Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 4:46 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Апр 27, 2005 3:36 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 11, 2004 10:33 am
Мнения: 263
Местоположение: Сф.
Срещат се често у нас. Живеят по повърхноста на стоящи и бавно течащи води. Тялото им достига дължина до 15мм, а краката са значително по-дълги. По повърхността на водата ходят много бързо и дори правят дълги скокове. Най-често срещаният род у нас е Gerris.

Изображение
Изображение

Хищници са като се хранят с живи и умрели насекоми по повърхноста на водата излюпващи се ларви на комари, пепетудки и бръмбарчета , като изсмукват соковете на плячката си с пригодената си за това уста.
Предните по къси крака служат за хващане на плячката , средните придвижват насекомото напред, а задните са за маневри. Формата на краката им, както и лекотата на тялото ги задържа на повърхноста на водния слой. През размножителният период паячетата общуват с произвеждането на трептения на водната повърхност. Ларвите им се развиват месец, докато станат възрастни. Водните паячета живеят дълго и дори могат да преживяват зимата като се крият в стеблата на растенията.

Колкото до това защо не се хранят рибите с тях- е едвали въобще не се хранят, но не масово. Мисля, че от една страна прявят нетипично за насекомо във вода водно огледало-шест малки кръгчета Освен това са доста чевръсти и предпочитат сянка, или надвиснала растителност, което пречи на рибата да ги забележи на такъв зеленикав фон.
Като цяло си представям работата като тези самолети със система "Стелт"- просто трудно забележими.

_________________
със шнур и мухички- обичайте се всички!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Апр 27, 2005 5:56 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Незнам дали ги ядат рибите или не обаче аз обичам да експериментирам с различни видове насекоми когато ходя на риболов и имам хванати добри кефали на водомерка.Водните насекоми не се свършват само със маиски мухи ,ручейници и гамаруси и по богатия ни асортимент на различни видове изкуствени мухи които имитират повече видове водни организми може да доведе понякога до по успешен риболов.Такова е мойто мнение.

Забравих още да кажа че не само олекотеното им тяло ги задържа на повърхността на водата а те трябва през определен период от време да излизат на сухо място за да могат да си смазват крачетата иначе биха се удавили и именно тази смазка ги задържа на повърхността.

А и още нещо, нещо много ми се разтегна отговора ма ако искат модераторите могат да ги съберат в един тези насекоми се придвижват по водата с доста резки движения при което създават определени трептения във водата които рибите могат да усетят със страничната си линия.Това е само мое предположение ама мисля че не е грешно.

модерирано

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 28, 2005 8:46 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Владунчо, бравос, много готино си го подбрал материалчето за плъзгачите, а уе тва биолога си е биолог уе...
Бат Косьо написа:
Винаги съм се чудил защо наистина остават неизядени

Бат Косьо, абе днеска една пъстърва на Панега я следих петнайсе минути, и да ти кажа, май точно такива "стелтчета" дебнеше под една капина...
Странна работа, нищо друго не се виждаше наоколо да минава, имам предвид насекомо, гола повърхност в заливче под капина, и една пъстърва дето ми скъса нервите, петнайсе минути я дебних и три вида мухи и подавах и не иска и не иска, и заради нея си напълних и скъсния десен ботуш, ехехе. Е такива стелчета си мечтаех да имам тогава... Треа да се поразучат нещата тук, защото са не толкова добре познати...
Требва де се изследва, водата требва да се опознава до съ-вър-шен-ство.
Повече за самия риболов ки драснем по некой ред утре, че нещо вече късите не ми работат, ехехе, тия ранни ставания ки ме уморат...

Стойне, а уе, има много такива мухи имитации на тия паяци, ки се поразрова малко и ки вида какви беха точно...

Поздрави!

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов