Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 1:37 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Апр 03, 2006 5:54 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Всички елементи закрепвам с моментно лепило.


Поздрави и наслука на всички.

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Последна промяна stoyan filipov на Нед Мар 06, 2011 11:42 am, променена общо 6 пъти

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 05, 2006 11:14 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 6:18 pm
Мнения: 159
Местоположение: Стара Загора
`Геее,Смити ,имай милост!То не бяха hi-fi менгемета,то не бяха реалистични мухи/е,на сега мониторът ни е разцепен от една домашна муха,която искаше да се сближи с една от твоите реалистики :lol: /,а сега и совалка!Е,майсторът си е майстор =D>. Остави и новобранците да се изявят малко-аз си мислех,че ще блесна,като покажа идеята със стъклено мънисто!Тази идея ми хрумна,докато гледах совалки на известна фирма/не помня коя/с керамични и рубинени накрайници.Ако приемем с голяма доза компромис,че стъклото също е керамичен продукт,може да си направим или да усъвършенстваме готови совалки.Ето моето предложение:
Необходими материали:около 15см по-твърд тел с Ф2мм,дебела медицинска игла или подобна метална тръбичка/може и метален пълнител/с външен Ф2мм и вътрешен около 1,5-1,7мм,стъклено мънисто с форма на тръбичка с Ф1,5-1,7мм,две пластмасови топчета с Ф10-11мм,пръстен от месингова тръба с Ф15-16мм и височина 6-7мм,200мл чист спирт-около 47-50градуса/може и ракия/.
Изображение
Започваме със спирта:наливаме го в удобен съд и удряме една възголяма глътка,за да блокираме треперенето на ръцете :wink:
Металната тръбичка разширяваме/ако е необходимо/според диаметъра на мънистото.Самото мънисто заравняваме с диамантена пила за нокти/хм,пили за нокти,лакове,органзи-абе ще си имаме проблеми с коафьорите/,после нагряваме последователно двата края на пламъка на запалка,докато почервенее.Тук е тънкаж-внимавайте с нагряването-ако прекалите,мънистото ще се затвори,ако не го нагреете достатъчно-няма да се заобли и заглади добре-проверявайте с мощна лупа.Поставяме мънистото в тръбичката и залепваме с каноконлит.
Изображение
Задния край на тръбичката леко разширяваме и заобляме,за да не къса конеца.
След това огъваме телта,като предния край извиваме леко нагоре,за да "заобиколи "тръбичката:
Изображение
В месинговия пръстен пробиваме по три отвора на срещуположните страни,като в предния край са малко по-близо един до друг
Изображение
Калайдисваме ПРЕДВАРИТЕЛНО задния край на тръбичката и предния край на телта и сглобяваме
Изображение
Изображение
Запояваме всичко в месинговия пръстен,измиваме остатъците от флюс с мноооого малко спирт,огъваме подходящо дръжките,нанизваме и залепваме топчетата с каноконлит, е воала,както казвахме кога бехме на специализация в Сен Тропе
Изображение
Накрая се поздравяваме с успеха,приготвяме всичко за муховръз и започваме да действаме,като се подкрепяме с малки глътки от останалия спирт.
Ай н`драве,спорна работа и убави муи с убави гюзени!

_________________
Ако дадеш някому една риба - ще се нахрани веднъж; научиш ли го да лови риба - ще се нахрани за цял живот.
Умри, но муха подай!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 06, 2006 3:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Здравей Д-р Най.
Хубава совалка си си направил.
Ми как нема да съм талант кат не пропусках нито един час от часовете по трудово обучение едно време. :D
Особено часовете по джелезарство където за цяла една година ни показаха как да си напраим чук :lol: ма не пропусках и часовете по готварство.Ех добри времена беха.
Идеята за стъкленото мънисто ми хрумна случайно,тъй като не успях да намеря здрава метална тръбичка си купих тръбички от Алуминии които се използват при мухите за сьомга.А тъй като той е мек материал, бая време ми триабваше за да реша как да го подсиля ](*,) .И така един ден си пиинах повечко <eks бирица и ми просветна чак след 7мата бирица :D.Та тогава ми дойде идеята за стъкленото мънисто :smt115 .

Поздрави.

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Последна промяна stoyan filipov на Чет Апр 06, 2006 9:38 pm, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 06, 2006 9:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 6:18 pm
Мнения: 159
Местоположение: Стара Загора
Има и такива совалки:
Изображение
Изображение
Ама страхотна е идеята ти за гумената дръжка =D>
Аз също внимавах в часовете по трудово и особено много на производствената практика в 11-и клас/студена обработка на металите/ :lol: .Интересничко стана
Айде чао и н`лука... опа...насраве

_________________
Ако дадеш някому една риба - ще се нахрани веднъж; научиш ли го да лови риба - ще се нахрани за цял живот.
Умри, но муха подай!


Последна промяна Д-р Най на Чет Апр 06, 2006 9:50 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 06, 2006 9:32 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Здравейте, пичове,

Стойне, бай Митяй, много хубава тема сте пуснали.

Цитат:
Накрая се поздравяваме с успеха,приготвяме всичко за муховръз и започваме да действаме,като се подкрепяме с малки глътки от останалия спирт.


Благодаря ви, че споделихте идеите!

Наздраве и на двама ви!

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 07, 2006 9:32 am 
Offline

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 3:04 pm
Мнения: 284
Местоположение: софия
абе вие направо ме разбихте, идеите са супер, тва кат го прочетох напрао щех да си оскуба брадата при мисълта че преди 2 дни си купих поредната совалка... за съжаление чак вкъщи забелязах че тръбичката свършва с остър ръб и ше къса конеца, и в крайна сметка без доработване за нищо не става :( ..
Д-р Най, би ли казал как разширяваш отпред тръбичката за да вкараш мънистото? /струва ми се че именно с мънисто най добре ше реша проблема с острия ръб, но тръбичката на скапаната совалка е доста тясна и не знам дали ше мога да то вкарам/

_________________
винаги има по-гулема риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 07, 2006 12:18 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
jeeves написа:
.... най добре ше реша проблема с острия ръб, но тръбичката на скапаната совалка е доста тясна и не знам дали ше мога да то вкарам/

Ако минеш през нас ще ти я направя зя две минути без мънисто.С мънисто става като внимателно се разшири тръбичката и мънистото се залепи с епокси смола.
Предлагам мъниста по избор - цвят , големина .... :D

Жив и здрав.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 07, 2006 1:33 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 3:04 pm
Мнения: 284
Местоположение: софия
D-r Misho написа:
jeeves написа:
.... най добре ше реша проблема с острия ръб, но тръбичката на скапаната совалка е доста тясна и не знам дали ше мога да то вкарам/

Ако минеш през нас ще ти я направя зя две минути без мънисто.С мънисто става като внимателно се разшири тръбичката и мънистото се залепи с епокси смола.
Предлагам мъниста по избор - цвят , големина .... :D

Жив и здрав.


добре, ше мина, ама искам с мънисто :D
п.п.
ако искаш макарички ми се обади /5 за лев + бонус игли за шиене :D /

_________________
винаги има по-гулема риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 07, 2006 5:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 6:18 pm
Мнения: 159
Местоположение: Стара Загора
`Драсти,Jeeves!За да можеш да поставиш мънисто в совалката,то трябва да е с доста близък диаметър до вътрешния диаметър на тръбичката на совалката.Разширяването става по следния начин:най-напред си подготвяш 200-300мл чист спирт :lol:, с който знаеш какво да правиш <eks , намираш стоманено стебло с външния диаметър на мънистото.Най лесно е да ползваш опашка от свредло за метал-хем стоманата е твърда,хем ще намериш лесно подходящия диаметър/свредла се предлагат в железарските магазини и размерът им се променя през една десета от милиметъра/.Опашката на свредлото внимателно източваш на фина шкурка или с диамантена пила/пази се от коафьори :wink:/до конус с ъгъл30-40градуса. Нагряваш края на тръбичката на пламъка на запалка до червено,за да се откали и с натиск по оста на тръбичката и постоянно въртене разширяваш на такова разстояние от началото,че вече обработеното мънисто да се показва на около 1,5мм от края на тръбичката.Внимавай да не се счупи свредлото в тръбичката.
Ако тръбичката на совалката е прекалено тясна,за да се постави мънисто може да се доработи по следния начин:откаляваш края леко разширяваш и заобляш със стоманен конус/идеален за целта е върха на метчик за резба 5-6мм/.После от тел с диаметър възможно най-близък до отвора на тръбичката изготвяш кука с много малко закръгление
поставяш куката в тръбичката и пак с натиск и въртене обработваш
докато се получи това:
Изображение
Наздраве и наслука!

_________________
Ако дадеш някому една риба - ще се нахрани веднъж; научиш ли го да лови риба - ще се нахрани за цял живот.
Умри, но муха подай!


Последна промяна Д-р Най на Пет Апр 07, 2006 10:44 pm, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 07, 2006 6:02 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 6:18 pm
Мнения: 159
Местоположение: Стара Загора
Поздрави на всички колеги дофторя с професионалния празник <eating !По-доволни,по-щастливи и по-богати/във всяко отношение/!
Ай н`драве и лек махмурлук

_________________
Ако дадеш някому една риба - ще се нахрани веднъж; научиш ли го да лови риба - ще се нахрани за цял живот.
Умри, но муха подай!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 07, 2006 10:32 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 6:18 pm
Мнения: 159
Местоположение: Стара Загора
Акулата написа:
"Стойне, бай Митяй, много хубава тема сте пуснали."

Радо,благодарим за оценката!Аз леко се питеснявах да не досадя с технически подробности,вместо да пускам идеи за връзване на мухи.Виждам,че засега има интерес и за тези неща,така че ще продължавам да ви тормозя.Чекайте идейка/крадната и обработена за нашите географски ширини/ за щипки за пера.
Чао,в тоз дъжд който може да фаща-блазе му,който не-да върже убави инсекти :)

_________________
Ако дадеш някому една риба - ще се нахрани веднъж; научиш ли го да лови риба - ще се нахрани за цял живот.
Умри, но муха подай!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Апр 08, 2006 9:21 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Д-р Най отново добра совалчица си направил от дебела тръбичка за химикал поздравления.Хем първо използваш химикала и после вместо да хвърлиш празния му вече пълнител го използваш за совалка,много добра идея.
От доста време ми се върти в главата как да заменя металната тръбичка на совалката с нещо друго.И воала вчера ми просветна :smt115 .Значи как стана това.Отивам си аз на работа и чекам тренчето да дойде,ама както винаги то закъснява.Кво да правиш английска точност. :lol:
Ма този път от това имаше полза.Та значи оглеждам се аз около мен и по едно време виждам една русичка със сини очи девойка която така смучеше и облизваше една близалка,че едни мисли започнаха да ми минават през главата малии. :roll:
Дано да не го прочете това жената.:D
Та значи след като я изблиза цялата близалка :wink: и остана само клечката на близалката която тя изхвърли.И в този момент аз загледах клечката на близалката която беше пластмасова и на всичкото отгоре беше куха отвътре.И тогава си казах тази пласмасова клечица ще бъде перфектна за тръбичка на совалка.Тази пласмаса е доста здрава,по лесно се обработва и доста по лесно ще може да поставим в нея стъклено мънисто.Та и това е новата ми идея,да заменя металната тръбичка с пластмасова от близалка.Тия дни ще направя новата совалка с пласмасова тръбичка и ще я покажа,сега отивам до магазина за близалки :D.
Д-р Най ще чакам с интерес новата щипка за пера.

Поздрави.

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Апр 08, 2006 10:39 pm 
stoyan filipov написа:
И тогава си казах тази пласмасова клечица ще бъде перфектна за тръбичка на совалка.Тази пласмаса е доста здрава,по лесно се обработва и доста по лесно ще може да поставим в нея стъклено мънисто.



Ииии ей това наистина е хубава идея. Мен много ме плашеше тази обработка на металната тръбичка-така похабих една совалка, така е часовете по техничарство си казват своето.. Тази с пластмасата е друга работа вече. Супер!

И на мен ще ми е любопитно да видя освен щипката за пера и тази совалка. Само бат Стояне, ако имаш време малко поетапни снимки, като за по прости хора, да не кажа малоумни :D .

Поздрави!


Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Апр 08, 2006 10:59 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 5:11 pm
Мнения: 122
Местоположение: Sofia BULGARIA
Здравей,Смити!Темата за совалката ме накара тази седмица да сменя тръбичката на совалка,която седеше захвърлена в чекмеджето на бюрото ми,защото късаше конеца.Едва сега и било писано да бъде отремонтирана с пластмасова тръбичка,но не от близалка ,а от клечки за уши :wink: понеже те са с по-малък диаметър.Доволен съм от това ,което се получи.Поздрави!

_________________
Boian Hristov Boianov
E-mail Bob_fish@abv.bg


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Обещаната щипка
МнениеПубликувано на: Нед Апр 09, 2006 8:51 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 6:18 pm
Мнения: 159
Местоположение: Стара Загора
Ето,значи и идеята за щипката.Необходими материали:1.пластмасова тръбичка
Изображение
предлагам три варианта:част от спринцовка-2мл,игла от система за кръвопреливане,пълнител от химикал с дебела стена.
2.равнително мека тел с диаметър малко по-малък от отвора на тръбичката,пружина,тяло от химикал
Изображение
/хе,Смити,габровци се славят като пестеливи,практични и изобретателни хора,но и в с.Хлябово не оставаме по-назад :lol:/ .
3.250мл спирт :wink:,с който знаете какво да правите.
От телта огъваме кука с малък радиус,която причукваме на стоманена пластинка,за да оформим правоъгълна форма от вътрешната стена на извивката
Изображение
Отрязваме от тръбичката парче с дължина около 25-30мм,нанизваме го на куката,след което го притискаме към предния край на телта и завъртаме,за да се напасне към куката и да не изпуща перото.
Сглобяваме:
Изображение
Задния край оформяме според вкуса си:
Изображение
Работи така:щипката се хваща като спринцовка,задния край се натиска с палеца,при което куката се показва и хваща перцето:
Изображение
Дръжката на последната щипка дава удобството да се осуче перцето и самата щипка да се върти като манивела при навиването:
Изображение
Щипките държат яко-да издърпаш перцето е по-трудно,отколкото от малко мече мед да откраднеш/както казвахме на специализация в горското/
Друг по-лесен вариант:
Изображение
Изображение
И трети-абсолютно безхаберен вариант:
Изображение
Това е накрайник-сонда за електронни измервателни уреди.Малко му е слаба пружинката обаче.
P.S.Смити,спомена,че ще покажеш поетапно совалка.Ако може и поетапното облизване /не от теб/на близалката :lol:
Чао засега !Отивам да щипя перца ...:wink:

_________________
Ако дадеш някому една риба - ще се нахрани веднъж; научиш ли го да лови риба - ще се нахрани за цял живот.
Умри, но муха подай!


Последна промяна Д-р Най на Чет Апр 13, 2006 3:29 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов