Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:43 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Фев 27, 2012 10:03 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Опити са правени, успешно, на два пъти-със внос на оплоден хайвер от Чехия.Пускан е в езерата на Рила, и във района на яз.Беглик.Във последния имаше устойчива популация, рибите достигаха 45 см. През 90-те години /основна версия,по думи на колеги!!/ са изловени със агрегат от служителите във стопанство "Тошков Чарк", и продадени на пазара в Батак..Не знам, колко това е вярно-ако някой знае нещо повече, да пише.
За последно аз лично видях липан във Беглика преди 10-на години-улови го Наско Куртев, моят приятел, на булдо, със пъстървов такъм за езерата /тандем от две мухи-една отпред, и една отзад-на тройка №18/.Рибата беше прекрасна, около 45 см.!
През 89-90 всички потоци,по време на пролетната забрана, които се вливат във Беглика, буквално гъмжаха от 10-15 см. липанчета!!! Много пъти сме ги дебнали на мухи...
На Каракашевото езеро в Рила са ставали страшни риболови-имало е много, и едри липани.. Както всяка риба по езерата, той се излавя до крак- със въдици основно, по-малко с мрежи.Изобщо, най-ужасната от всички легенди,важаща с пълна сила за езерата, е, че "риба с въдица свършване няма". Хората, които разбират от риболов, и прибират риба, и ходят редовно- са като чума-запомнете това веднъж завинаги!! Ходя по нашите планини редовно, и говоря това с пълна отговорност.. Цитирам :
-"Тия, с мрежите са виновни!! Аз, какво- на булдото хванах 100 риби за два дена, без да броим тея, които се развалиха в живарника, и ги изхвърлих..".Колко ще издържи рибата на такъв "майстор",който като напипа езеро, ходи всяка седмица!!??? А такива са десетки-чели всички книги, гледали всички филми, със "Сейдж"-ове и "Харди"-та за хиляди левове, облечени от глава до пети във горетекс, със самочувствие на богове и спортисти...Тези хора най-често обвиняват местните, които хвърлят две-три пръчки на дъно, и чакат цял ден за една риба...
Извинявам се за отплесването в темата, но това е истината за езерата-плюс мрежите..Зарибява е, изяжда се всичко за година-две ,и пак...
Поздрави!!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Фев 27, 2012 10:07 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Опааа,Данчо!Откакто ходя по планините/най-вече Пирин/ нито веднъж не съм срещал рибари в гортекс ,със сейджове или хардита.И си мисля,че дори и да има подобни хора те едва ли биха били толкоз път пешком и с товар/щот и най- лекия гортекс тежи/,за да хванат всички риби?!?Аз лично когато ходя на езера никога не нося повече от една мухарка,елек, малко храна и... бирчок/предпочитам да мъкна едно кен-че вместо дрехи/.Имам гортексово яке и гащеризон и панталон,но ми се струва страшен майтап да ги помъкна по баирите,за да достигна евентуално далечни риби!!! [-o<
А за якето,тежи 700гр и затова си нося едно тип"презерватив" в случай,че завали яко.И ловя от 10 до към 4-тири.После ГО ХОУМ в Банско и ракийки,салатки,мезета... Единствените "изтребители',които съм заварвал по езерата са с "дънни артелерии" и пълни живарници.Ловят най-вече на дъно и болдо със стръв вместо муха ,на минимум три пръта. Виждал съм и ръбове с уловени и умрели в тях дребни пъстърви.И понеже форумът е мухарски си позволявам да кажа,че винаги съм се чудил на колеги,които освен мухарка,носят и спининг с блесни,воблери,болда и квот се сетиш...Отдавам го на незрялост и се надявам,че ще мине този период.
Според мен истината е една-не се зарибява по езерата както преди! И тогава имаше рибари,които ловяха на стръв/беше изрично забранено от закона/.Просто в езерата трябва да се зарибява често и достатъчно.Имал съм възможността да посетя езера/без такъм/,забранени заради зарибяване и се виждаше как те кипят от дребосък.НО напоследък това не се случва.Вероятно зарибяването е само на хартия и парите отиват където трябва...
Веско <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Фев 28, 2012 9:38 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Aз също съм виждал местни,със живарник- но ,по често съм виждал от "спортистите".Местните не знаеха как се лови, докато софиянци не им показаха булдото. Сега е страшно..На мухарка не ловят, "щот няма тръпка"-разбирай, трудно е, и не се хващат количества...
Хубаво си описал как ходиш, но- тиНе съм се съмнявал, че така ходиш,браво. Но, пак казвам, има колеги, които се хвалят, че едвам са си свалили раницата с риба!!!
Относно зарибяването си прав. Последните две години се зариби малко,за целта бяха отпуснати на два пъти по 15 хил.лева, доколкото си спомням. За Рила не знам, във Пирин се усети. А дано, както се казва..
По тоя повод може да се направи отделен спор във тема "езера", така че, предлагам да спрем дотук.
Поздрави!!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов