Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 4:21 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: за лютата зима!
МнениеПубликувано на: Сря Окт 25, 2006 8:42 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 12, 2006 3:37 pm
Мнения: 564
Инересно ми е вашето виждане по този въпрос!Има две,три малки рекички,които се вливат в Тунджа и зимата при устията им навлизат огромни пасажи скобар,кефал и морунаж!Естествено ние зимата сме там!въпроса е,че кълве само на тройка или кука със синец или към синеца и жъладов червей!Всичко друго е случайност,ако ти хванеш един на бял,аз ще хвана 10-15 на жъладов и синец или само на синец(може и нищо да не хванеш)!Най-големите налитат най-много на тройката и то я налапват много сериозно!От многото ми мислене върху този факт не съм стигнал до логичен извод!Сега като бъдещ мухар най ме интересува какво мислите по този въпрос-как ще е полужението с мухарката,може ли да и налети не само кефала,а и скобара и морунажа!Никога не съм виждал някой да мухари там,а рибите са хиляди,много,много набутани една до друга!Миналата зима се хванаха няколко кефала по 3-3,5кг,лудница!Предложете някаква нимфа!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 26, 2006 12:44 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:58 pm
Мнения: 190
Местоположение: Blagoevgrad
Колега Ваньо,хубава тема си пуснал,интригуваща!
И аз си задавам кат тебе вече редица години тоя въпрос за скобарите и тройките.Трябва да си призная ,че съм ловил скобари на тройки N12 и съм убеден ,че рибите си атакуват тройката и най важното я лапат,като все едно стръв .Както вече споменах занимава ме темата от доста време и даже съм направил нвколко вида "мухи",които искам да ги пробвам тая зима.И друг път съм споделял,че ако намерим правилната муха,дет да работи,то ние мухарите може да забравим за друг такъм (аз така или иначе съм го сторил това) и целогодишно да си размахваме гегите.При все ,че риболова на скобар ,както и ти сам спомена е много атрактивен.
Бих тепомолил ,а и колегите на които темата е интересна да пуснете снимки на тоя жъладов червей,та да можем повече колеги да опитаме да направим сносна имитация.Аз да си призная не го познавам тоя дзвер,както и Синеца :?: .Дай малко повече инфо за тоя Синец и както казах ,най-добре е акко можеш да пуснеш снимки.
Поздрави!
Формата.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 26, 2006 1:36 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 3:04 pm
Мнения: 284
Местоположение: софия
мдаааа еи мен ме вълнуват подобни мисли, ама имам повече въпроси отколкото отговори :( ... за жълъда съм се убедил преди години кат ловях на стръв че многократно превъзхожда белия през зимата за кефал, също и бодила.. особено бодила /т.е. червея дето е в стеблото на бодилите/... иначе зимата кефал съм лавил на муха доста пъти, но по принцип не е активен и дори да го намериш къде се е групирал пипа много вяло.. предимно на нимфи.. и съм малко скептичен към ефекта от имитации на бял / жълъд / бодил... по-скоро бих избрал класиката - заешки и фазанови.. ама в пробите е истината.. тва за реки с нормална зимна температура, иначе ако ги намериш в по-топла вода може и на сухи мухи да ги ловиш..
а скобара ми е голям мерак, но пък ми е тъмна индия, щото не съм го ловил никога и на нищо, нооооо.. това ще се промени, надявам се тази зима, направил съм си едни мухи специялно за целта, като ги пробвам ще споделя резултата...
п.п.
Ваньо, къв е тоя синец?

_________________
винаги има по-гулема риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 26, 2006 3:22 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 12, 2006 3:37 pm
Мнения: 564
Няма какво да си чудите за тройките,знам че ги има много от ония изроди дето засичат,но ние сме спортисти и говорим за малки тройки,на които кефалите ,скобарите и морунажа така налитат,че понякога нямат откачане като глътнат!Даже ги боядисваме червени,щото някой път ги предпочита,а и в повечето време се лови на единичка!Синец викаме на разните топчета от гердани,перли-червени,бели,златисти,сребристи!Те са задължителни към куката или тройката!Незнам на рачета ли мязат ,на какво но факта е факт-най-резултатния риболов през студената зима!А за удоволствието от риболова на скобар няма кво да си говорим-невероятно!Леката плувка,тънката корда,пък представям си с мухарката ще е извънземно!Жъладовия червей е другата мистика!Как като се появи тази стръв преди една зима,рибата забрави за бял :shock: В неделя щях да откача-нямах жъладов(тази година няма никъде по магазините в региона) и хванах една гърбавица(морунаж),колегата до мен с жъладов имаше над 50 удъра за един следобед!Плувките ни една до друга само дето не се оплитаме на него на прозрачни остатъци му удря при мен на свежия бял не!Абе да полудееш!Тази година дъбовете нямат плод при нас,само от едно место набрахме с баща ми една торбичка жълади и гледаме преди два дена имаме вече 100-тина червея :D В събота съм на реката :D !Та на този жълъдов задължително направете имитация,като гледам майстори сте!Намерете го в някой магазин или ако видите по време на излет нападали жълади берете смело,ако има чевеи ще дадът много!Той е жълтеникав,по-дебел от белия и има едно червено,топченцекато главичка!Нещо такова трябва да представлява нимфата!Някой ако може да качи снимка!Щом налита на желязо и на мухата би трябвало :!:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 27, 2006 10:24 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Здравей Ваньо.
Много интересна тема си пуснал.
Ето няколко предложения на нимфи за такива рибки:
Изображение Изображение
Тази по принцип се прави на златна кука,ама аз нямам в момента такава,затова съм използвал бяла
Изображение
Намотава се конец така,че златната глава да влиза плътно,преди да избутаме златната глава върху конеца се капва малка каноколит.Изработва се на куки с номера от 10 до 16 номер.Тази както и долната нимфа са предимно за пъстърва но предполагам,че и за тези рибки могат да свършат работа.
Изображение
При тази нимфа за монтажа се използва тънка златна тел а не конец.Тя се изработва на куки 10 и 12 номер,може и с право рамо.
Някой може ли да пусне снимки и на жълъдовия червей и на ларвата на восъчния молец.Защото аз лично никога не съм ги виждал тези гадини и ми е много интересно как изглеждат.

Поздрави.

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 28, 2006 10:15 am 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 12, 2006 3:37 pm
Мнения: 564
Майстори сте!Златната глава е едно към едно със синците които слагаме,трябва да пробваш и с бяла и червена глава!Задължително пробвай и с червено тяло,много налитат на червено със златно топче!Жъладовия червей му имам снимка но за съжаление няма как да я кача!Вчера ми донесоха десетина дози от Бургас,май че само там продават из нашия регион!Другата простотия междудругото,че в сряда кълвеше най-много на топченце от стиропор,но смятам е временно вследствие на жегата!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: За лютата зима...
МнениеПубликувано на: Съб Окт 28, 2006 4:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Авг 15, 2006 7:55 am
Мнения: 262
Местоположение: Хасково
Здравей Ваньо,
Ще си позволя да изразя мнението си по темата,тъй като е много интересна.Плувкарският метод на "изтичане"при който стръвта се влачи по дъното и по който метод се лови през зимата на малка тройка(червена,зелена,с манисто или червен конец с червей или без и др.)е много близък по техника с мухарския метод на нимфа с индикатор на дистанция.Наистина за този вид риболов с тройка и плувка има много противоречиви мнения "за" и "против".Този въпрос се разисква всяка зима по страниците на риболовния печат. А що се отнася до "горките"риби, те се събират основно около мостовете в населените места, по обраслите устия на малките рекички, в клоните на паднали дървета или под леда т.е. по места където могат да се спасят до някъде от клюновете на вечно гладните корморани.По тези места обаче ги намират още по гладните и
алчни "парашутисти","търмакчии","косачи","мрежари" и други знайни и незнайни бракониери. Тези места не се напускат от изгрев до здрач .
И това се повтаря всяка година.
Не мога да си представя един "мухар" да размахва шнура дори в компания на ловящи с плувка, наредени на един лакът растояние,което е най срещаната картина по тези места.Иначе риболовът на скобар е много емоционален заради борбеноста на тази риба и си заслужава мръзненето.
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 30, 2006 12:51 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:58 pm
Мнения: 190
Местоположение: Blagoevgrad
vanio написа:
..... Жъладовия червей му имам снимка но за съжаление няма как да я кача............

Здрасти Ваньо!
Щом имаш снимката на това чудо можеш да ми я пратиш на мейла и аз ще я кача от твое име.Мног ще ми е интересно да го видя този червей.
Поздрави!
Формата.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 30, 2006 7:37 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Жълъдовия червей прилича много на нимфата на ручейника,умалена до номер 14-16 и без крачка.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 30, 2006 9:39 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 15, 2006 9:36 pm
Мнения: 67
Местоположение: Стара Загора
Има нещо общо с ручейника, но не напълно. Тук в един магазин предлагаха ларви на жълъдов червей. Тези същите бяха абсолютно еднакви с дървоядите. Тънка задна част на тялото, която силно се удебелява към главата, която е малка и съставена само от две челюсти.
Ако ги продават все още и ако друг не е качил, ще купя другиден и ще пусна снимки.


Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 30, 2006 11:54 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
...

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Последна промяна D-r Misho на Нед Юни 24, 2007 10:57 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 31, 2006 1:31 am 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:58 pm
Мнения: 190
Местоположение: Blagoevgrad
Здрасти Док!
Благодаря за усилията.Перфектна работа си свършил!Благодаря!!!
Не знам как ти си го търсил това животно ,ма аз намерих под кл. думи от рода "жъладов червей" само една тема в "Манията" и нищо друго:D ......,Наивно ,нали....,ма кат не знае човек кво да търси.... :shock: .Както и да е!
Сега имаме бубата и като гледам ....даже май съм я и опитвал :D :wink: ...,покрай тоя или оня кестен, дет съм пропуснал да обърна внимание че не е наред.Остава ми само успокоението ,че при направата на мухата, вкусовите му качества може и да са ми в полза за една по-добра имитация :shock: \:D/ .
Мерси още веднъж и да се захващаме за конците.
Поздрави!
Формата.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 31, 2006 8:26 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Авг 15, 2006 7:55 am
Мнения: 262
Местоположение: Хасково
Здравей Док,
Втората ларва е "класическия" жълъдов червей.
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 31, 2006 10:18 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
...

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Последна промяна D-r Misho на Нед Юни 24, 2007 10:58 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 31, 2006 1:21 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Здрасти Док.
Благодаря за снимките на ларвата.
Ето един опит за направа на имитация на тази ларва
Изображение
Изображение
Цвета на преждата при тази имитация когато е мокра леко изсветлява.
И още една ларва на която ако и се смени мънистото и цвета на дъбинга може да наподоби жълъдовия червей
Изображение
И една имитация със златна глава на ларва на Хирономус
Изображение
Тази муха може да се направи и със сребърна глава,както и риба да бъде от златна тел.
И трите мухи са направени на 14 номер куки,като за имитацията на ларвата на Хирономуса може да се използват и 10 и 12 номер.

Поздрави.

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов