Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:48 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Яну 04, 2006 1:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 23, 2005 9:39 am
Мнения: 174
Местоположение: Стара Загора
Привет на всички мухари. Господа, като всеки начинаещ и мен ме измъчва въпроса колко на далеч трябва да мога да хвърлям? Знам че умението да се хвърля надалеч не е гаранция че ще хващам риба, но докато дойде сезона в които мога да меря сили с рибите бих искал да знам какви цели за достигане да си поставя и каква дистанция е постижима. Пръчката ми е 2,40м. 5/6клас, а шнура DT5F. Интересува ме с тези такъми колко е нормално да може да замятам измерено в метри? А какво значи голяма дистанция и отличен резултат за пръчка с този клас и дължина?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Яну 04, 2006 2:02 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Здрасти Т-то!! Принципно всичко е твърде относително - освен дължината и класа, които си посочил, трябва да е поне приблизително известно поведението на конкретната пръчка - бърза ли е, бавна ли е и т.н. Наред с това определено ДТ шнуровете не са най-добрия избор за търсене и постигане на дистанция! От трета страна стои със страшна сила :wink: умението ти за хвърляне! Значи с тези уговорки, според моето скромно мнение, хвърляне от 15-17м. би следвало да се счита за съвсем задоволително постижение. Ако трябва да бъдем съвсем откровени - ако се прикрием добре, рибките са много, много по-близко :wink: :wink:!! Поздрави и успешен ден!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Яну 04, 2006 7:22 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Прав е бат' Райко . Според мен е грешка да търсиш голяма дистанция,защото пак според мен постигането напр. на 20 м. задължително се отразява на презентацията на мухата , освен ако не си доста напреднал.Целта е да подхождаш така към водата , че да успяваш да излъжеш рибето на по - близка дистанция.Така вместо да се напъваш да хвърляш надалеко, можеш да обръщаш повече внимание на кастинга и да усъвършенстваш.Вярно е , че понякога се налагат и по-далечни замятания.
А някъде бях чел , че оптималната дистанция е между 10 и 15 м.

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Яну 04, 2006 10:20 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 16, 2005 1:52 pm
Мнения: 75
Местоположение: Стара Загора
Гледай да правиш добър и правилен кастинг,дистанцията не е решаваща.Видях те оня ден на стадиона,наистина гледаш да измахаш целия шнур,но има още какво да научиш.Научи се първо правилно и след това гони дистанцията с подходящите такъми.

_________________
Вальо не ме ядосвай докато Diamondback-а ти е у нас.
Понякога седя и си мисля, а по-някога само си седя.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 05, 2006 10:32 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
radostin написа:
Гледай да правиш добър и правилен кастинг,дистанцията не е решаваща.Видях те оня ден на стадиона,наистина гледаш да измахаш целия шнур,но има още какво да научиш.Научи се първо правилно и след това гони дистанцията с подходящите такъми.


Много добре си го казал адаш.

Тоше, тук има още коментари в тази връзка:

http://www.forums.akulata.com/viewtopic.php?t=1159

Поздрави!

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 05, 2006 12:13 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 23, 2005 9:39 am
Мнения: 174
Местоположение: Стара Загора
Благодаря за насоките! А на правилния кастинг как да се науча?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 05, 2006 1:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Здравейте пичове!! Е тук дъха ни спира веке..... :wink: . Човека удари право в десятката и отключи най-лошите страхове на всички мухари :wink:, а именно "....боже, боже, добре ли меткам???..." .... Брато, според мен единствения начин да разбереш дали имаш правилен кастинг, колкото и относително според мен да е това понятие, е просто някой утвърден капацитет да те наблюдава отстрани и след махането ти :wink: да коментира плюсове - минуси. Веднага искам да уточня, че не става въпрос за явни и за лаика несполуки като плющене на шнура, падане по земята, недостиг на тяга и т.н., а за качеството на т.нар. торби. Честно казано и аз не знам дали имам правилен кастинг!! От друга страна приятелю, ще видиш, че след време ще започнеш да разбираш и приемаш движението на шнура във всичките му аспекти като дишането - като се качваш се задъхваш и почваш да дишкаш по-учестено :wink: напълно подсъзнателно! Повярвай ми - същото е и при мухаренето, инстинктивно ще започнеш да усещаш недоброто поведение на шнура, респективно автоматично ще започнеш да вземаш мерки за отстраняване на проблема!! Последното ти го казва човек, който през юли 2004г. се чудеше за чий ... си е взел мухарка :wink: / не че сега съм много вещ, но имам очевиден напредък/. От трета страна пък :wink: , някой може да каже - абе, другари, за мене най-добрия критерий за кастинга ми е броя на уловените риби, и обективно погледнато и той ще бъде прав!! В крайна сметка дори и да имаш най-правилния кастинг на Земята, ако не го "подкрепиш" с уловени перести рибки :lol: , какъв е смисъла на занятието??? В заключение бих ти казал следното - когато усетиш, че държиш шнура във въздуха без притеснение и напрежение, когато достигнеш на 90% исканата цел - без да си поставяш обективно невъзможни цели като 35 метра дистанция например, когато от първи път успяваш да "сложиш" муицата до 15-тина см. около главата на дзверо, тогава......а бе ти имаш най-добрия кастинг, който съм виждал бре :wink: :lol:!!! Това поне е моето мнение!! Поздрави!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: твнтгнв
МнениеПубликувано на: Пет Яну 06, 2006 9:40 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Мар 11, 2005 6:45 pm
Мнения: 379
Здравейте и от мене.Да кажа и аз нещичко по въпроса за дистанцията.Наистина на река ,особено неголяма, дистанция от десет метра си е идеална.По друг начин обаче стои въпроса със затворени водоеми в което се убедих това лято,след като по-голяма част от излетите си прекарах на едно язовирче,поради пълноводието на реките.Та там хвърлях с моя Шекспир Роялти 6/7 и шнур ДТ 6 между 15-18 метра,но най-големите кленове които видях се държаха извън обсега на презентацията ми.Какво ли не се пробвах ,но уви това беше.За тово за тая цел си закупих сега Партридж Шоотинг дистанс wf 7 и се надявам напролет да ги стигам вече добичетата.Така е и със стримерите,колкото по далече хвърлиш ,толкова по-голям периметър покриваш.Разбира се при такива дистанции особено с малка суха муха, кастинга не винаги е перфектен,но каква е файдата ,че на десет метра целиш капачка от бира като рибите се държат на двайсет.Това пак повтарям е за затворени водоеми.Иначе и аз съм самоук.Преди пет и повече години в Габрово не само че нямаше кой да ми покаже ,ами имах само три мухи /повече нямаше в магазините/ :lol: Та за мен най-добрия учител си остава практиката, а най-добрия кастинг е там дето са рибите :lol: Но всичко започва с малки стъпки :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов