Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 6:03 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Яну 21, 2011 5:02 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Яну 10, 2011 3:07 pm
Мнения: 16
Местоположение: София
Здравейте,
инспириран от секцията по ентомология се разтърсих за таблица с периодите на люпене на различните насекоми в България (hatch chart). Търсих в форума, по другите сайтове, в нета. За съжаление не открих такава за нашия полуостров, нито за Европа. Открих такива само за Американски реки:
Изображение
source: http://www.troutnovascotia.ca/hatch.htm

Та, исках да Ви попитам, имате ли такава таблица, която да отразява в кои месеци се люпят различните видове буболечки, и по-конкретно такава за България? Знаете ли каде има?

Ако няма такава, мисля че ще ни е полезна на всички да си съставим, нали? Допълнителните полета Хабитат, Размер на Мухата и по кое време да се ползват също биха влезнали в употреба – да знаем коя муха кога и каде да ползваме, но за начало може и с основните. Също би било добре да има снимка на насекомото до името (прощавайте, още не съм ги научил)

Тук прилагам още един модел на такава по-опростена таблица:

Изображение
source: http://www.silver-creek.com/den/hatchchart.html

Е, интересно ми е да чуя вашето мнение
Поздрави,
Влади

_________________
Take nothing but Pictures, Leave nothing but Footprints!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 22, 2011 3:33 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Привет Влади, поставил си въпрос който наистина за сега няма обобщен отговор тук... хората това го създават с ентусиазъм и години изследователски труд. Надявам се, един ден живот и здраве, с общи усилия на всички ентусиасти това да се случи и у нас.

Но не е, както казваш, да няма писано за европата. Има, и то не малко, но за съжаление "попадаме" най често на английски източници описващи насекомите на албиона, които не всички са както тези в южната част на Европа. Освен англичаните, като едни от пионерите и безспорния им принос, много задълбочени проучвания имат италианци, немскоговорящи, испанци, чехи, гърци, сърби и т.н. Пред който няма езикови бариери би могъл доста да научи ...
У нас, визирам научните среди, има високо ерудирани специалисти по определения на насекомите от разред ефемероптера(eднодневки,майски мухи) и разред плекоптера(перли, каменарки), за ручейниците въпросът за сега е комплициран.
Има и не малко колеги мухари с познания и интересуващи се от практическата ентомология касаеща мухарския риболов тук, има справочна информация по хобаджийски сайтове и блогове на запалени колеги мухари ... но регионални карти с времената на излюпване на насекомите по реките у нас все още няма.

Относно таксономията , лично ползвам страницата на Fauna Europaea projec
С определенията по род е сравнително лесно, но видовото определение вече иска препарати и специфични лабораторни анализи от специалисти в областта. И именно взаимодействието между практическата ентомология и мухарството би била основата за отговори на въпросите които терзаят не само теб.
Колкото до имитациите с които ловим... въпросът е многопосочен, но там думата имат рибите :)
Искрено се радвам на твоя интерес и ентусиазъм по темата, дано се развива ползотворно и намери много последователи.

Успех!

п.с.
Тук съм събрал лични снимки на eднодневки от наши реки, някои са определени и видово, други само по род, има и обща информация; тук малко и за перлите у нас
Много хубави снимки на насекоми има и в прекрасния блог на Росен Велев
Освен многото снимки на насекоми с коментари и информация от колеги,тук можеш да прочетеш и за първият у нас проект по тези въпроси започнат от Росен Велев миналата година(виж темата"Таксономично изследване на водните насекоми у нас")

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Яну 24, 2011 12:14 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Яну 10, 2011 3:07 pm
Мнения: 16
Местоположение: София
Привет!

Благодаря за отзива и насоките Док. Разгледах ги всичките. Събрах каквато инфо откирх за полезна и заедно с плитките ми познания за активността на насекомите по местата които харесвам да ходя съставих първа версия на таблицата:

Изображение

Не претендирам за пълност и точност на чарта, за това приемам всякаква конструктивна критика от Вас - как кое и какво да променя, кое да добавя, кое да отнема за да изгладя таблицата. Който желае мога да му пратя .xls файла за преработка.

В тази таблица се опитах да обобщя периода на активен живот на изброените насекоми и хвана периодите в които те биха се озовали паднали в реката – съответно на рибното блюдо.

Таблицата има за цел да помогне и насочи кои мухи в кой период от годината и времето на деня биха били удачни да се ползват. Тя не показва най-добрите мухи за специфична река. Виждате диапазоните са широки, нарочно не съм изпадал в конкретика за отделните видове (само перлите в България са 105 вида), а съм се опитал да обобщя и опростя нещата. Чарта е с мухарско-практическа цел, не с научна.

С Вашите познания можем да направим таблицата още - по добра. Да я конкретизираме за Северна / Южна България или в последствие за отделните големи реки. Коментари и конструктивна критика са добре дошли.

Влади

_________________
Take nothing but Pictures, Leave nothing but Footprints!


Последна промяна Smokey на Вто Яну 25, 2011 1:52 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Яну 24, 2011 12:53 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Добра таблица си спретнал, колега \:D/ Според мен ще стане добра основа за развитие на мухарската таксономия :lol: :lol: :lol: у нас! Би било добре както казваш да се обогати и конкретизира колкото се може повече, но това не е работа за сам човек! Би било добре всеки , който е заинтересуван от идеята , да даде своя принос ! Проблемът е , че трябва някой да управлява цялата тази постъпваща информация и да я систематизира! Ако някой се нагърби с това, нищо не пречи на останалите да събираме и пращаме сурови данни от местата , по които ходим! :wink:
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов