Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 2:26 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Фев 24, 2008 7:09 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 15, 2008 4:59 am
Мнения: 42
Местоположение: Плевен, София, Китай
Здравейте, пак!

Та, да направя едно продължение, а ?

Нали обещах да ходя днес за уклейки....
Сутринта ми звъни, моя приятел Ма, и ме пита - готов ли си? Идвам! И няма след 30мин вече сме в колата, на път за един ръкав на реката Донг /в превод от мандарин - Изток, или Източна река/. Между впрочем, тази река си е наистина доста голяма - аз съм в едно китайско "село" Хуейджо, което има-няма 3-4 милиона, и на ширината достига до почти 700-800 метра, а може би и километър. Та хубавото на реката е, че има доста ръкави, където може да се полови риба.
Аз естествено, си бях взел тубусчето с мухарката, та да си "подирижирам" :)
Моят приятел, мистър Ма, още не беше я виждал, и като пристигнахме, веднага ме заврънка да му я покажа. А там се бяха събрали около 4-5 негови приятели - риболовци, които никога не бяха виждали "мухарка". Ако бъда честен, май даже и не бяха чували за такъв вид риболов, та ме "накачулиха" и те да видят. Като я събрах, започна едно цъкане с език, едни неразбираеми коментари, и едно кимане с глава, все едно че разбират нещо :) . В крайна сметка, поискаха да им покажа как става, и аз като се размятках /на полянката до реката/ - просто се чудя как не обесих някой на шнура :D То не, че ще го усетя де - някой и друг килограм на края ........ :D
В крайна сметка, всяко чудо за три дни - и се разбягаха.
Аз потренирах около половин час махове назад и напред, и понеже все пак бях отишъл да ловя уклейки, събрах в един момент мухарката, и бегом с цапалката на брега...

Постоях така около 1 час, /хванах само 2 рибета/, ама нали пусти мерак.... Като ме загложди.... седя и си мисля - А какво ще стане ако опитам да сложа и една муха накрая - ей така, да е по истинско. Седя и мисля, ама май по-скоро, както баща ми ме питаше когато бях малък :
-Ти сега мислиш, или се чудиш?

Та май, аз по-скоро бях вече го измислил - просто се чудех, какво оправдание пред самия себе си да измисля....
В крайна сметка, когато все пак видях една мухичка /съжалявам, още не ги познавам, каква порода са/ как се беше "закрепила" върху водата, скочих и започнах да търся из 12-те, които имам, тази, която най-прилича на нея. Намерих я, поставих я на края на лидера и .... ей ма на! Стоя на края на реката! Впрочем, забравих да спомена, че си валеше от самото начало, ама нали и китаеца е смахнат като мен..... :) риба, та риба!
И така... първа тренировка на вода!
Потренирах малко вчерашните упражнения с махове напред и назад, както и държане на мухата във въздуха. Незнам как ще прозвучи /даже и с риск на самохвалство/, но нямам проблем да позиционирам мухата където си поискам - шнура го изпъвам напред, без да се нагъва и усуква, като мухата плавно пада на мястото. Това го правих сигурно около 50-ина пъти, с почти 100% успеваемост. Единствено, май задния ми мах не е добър - доста често се случва да да закача храстчетата отзад - може би много ниско ми пада шнура, когато отива назад. А може би закъснявам с маха напред....
Накарах моя приятел Ма да ме снима на клип на телефона, и после си правих самоанализ :) Доколкото се видях, май ръката ми назад отива повече, отколкото трябва - по теория го четох, че трябва да спре да се движи около 12 часа, а моята продължаваше и до 1, че и май до 2.
Постарах се се да се коригирам и май, че засега успявам. Най-интересното е, че когато се заплеснах да си мисля за други неща и продължих да си "махам", то като, че ли се получаваше по-добре.
По едно време, видях на около 15-16 метра в реката да играят рибки, и реших - а какво ще стане ако се пробвам.... И понеже мястото, на което бях, не беше най-добро, реших да се преместя на едно малко полуостровче - хем да е по близко да рибите, хем да ми е по-лесно, с по-къс шнур да ги достигам. Тръгнах да се местя, а то една кал... като се подхлъзнах и се плъоснах по гръб - наполовина във водата. Че като наскачаха тези ми китайчета да ме вадят .... да, ама те такъв 120 килограмов шаран, като мен, май и не са сънували да дърпат \:D/
Разгеле, изправих се, поизмих се и айде пак с палката - нали си е мерак....
Пробвах да достигна до играещите уклейчета, ама бяха малко извън обсега ми. Та тогава се сетих за един клип, който бях гледал в youtube-то - как един пич, с навит на лявата си ръка шнур, достига до 100 фута, и ..... Ами то е близко до акъла, че се пробвах :)
В началото си беше голяма трагедия, та аз, дет' се вика, още не мога да се оправя с едната ръка, ами съм тръгнал и с другата... Голямо мяткане падна. То не беше усукване шнура по пръчката, то не бе и самозавръзване на самия шнур..... И така около час и половина. В един момент, май схванах за какво иде реч, ама само схванах, т.е. е, от събрано положение на шнура в ръката ми / около 15 метра, забравих да отбележа, че шнура е ДТ /, успявах да разпъна поетапно във въздуха около 12-13 метра /впрочем, незнам дали го правя правилно - просто някакси шнура успява на се "изтегли" напред/, след което или забивах мухата отзад, или я " плъосвах" във водата на няколко метра. Ама за собствено успокоение, си спомних, че някъде бях чел, че с такъв шнур като моя не става за далечни мятания :)
А, китайците наоколо ме гледаха известно време с интерес, после даже и ме забравиха. Само няколко дечица от близките колиби се бяха "закотвили" под една близка сушинка, и си представям как са ме коментирали. За информация - тук изключително рядко се среща европеец, та незнам .... :shock:
В крайна сметка, поуморен, реших да половя наистина, и за половин час улових още 5-6 уклейки.

Ами това са засега китайските репортажи.

Както е модерно да се казва : От мястото на събитието - репортер за Вас беше Димитър Казаков !


<patriot


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 25, 2008 5:25 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 15, 2008 4:59 am
Мнения: 42
Местоположение: Плевен, София, Китай
Здравейте, отново!

Само да ви покажа каква макара намерих за 5 лева и я взех. Може и никога да не я сложа, ама...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Май е доста тежичка, ама на нея нали пише fly reel :D

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 25, 2008 6:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ей Мите, заболя ме корема от смях брат, направо ще ме умориш :lol: :lol: :lol: . А най-ценното в цялата история е, че сам схващаш грешките, които допускаш, и нашата роля просто се свежда до това да четем и да се кефим от приключенията ти във великата китайска страна!!!!!
Що се отнася до макарата - това е някаква уникална смесица от "гаражно изкуство" със забежки към класиката - говоря за типичния за старите Харди-та водач за шнура, тая рамка с шпилките.....а спирачната система направо ме смая - не бях виждал толкова лостчета, пружинки и колеца на едно място :lol: :lol: :lol: . Поздрави и направо вече прехвърляй писанията в "Излети" - то ти си си готов мухар!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 25, 2008 11:14 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 21, 2006 9:39 pm
Мнения: 292
Местоположение: плевен
Здравей Митак ,
то голямо приключение е било на реката .
Ама добре е то без третировки нестава жалкото е че там няма никой който да ти показва нагледно точно как става. Ама ти продължавай имаш още време там .Ще станеш първия европеец посял основите на мухарството в китайската провинция . А макаричката поне на снимките не изглежда чак толкова зле , щом е тежка може би ще стане за по-голям клас мухарка.

Поздрави и чакаме снимки с уловени риви.

Пламен

_________________
-------------------------------------------------------

http://pi-landingnets.dir.bg/ - нашите ръчно изработени кепове
http://myfreetime-pepito.blogspot.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов