Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:53 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Ное 11, 2010 7:24 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Отдавна се каня да пиша за тая гад,която се появи в последните години,но все забравях.Вчера след поредния излет на Улудере реших да изчистя няколко риби,за да видите за какво говоря.Това животно напада определено хищните риби.Ние сме го намирали освен в кефала и в костура и белите риби.Най-много има в яз.Тракиец и реките,които се вливат в него.Среща се и в другите реки.Паразитите се намират в мускулатурата на тези риби и за да ги види човек трябва да разреже рибата и да има известен късмет.Най-лесно се вижда в костура,защото месото му е розово и прозира повече,а паразита прилича на малко жълтеникаво топче.По някои риби има по няколко броя на различни места.Снимах опаразитен кефал и после с ножчето леко извадих топчето.Когато го освободих от мускулатурата топчето се протегна и видях,че е малък червей.Той се движеше като пиявица с разтягане и събиране.Снимките пратих и на ИРА/Институт по рибарство и аквакултури-Пловдив/ за компетентно мнение.
Някой от вас забелязал ли е тази гад и знае ли нещо повече за нея? Откъде се е появила?
Ето снимките:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 11, 2010 8:02 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Басиму.....добре, че не ям риба :? :? :D :D !!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 11, 2010 9:27 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Май 17, 2010 1:06 pm
Мнения: 516
Местоположение: София
Веско, колега. Ти направо ме уби. Добре че и аз не ям риба. Ако небеше пуснал този репортаж изобщо нямаше да разбера за тази гат.
:smt023


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 11, 2010 9:41 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 16, 2006 7:25 pm
Мнения: 76
Местоположение: Севлиево
В Росица при Севлиево,за първи път видях този паразит преди около 10 години.Първо в мрената след това в кефала,костура и кротушката.Май е някаква рибна тения.Друг паразит е рибната въшка,основно е засегнат кефала.Става като далматинец.И двата паразита не са опасни за човек,при добра термична обработка,но е гадно.Появяват се през лятото при висока температура на водата.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 11, 2010 9:44 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 16, 2006 7:25 pm
Мнения: 76
Местоположение: Севлиево
Информацията ми е от ДВСК,да видим какво ще кажат от института.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 11, 2010 10:11 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Аз помислих, че е трихинелоза.

Проверих в Google дали трихинелозата ходи по рибите, и се оказа, че не ходи. Така, че не е трихинелоза. Ето една тема от ФМ, която излезе : тук


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 11, 2010 10:52 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Препратката към ФМ не върши работа,ония гадове са червени и доста по-големи от въпросната.А относно това дали ядем риба или не-според мен най-опасно е за хора,които ядат само купешка риба или такава приготвена в ресторант! \:D/
Да ама по търговската мрежа у нас се продават масово риби ,уловени от бракониерите и следователно непроверени от ветеринарен специалист!Например одраният костур,който се продава в момента по магазините.Купуват го хора,които си нямат и хабер какво консумират.А колко хора си поръчват панирана бяла риба в кръчмата?Тя обикновено е съвсем леко пръжната с панировката....,за да е крехка и сочна! :wink: И парчетата в никакъв случай не са тънки.
Накрая за ядящите само червено месо ще добавя,че напоследък много модерно сред джамбазите е конското и магарешко месо.Какви гадини има в него няма да пиша,но съм чувал,че много често е неразделна част от луканките и суджуците.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 11, 2010 11:14 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
vesko написа:
Някой от вас забелязал ли е тази гад и знае ли нещо повече за нея? Откъде се е появила?


След подадения сигнал, изключително разтревожен, екипът на диспансерът препрати въпросът и към Министерство на Здравеопазването, 8) от където по-късно се получи и отговорът:

"Това е Червеят на Старостилците!
Съществува откакто свят светува. Първоначално се развива в месото на рибата, а по-късно, чрез поглъщането й от риболовеца, се прехвърля и на него. Симптомите на болеста първоначално се наблюдават като нарушение в перисталтиката на чревният тракт и лигавицата на стомаха, водещи до повръщане на храната. С навлизането на заразата в кръвта, постепенно достига до мозъка, поразява нервната система и психиката на човек. Или казано просто с две думи: "Яде човека отвътре - а му личи отвън".
Преди около половин век, американски психиатър на име Ли Улф намерил лек и с помощта на западни специалисти се опитали да изолират червея и да го премахнат. До известан степен в западните страни със силно изразен капитализъм, донякъде са успели. Но на балканите и в страните от бившият съветски съюз, лек и до днес не е намерен. Това е тревожната новина. Добрата обаче е, че той и не е необходим. За голяма радост, риболовците имат добре изграден имунитет към него."
По надолу, писмото завършва оптимистично: "Без паника, по-добре яжте риба (респективно червеи) сега, защото и без това, след един момент нататък, те ще ви ядат" :D

Поздрави,


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 11, 2010 11:48 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Това нещо масово се среща във мускулатурата на щуките от Шабла. Не знам, внимавайте...

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Ное 12, 2010 8:35 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
Koлеги, паразитите по рибите в България не са опасни за топлокръвни животни, към които спада и човека. Ако някой има опасения и това е единствения му смехотворен мотив за пускане на рибите, нека бъде спокоен. При добро желание и съответна нагласа, може да ги консумира дори и сурови. По нашите географски ширини, поради климатичните особености и минералния състав на водата не могат да виреят опасни за нас паразитни червеи. За разлика например от Русия, където периодично от магазините се изземат цели партиди риби, особено опушени такива, за унищожение, тъй като съдържат в мускулатурата и вътрешностите си(тъй като там рибата се пуши и суши с тях) яйца на паразититращи метили, които са опасни за хората.
Единствено условно опасна у нас е т.нар. Diphyllobothrium latum, представляваща червей, паразитиращ в тънките черва на човека. У нас са отбелязани единични случаи на опаразитяване с такава, край р.Дунав.

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Ное 14, 2010 10:20 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Знае ли човек?!? \:D/ Аз лично предпочитам лудостта на Папа вместо пуританството на мистър Улф/...Пуритан е още синоним на човек слагащ прегради пред изкушенията на плътта.../
Веско
П.С.Дали Папа не си дръпна спусъка от яденето на много риба??? :roll:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 15, 2010 10:13 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Папа си дръпна спусъка, защото след 85 парчета от мина, извадени от тялото му, и три пъти чупен гръбначен стълб,не вдигаше самолета...
Той самият казваше:"какъв ловец е този, който не вижда мушката!!??... и т.н"
Във наши дни също би се гръмнал, защото с писане на книги не Нобелов лауреат- ще умре от глад за два дни...
Във тоя ред на мисли, ако изобщо стане нещо 2012 год., то не бива да се възприема като края на света- по-скоро,като логичният завършек на нещата...

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 15, 2010 12:48 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
Нямало е начин, отивайки при един друг титан в Лунната долина, да не вдигне самолета, Данчо. Според мен просто е бързал да тръгне, воден от желанието час по-скоро да види това, което е от Другата страна...

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 15, 2010 2:11 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
И аз мисля като Ицето,Данчо! \:D/ А на Папа имам всичко излязло на български и съм го чел по няколко пъти. :lol:Освен това имам навика да подарявам неговите разкази на приятели по повод и без повод.Много са евтини в оказионните книжарници,а се намират и свестни издания.Например книжлето "Хемингуей" на Ник Нолак.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Ное 20, 2010 3:52 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
За да приключим темата:
Цитат:
Здравейте,

За съжаление не мога да Ви бъда достатъчно полезен, не съм специалист по болести по рибите. Това, което мога да Ви кажа, е че няма опасност за заразяване на хората, особено след термична обработка. В България опасни за нас са два паразита - единият е от есетрите, а другия от хайвера на щуката. Тези паразити могат да преминат от рибите и да се развият в хората.

По снимки дори и специалисти трудно биха определили за какво става дума, освен ако не са съвсем тривиални видове паразити.


Поздрави и наслука,

проф.А. Зайков

Не е кой знае какво,но колкото толкоз.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов