Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:20 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: "Прохождане"
МнениеПубликувано на: Съб Фев 23, 2008 1:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 15, 2008 4:59 am
Мнения: 42
Местоположение: Плевен, София, Китай
Здравейте, колеги!

Както бях обещал в сряда, когато си купих Fenwick-a, ще разкажа за моя първи опит с него, а и въобще с мухарка.
Та :

Три дена се каних, как в почивните събота и неделя ще започна да "дирижирам" и аз с палчицата /тук искам да отбележа, че ми се струва грубо да си наричам пръчката "сопа", "тояга" или нещо от този сорт :) - палчица - звучи нежно /, но за беля, като станах тази сутрин - ВАЛИ! При положение, че даже не помня от колко седмици не е валяло тук, в този регион на Китай. Цял ден се озъртах и обикалях по терасите, с надеждата, че ще спре. Да, ама не! Както казваше един виден наш политик от близкото ни минало ;)
Някъде, около 3 часа, не издържах и преметнал калъфа с "палката" се "мушнах" под дъжда. Намерих си една хубава полянка с подравнена и окосена мека трева до един комплекс от няколко блока и започнах да "дирижирам". Веднага се появиха двама "случайно" минаващи през полянката за да разберат "големия дебел бял вожд" с какво се занимава.
Тук, малко отклонение - в този регион, китайците са изключително дребни /жените са около 150см - познавам жени по 30кг!, а мъжете 165см/, и аз с моите 190см и 120кг съм като Гъливер сред лилипутите. Но да продължа...
За края на шнура, бях вързал лидер, около 2 метра, като метър и двадесет е 0.40 жилка, а 80 сантиметра 0.20. Накрая завързах едно памучно тампонче, което веднага подгизна и започна да тежи много и да действа, все едно има оловно топче накрая. Както и да е - наложи се да го намаля съвсем.
Мога да кажа, че почти веднага се получиха доста добри, е в моите очи на аматьор, изхвърляния на шнура напред. Помъчих се да спазвам методиката на Щайнфорт. Бях развил около 9 метра шнур /без лидера/. Накъдряне на шнура имаше само в предните 20-30 см. Забелязах, че при летежа на тампона напред, при достигане на най-далечната точка, се получава нещо като камшичен удар, който нагърчва последните сантиметри от шнура и целия лидер. Приложих всичките си познания по физика, в следствие на което намалих още драстично тампона, който ми се стори доста тежък от дъжда, както и с напредване на тренировките разбрах, че май влагам много сила в преместването на пръчката напред. Започнах да водя пръчката по меко, и .... резултата не закъсня - имах една безупречно изправена линия. /направих си и снимки, но са с лошо качество/.
Драго, твоя съвет го открих емпирично, прочетох ти съобщението за по мекото водене едва сега :)

Потренирах така около половин час, и да си призная - уморих се. А си мислех - колко са тези 99 грама пръчка и още толкова макара :)
Спрях за около 10 минути под едно дърво на сухо, макар, че си нямаше нужда - аз бях много мокър. След това реших да изпробвам държане на шнура във въздуха. Бях гледал вече в нета доста клипчета, по този повод - Драго, благодаря ти за твоето ЛС! Успях да гледам само в youtube клипчетата, че връзката ми е скапана. Благодаря ти и на теб Док Мишо, сега ти видях поста и ще прегледам и тези линкове!
Та, започнах, и след няколко опита вече държах шнура във въздуха по 5-6 водения на пръчката. Е, пошляпна ме няколко пъти тампона по трите букви, отзад :), както и няколко пъти по бузите, та си дадох сметка, колко е правилна препоръката да се научи човек първо да мята, а после да слага истинска муха. Добре поне, че съм си с очила по default :D

Най-хубавото за мен беше, че след около час, е с малки почивки, вече държах тампона доста време във въздуха. Накрая, реших да пробвам и един съвет от книгата на Щайнфорт - да крача и да държа тампона във въздуха. Потренирах малко и накрая даже след няколко метра направих и обръщане на 180 градуса и пак няколко метра. Бях повече от доволен - дотолкова се бях вглъбил в тези упражнения, че даже не обръщах внимание на групата китайци, които ме гледаха с голямо учудване от близкия строеж.
Понеже се уморих, накрая все пак реших да пробвам пак да мятам напред. Избрах си една найлонова торбичка, на около 10-11 метра от мен и от 10 опита - я уцелих 2 пъти, като останалите бяха в радиус от около 50см.
Няма да разказвам как, целия мокър до кости, но доволен от първия си допир до това "Изкуство" се прибрах.

Впрочем имам един конкретен въпрос - при изнасяне на пръчката назад, при мен се получава "припляскване" на шнура в пръчката - малко над дръжката, преди първия водач. Това е в момента, когато пръчката е на 12 часа и тампона преминава покрай нея. Аз ли правя нещо грешно, което е нормално за начинаещ, или това го има и при други?

Ами това е!

Поздрави, и понеже все пак ми се ходи за риба - утре ще съм за уклейки с телескоп без водачи, т.е цапалка \:D/, щот' то тука, май друга рибка, по това време няма.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 23, 2008 6:52 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Поздравления за тренировката и ентусиазма,Митак ! В тоя дъжд.... :D
Тренировки му е майката и точно както казваш ти вглъбяване.Хубаво щеше да има някой по-опитен до теб,да те поправя,дето се вика,но нищо,като разказваш - добре се справяш и сам.

За момент си те представих как обикаляш напред-назад,ръкомахайки с мухарката,а отстрани ошашавени гледат няколко китайци - да ти кажа,не знам като бял вожд,но всякак си им се видял като шаман,особено и с тоя дъжд :D :D :D .... Наистина искрено ме развесели така описаната случка....

Поздрави ! ! !

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 23, 2008 7:41 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 21, 2006 9:39 pm
Мнения: 292
Местоположение: плевен
Митак здравей,
дай някакъв имейл , имам точно каквото ти трябва но немога да го кача тук, тъй като е във вид на документ.
Иначе поздрави за тренировките и следващия път да е на реката или на езеро каквото има там :D

http://www.ulov.ru/bib/let/nah/nah21.shtml
виж тук.

Поздрави

_________________
-------------------------------------------------------

http://pi-landingnets.dir.bg/ - нашите ръчно изработени кепове
http://myfreetime-pepito.blogspot.com/


Последна промяна pepito на Съб Фев 23, 2008 8:32 pm, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 23, 2008 7:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Въхх....отдавна не бях чел толкова увлекателно четиво :lol: :lol: :lol: / като излючим разказите на Нанга :wink: /!! Мите, шапка ти свалям за ентусиазма и самоиронията, която "струи" чистосърдечно от поста ти!!! Трябва да ти кажа, че сред нас има доста колеги / моля никой да не се обижда 8) /, които не искат да си спомнят за първите си опити, камо ли да ги споделят във форума....малко като оня лаф - не ме питай откъде ми е първия милион :lol: :lol: :lol: !!! Както и да е - сега по темата - ясно е, че те хвана "вируса" с тая "палчица", ама засега ще те държим на партера :lol: :lol: и ще те лекуваме с леки витамини :lol: :lol: . Апропо - ние не влагаме лош умисъл в термините "сопа" и "тояга" :roll: :roll: , но щом си рекъл - нека да е палчица!!! За дъжда - това си е знамение....цял живот ще помниш тая първа тренировка!!!
По отношение на камшичния удар - напълно нормално като за пръв път!! Повече от добре си усетил, че удара е в резултат от приложената в повечко сила на предното хвърляне!!! Зарежи го туй тампонче - едно, че е било подгизнало от вода, второ - дори и да е било сухо, от обяснението ти оставам с впечатление, че е било и обемно / обема води много бели до главата :wink: :wink: /. Ако искаш ползвай за в бъдеще половинка фас от цигара / даже и той ще е големичък /.
Сега по отношение на умората - ето затова в мухарлъка всяка част от унцията има значение....често колеги, незапалени по тоя риболов, чели постове във форума ме питат - абе вие малко се втелявате и олигофренясвате на темата за теглото......Разбрал си бързо, бързо защо мухарлъка е може би най-динамичния и енергичен във всичките аспекти на думата риболов!!! А като видиш назад в темите и малко нарязани от шнур връхни водачи, съвсем ще се стреснеш за какъв "пауър" става въпрос :lol: :lol: !!!!!
Не мога да разбера точно за какво "приплясване" говориш, но имай пред вид, че принципно при беккаста шнура естествено "ляга" на пръчката...ако това разбираш под "припляскване" :roll: , то това е нормално.
За резултата с торбичката......че то аз не бих я уцелил от 10-11 метра и един път бре Митак :lol: :lol: :lol: :lol: !!!
Още веднъж - поздрави за ентусиазма и стискам палци да покажеш скоро и първата "китайка" увиснала на муата :lol: !!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 23, 2008 9:35 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Митко привет и браво за проведената тренировка. Сега няма какво да се лъжем, аз съм човека с най-недъгавия кастинг във форума :) и много внимавам да не се самоубеся с шнура. Важното е да има желание, старание и постоянство а те резултатите сами ще дойдат. И все пак хубаво е да се види и на живо от някой който го умее този спорт. Късмет имах, че Радо Акулата намери време да ми покаже някои неща насред булевар Сливница в София и да погледам как го правят майсторите И. Михайлов и И.Иванов.

Поздрави Драго.

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 24, 2008 7:48 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 22, 2007 2:39 pm
Мнения: 184
Местоположение: Костинброд
А аз си пляскам по реката ама кво да се прай не мога да срещна един мухар по р.Блато да ми покаже ако иска.
П.С. Онзи път тамън преминах булеварда и урока свърши :? Друг път :) Поздрави


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: "Прохождане"
МнениеПубликувано на: Нед Фев 24, 2008 10:25 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 23, 2005 9:39 am
Мнения: 174
Местоположение: Стара Загора
Привет и от мен. Мисля, че главната причина за умората ти се крие в това което казваш тук:
dkazakov написа:
...Потренирах така около половин час, и да си призная - уморих се. А си мислех - колко са тези 99 грама пръчка и още толкова макара :)...

Ако баланса м-у пръчка и макара не са добри е нормално да се умориш бързо. До колкото виждам макарата ти е доста лека за тази въдица. За този клас и дължина според мен ще ти трябва макара с тегло около 150гр което е с около 1/2 по-тежко от това с което ти разполагаш.
Ако се разтърсиш из форума има писано за баланса. Най-лесния начин да разбереш дали баланса ти е добър, е като държиш въдицата в хоризонтално положение с прекаран през водачите шнур, разрваряш пръстите ти и ако върха се наведе надолу макарата е лека, ако се вдигне нагоре е твърде тежка.
Поздрави.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 24, 2008 4:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 24, 2007 5:00 pm
Мнения: 580
Местоположение: Плевен
Здрасти Мите!Е те това е меракът!Когато имаш време тренирай,там е истината.Отностно плющенето,Бат Райко ти го е казъл,много ти тежи,,мухата,, , има и друго,не на тискай въдицата,нестава със сила,просто се стреми да усетиш ритамът на въдицата.Друга причина може да бъде че много избързваш.Но няма страшно,всички сме го били този тупан,дерзай и много поздрави.А колкото до китайците,няма да се учудя ако вече нама зяпачи ами китайци с мухарки в ръце и маат ли маат.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 24, 2008 7:14 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 15, 2008 4:59 am
Мнения: 42
Местоположение: Плевен, София, Китай
Здравейте!

Ами аз си тествах вече баланса - според "нормативните документи" е перфектно балансирана - с навит и прекаран през водачите шнур, като си сложа пръста на края на дръжката - седи хоризонтално.

А продължението на тренировките ..... в следващия пост :)

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов