета за ловене с изкуствена муха и то на кефал. На първото филмче не виждах вземането на рибата а пляскането и във водата при засичането, но на второто се виждаше. Трето София ми е далечко иначе досега да сме се видели.
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Окт 21, 2014 5:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
На мнение съм, че големия клен (40+) е в пъти по проклета риба от пъстърва със същите размери. Аз лично до сега не съм хващал клен над 35 см. и за това съм на мнение, че не им разбирам, но хайде да се изкажа и аз. Според мен при кленовете има следната градация: до 25 см. обикновенни студенти, 25-30 см. - студенти с лека мисъл към научна кариера, 30-35 см. асистенти, 35-40 см. доценти и 40+ см. са си направо професори :wink:

Обикновенно когата съм на риба обичам да "тичам" по реката и да не се застоявам на едно място и съответно пропускам много риби, които подминавам или им вадя мухата от устата защото адреналина ми идва повече. Обикновенно не чакам много дълго мухата във водата, примерно 3-5 секунди. Почне ли да ми кълве обикновенно спирам да мисля, почвам да треперя и кастинга ми става хамалки.
Няколко пъти съм виждал хубави риби и винаги е било невъзможно да ги излъжа с джапанки. Израждал съм си всички мухи, и винаги съм разбирал, че най-добрия лек е студената бира.

Тази година на Широка поляна един ден мятах безцелно джапанки, след което реших, че е по-добре да почна да се оглеждам по-добре и след като намерих къде са рибите те просто изчезнаха при първото цопване на джапанката. Сложих 0.10 типет и едно CDC на 18 номер. Изчаках 15-20 мин. да се успокой положението след джапанката и направих страхотен риболов. Като оставях мухата да седи във водата по 2,3-5 мин.

Госпожата се, обади, че е гладна и тръгвам да сготвя :wink:
Чао

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов