Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:29 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Авг 04, 2010 10:06 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Дълго се чудих дали да пиша какво ми е на душата.Напоследък разредих излетите си из Балкана.След пороите в близкото минало реките бяха променени и почти обезрибени.Де,що имаше "свалени" пъстърви в равното всичко беше под ножа/в случая вилицата завързана със сазал за дървен прът/.Машинкаджиите разбрали за таз луксозна риба-стока също направиха по няколко тура из и без това изкормените речни долини.На някои места пейзажа беше променен до неузнаваемост.Цели скали от по няколко тона не бяха по местата си,а вировете бяха изравнени и затлачени с чакъл и пясък.
Мина известно време и ние посетихме със свити сърца познатите реки.Изминавахме по половин километър докато вдигнем някой оцелял дребосък.Не стига това ами Вецаджиите решиха,че е крайно време да приключат своите пъклени планове.Направо да се чуди човек кой и как е разрешил подобни нелепи строежи?!?
Мина още година и реките сякаш забравиха за раните си.С радост мухарехме по позната река и нерядко хващахме местна пъстърва ,която беше оцеляла въпреки всичко.Но скоро стигнахме до участък,в който някой "доброжелател"на реката сякаш беше изсипал чувал с дребни сивенчета.Седем поредни подавания,седем уловени риби!.Веднага се спогледахме и си спомнихме какво се беше случило след подобно "зарибяване "в Рила на една река пълна с прекрасни балканки...Язък за реката!
Следващия уикенд бяхме по други две реки.Ей така,да видим там как е.Там положението беше по-лошо. На десет уловени риби ,шест-седем бяха американки.Знаехме какво се случва след подобно ашладисване...Пак от Рила/там кой знае защо управлението на парка беше осъществило няколко масирани зарибявания с американки на езерата и някои от реките/-резултата беше убийствен за местната пъстърва,но никой не беше подведен под отговорност.Често се питам кой и как решава да пуска не местни риби в реките или езерата и на каква законова основа???
За да разберете за какво ми е мъчно ще споделя-тая година решихме да видим как се развиват нещата между местни и гости.Резултатите бяха повече от показателни-на позната река и на места,на които сме хващали не една и две добри балканки сега се разпореждаха "чужденките"Освен,че бяха по едри и по-върли/както казва Стефака/те бяха "избутали" всички местни риби от добрите места на "трапезата".Те местните бяха хилави за годинките си и с почти празни стомаси.Върха на всичко беше когато една уловена едра американка взе да повръща полусмлени малки рибета!!!Сами си отговорете какви!
За какво пиша всичко това???Може би,защото според закона всички реки и езера са национално богатство и са на всички нас!?!Кой и как решава,че може да вземе да забрани,да "зариби" или да обезводни дадена река???
И как така той може,а ние не???Друг интересен феномен е,че когато някой "зариби" участък от дадена река той започва да я счита за своя собственост и всеки който дръзне да лови без височайше разрешение е не добре дошъл...По тоя повод ще вметна,че един много стар мухар/изключително деликатен човек/ престана да ходи по реки,на които познава всяко камъче и всяка бобулечка...
Ами май казах част от мислите си.Не очаквам добри думи.Но ми олекна.Малко.
Веско
П.С.Реплика към зарибителен магазин: Може ли да се знае/ колко,кои и кога /кои от хората подкрепили тази инициатива са мухарили на реки зарибени със събраните средства? Роска,въпроса не е мой,а на хора които не смеят да го напишат,но го споделят с мен.Знам,че си свестен човек и затова и ти го задавам,за да няма скрито-покрито.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 04, 2010 10:28 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Ами, Веско, какво да кажа не знам направо! Със моите лаишки познания за пъстървата, добити от няколко филмчета за нейните местообитания и навици и 2, 3 книжлета на хора учени, хора занимаващи се с изучаването на този вид - за мен е пределно ясно това , на което си се натъкнал! А именно, че дъговата пъстърва измества дивата от местообитанието и , че и по-лошо - подлага я на геноцид! Това е някакъв вид естествен подбор , АЙ ГЕС :roll: , обаче няма нищо естествено в това да пускаш риби в среда, която не им е родна!
На къде клони мисълта ми ли!?
Отговарям - щом някой в агенцията не знае А и Б за рибите , които стопанисва и отглежда :roll: , той просто не става за тази работа!
Не претендирам да съм съвършено прав по темата, но ако се бием в гърдите и претендираме, че балканската пъстърва е национално богатство, такива простотии са недопустими :!:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 04, 2010 10:59 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Жоро прав си принципно.
В агенцията има ихтиолози и то добри. Но не се контролират самоволните зарибявания извършвани от ентусиасти... или по-точно от хора доведени до отчаяние от опустошаването на реките у нас.
Иска се контрол и на тази дейност наравно с всички останали - ни повече ни по-малко.

Поздрав!

п.с. дъговата пъстърва расте по-бързо и е по-адаптативна от балканката, т.е. естествено е да я измести конкурентно от хранителната верига в един и същ водоем. Още по-сложен е въпросът с генофонда на самата балканска пъстърва, но става дълга приказка...

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 05, 2010 11:12 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Веско, не се ядосвай много.. :D
1. Да се говори за някакъв "български", велик генофонд, е малко смешно- едно от многото характерни за нас неща е, че няма непреорано, разгледано и изтърбушено кътче от страната, и без това бедна откъм воден ресурс.Справка: рисове-последният убит 1929г. Панежка пъстърва-изчезнала.Българите умираме да отидем вдън горите , да построим вила , да вкараме жиците в реката-да има за баджо вечерта, и да метнем стария телевизор, в същата река- и така, от векове , за векове!
2.Американската пъстърва за първи път е внесена по времето на Фердинанд, от Първият Лесничей на царството-Милде.Този човек трябва да бъде поставян наравно с Левски.Първият, който започва опити за борба,и повече-превъзпитание на племето , наричано шопи, и приобщаването им към човешката цивилизация-безуспешно!! Поне са наричали американката "милдовица", и не са го изяли...
Та тази риба не може да конкурира местната по никакъв начин-най-малкото, защото се излавя светкавично.Най,ама най лошото е, че привлича вниманието към съответната река-и пристигат тълпите, които докато не извадят всичко, не мирясват.Относно апетита-аз по-хищна риба от балканката не съм виждал.Щуката в сравнение с нея е тревопасна.При ходенията ми по Австрия и разговорите разбрах, че няма по-страшно нещо от голяма балканка, влизаща през ноща във приток със "бебета".По-лошо е от вар..
Да се говори за чифтосване и хибриди, е смешно.Размножаването на нашата балканка е много, много рядко-за съжаление.Всичко, написано по книгите,не е вярно-но темата е обширна.
3. Каквато си помниш реката-такава ще бъде.Американките траят, колкото летен дъжд.
4. Огромните трагедии произлизат от продължаващото с много десетилетия ТОТАЛНО НЯМАНЕ И НЕ ГЛЕДАНЕ на КАЧЕСТВЕН зарибителен материал. Във света-от Алпите до където ти поглед стига, има само един истински начин-вадят се внимателно големи производители от реката, взимат се половите продукти, връщат се обратно-не в рибарника!!??. Излюпва се хайвера,рибките се поставят във малък приток, забранен завинаги за всичко. След една година пак се минава със агрегата/във Австрия-след 2 години/ събират се малчуганите, вече станали шарени и хитри, и се пускат в голямата река , а на тяхно място се слагат пак личинки.Много, много труд.
Понастоящем, това не се прави никъде у нас.Ама никъде. Обикновено се прави протокола за зарибяването в кръчмата. Материала е от производители ,държани в бетона с години, угоени за радост на инспектиращите от време на време големци.
Рибките ви ги дават , държани на светло , та в реката да си скачат весело, да ги събират враните...Единици са хората като Цецо от Самоков, РИБОВЪД наистина, който ги държи на тъмно два дена преди пускането-та като ги пуснеш, да се набутат веднага под камъчетата , поне през първата нощ да имат шанс..
Сега, докато си чешем езиците, къде в държавата има читав материал балканка!!?? За какъв х*** в генофонд се косите ,като всичко се взима от Тошков Чарк, и се доотраства на място!!?? Поне със зарибяването, са най-сериозни в Пр.парк "Централен Балкан"-имат ЩАТЕН ихтиолог, и получават ЦЕЛЕВО средства от Евросъюза-и си гледат работата, засега.Останалото са вестникарски истории.
За финал ще кажа мнението на един приятел, живеещ в Белгия-Вуте.Човекът каза, че във Ардените има места ,като недокоснати от човек.. Във Белгия!!!!-където живеят един върху друг, има влакове и до кенефа, и няма къщи за сичкото народ...
Унас, когато бях граничар- през 82-ра, на непристъпна застава , със 6 човека л.състав, старшината успешно е** майката със зачислената ми като на санитарен инструктор туба "Хлорамин" единият от изворите на Огоста..Мръсно племе, просто и много гнило..ама много.
Поздрави, и не взимай насериозно нещата. \:D/ \:D/

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 06, 2010 5:26 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Привет колеги . Данчо добре си го написал за хищния апетит
на балканката , та по тоя повод , колеги и приятели от Земенския
край се оплакват че заради балканката , клена е почти на изчезване , не знам дали са прави а и аз не съм в час с тези неща но знам че пъстървите в Аляска не са много на почит
щото се хранят с хайвера и с малките на сьомгата.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 06, 2010 8:28 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Данчо свали си черните очила бе човек, само вайкане дваЕсе години и за това сме на този хал. :D

Генофонда не е национална а биологична величина и не зависи от емоционалните ни състояния. В т.4 от оригиналната ти гледна точка сам даваш отговор на въпроса - само си пропуснал да добавиш основното - инбридинга, а той е главния фактор за снижаване устойчивостта на вида.

Увлекателно разказваш ... мдааа :D :D :D

Лек ден,

Поздрав!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 06, 2010 11:43 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Здравеѝте.
В Англия на известните им реки преди да пуснат пъстървите ги стерилизират,за да не влияят на местните диви риби.До колко успяват е друг въпрос защото при някоѝ от излетите ми имаше доста места на които рибите си бяха правили гнезда.Тук заселването на добрите им реки със парникови пъстърви също е проблем.Дотолкова,че някоѝ хора направо не искат да ловят на тези реки.Според един дедо в Англия са останали две,три реки в които има само диви риби.Парниковите риби срещат тук също голяма съпротива тук поради опасенията на хората не толкова,че изяждат храната на дивите риби колкото,че оглозгват поколението им.А тук рибите които се пускат са с доста приятни размери.
Общо взето хората тук са се научили да ценят дивите си риби но пък от друга страна за бизнеса е добре да се пускат и парникови.Които пък се налага да се пускат поради обезрибяването на реките от местни бракониери или недобросъвестни рибари.
От тая година например за да се стреснат таквиз люде за липана минималния разрешен размер за взимане е 14 инча и могат да се задържат само две риби.Всяко друго изключение се наказва с глоба от 5000 паунда.
Това разбира се се отнася за реките им.А при затворените им водоеми нещата стоят по друг начин.В некоѝ от тех има парникови тучове по 10,15 килца които като ги хванеш по външен вид доста се чудиш какво си хванал.
Затва и някоѝ хора като чуят за други подобни реки в други държави и се отказват да ходят да ловят на тях.
Дивата риба е като злато и тук се цени и уважава много независимо от размера и.За мен една река би била много по ценна ако се остави намира за 5,10 години на мира и се даде шанс на дивата риба да се развие като хората отколкото да се напълни реката с тучове.А горното е възможно само със съдеѝствието на местното население без подкрепата и разбирането му е трудно да не кажа невъзможно да има река само с диви риби.
Повечето клубове които държат части от реки го правят с участъци които са близо до клуба а не с такива например на 500 километра от клуба.И пазачите са местни хора.


Поздрави.

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 06, 2010 3:20 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Бат Данчо, безкрайно интересно ми беше да прочета поста ти - определено не знаех тия "секрети" за малките рибки и историята на "милдовицата"!! Както и друг път съм споделял - лично "моя взор" отдавна не вижда надежда тъдява, но явно за тоя живот тъй ни било писано...В другия - ще бъдем на нормално място...вЕрвай ми :D :D :D !!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 06, 2010 10:39 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Благодаря, скъпи Бат Райко за добрите думи :D \:D/ .Док, не съм в депресия ,много съм добре, не се притеснявай 8) !
Относно хищничеството-само пример : тази година в Босна-около 60 см. риба/балканка/, на два пъти почти ми свали улова от мухата- единият път, като засякох, и вторият път-когато се опитвах да откача 20-см.риба от мухата,без да я вадя и пипам!! Щеше да ме събори.. Вторият път-у нас, на езерата-пак тоя размер-преследва пред мене КАТО НА КИНО около 27см балканка- перна я странично, почти до брега, но ме видя, и рибката се отърва..
Стойне, у нас относително чисти популации има във охраняваните стопанства.По- правилно е да гледаме да има красиви балканки, СПОСОБНИ да дават поколение- това е важното..
Относно кютуците- миналата година проведох интересен спор със един ....чук във една родопска хижа.Съществото ме убеждава цяла вечер, колко е вредна американката..Лично той ОБОЖАВАЛ да си хваща ПО ЕДИН ПЪЛЕН ДЖОБ балканки-на стръв, и да си ги хапва.Малки са най-вкусни, каза.. И без това ,тая риба НИКОГА не мож`стана по голяма от 15-20есе санта,каза.. Като му обясних, че "тая" става чудовищно голяма, чудовищно красива и вкусна, човека ме обяви естствено за луд..
Аз считам, че е добре да си хванеш кютук, еле па на суха, еле па в река \:D/ \:D/ ..
Освен това е било добре да има колонизация... Малко пълен гърч-сичко на тръстиката,от сутрин до вечер, за една паница леща. И да гледат как са облечени белите хора, как ловят риба, и играят голф-през оградата!! Така 100-200 години, па после да идва демокрацията..
А така открай време е объркана ценностната система.. Разпашия,безхаберие и никой не знае кой крак му е ляв, и кой-десен..
Поздрави сърдечни на всички.. \:D/

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов