Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:23 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Яну 21, 2005 3:00 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 11, 2004 10:33 am
Мнения: 263
Местоположение: Сф.
За да поставим нещата на научна основа ще представя на вашето внимание поредица от лекции на тема насекоми- анатомия, морфология и екология.




РазредEphemeroptera(Еднодневки)-Насекоми с 4 , по-рядко 2 крила. Имат меко тяло най- често бледожълто или кафяво. Достигат (без церките) 3-4 см. Въздастните летят около водоеми или влажни места , ларвите са водни обитатели. Наричат се еднодневки заради краткият живот на имагото(възрастното масекомо). Ларвите живеят от 1 до няколко години.
Имагото не се храни има редуциран устен апарат и използва натрупаните по в ларвната фаза хранителни вещества. В/у главата си имат 2 къси антени и големи очи които особенно при мъжките са силно изпъкнали.
Гръдният отдел, особенно среднегръда въдху които са прикрепени добре развитите предни крила е добре развит. Заднегръдът е слабо развит , което е във връзка със слабо развитите или закърняли задни крила. Крилата са гъстомрежесто жилкувани и прозрачни или с мътни петна или реснички по ръба. В покой се прибират назад и нагоре. Краката са добре развити, предните вземат у-ие в копулацията.
Коремчето е съставено от 10 сегмента. Има цилиндрична форма и почти винаги 3 дълги многочленести нишки- две церки и 1 опашен филамент – ираят роля като балансьор при летенето и участват в копулацията.

Изображение

Веднага след имагинирането(превръщането на ларвата във възтастно )насекомото е готово за копулация , тя се предшества от “брачен полет” който се извършва от мъжките . Те се събират на групи(около бавнотечащи или стоящи вди) и се издигат вертикално нагоре след достигане на необходимата височина разтварят крила и опашни израстъци и се спускат “парашутно” надолу, щом наближат земята/водата размахват крила и отново се издигат. Полетът продължава докато женските които наблюдават накацали наблизо не се присъединят към групата на мъжките. Щом се приближи женска, някой мъжки се спуска към нея, обхваща я с предните си крака и като се придържа с церките си към коремчето й, я опложда. Мъжките са по-дребни от женските и затова могат да летят с тях.
Скоро след копулацията мъжките умират , а женските започват снасянето на яйцата . То се извършва по различен начин . Видовете обитаващи сотящи води (Ephemera vulgara) потапят във водата коремчето си при снасяне, други слепват на купчинки яйцата си и те падат във водата. По големи грижи полагат видовете обитаващи течащи води. Някои прибират крлата си и плуват под водата за да намерят подходящи места за снасяне , а други извършват т.н. комперсаторен полет няколко километра нагоре по течението и там насят яйцата си. Плувайки свободно те се излюпват приблизително на първоначалното място. Така се избягва опасността да бъдат отнесени в морето след няколко поколения.
Женските снасят от няколкостотин до 10 000 яйца и скоро след това умират.
Ларвите водят различен начин на живот. Едни плуват , те живеят в бързо течащи води и имат плоско тяло. Най-често се орикрепват към долната страна на камъните. Други обитава застояли или бавнотечащи води и пълзят по камъни, или по дъното, те имат нормални карака за ходене. Трети се заравят в тинята и имат специално приспособени за това крака.
Ларвите са растителноядни или хищни. Растителноядните се хранят с водорасли или с дастителен детрит , а хищните ловят дреби ракообразни , черяеи и др.
У нас са широко разпросртанени 4 семейства. Характерни представители -



Cloeon dipterum
Изображение

Palingenia longicauda

Изображение
полет
Изображение

Ephemera vulgara
Male imago
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Fеmale imago
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


ларва
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

_________________
със шнур и мухички- обичайте се всички!!


Последна промяна vlado на Пон Яну 31, 2005 12:01 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Яну 28, 2005 12:21 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Здрвейте всички, изследващи мухчки!

Ще започна с една от най-добрите имитации на ларва на майска муха, за която само мога да кажа, че бе съобразена по размери с истинските такива, щъкащи под камъните на Санданска Бистрица. Оказа се още, че я има и в много други БГ реки. Разбира се става въпрос за майската муха от фазанова опашка:pheasant tail nymph:

http://www.akulata.com/catalog/nimfa2.jpg

Парашутния вариант на майската муха, плуваща на повърхността с нетърпение да си изсуши крилцата:
http://www.akulata.com/catalog/18.jpg
http://www.akulata.com/catalog/mayfly2.jpg
Птодължавам нататък, най-сладката имитация на новоизлюпена майска муха(dun),
http://www.akulata.com/catalog/mayfly1.jpg
А ето я и следващата също световно известна муха създадена още през 1922 год. от прочутия тогава Ленард Халадей от Мейфилд, Мичигън, и кръстена на неговия много добър приятел Чарлс Адамс, естествено мухата Адамс:
http://www.akulata.com/catalog/mayfly3.jpg
не ме питайте, точно кой вариант е това, дали е мъжкия или женския, в кутийката ми с порния бръмбар я забравих веднъж, ехехеее, и вече не си зане пола.
Мисля да спра до тук, като подканвам всички пишещи и показващи мухи колеги да споделят своите имитации на майски мухи.
Поздрави от София до Кулата!
Акулата


Последна промяна akulata на Пон Фев 28, 2005 10:46 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Яну 28, 2005 3:12 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
...

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Последна промяна D-r Misho на Пет Юни 22, 2007 8:03 pm, променена общо 6 пъти

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 24, 2005 10:29 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
http://www.danica.com/flytier/lbentsen/ephemera_danica_female.htm
Та гледайки, книгата на Годарт:
THE TROUT-FLY PATTERNS, любезно предоставена ми за кратко време от Мишака, се убеждавам, за пореден път колко е важна тази муха за пъстървовият риболов.
Ся, в книгата имитацията е на женската, по-голяма от мъжкаря и се казва.
Poly May Dune- с оливен цвят на тялото.
Определено, шще стъкмя някое подобно моделче- с оливен цвят, примерно.
Ей го и истинското:
http://www.funet.fi/pub/sci/bio/life/in ... nica-1.jpg

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 25, 2005 11:35 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 19, 2004 10:06 am
Мнения: 573
Местоположение: Планината-Хасково-Пловдив-София-Планината
браво колеги.пълна и изчерпателна информациа за Еднодневката


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 25, 2005 12:12 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 15, 2004 10:32 am
Мнения: 26
Колеги, а кога започва да лети и снася еднодневката ? Онзи ден дръпнах две пъстърви по /32 и 33см/ и стомасите им бяха пълни с това:
http://www.hainaultforest.co.uk/Mayflylarva.JPG
и това:
http://web.cortland.edu/broyles/sensitive%20group.jpg
Естествено не мога да съм абсолютно сигурен. Освен това над водата летяха / нарядко естествено/ и някакви такива:
http://www.bioimages.org.uk/MMWSt/BW9630SP/1998/98-07/98-07-09/98G09G_4.jpg

Модерирано от Курусабя Сан(Дански)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 25, 2005 4:20 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 19, 2004 10:06 am
Мнения: 573
Местоположение: Планината-Хасково-Пловдив-София-Планината
не съм сигурен точно кога, но според има някаква граница на температурата при която започват да се излюпват от водата възрастните екземпляри.но и самото име показва май-през м. МАЙ


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 26, 2005 8:36 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Здрасти, Сашо, ако обърнеш и внимание на това което бях писал в сайта за масйките мухи, ще разбереш товно какви нимфи си взел от стомаха на пъстървите.
А за температурата:
През пролетта така наречения хечинг(hatching) люпене на майските мухи, започва при температура от порядъка на 40 градуса по Фаренхайт и достига върха си при 46.
През лятото, особено вечерите, температурата трябва да достигне поне 60.
А през есента максимума на люпене на майските мухи ще достигне при температури над 46.

Ехехехе, ся сигурно ще ме питаш и за това колко градуса по Целзий се равняват на тези дето ти дадох по Фаренхайт.
Аеее, и това ще ти кажа
http://www.intmed.mcw.edu/clincalc/wtmeas.html

И един съвет ще дам на всички, задаващи подобни въпроси, отговора е много лесен, просто трябва да се потрудите и вие- ИНТЕРНЕТ.

Прав беше някой, който каза, че на много лесно ви научихме, а нещата не са трудни, просто човек трябва малко и да се поттруди.

Поздрави на всикчи чакащи да се излюпят майските мухички!

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 26, 2005 8:15 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Яну 22, 2005 9:56 pm
Мнения: 390
Сегаааааа, тъй като в интернет има тоооооолква много информация и все интереснами беше интересно да попитааам.
От 20 години ловя риба на всичко и съм се специализирал само на плувка и спининг. Та познавам много от "кикиритките" под каманите които съм използвал за стръв. Тази тема ми стана много интересна и разглеждайки наоколо ми прави впечетление (става въпрос за разновидностите на еднодневката), че у нас има няколко вида по-често срещани ларви .
Въпросът ми е за имитациите които ВИЕ сте направили:
1. Нимфите, по време на линеенето сменят цвета си и стават белезникави... най-добрата имитация се твърди че еHares Ear
2. Ларва на еднодневка PheasantTail,ZugBug
3. След излюпването на ларвата (стадият се нарича субимаго) имитациите се наричат DUN, става въпрос за Buzzer-и и emerger-и чието тяло трябва да стои потопено във водата, а само главата на насекомото стои над водата (Как се постига този ефект от вас)
4. Крилете на субимагото придобиват триъгълна форма и белезникави
имитация-BlueDun,PaleMorningDun,PaleWateryDum
5. Вече умрели насекоми които са удавени или обърнати от вятъра- GoldRibbedHaresEarWetFly, LightCahillWetFly (мокри мухи)
6. Последният стадии (spinner)

Ми това се сетих да питам! Ако имате снимки на ваши имитации (аз видях няколко) моля покажете ги! Мерси предварително! :wink: :lol:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 28, 2005 10:25 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Иво написа:
1. Нимфите, по време на линеенето сменят цвета си и стават белезникави... най-добрата имитация се твърди че еHares Ear
2. Ларва на еднодневка PheasantTail,ZugBug

Здрасти, Иве,
ами добре си задаваш въпросите и си отговаряш, ехехехеее, дет се вика справяш се чудесно.
За да не ги цитирам всичките под ред, продължавам така:
По точка 3 - бъзера и имърдъра е едно, а това с главата отгоре и тялото долу е друго.
Имърджърите са издигащите се нимфи, те са обикновено по-леки без утежнение, а тези дето питаш как се постигат, с пух с постигата, на главата, от кул де канар. Или има и едни други едни мухи викат им клинкхамери.
По т 4, за субимагото и неговите имитации добре се представяш, има и една имитация любимата ми имам я даже и в каталога - компарадъна, а също и парашутите са имитации на този стадий.
По т.5, за мокрите мухи, повечето неща дето съм чел, освен че са удавени мухи от вятъра и т.н., но и мъчещи се да се преодолеят повърхностното напрежение за да се ококорат на повърхността. Като в този момент плуват с десетки метри по течението докато намерят спокойна вода и да се покажат, за да си сушат крилата в дън варианта.
Тук имам една безапелационна муха "Професор", която все още е и муха на месеца, която е доказала своите качества на атрактор и мокра муха, за сега само пред кефала, но скоро и пъстървата ки проплаче от нея.
т.6 Спинъра, ясно, разтворените крила на мухи паднали след снасянето, последния етап от зикъла на имитациите.

Иве, поздравявам те за труда, който си положил, е така вече може да се разговаря с кеф по форума. Щото само да се чете и да се пита не става некакси, требва и малко инфо да се споделя, нали?

Поздрави на всички, изучаващи майските мушички!

Радо

П.С. Чепето има едни идеи за майски мухи от мазни тръткови патешки пера, но дано да му остане малко свободно време та да покаже и той.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Яну 01, 2010 6:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 01, 2009 1:11 pm
Мнения: 237
Едно интересно клипче за живота на майската муха: http://www.midcurrent.com/video/clips/c ... ayfly.aspx


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов