Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:16 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Куки Wizard WD JIG BL
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 22, 2013 12:09 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Здравейте колеги,
Интересувам се от тези куки.Някои ползвал ли ги е?Как се държат при големи риби?
Поздрави

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Куки Wizard WD JIG BL
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 22, 2013 8:59 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Не съм ползвал конкретно джиговите , но "Уизард" са като "Акита"- а те са тоталното зле .. Изправят се като кламер. Залагай на проверени, като чешките, и Тиемко .
Поздрави !!!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Куки Wizard WD JIG BL
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 24, 2013 8:27 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Благодаря Данчо,
Няма много мнения в темата и това ме навежда на мисълта, че не са ползвани въпросните куки.Мисля да се доверя на джиговите на HENDS.

Би било хубаво ако има подфорум, в които да се обсъждат всякакви куки.Та ако Радо сметне за добре нека го направи.

Поздрави на всички.

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Куки Wizard WD JIG BL
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 24, 2013 9:13 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Според мен, от всичко, което ни се изсипа на главите през последно време, положението с куките е най-най зле.. Цените на приличните марки са меко казано ужасяващи, предлагането е смешно като модели, и се налага да правим чудеса от гадаене, при поръчка от чужбина ...
"Акита" мисля, че беше 503 БЛ, 10 номер, вързани прекрасни еднодневки, ми изправиха една след друга 7-8 мухи,/на платеното в Говедарци/ след което изхвърлих директно куки за 70 лв. /Другите с дългото рамо са още по -зле/
Най-ме е яд за труда при връзването на мухите..
Иначе, при определено закачане, особенно с малките номера-18-20, няма кука, която да не се изправя, или поне поддава. Трябва да е задължително кована. "Тиемко 100" се представя добре, "Дохику" също-макар да прилича поразително на "Уизард" и "Акита" /според мен се прави в същата фабрика -Маруто /, е кована, и учудващо- държи. Тази година в Босна извадих прилични риби, и на 10 номер суха, и на 18 номер вързана нимфа.. Борбата беше, дет`се вика, майко Мальовице.. :D
http://www.youtube.com/watch?v=KO7QjulamGY
Ribnik dry fly 2
Това, може да се каже, е добър тест- със 0,10- 0,12 типет, да държиш, докато ти отмалее ръката, и да се кръстиш-ще изправи ли, или ще скъса ...
Абсолютно полезно е да има такава тема .
Поздрави !!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Куки Wizard WD JIG BL
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 24, 2013 9:18 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Чакай и аз да се включа. Имам стари куки Акита , както и такива на Уизард и едно е сигурно - телта на двете марки няма нищо общо! Не ползвам Акита , щото са меки ,според мен , но джиговите и нимфови куки на Уизард са със стабилно дебела и закалена тел. Изключително респектиращо изглеждат , дори на размер 12 -14 и надолу. Лично на мен не ми допада тази дебелина - предпочитам по-тънките но закалени куки , за по-лесна пенетрация. Но за нимфи, куките на Уизард си стават перфектно, особено за големи риби. Там където ги продават има Хендс на доста добра цена, имам и от тях и са супер.
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Куки Wizard WD JIG BL
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 24, 2013 5:49 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Много полезна информация, Жоро. Според мен, това е една и съща фабрика /Маруто/, темата е доста дъвкана и по западните форуми.. Явно, качеството варира много силно в различните партиди..
Сега, да продължа по темата. Традиционно ,"Гамакатсу" е без коментар. Но трябва да преценяваме, кое за какво използваме! Основен недостатък е малкото ухо. На серията F11 2SH, на малките номера 18-16 главата за нимфа едвам се задържа. Налага се да я закрепваш с тел, което си е тесла. Освен това 18 номер вече не е сериозна кука за нимфа, има случаи на изправяне. Но, за суха муха са перфектни!!
Най-добрата кука, за имитации на големите майски Даники и Епеоруси, е F 11 B /без контра/, 10 номер. Просто перфектна- достатъчно дълга, и здрава. За съжаление- няма откъде да се купи.. Следваща по ред е само F 11- дълго рамо, позволяващо прекрасни големи парашути. Тази пролет беше абсолютен фаворит- вързал съм не по малко от 80 мухи,в различен вариант, ловиха превъзходно.
За нимфа вързах 14 номер, с 3,5 мм. глава,за съжаление не помня името на серията-продават се в Пирот, у нас не. Куката е къса, сравнително дебела, със обикновена извивка /Лимерик/. Държа се превъзходно със смачкана контра, при много борбена риба, след 2 минути борба, тя си скъса устата при много груба работа от моя страна /просто ми писна да я държа!!/, но нищо по линията не мръдна /типет 0,131/.
Във Пирот има и F 120 , карбонови, много добри за суха муха ,леки.
И при Гамакатсу има явни разлики във партидите. Тези ,които продава един от големите вносители/по 25 бр./ ,са значително по-дебели, и с по-добро качество, от тези, които продава друг много известен вносител, по 12 бр. в пакет. Не че не стават, но разлика има. От Мюнхен си купих пак F 11,по 25 в пакет- имаше разлика, както и в опаковката, така и като качество. Минимални изменения, в дължината, в коването, в покритието, в дебелината- но ,като сложиш три куки една до друга, си личи.
Така че, не сме застраховани...Най-добре е да се види, преди да се поръчва..
Поздрави !!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Куки Wizard WD JIG BL
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 25, 2013 7:50 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Много полезна информация и от двамата.
Аз тази година пробвах предимно куките на Owner и останах страшно доволен.
Предимно ползвах серията 50334 Otoshikomi №14 за малки парашути.Те са тънкостенни, черни на цвят и със сравнително дълго рамо.
Много доволен останах и от серията 50458 Tenkara те са ковани,жилото е леко извито в посока към стъблото и нямаше пропуска на тях.На този модел връзвах предимно и само елк хеър кадиси.
Поздрави

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Куки Wizard WD JIG BL
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 26, 2013 12:26 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Авг 12, 2009 2:33 pm
Мнения: 245
Местоположение: Сливен
Прав си Илиянски, Тенкарата си е сила.... :D :D

_________________
Поздрав най-сърдечен, Ваш приятел вечен, весел Зарезанчо!!!! ДА БЪДЕ РИБНО!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Куки Wizard WD JIG BL
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 27, 2013 2:44 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Сила е Трифоне, сила е :D
Би ли споделил какви куки използвате на Острова та дори и в друга тема.Със сигурност ще е полезно.
Поздрави

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Куки Wizard WD JIG BL
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 27, 2013 11:01 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
За куките нема ни стигне цял ден да коментираме, и всеки си има верния избор, според разбирания, цел и финанси.
Това за гамакацуто, че е различно е неква нова притча. Имам еднакви серии от щатите, от сърбия, от босна и от тук - еднакви са си куките. Относно евтините като акита имат една здрава серия барблес изпробвана само в малките номера, уизърд съм вземал веднаж и ги изхвърлих само като ги видях на живо. Маруто също имат една изпробвана и здрава серия на която вързват мухи дори и босненските гидове.
Относно тиемкото няма такава цена както тази у нас предлагана от БФЦ, и дано се запази така и занапред - като качество са без коментар. Единствено да имаше повече серии - като 508 и 531 например, но пазара у нас е дървен и това оправдава и другите търговци в предлагането.. Оунър няма какво да се коментира - имат три четири серии куки с ухо, освен тенкарата, които стават идеално и за мухи, сега си взех и една от скоро внесена серия които изглеждат страхотно за мухи с дълго рамо - леки, дълго жило и кована извивка.
Гамакацуто са известни отдавна, адски остри и здрави куки, но малко презакалени отделни серии. От тях за нимфа F15 е безкомпромисна, F11 2SH по принцип са също нимфови, но не знам защо ги предлагат и за сухи мухи, не че не стават, но са с по-късо рамо. F11 е с дълго рамо и здрава тел, а F113F с дългото рамо и с тънката си тел е направо безтегловна за бедни сухи мухи. Тук се спомена и правата F110(по погрешка написана като 120) - невероятна кука за суха муха, горещо препоръчвам, но съм намирал само от 10 до 14 номер. Всички куки гамакацу са доста закалени и трябва да се внимава като се затягат в менгемето, също контрите им са уж малки но са зловещи и по-добре да се чупят, че иначе се батисват рибите. За строшено гамакацу 2SH знам за един случай на 14'ка, но не от риба а от закачка със много здрав типет. Серията С12 също е много здрава, но само при нея съм забелязал промяна в дизайна от закупени тази година - някак си е по матово черното на телта, също и зад ухото като че ли е с малко по-дълъг хоризонтален сегмент, иначе като острота и здравина са същите. Хващал съм килограмови риби с 18 номер 2SH и нямат пропуск като са и със смачкани контри. На 8 и 10 номер тънките F113F които изглеждат уж гънещи се имам няколко големи пъстърви на суха муха без да се деформира куката. Барблес серията на гамакацу F11B са с доста късо острие и не ги харесвам по ред причини. Гамакацу C15-B са уникални по дизайн на ухото и въпреки нефелния си адски фин външен вид държат много здраво рибите, незаменими са за най-фините сухи мухи с по три косъма. Относно гамакацуто предлагано у нас винаги се чудя защо е по-скъпо от другаде, отделно няма и някои хубави серии.(днес си закупих от рибарски магазин на в Сърбия десетина пакета по 25бр/ 4.90лв. пликче - различни серии, като само С12 бе със стотинки по-скъпа от останалите.
За Dohiku - безкомпромисна барблес кука във всичките им няколко серии които ползвам - и за нимфа и за суха муха особено. Хендс - също. Kamasan също имат хубави куки в мидълпрайс сегмента- ползвал съм за суха муха и нимфа сериите В400 и 170 - иделани . Евтините и остри, но леко подаващи куки на VMC нещо зачезнаха от нашия пазар. На БФЦ брандираните куки също са бюджетно решения, като нимфовата серия е за мен най-добрата, става идеално и за мухи с гума. Много добри са и т.н. сеймуро - даичи куки пакетирани у нас серия 1180 - като цена и качество са без конкуренция. За варивас е излишно дори да ги коментираме, и кофти че търговеца у нас нещо сви знамената..
Относно повишаваните с годините цени, то само за куките да беше, няма вече евтини и качествени куки, това е за съжаление палажението друзя. Може би ви изглеждам пристрастен, но с куките компромис не правя, и целенасочено си вземам каквото съм решил,че ми трябва независимо от цената :D
Поздрави!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Куки Wizard WD JIG BL
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 28, 2013 8:46 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 2:29 pm
Мнения: 81
Здравейте,

Мерси Док, за обстойното ревю, полезно е да знае човек какво да купува или пък не.
Аз лично съм много доволен от Partridge куките, като ползвам една малка част от
порт-фолиото им, предимно The Dry 10-20 nomer, Ideal Nymph 10-16, Klink-Hamer 8-14.
Тези куки се намираха спорадично и у нас и не намирам никакви разлики с тези купени
online. За VMC, съвсем скоро си купих бюджетна опаковка от 100 бр. и са си все така меки :) дори и в по-големите си размери 8-10, с подобно или малко по-добро качество имам куки от Cannelle и Mustad.

Поздрави,
Ицо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Куки Wizard WD JIG BL
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 28, 2013 6:32 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Привет, Ицо. Пропуснах партридж куките, но ти подсещаш с право :D Ползвам серията "идеал нимф" като им мачкам контрите - адски остри и държат добре рибите, дори и 14 и 16 номера. The Dry е също много хубава кука, но късото и рамо предопределя донякъде какво да се вързва на нея. Клинковите куки, стария модел, стават освен за големи сухи мухи така и за някои модели нимфи - също много добри куки. Клинкхамер екстрим са със страхотен дизайн, лових със същите на 18 номер дори и минаналата седмица - нямат пускане и добре държат борбени риби. Барблес Surehold Upwing обаче нещо ги недолюбвам щото имам откачени риби с тях, като го отдавам както на късото и тънко право острие, така и на задвъдичарското устройство. Новите Czech Nymph Fine Wire също са с хубав профил и освен за нимфи стават и за големи сухи мухи, държат много добре хванатите риби.

Към по-горният си пост да допълня, че пропуснах -
Akita 503BL на 16 и 18 номер сме ловили двама трима души и нямаме откачена или избягала риба, с Maruto D04 BL HW на 14 и 16 номера - също.
За owner'а който споменах - кована в извивката, здрава и същевременно лека кука - сериите са 6538 и 6537 BH worm sproat - двете микро контрички по горната част на рамото много лесно се чупят и куката става перфектна примерно за парашути или кадиси.
Та така, като се присетя, или открия други куки из кутиите си ще пиша отново :D
п.с. коректността изисква да поясня относно коментрината от мен цена на гамакацуто продавано у нас - Бент се оказа, че не е директен вносител като Орозов, а взема куките през европейски дистрибутор и затова цената е с малко по-висока от да речем сръбската такава, докато при директния вносител е още по-висока...пазарно стопанство по нашенски, кво да прайм като сме една шепа пазар..

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов