Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 1:13 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Handmade менгеме
МнениеПубликувано на: Нед Яну 29, 2012 6:04 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 23, 2011 7:20 pm
Мнения: 165
Местоположение: Пловдив
Здравейте дами и господа,

Намерих подробни чертежи на менгемета и човек който да ми го направи. Сега само се чудя кое от двете да бъде. И двете ми харесват. Според вас кой е по-добрия вариант за затварянето на челюстите?

Изображение

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Handmade менгеме
МнениеПубликувано на: Нед Яну 29, 2012 7:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Май 11, 2006 5:41 pm
Мнения: 784
Местоположение: с. Правда
Първото !

_________________
http://kefalbg.blogspot.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Handmade менгеме
МнениеПубликувано на: Нед Яну 29, 2012 9:00 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
radoslav1951 написа:
Първото !

+1
Определено, от двете показани.
----------------------

Но по-удобно от това няма:

Изображение

Изображение

Изображение

:wink:

Поздрави.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Handmade менгеме
МнениеПубликувано на: Нед Яну 29, 2012 9:41 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Авг 12, 2009 2:33 pm
Мнения: 245
Местоположение: Сливен
D-r Misho написа:
radoslav1951 написа:
Първото !

+1
Определено, от двете показани.
----------------------

Но по-удобно от това няма:

Изображение

Изображение

Изображение

:wink:

Поздрави.

На мен си ми изглеждат еднакви... Поне на чертеж, разликата, която аз виждам, е в напасването отзад на челюстите... сега, дали ще е с лостче или с винтче...няма много ралика... Странно, Доки, гласуваш за първото, а се кефиш на модела на второто..
Мое мнение... Колега, няма значение как ще си затегнеш челюстите, важното е да стискат здраво и да не се подбиват.. Приятен муховръз..

_________________
Поздрав най-сърдечен, Ваш приятел вечен, весел Зарезанчо!!!! ДА БЪДЕ РИБНО!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Handmade менгеме
МнениеПубликувано на: Нед Яну 29, 2012 9:45 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Авг 12, 2009 2:33 pm
Мнения: 245
Местоположение: Сливен
tkalev написа:
D-r Misho написа:
radoslav1951 написа:
Първото !

+1
Определено, от двете показани.
----------------------

Но по-удобно от това няма:

Изображение

Изображение

Изображение

:wink:

Поздрави.

Странно, Доки, гласуваш за първото, а се кефиш на модела на второто..
Еее. не точно де, но пак има затягане отзад...

_________________
Поздрав най-сърдечен, Ваш приятел вечен, весел Зарезанчо!!!! ДА БЪДЕ РИБНО!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Handmade менгеме
МнениеПубликувано на: Пон Яну 30, 2012 12:13 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Трифоне, потвърдих че съм на едно мнение с бай Ради относно първата схема от показаните две. Преимуществата на затягане с палец(ексцентрик ) са определено повече в сравнение с винт.

После, за да не ставам писател, показах направо снимки с най-опростения, но уникален със своята ергономия модел като механика на челюсти за мен.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Handmade менгеме
МнениеПубликувано на: Пон Яну 30, 2012 12:02 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 23, 2011 7:20 pm
Мнения: 165
Местоположение: Пловдив
Благодаря!
И аз се насочих повече към първия вариант. Днес ще говоря с майстора и ще видим какво ще стане.
Докторе, май някъде във форума бях виждал правено менгеме като твоето. Мисля, на Мавро.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Handmade менгеме
МнениеПубликувано на: Пон Яну 30, 2012 2:53 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Привет Георги,
Да, при мен е първия прототип, направено от Мавро във Варна.

Като LAW bench vice, оригиналът показан на снимките, доколкото знам се правят от трима души у нас - във В.Търново, София и Варна.

Поздрав!

п.с. обърни внимание на майстора за дебелината при върха на челюстите както и за дължината на рамото напред от ексцентрика с лоста за натягане (за модела от първата схема от твоите) като принципа е голяма площ на върха на челюстта ->по-малко усилие на стягане, и обратното-> при по-малка площ за залавяне на куките ще е необходимо по-голямо усилие при стягането . Тук е тънкия момент при правените менгемета, защото баланса е връхчето на челюстта да не те затруднява с размера си при малките куки като същевременно да държи и по-големи куки и то с дълго рамо. Ако може майстора да направи и дъговиден жлеб навътре малко от върха на челюстите за захващане на големи номера куки, ще е най-добре.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Handmade менгеме
МнениеПубликувано на: Пон Яну 30, 2012 3:26 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Ето и една схема от патента на Ренцети, може и да ти е от полза.
Изображение
(цък за голям размер на схемата)

Ако искаш мога да ти пратя на мейл и подробни снимки в разглобен вариант челюстта на моето Snowbee Waldron, което също е на принципа Cam Lever, който си избрал, но е нещо междинно като дизайн защото едната част на челюстите е фиксирана трайно за базата а другата се движи с опорна точка самия болт за аджустиране дебелината на куката.
-----------
Колкото до LAW bench'а, въпреки че се затяга само един болт в края на челюстта(също lever type jaws), самия дизайн и механика на челюстите нямат нищо общо с масовите показани на първите две схеми в темата. Освен стационарната по-голяма половина на челюстта като част от базата, подвижната половина на челюстта стъпва на една невероятно измислена трапецовидна "става" и по този начин отпада необходимостта от малкия болт отпред за калибриране спрямо дебенитната на куката. Чрез едно много прецизно изчисляване дължината и дебелината на работната част на челюстта стягането на стандартните номера куки става с половин до три четвърти оборот на голямата месингова"врътка", работи се само с палец и е адски удобно понеже напред пространството е чисто. Отделно и възможността за нагласяване на челюстта в посока по всички равнини за удобството на вързвача.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Handmade менгеме
МнениеПубликувано на: Пон Яну 30, 2012 4:53 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 23, 2011 7:20 pm
Мнения: 165
Местоположение: Пловдив
D-r Misho написа:
Ето и една схема от патента на Ренцети, може и да ти е от полза.
Изображение
(цък за голям размер на схемата)

Ако искаш мога да ти пратя на мейл и подробни снимки в разглобен вариант челюстта на моето Snowbee Waldron, което също е на принципа Cam Lever, който си избрал, но е нещо междинно като дизайн защото едната част на челюстите е фиксирана трайно за базата а другата се движи с опорна точка самия болт за аджустиране дебелината на куката.
-----------
Колкото до LAW bench'а, въпреки че се затяга само един болт в края на челюстта(също lever type jaws), самия дизайн и механика на челюстите нямат нищо общо с масовите показани на първите две схеми в темата. Освен стационарната по-голяма половина на челюстта като част от базата, подвижната половина на челюстта стъпва на една невероятно измислена трапецовидна "става" и по този начин отпада необходимостта от малкия болт отпред за калибриране спрямо дебенитната на куката. Чрез едно много прецизно изчисляване дължината и дебелината на работната част на челюстта стягането на стандартните номера куки става с половин до три четвърти оборот на голямата месингова"врътка", работи се само с палец и е адски удобно понеже напред пространството е чисто. Отделно и възможността за нагласяване на челюстта в посока по всички равнини за удобството на вързвача.


Благодаря още веднъж Докторе! Чертежа на първото менгеме е свалян от оригинално менгеме Ренцети. Имам чертежи и снимки на всеки детайл по отделно. Мога да ги сложа тук ако на някой му трябват.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Handmade менгеме
МнениеПубликувано на: Пон Яну 30, 2012 5:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Георги написа:
Благодаря още веднъж Докторе! Чертежа на първото менгеме е свалян от оригинално менгеме Ренцети. Имам чертежи и снимки на всеки детайл по отделно. Мога да ги сложа тук ако на някой му трябват.


За нищо, Георги.

Успех!!!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Handmade менгеме
МнениеПубликувано на: Пон Яну 30, 2012 9:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Ей,Доки \:D/ ,пристрастен си към менгемето на Дедото!В което няма нищо лошо. <occasion
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Handmade менгеме
МнениеПубликувано на: Пон Яну 30, 2012 10:12 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
vesko написа:
Ей,Доки \:D/ ,пристрастен си към менгемето на Дедото!В което няма нищо лошо. <occasion
Веско


Дано имаш удоволствието да мързваш на такова, желая ти го от сърце \:D/

Поздрав!!

п.с. има ли нова радост при теб, дето се чухме?

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Handmade менгеме
МнениеПубликувано на: Вто Яну 31, 2012 9:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Не знам 8-[,питах за мой приятел.
Поздрави!
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Handmade менгеме
МнениеПубликувано на: Сря Фев 01, 2012 11:15 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 23, 2011 7:20 pm
Мнения: 165
Местоположение: Пловдив
Ся, пичове, в процеса на уточнаване на подробностите, възникна следния въпрос. Относно закаляването, говорих с инженера в завода, и той ми разясни следните опции:
1. Обемно закаляване - класическото чрез нагряване до определена температура и последващо охлаждане при определени условия.
2. Повърхностно - чрез ток с висока честота в някакви вани. Може да се закали изцяло, или само върха на челюстите - по желание. Показа ми зъбни колела закалени по този метод. По този начин съответния детайл придобивал твърдостта на закалената стомана, но не и крехкостта.
Ще съм благодарен на мнения и препоръки по въпроса.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов