Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 6:49 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Авг 05, 2015 12:55 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Plecoptera - Каменарки
Обща характеристика, морфология и биология

Разред Plecoptera е известен като Stoneflies, защото неговите представители най-често обитават камъните. Известни са около 2000 вида в света от 17 семейства.
За Европа около 400 вида от 7 семейства, а за България 111 таксона (104 вида и 7 подвида), отнасящи се към 23 рода и 7 семейства (Taeniopterygidae, Nemouridae, Leuctridae, Capniidae, Perlodidae, Perlidae, Chloroperlidae).
Значителната им численост и биомаса, както и повсеместното разпространение обесняват тяхното голямо значение и определят ключовата им роля за речните зооценози (много важен хранителен източник за повечето видове риби)
От друга страна голяма част от представителите му са стенотермни организими(живеят в тясна температурна граница), което ги прави изключително подходящи във връзка с оценка замърсяването на водоемите.
Представителите на разред Plecoptera са масово разпространени предимно в горните и средните, но се срещат и в долните течения на всички български реки, с изключение на участъците подложени на силно замърсяване. Важни фактори в развитието на Stoneflies са температурата на водата, географската ширина и надморската височина.

Описание:
Това са крилати насекоми с дължина от 3 мм до 5 см. Възрастното насекомо(имаго) може да е оцветено от светло жълто до много тъмно кафяво и обикновено е с полупрозрачни, помътнени сиво-кафяви крила. Главата е добре обособена, с дълги нишковидни антени, не особено големи фасетни очи. Перлите имат и 3 дорзални очи. Устният апарат е от гризещ тип, но почти винаги е редуциран и имагото не се храни. Гръдният отдел е представен със силно развит преднегръб на първия сегмент, който е правоъгълен или трапецовиден. Върху двата следващи сегмента се намира по една двойка добре развити крила с мрежесто жилкуване. В покой те се прибират върху тялото, разположени назад. Понякога могат да бъдат в различна степен редуцирани, но пълната им редукция е рядко явление.
Перлите летят бавно и тромаво, като движението на двете двойки крила е независимо едно от друго.Краката са от обикновен ходилен тип. Коремчето е съставено от 11 сегмента, като първият е редуциран и често е слят със заднегръда. Последният също е редуциран до малка, гръбно разположена пластина. Върху него се намира двойка церки.
Женските се оплождат скоро след имагинирането. Те слепват яйцата в пакетчета, всяко от което съдържа 100-400 яйца и ги носят известно време със себе си. Отлагат ги във водата, като женската лети или пълзи и потапя от време на време върха на коремчето си, при което яйчевият пакет се разтваря и яйцата падат постепенно във водата.
Пет-шест дни след оплождането мъжките умират, а женските живеят десетина дни.
Яйцата се излюпват след 15-20 дни, а понякога и много по-късно. Ларвите обитават или гъстите, обрасли с водорасли места във водата, или долната страна на камъните, падналите листа и пр. Ларвите приличат на имагото, тъй като перлите са насекоми с непълно превръщане. Постепенно те нарастват, като линеят 20-30 пъти, а след последното линеене се появяват пластинковидни крилни щитчета. Те са хищници, растителноядни или със смесено хранене. Хранят се с ларви на различни водни насекоми, с дребни червеи и ракообразни. Растителноядните предпочитат водорасли или нежните части на водните растения. Младите ларви нямат дихателни органи. Газообменът при тях се извършва през цялото тяло. Трахейните криле се появяват в по късните стадии: това става толкова по-рано, колкото по-бедна на кислород е водата. Те имат четковидна или листовидна форма и са разположени на коремчето, на гръдните сегменти или на краката.

Местообитание:
Нимфите на перлите обитават водния хабитат. Главно предпочитат скалисти потоци със значителна скорост на течението. Студени езера и канали са също подходящ хабитат. По–слабо е проучен езерният хабитат. В течаща вода обикновено хабитата на нимфите е скалист, каменист и чакълест. Например сем. Perlidae и Perlodidae обикновено се срещат под големи камъни. Chloroperlidae се срещат в чакълест субстрат, а Nemouridae в листни натрупвания.
Изображение

Изображение

Stimulator’а е създаден от Randall Kaufmann като имитация на имаго на каменарка, но също така наред с Elk Hair Caddis, работи и като великолепен атрактор. Вързани в различни цветови гами , съответно приемат и имената им.
Изображение

========================================
N.B.
Материалът е подготвен с изключителното съдействие на гл. асистент д-р Виолета Тюфекчиева(Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания - БАН )за което изказвам искрена благодарност!.[/quote]

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Авг 06, 2015 1:51 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Прекрасно и изчерпателно!!! Благодаря! :smt038

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов