Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:05 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Юни 29, 2009 8:51 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 23, 2007 12:31 am
Мнения: 175
Местоположение: Варна
Здравейте колеги.На всеки мухарин е известно какъв е прекасно иживяният миг от уловената риба.А кой вид риба е мечтаната на повечето :?: Предполагам сте съгласни със мен-СЬОМГАТА!Считана за една от обаятелните кралици на реките тя съчетава вев себеси гроноватият си обрлик със прекрасни разцветки.да покажа какво имах предвидИзображение Изображение Съчетанието между ензотичните шарки и грозноватият облик я прави изключителен ензекпряр.И между тези ценни видове се наблюдават чедесата на природата. Изображение А същност при миграцията магат да се наблюдават такива къртини Изображение Е щастието от контокта със тези красавици изглежда можеби по този начин Изображение Този вид сьомга обитава дивните места на земята със кристални води. Изображение За мен лично ми е като фикс идеа да се докосна до творенията на природата.И за жалост тези мигове могат да бъдат много редки.Но не и невъзможни!Този вид риба има злата участ да умира след като са хвърли хайвера си в края на миграцията.И точно в това се състоят иронията на природните закони.Красота на едно съществуване приключващо със запомнящ се край.Е надявам се да разбудя мислите ви.Поздрави.И дай боже всекиму това щастие! :)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 29, 2009 8:58 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
Юлияне,
Този вид "сьомга" се казва сивен и има малко общо със сьомговите риби.
Има го интродуциран и в България.
Но в Европа не достига размери като в родината си - Северна Америка.
Много хора казват, че е най-красивата пъстървова риба.
Според мен, от нашето по-убаво нема :)

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 29, 2009 9:23 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 23, 2007 12:31 am
Мнения: 175
Местоположение: Варна
Angel написа:
Юлияне,
Този вид "сьомга" се казва сивен и има малко общо със сьомговите риби.
Има го интродуциран и в България.
Но в Европа не достига размери като в родината си - Северна Америка.
Много хора казват, че е най-красивата пъстървова риба.
Според мен, от нашето по-убаво нема :)
Съгласен съм със теб Ачо,че са си хубави и нашите бълканки.Но имах и предвид как рибният свят във различни раьони е хибрирала от условията на природата-за външният вид.но за България съм чувал че е интродуцирана.А иначе са този разбор риби са си красавици-пъстървови,сьомгови.До колкото знам имат накй друг хибрид.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 29, 2009 9:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
yulian написа:
Angel написа:
Юлияне,
Този вид "сьомга" се казва сивен и има малко общо със сьомговите риби.
Има го интродуциран и в България.
Но в Европа не достига размери като в родината си - Северна Америка.
Много хора казват, че е най-красивата пъстървова риба.
Според мен, от нашето по-убаво нема :)
Съгласен съм със теб Ачо,че са си хубави и нашите бълканки.Но имах и предвид как рибният свят във различни раьони е хибрирала от условията на природата-за външният вид.но за България съм чувал че е интродуцирана.А иначе са този разбор риби са си красавици-пъстървови,сьомгови.До колкото знам имат накй друг хибрид.


Юли, да си призная, съвсем ме обърка какво имаш предвид. Сори, може и в мен да е вината.
Аз имах предвид, че снимките които си постнал не са на сьомгов вид, а на сивен. Този вид в родината си се среща както в реки, така и в затворени водоеми, и доколкото знам - не мигрира.
"Груповият секс" от снимките едва ли е миграция, а по скоро ..... групов секс :).

Не разбрах и какво имаш предвид под "хибрирала от условията на природата". Ако имаш предвид хибрид?! То това е кръстоска от два вида, който обикновено не може да даде поколение и е малко вероятно да се "случи" в природата - нещо като кътър, муле, лигър и т.н.

Не ме разбирай погрешно - не се заяждам!
Просто, нека да е ясно.

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 29, 2009 11:38 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Ясно е това, че пича иска да отиде на красиви места, където да лови сьомги. А от снимките правим извод, че не би отказал да иде и за сивени. И аз имам такава мечта- Патагония, Нова Зеландия, Канада. И бонфиш ми се иска да половя в някояй син залив. Разбира се, със хубави слънчеви очила. За тези мечти гласувам "за" с две ръце.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 30, 2009 6:20 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
Tazz написа:
Ясно е това, че пича иска да отиде на красиви места, където да лови сьомги. А от снимките правим извод, че не би отказал да иде и за сивени. И аз имам такава мечта- Патагония, Нова Зеландия, Канада. И бонфиш ми се иска да половя в някояй син залив. Разбира се, със хубави слънчеви очила. За тези мечти гласувам "за" с две ръце.


Аха, сега вече ми е ясно!!! :)

И аз имам една мечта - България да види и да намири начин да цени природните си дадености. За да ни е приятно да живеем в тази страна и да се гордеем с късмета си, че сме родени тук.
А не да мечтаем за плоската като тепсия Канада, за Патагония чиити реки и ландшафт приличат на Сибирската тайга или за Нова Зенландия ....... е за там няма какво лошо да кажа, ама ........ много агнета, бе :), а и ме е страх от маорите :)

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 30, 2009 12:29 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Ангеле, това е тайгър троут. Ялов хибрид между сивен и балканка.
Тази година съм планувал експедиция за такава. Има уловени и в БГ. Изключително рядко. :D :D :D :D
да спестя пъря до Патагония и Горно Кленово. :D :D :D :D :D

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 30, 2009 12:54 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
Ivan VP написа:
Ангеле, това е тайгър троут. Ялов хибрид между сивен и балканка.
Тази година съм планувал експедиция за такава. Има уловени и в БГ. Изключително рядко. :D :D :D :D
да спестя пъря до Патагония и Горно Кленово. :D :D :D :D :D


Ваньо, сигурен ли си?

Някои от сниманите риби са с вторични полови белези - издължена и извита нагоре долна челюст, "зъбче" на върха на долната челюст, всички са с много интензивна окраска, к' прилича на брачна .....
а на евнуха не му никне мустак.

http://www.bouldermountainguide.com/i/B ... ie-640.jpg
Това пък е url адресът на първата снимка постната от Юлиян. Завършва на Уайлд Брууки, а не на Тайгър Траут?!
А бруук траут-а нали е Salvenius fontinalis (сивен, на български), или бъркам нещо?

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 30, 2009 4:07 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Angel написа:
..или за Нова Зенландия ....... е за там няма какво лошо да кажа, ама ........ много агнета, бе :)

Тъкмо ми се е прияло агнешко, но хубаво да е задушено с прясни картофчета.

Аз знам, че "брукитата" са малки и живеят в планинските поточета в САЩ.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 30, 2009 10:32 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
За да внесем малко яснота:
-Сивените са най-изменчивите пъстървови риби,и досега учените се хващат за гушите при откриването на някоя нова разновидност.Във Русия има чисто червени,огромни, които живеят във едно езеро до Байкал-"голец Дрягина".
-Сивена се кръстосва със балканката,както конят с магарето-има муле,и катър.При една от кръстоските,която се среща във природата,и поради това е отделена като отделен вид-кристивомер,се наблюдава окраската на първата снимка.Същата риба се развъжда изкуствено,и дори е интродуцирана в Европа-Франция, Пиринеите.Във щатите на кристивомера му казват още "сплейк"-комбинация м/у "спотед" и "лейк" траут..
-"Тайгър траут"е имало и у нас-справка музея по естествена история/на жълтите павета/.Това е другият хибрид,/безплоден/,който се получава ,макар и крайно рядко,м/у сивен и балканка.
-Красиви и големи сивени има и у нас-просто СА ОТВРАТИТЕЛНО ТРУДНИ ЗА ХВАЩАНЕ. Обикновенно кълват един ден в годината.[/url]

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 01, 2009 10:21 am 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Ами, Ангеле не съм толкова сигурен, колкото теб. :D :D :D Ти колко сивена си хаващал на муха? :D :D :D :D :D :D :D Данчо е прав, сивена може лесно да се сбърка.
Данчо, всички го чакаме този ден. На онова езеро, и до онзи камък. :D :D :D :D
И онази муха :D :D :D :D :D :D :D :D :D

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 01, 2009 11:22 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
Ivan VP написа:
Ами, Ангеле не съм толкова сигурен, колкото теб. :D :D :D Ти колко сивена си хаващал на муха? :D :D :D :D :D :D :D Данчо е прав, сивена може лесно да се сбърка.
Данчо, всички го чакаме този ден. На онова езеро, и до онзи камък. :D :D :D :D
И онази муха :D :D :D :D :D :D :D :D :D


Опс, накакво малко докачане сякаш долавям тук!?
Ако има такова, ми е чудно зашо?!
А аз точно щях да пиша колко се радвам, че двамата с Данчо се намесихте, че ми харесва как се развива темата (благодаря на Юлиян че я пусна, даже и ако не се развива в желаната от него посока) и точно защото ама хич не съм сигурен, щях да Ви питам има ли сигурен белег за различаване между сивена, природния хибрид с балканката и инкубаторния хибрид.

Ванка,
рибите никога не са ми били спецалност, въпреки че съм се интесувал и съм ги поучвал малко, а и не бих казал че нещо от животинския свят ми е специалност, след като повече от седем години не съм се занимавал, и във въпросите ми към теб по-горе няма и капка сарказъм, а само да науча нещо повече, особено ако аз бъркам.

В никакъв случай обаче не намирам правопропорционална зависимост между знанията в ихтиологията и бройката риби увиснали на мухарката :)

За протокола - не съм на ти с езерния риболов и сивен съм хващал само веднъж в живота си, на Доспат, на блесна. Предполагам че е риба избягала от садките.
Е, след горното, не съм сигурен дали е било сивен. Може и някакъв друг траут да е било.
Сега ме е яд, че не го турих у спирт - представяш ли си ако е бил някой Salvenius fontinalis morpha dospaticus - доспатски ендемит, последния екземпляр останал в язовира :) :) :)
Що да не може?!? След като има толкова разновидности и толкова лесно се бъркат :) :) :)

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 01, 2009 12:43 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Ангеле, няма докачка! Няма смисъл да спорим за глупости:D :D :D :D
Онтосно това >
[/quote]В никакъв случай обаче не намирам правопропорционална зависимост между знанията в ихтиологията и бройката риби увиснали на мухарката
Цитат:
Тук не съм съгласен. Има зависимост и тя е обратно пропорционална. :D :D :D
Само да гепна тайгерА, ще ме разберат момнтално!
Поздрави!
Без напрежение и ведро настроение!

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 01, 2009 4:00 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Ivan VP написа:
И онази муха :D :D :D :D :D :D :D :D :D


Ванка, уля се с тая информация. Тъкмо бях седнал да връзвам, а сега няма смисъл. :D :D :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 02, 2009 2:54 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
С извинението, че са хващани на железа, (не можах да ги излъжа на муха :( ) но и у нас се срещат такива риби. Не знам дали са хибриди, защото в това езеро не ми е известно да е имало балканка, но все пак са красиви.

Изображение

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов