Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 8:16 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Окт 28, 2005 3:02 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Май 12, 2005 7:49 pm
Мнения: 221
Местоположение: варна
Позволих си да направя тази тема защото мисля че и други колеги са имали същият проблем като мен.Вчера опитах риболов на лефер морска риба която по морето ловим на блесна от брега с мухарката .Та отидох докато вървеше интензивният риболов ловях на блесна като намаля рибата ,а тя е пасажна извадих мухарката плаж гоем широко те тук викам развих шнура от раз :D да ама не.Линията е тежък стример ,потъващ повод и плаващ шнур на 3М а мухарката 2,40 метра Байрон на 4 части вадя малко шнур и започвам за радост на всички сеерджии ,с мухарка на море що е то и има ли почва у нас :shock: .Първите махове супер стримера опъва шнура докрай добре товари вобще приказка обаче като излезе около 10-12 метра ужас вобще неможах да го контролирам направо ми се изсипваше или два три метра назад или напред.Знам че пръчката е къса но все пак трябваше да мога да я контролирам защото със суха муха и обикновен повод при такава идеална обкръжаваща обснановка т.е. чисто като аптека и авсолютно безветрие не е проблем да се изкарат толкова метра шнур.Та питането ми е има ли чалъм да се заметне с тази линия и пръчка10-15 мета и попринцип каква дължита пръчка и кой клас ми е необходима за да мога да постигна дълечина 20-25 метра с тежък стример, твърдо съм решил да изкарам риба от морето с мухарката :D . И малко отклонение ,тази риба е абсолютен хишник тя не яде защото е гладна а защото нещо се движи пред нея просто е невероятна , 200 грамово рибе опъва като кефал 1,5 килограма страшен кеф е :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 28, 2005 4:27 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 11, 2004 9:28 am
Мнения: 115
Здрасти Мавро!!

Много ме заинтригува с тази тема. Аз наполовина съм бургазлия и ми минават разни мисли за мухарене в морето..Сега да уточним нещо - от поста ти разбирам( може и да бъркам ) ,че на мухарската линия слагаш блесна!? така ли е и има ли ефект .Защо не ползваш блеснарка за целта?тази година на Синеморец на блесна направих сефтето с един паламуд - една идея по голям от "циганката".Да усещането е турбо-яка тяга имат морските рибоци:) .
Нямам никакъв опит с мухарския соленоводен риболов , но мнението ми е ,че ти трябва по-дълга и по-висок клас сопа - 2.70/3.00м , 7клас и нагоре . Линията си мисля ,че трябва да е с потъващ ,а не с плаващ шнур .Въпреки ,че съм виждал как гони лефера в подповърхностния слой (сафридчета) според мен е добре стримера да се пуска до метър и половина (и повече) . След това - игра с върха на мухарката и резки и широки дърпания (стримера се вдига на горе).Пак , казвам ,че това ,което пиша не е опит ,а мои разсъждения ,изхождайки от същноста на лефера...Завиждам благородно ,че си на брега и можеш да експериментираш :lol: Пробвай смело различни комбинации и пиши за резултат. Темата е наистина интересна и си струва да бъде "разбридана".

Поздрави !
Чепе

_________________
.....дзен...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 28, 2005 6:25 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Май 12, 2005 7:49 pm
Мнения: 221
Местоположение: варна
не бате не слагам блесна а стример но много утежнен и с потъващ повод за да може наистина стримера да потъне на 1,5до 2 метра а за блесната просто обясних че рибата гони и точно затова реших да пробвам .Нали идеята е да я ковна на стримера :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 28, 2005 9:37 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:13 pm
Мнения: 309
Местоположение: СОФИЯ
Трабва да се снабдиш с мухарка 7 или 8 клас и с поне две глави за нея.Една итермедиатна и една бързо потъваща.Ако не ти се дават много пари можеш да опиташ с една евтина пръчка 6/7 и да си направиш глави за нея.Използвай някой стар шнур за нея с два номера по-голям,като отрежеш 8-10метра"въпрос на тестване" и ги свържеш с рунинг лайн"можеш да използващ и влакно 0,25/0,30".Естествено първият вариант е за предпочитане. :D Успех :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 02, 2005 9:26 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Здравейте пичове "нимфо - стримеромани" :wink: !!. Чепе и Троутфишър, солидаризирам се с изказаните от вас мнения, че трябва да се пробва с дълга - минимум 9 фута пръчка и висок - минимум 6-ти клас. Според мен обаче, не трябва да се забравя, че на твърде утежнените нимфи - стримери действа всемогъщата гравитация в много по-голяма степен и естествено те много по-трудно се контролират, макар че именно тежината им ни подвежда, че замятането би трябвало да е безпроблемно / в смисъл, че те сами ще вадят шнура бре :wink: /. Троутфишър е абсолютно прав, че за тези пущини трябват специализираните глави именно поради горепосочените причини според мен. Всичко тове обаче е свързано с допълнителни капиталовложения :? , затова бих посъветвал Мавро да опита на пръв отскок с по-лек стример, да изчака достигането на "работна дълбочина" и да види няма ли да има ефект. Не знам дали съм прав, темата е изключително интересна, според мен непозната за повечето от нас и бих се радвал ако някой ни осветли повечко - апелирам пробвалите за щука да ни "открехнат" :wink: .Поздрави на всички, ловящи с мушички!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 02, 2005 9:03 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Привет Мавро!
Ето го и Скот Макензи, един от световните по спей кастинг:
http://www.countryfair.ie/
А на теб определено ти трябва спей двуръчка, ама гледай да е от реномирана фирма, че да ти правят място на буната. :D
А този номер дет вика Троутфишера за настявянето на главите съм го виждал от Иван Михайлов да го прави. Ама с къв възел, требе се попита човека.
А сега да предложа и аз една въдица, както стана модерно в последно време.
Ето тази фирмичка:
Изображение
Изображение
Давам я като пример, щот в бланките има "много огнева" мощ, а са само 6-ти клас. Сега сглобих една 2.60 5-ти калс и е като осица. Представям си седмицата кво ще направи, не пернати ами булонката на комшиката ще изстреля като своите събратя от 59 година. :D
Та идеята ми е, че 7-ми калас според ултра скромно и незабележимо мнение е малко горница. Тези бланки ми се струват напълно задоволителни и веднага щом ги зглобя, ще ги тествам с приятелчето за когото ги избрахме.
От личен опит по морето за чернокоп не мисля, че трябва да е много голям стримера. Колко чепарета на 8-ми имам отнесени, ехееее :D
Моят приятелски е съвет е, че 6-ти клас ще покрие един голям диапазаон от водоеми, та дори и морето.
Поздрави!

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 02, 2005 10:38 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
ми за мен ще сглобиш ли нещо, бре :wink: ?

Иначе и аз имам затруднение при замятане със силно утежнени нимфи. За разлика от сухите мухи, където постигам накаква приличност и точност на замятане, при нимфата резултата е плачевен. Тя лети напълно самостоятелно , без пет пари да дава за въжделенията ми...Да не говорим , че не мога да заметна надалеч, а шнура се срива зад гърба ми...

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 02, 2005 10:40 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:13 pm
Мнения: 309
Местоположение: СОФИЯ
Пигов, незнам Михайлов какво е правил , какви глави е наставял.....Той по принцип е от мухарите дето не обичат тежки тъкъми, и лови максимум с 4-5 клас.....Та да си дойдем на думата :D Главите са си глави.Дълги са около 9 -12м.Връзват се към рънинг лайн, не към бекинг.За рънинг може да се използва както специализирано влакно -многонишково,плоско или др., така и обикновенно влакно.Мисля че за морски риболов по подходяща е интермедиатна глава и 7/8 мухарка.А спей мухарка, тва вече е друга тема и чак такива екстри за това според мен не са необходими.Все пак няма да се ловят тарпони или сьомги я......


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 03, 2005 8:11 am 
Offline

Регистриран на: Чет Май 12, 2005 7:49 pm
Мнения: 221
Местоположение: варна
чудя се за ей тази пръчка
Цитат:
мухарка Orvis ''Silver Label'' 9'6'' Фута ..(2.90м)..6 клас на 2 части..
3 7/8 O.Z. 6.5 mid-flex....за които незнае...медиум фаст акция...

та какво ще кажете по въпроса пръчката има и приставка за удължаване след макарата т.е става и спей пръчка
Цитат:
А на теб определено ти трябва спей двуръчка, ама гледай да е от реномирана фирма, че да ти правят място на буната.
за спей пръчка незнам аз още обикновенния кастинг не съм усвоил та спей незнам а за място на буната те кат мъ видеха да махам напред назат и веднага се дръпнаха :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 03, 2005 11:19 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:13 pm
Мнения: 309
Местоположение: СОФИЯ
ако ти трябва нещо за стримерите ,по-добре си вземи фаст.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Ное 04, 2005 8:46 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 6:23 pm
Мнения: 537
Местоположение: Wherever the trout are
Страхотна тема, и аз съм на това мнение за тежки нимфи и стримери Fast пръчка и по мое скромно мнение от 6-ти клас нагоре. Все пак основната цел е достигане на максимална дистанция така че може да се примириш с малко по грубия(ако мога така да се изразя ) такъм!
Поздрави !
Искрено ти завиждам! :wink:

_________________
http://mankovflyfishing.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов