Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 9:49 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Скобар на какво ?
МнениеПубликувано на: Сря Яну 26, 2011 7:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Яну 24, 2011 10:10 pm
Мнения: 6
Местоположение: Русе
Здравейте колеги ! Имам запитване към Вас относно скобарите и той е следния, някой съсредоточен ли е към улова на тази риба с муха и какви точно мушици използва за да привлече вниманието му ? Гледах репортажите на Stephan Dombaj , но все пак той лови там, където рибата е в огромни количества и изобилства , та затова ми е чудно при наши условия, как се надлъгвате с него :roll: Есента на една рекичка в балкана , до един мост видях три ята по може би 30 броя , но колкото и да ги целех с блесни и воблери ( в мухарството тепърва мисля да пристъпвам) не показваха никакъв интерес , дори и не се плашеха :wink:

Поздрави


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Яну 26, 2011 8:36 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 15, 2008 12:13 pm
Мнения: 144
Местоположение: Ловеч
Блесни и воблери за скобар ??? Никога не съм чувал някой да е имал успех. На муха, някой се беше похвалил, че е хващал. Но и това си е случайност.
Скобарът е риба, която се движи на ята и търси храната си по дъното, като я взема завъртайки се около оста си. Поради това се наблюдава характерното "бляскане" на скобара.
Устата му е много специфична с къса и дебела долна устна, като длето, с която "остъргва" дъното и тъпа закривена горна устна.
Най-добре се лови на плувка и със стръв на малка кука 12-14, която се движи по дъното. На времето много го ловяхме на бял червей, хляб, варено жито. Една специфична стръв за него, която използваха някои стари рибари и беше много ефективна тогава беше опадъка от производството на кашкавал, който наричат "каиш". Мека, жилава и ароматна маса. А по река Вит около село Ъглен изобретиха риболова на скобар на "помпене" с гола тройка и манисто. Говоря за времената преди тридесет и повече години. И сега го ловят на стръв, но аз не се интересувам от него. Е нищо не пречи да се опита и на някаква муха.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 27, 2011 7:33 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Калояне, здрасти!! Идват оттук-оттам периодично вести за хванати скобари, но те са толкова епизодични, че поне според мен е загуба на време излет с целенасочено търсене на тая риба. Поздрави!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 16, 2011 8:54 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 7:27 pm
Мнения: 207
Местоположение: София
Доскоро си мислех, че Бойниците /скобарите/, по пътя на логиката, би следвало да се ловят на нимфи ... Вид и чешит по осмотрение на рибаря. Аз лично имам един Анти или Рекорд, в зависимост от гледната точка. Риболова беше на Места при устието на Канина на 26.06 2010. Всоеобразен рекорд е защото аз не съм чувал или виждал да се хваща толкова малък скобар на муха при това бръмбаретка, но ето и доказателството ..)))
Изображение

Изображение

...с горепосочената риба беше посрещнат селския събор и всички ядоха, пиха и се снимаха с улова...)))
п.п. а също съм хващал и на блесна , но това е друга тема.
Поздрави[/img]


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 17, 2011 1:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Колега,според мен това не е скобар, а морунаш!
Морунаш:
Изображение
Скобар:
Изображение
Обърни внимание на очите! :roll: При скобара за по-централно разположени, при морунаша - по-високо...

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 17, 2011 6:28 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 7:27 pm
Мнения: 207
Местоположение: София
Мечо, приятелю, и очите и косите, и веждите та и устите са на скобар -че. А иначе си пуснал красиви снимки, спор няма ... поздрави )))


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 18, 2011 12:03 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 10:26 am
Мнения: 411
Местоположение: София
Ето аз какво намерих по въпроса тук


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 18, 2011 5:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Цитат:
Изображение

Изображение


100%-ов скобар е.
Кире разкажи малко повече...
Аз съм виждал скобари да се дигат,но не мога да ти кажа дали са се хранили или просто ей така,защото водата беше бърза.
Поздрави

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 18, 2011 7:50 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 7:27 pm
Мнения: 207
Местоположение: София
Здравейте, що се отнася до опита за риболов на скобар на муха не мога да се похваля с кой знае, какви постижения. Това е риба, която определено не стои само до дъното, макар, че е придънна риба . Вдига се и на повърхностния слой на водата, но аз лично не съм виждал да събира храна от повърхноста поне не до този път, в който ми клъвна, но там беше и доста плитко. Няколко сезона се каня да посвета, някой излет на скобара и мрените, но още не се е състоял. А що се отнася до нимфите, които бих използвал, мисля да заложа на максимално реалистичните за фауната на конкретната река. Или поне така си мисля.
Поздрави на всички 8)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 20, 2011 7:03 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 15, 2008 4:00 pm
Мнения: 132
На Въча съм хващал инцидентно няколко малки скобарчета на СЦС май флай,случйно между кленовете.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 20, 2011 7:45 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
Beherit написа:
Ето аз какво намерих по въпроса тук


Изключително скептично съм настроен към написаното. Поне докато Зиги не направи един филм, в който целенасочено хване на муха повече от една риба.
Скобара определено реагира на мухи, което обаче не значи, че уверено ги атакува, съдейки по неколкократните ни опити за риболов на тази риба през миналата година. Кълването има по-скоро случаен характер, отделно, че е светкавично, с незабавно плюене и изключително трудно за навременна реакция. Въпреки че като бройка се хванаха примерно 7-8 риби за 5 излета. Според наблюденията ни с Робко, най-резултатни са мокрите мухи - дребни и черни. Практически всички риби са хванати на такива.

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 21, 2011 9:51 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 29, 2008 1:55 pm
Мнения: 66
Местоположение: Перник
Ако ги набараш ето така може и на гола кука!!!
http://www.vbox7.com/play:0511f71b


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 21, 2011 11:42 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 10:26 am
Мнения: 411
Местоположение: София
Мунчо аз не разбирам, просто ми попадна статията и се сетих за темата тук. Аз и за шаран на мухарка съм скептичен по нашите води освен ако не ги храниш с кучешка храна или поне с някакви плуващи пелети, че да ги накараш да се вдигнат и да вземат. С тия моторници и джетове по нашите язовири едва ли. Пак си е лично мнение в сферата на моите си представи за риболов :!:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 21, 2011 1:05 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 7:27 pm
Мнения: 207
Местоположение: София
Здравейте компанията,

Валъо това е уникално
Цитат:
Ако ги набараш ето така може и на гола кука!!!

...ако и тук имаше токлова риба сега щяхме да си разправяме точно на какъв стримен и с какъв клас въдица, и шнур сме ловили, а пък с какъв каст .)))
А шаран на платенките/през забраната и само тогава/ съм ловил на нимфа. Шаранчетата са като тракторчета, не като ония от флашките, а с по 1/4 к.с. риболовът става като за разнообразие... поздрави


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 21, 2011 4:53 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 10:26 am
Мнения: 411
Местоположение: София
Така де по платените ги хранят обикновенно с пелети и става. Ма иначе май са бая наплашени. Аз на Богров съм виждал как седят отгоре и си смучат нещо. Предполагам че ако им хвърля такъв шаранов стример ще имам успех ама заслужава ли си ... :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов