Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 8:41 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Апр 23, 2006 10:15 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 12, 2006 2:55 pm
Мнения: 26
Местоположение: Пловдив/София
Привет :D .От време на време мухата ми се удря и закача в пръта(по-точно в горната част),или по началото на шнура(метрър-два след възела на шнура с лидера).Как да преодолея този проблем?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Апр 24, 2006 8:00 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 2:26 am
Мнения: 506
Местоположение: софия
Без да твърдя,че точно това е проблема,може да имаш недостатък в кастинга :roll:
Нека все пак колегите кажат.




пп.Аз също съм имъл такъв проблем,ама много рядко,при неправилно презамятане.

_________________
спининг риболов и мухарство


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 25, 2006 7:11 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 12:11 pm
Мнения: 1177
Местоположение: Sofia
Здрасти Ники това се получава когато шнура ти не е опънат или неправилно изтегляне на шнура от водата , а ако е при замятането значи сваляш мухарката много назаде и недоизчакваш шнура да се опъне. това го пиша защото и аз съм имал такива проблеми даже няколко пъти си забивах мухата в шнура :) само ходи по често на риба и това ще го отработиш в движение :)
Поздрави и наслука:)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 25, 2006 7:25 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Здрасти Ники!! Към казаното от Даниел само ще добавя - принципно движението на системата е тип "камшично" и в този смисъл, за да се развива всичко "според правилата", поне според мен, трябва да се постигне оптимума на т.нар. торба - нито твърде "стегната", нито твърде отворена / отпусната /. Бих ти препоръчал да правиш повече т.нар. фолс кастинг, т.е. да държиш шнура във въздуха, без да извършваш крайно хвърляне / просто си мааш с гегата напред назад :lol: /. Малко по малко проблема ще го изчистиш в процеса на риболов. И при мен понякога се случва да изтрещя зверски понякога муата в пръчлето :lol: . Другото за което се сещам - не зная как държиш пръчката - в смисъл отклонение спрямо земята - ако я държиш вертикално, опитай с леко накланяне в дясно, ако хвърляш с дясната ръка разбира се. Друго обстоятелство, което трябва да се има предвид е посоката на вятъра - понякога той "изблъсква" системата към пръчката и т.н. Малко по малко ще изчистиш проблема!! Поздрави и успешна седмица!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 25, 2006 7:47 am 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 09, 2004 6:19 pm
Мнения: 204
Опитвай, да водиш шнура по една въображаема елипса, равнината на която да не съвпада с тази, в която върви мухарката. Аз, леко накланям елипсата по която се върти шнура /примерно при изтегляне минава в дясно под мухарката, всъщност десния ми лъкът, а при изхвърлянето напред над лявото ми рамо/...... Както казват и колегите-въпрос на упражнения.....
Въпреки, че си позволявам да давам акъл, вчера и аз оплетох веднъж-дваж равнините..... :lol:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 25, 2006 3:54 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Здрасти, колега! От това което описваш, май имаш проблеми с т.нар "тейлинг лууп". Причините за него могат да са различни и съответно - методите за справяне с него също са различни. Аз самият напоследък много често го правя без да искам, защото минах от доста твърда на доста мека пръчка и това изисква съответна пренастройка. За някои подробности виж тук:
http://www.sexyloops.com/flycasting/tailingloops.shtml
Така или иначе, докато мяташ, се опитвай да гледаш къде отива края на шнура и как се развива, за да можеш се ориентираш дали си извършил всичките движения правилно. Като си анализираш движенията и последиците от тях може и сам да успееш да намериш решение. Успех!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Проблем!
МнениеПубликувано на: Чет Апр 27, 2006 7:50 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Николай Ангелов написа:
Привет :D .От време на време мухата ми се удря и закача в пръта(по-точно в горната част),или по началото на шнура(метрър-два след възела на шнура с лидера).Как да преодолея този проблем?

Привет, пичове,

Ники, един важен момент при замятането е, че шнура продължава в същата посока, в която спира върха на пръта.
Ако при мах назад или напред, сваляш върха напръта много ниско, съответно и шнура ще се разпъне в същата посока.
Това, което казваш за мухата, че ти се удря в пръта, се получава от факта, че спираш много високо пръчката при маха напред и не може да се получи торба.
А възела, който се получава, т.е. когато мухата ти минава отдолу и оплита шнура, става когато при маха назад си дал върха на пръта прекалено надолу и след като замахнеш напред, тя идва от ниско, един вид прекалено широка торба се получава.
Адаш ти, Ники, хубаво ти го е написал, да гледаш и назад какво става зад гърба ти, статийката от sexiloops също е много ценна.
Виж и тези статии, дето стоят на сайта:
http://akulata.com/art09.html
http://akulata.com/art10.html
Лошото е, че каквото и да изпишем, от компютъра тук трудно може да разбереш какво става.
Тренирай на сухо, без риболов, просто за самия кастинг, на някоя полянка. Отделяй колкото ти е възможно повече време за това, много хора го пренебрегват този момент и на реката като едни самоубийци, разбираш ли, ще се избесят на шнуровете, хехеее.

Поздрави!

Радо

П.С. На следващата презентация ще има отново възможност всеки да провери грешките си и да получи съвет от хора, които знаят за какво става дума.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 27, 2006 9:16 am 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 12, 2006 2:55 pm
Мнения: 26
Местоположение: Пловдив/София
Благодаря на всички за съветите :D .Аз не съм се засилил още да ходя за риба.Взех под внимание съвета за това още преди да се оборудвам.Тренировките си ги правя на гребната база в Пловдив,защото там ми е удобно(полянки не намерих),хвърлям във вода,така си пазя шнура от драскане.От оследните тренирови вече съм и с муха на линията.Всичко да е реалистично - и така си маам по 4 - 5 часа.Следя за поведението и на мухите ми във водата.Е,не се сърдя и ако се закачи риба де :D .


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 27, 2006 9:41 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Мар 11, 2005 6:45 pm
Мнения: 379
Здрасти.Един лек съвет и от мене.Най-често това се получава като държиш пръчката право нагоре и мяташ.Ако я наклониш на дясно /ако мяташ с дясна ръка/ подобни заплитания се намаляват рязко,а и лично на мен ми е по-удобно.Разбира се така се намалява и далечината на хвърляне,защото пръчката пада по -ниско,но ти не се старай да мааш по 15-20 м.И все пак всичко си е въпрос на опит и лична преценка.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов