Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 2:42 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Апр 04, 2006 9:23 am 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 12, 2006 2:55 pm
Мнения: 26
Местоположение: Пловдив/София
Здравейте :D Как е най-добре да започна да хвърлям?Да ли да си извадя примерно 10 метра шнур или да си го дърпам от макарата?Последното ме притеснява,защото нали има аванс и яко ще скрибучи,а и не знам от пред или от зад да го дърпам.
Търпение не остана в мен,такъв мерак имама да сефтосам такъмите,нищо че ще започна без муха :oops: .
Сега и друго - вчера си навих шнура на макарата.Остана около 3-4 милиметра незапълнено място.Да си взема ли бекинг или мога да мина и без него?
Мерси предварително,поздрави :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 04, 2006 12:26 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Здравей, колега и адаш. Започни първо с предварително изваден шнур от 5-6, максимум 7 метра. Навсякъде в дебелите книги се препоръчва да си извадиш една такава дължина от шнура, да я положиш върху трева и след това да започнеш да мяташ. Макарата на този етап не я пипай изобщо, целта на първите упражнения е да си тренираш мятащата ръка (тази, която държи мухарката). С тренировката на другата и координацията между двете ще се занимаваш по-късно. Недей да вадиш повече метри шнур, защото няма да можеш нито да ги вдигнеш от земята, нито да го държиш във въздуха.
Относно бекинга, при нашите условия предназначението му е по-скоро да попълни макарата, така че шнурът да се навие върху по-широк диаметър и оттам - по-малко да се "къдри". Шансът да ти се случи риба, която да ти извади целия шнур, че и бекинга, е близък до нулата. Все пак, като навиеш първо бекинга, а след това шнура, трябва да остават едно 2-3 мм до ръба на макарата, така че шнурът да не се трие никъде при въртенето й. Поздрави и успех.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 05, 2006 1:17 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 10, 2004 11:12 am
Мнения: 97
Местоположение: София, България
Като добавка към казаното от Николай Енчев, бих те посъветвал да си вържеш лидер и на края му да сложиш някакъв индикатор (например парче микропореста гума). Според мен е хубаво да тренираш с нещо на края на лидера за да видиш дали лидера се изпъва напред както трябва, как полага мухата и т.н.
За макарата не се притеснявай - това и е работата, просто и развий аванса на минимум усилие за да не се мъчат пластините (аз им викам църкала :lol: ).

Поздрави и успех в новото начинание,
theater

_________________
http://www.starividri.org


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 06, 2006 12:51 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ники, извинявай за късното "включване" по темата!!! Съветите на колегите са правилни, само искам да уточня - парченцето гума, вързано за края на лидера не трябва да бъде много голямо, тъй като се получава един неприятен ефект на забавяне на цялата линия от самия обем на предмета в края на системата!! В този смисъл е много трудно да се хвърлят много големи бръмбаретки / общо казано / от микропореста гума!! По отношение на макарата - контрата отпусната до положение, че при издърпване на шнур шпулата да не продължава самоволно движението си / като принципа на хвърляне при мултипликатор /. В противен случай се получава развиване на излишно количество шнур и системата се "оплесква" образно казано :wink: . Поздрави и успехи в кастинга!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 06, 2006 1:10 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 12, 2006 2:55 pm
Мнения: 26
Местоположение: Пловдив/София
Благодаря ви от сърце :DПрез почивните дни започвам тренировките.Надявам се,че до края на забраната ще съм напреднал и ще мога да започна да ловя с мухи.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Апр 09, 2006 10:50 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 12, 2006 2:55 pm
Мнения: 26
Местоположение: Пловдив/София
Ще докладвам каква я свърших.Днес от 17 до 20:30 часа махах като луд на Гребната база в Пловдив(някой може и да ме е видял).Около нас убава тревица не намерих,та затова отскочих до там.За малко да си взема и мухите,ама ги оставих за друг път.Предната вечер си вързах лидер на Фокус.На края не сложих никакво парченце.Пак си личеше дали става добре или не.Сглобих пръта,размотах малко шнур и зех уж да замятам.Да,ама не.Ич не ми хареса резултата.Шнура падаше пред мен,като не се разгъваше.Викам си ще правя като по канал "Шас и Пеш".Размотах още шнур и зех да маам като луд.Оспях да вдигна и да задържам 15-тина метра от шнура.Като че ли поусетих за какво става въпрос.Лошото обаче е,че само назад го изпъвам много добре.Като го пусна напред и вместо да полегне хубаво и да се изпъне,той пак пада нагърчен на 5 метра от мен.За 3 часа и половина само 10 пъти стана добре - успях да направя добро замятане на 10-12 метра(според мен доборо).Шнура се разгъваше целия и повода плавно полягаше.Имах и едно шибване по врата.По едно време реших,че тва не е за мен.Ама ще упорствам.
Какво ми направи впечатление - имам чувството,че шнура нещо запъва между връхния и следващия водач,та за това не ми лети добре напред.Като гледам наистина той нещо стой там на кофти,опира се в пръчката.А водачите са перфектно наредени.Това нормално ли е?Когато замятам над главата шнура много кофти плющи почти винаги.Това нормално ли е?Сега си погледнах лидера - малееее,много ощърбен,а уж хвърлях във вода.Това нормално ли е?И колко възли има само...Май ще го сменям и ще продължа да тренирам само със шнур.След няколко тренировки мисля да помоля някой да ме види кви ги върша и да ми даде съвети,тъкмо и да се види наистина ли шнура запъва в пръчката или проблема е от мен.
Поздрави.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Апр 09, 2006 11:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 6:18 pm
Мнения: 159
Местоположение: Стара Загора
Николай,помоли някой напреднал с мухарството приятел да те види какви ги вършиш,за да ти помогне и упъти-аз лично постъпих така.
Мяткам от края на февруари- началото на март/като се изключат самонадеяните и неблагоразумни опити през терасата/.Първият опит в реална обстановка беше отчайващ.На вторият излет поканих Красимир Костадинов.После,когато имах възможност,гледах да съм покрай него/2-3 излета/От него научих доста и за връзването.И резултатът е налице-под негово ръководство си направих сефтето/3 рибки за излета/,после,спазвайки
напътствията,самостоятелно,на собственоръчно вързана муха пак имах късмет.Не се хваля-хваля тези,които могат /и искат/да ни научат.Не се притеснявай и потърси помощ от приятел.
Успехи!

_________________
Ако дадеш някому една риба - ще се нахрани веднъж; научиш ли го да лови риба - ще се нахрани за цял живот.
Умри, но муха подай!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Апр 10, 2006 9:15 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Здрасти Ники!!! Приятелю, първите стъпки са тежки и пълни със съмнения :wink: , но никакво спиране!!!! Малко по малко всичко ще си дойде на мястото!! Сега, по отношение на преждевременното падане на шнура и недоброто му изпъване - това означава, че предното ти хвърляне не е качествено - другия вариант е осезаем насрещен вятър, който вариант, поне четейки написаното от теб, следва да се изключи, тъй като самият ти щеше да разбереш от къде идва проблема!! Дотук добре, но на следващия ти въпрос за "запъването" на шнура между върховия и следващ водач, направо ме хвърли в тъча!! Така отдалеч не мога да ти кажа - трябва да се погледне за какво става въпрос!! По отношение на съсипването на повода - не се притеснявай, винаги е така, иначе с един повод ще караме по сто години :wink: . Като овладееш хвърлянето по-добре, ще пребориш донякъде този проблем, но захабяване винаги ще е налице!! По отношение на плющенето - не се притеснявай и за него, пак с натрупването на опит ще го пребориш, макар да уточнявам, че при така построена линия без краен продукт :lol: - муха, плющенето е донякъде закономерно - просто системата е като и се държи като камшик!! Толкова от мен - не се отказвай. Не е нужно да махаш по три часа - понякога ефекта е обратен / като при стрелците - дългото гърмене обикновено разваля резултатите/. Просто обръщай повече внимание на ритъма на шнура - както обичам да казвам - хвърлянето на шнура е един ритъм, който и когато го "хване" - работата е свършена!!! Поздрави и успешна седмица!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Апр 10, 2006 11:25 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 23, 2005 9:39 am
Мнения: 174
Местоположение: Стара Загора
Докато се понаучиш да хвърляш си купи плетен лидер. Много по-здрав е(износоустойчив) и мек, и по-лесно се развръзва като правиш възли(а такива ще има много :lol: ). Недостатъка на тези лидери е, че потъват, но това се избягва със смазка(възелин или парафин)! Ако ме послушаш, доста ще спестиш от към финанси за лидери и време за разплитане!
Аз ползвам лидери на Лазер и съм доволен.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Апр 10, 2006 3:45 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Здравей отново, адаш. Ако разбираш руски, виж тази книга - упражненията са подходящи - http://www.vlasenko.ru/044-txt.htm
Ако знаеш английски, погледни и сайтовете, посочени вначалото на раздела "На моравата".
Когато отидеш следващия път да тренираш, вържи на края на лидера малко парче бяла микропореста гума или памук или вълна. Така ще избегнеш плющенето и ще виждаш какво прави края на линията и къде минава по време на полета. Потърси колега от форума, който е от Пловдив - мисля че има такива, за да ти покаже това-онова, да те погледа отстрани и да ти каже къде грешиш. И не се изсилвай с 15 и повече метри шнур - само ще си докараш мускулна треска. Ако шнурът ти съответства на пръчката, би трябвало при около 6 метра изваден шнур тя да се товари достатъчно добре, за да я усещаш.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 14, 2006 1:00 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 12, 2006 2:55 pm
Мнения: 26
Местоположение: Пловдив/София
Мерси на всички :D. Сега се върнах от командировка и прочетох всичко на един дъх.През почивните дни пак упражнения.
Поздрави :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Апр 15, 2006 6:55 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 12, 2006 2:55 pm
Мнения: 26
Местоположение: Пловдив/София
Ехее,благодарение на съветите днес се почувствах като мухар(е поне малко).Сложих си едно бръмбарче(накрая си го забравих,ама нека - дано е за кадем) и помятках около 4 часа,пак на Гребната база в Пловдив(бе окуражих се и даже пробвах на Марица,ама много вода,като боза - там друг път ще опитам пак).Мисля че ае аправих доста по-добре от предишния път,нямаше плющене,шнура ми полягаше и се опъваше много добре в 70% от опитите.Само и една риба поне да бях хванал...ама нищо(то в канала рибата е доста,ама доста оскъдна);иначе тен имам доста добър :D .Доволен съм,като малко дете със сладолед :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов