Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:06 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 08, 2008 7:34 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Момци, здрасти!!! Значи, от казаното дотук, се открояват следните два основни момента - първо - лош кастинг, като подчертавам, че става въпрос не за принципно слаб кастинг, а за инцидентен проблем в някоя фаза от кастинга, второ - вятър...ах, този вятър :? :? , откроява се при повечето изказани мнения...ма няма начин, обективна даденост, която няма как да избегнем..
На мен лично ми стана интересно частта от поста на Бобо, в която става въпрос за прекалената сила, прилагана при предния кастинг...Съгласен съм напълно с мнението му, като не става въпрос само за възелчетата....принципно при прилагането на повечко сила хвърлянето става безобразно :? :? :? . Интересна е и концепцията за торбата - логически стегнатата торба носи по-високи рискове от възли, особено при комбиниране с другите споменати фактори!! Поздрави на всички!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 08, 2008 7:57 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
Прибави към факторите и това, че мухата е джапанка, т.е. по-тежка. Възлите при кастинг с нормална суха муха ще са впъти по-малко според мен ...

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 08, 2008 8:32 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
До сега ме заинтригува единствено начина на мислене ма Bobo, защото говори за яснота относно кастинга въобще. В тази връзка, касаещо образуването на възли по типета, повтарям моето мнение за значението на дебелината , дължината и материала на типета съобразени с класа шнур и типа пръчка. Вида на мухата после.

Базовите понятия за кастинга, знаем ли какъв е обективно строя и реалния клас на нашета въдица и правилно подбрания шнур спрямо него биха снижили значението на субективния фактор също.

В тази връзка най-полезно би било ако даде разяснения Борката от Варна!

Поздрави.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 08, 2008 8:36 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Даааа......Роската е прав за джапанетките...досега единствената различна / от корковите и бръмбаретките / муха, с която съм хвърлял, е едно космато таквоз :oops: :oops: седж ли му викате не знам...абе май от еленова козина е направено и нищо друго...Та ми направи впечатление колко е леко, ефирно и незабележиво приводняващо се, независимо от обемната си структура...Поздрави!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 08, 2008 8:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Bate Raiko написа:
...досега единствената различна / от корковите и бръмбаретките / муха, с която съм хвърлял, е едно космато таквоз :oops: :oops: седж ли му викате не знам...абе май от еленова козина е направено и нищо друго...Та ми направи впечатление колко е леко, ефирно и незабележиво приводняващо се, независимо от обемната си структура...Поздрави!!!!


Бате, за таз муха цели библиотеки ората са написали :D :D

Става и за едър клян, кога е махнаджия.

Жив и здрав.

П.С. Може да се направи и да пада "тежко" на водата.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 08, 2008 9:02 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Док, нал знайш колко съм скаран с пустия муховръз....как поне малко интерес у тая куфалница не се зароди толкоз време вече :oops: :oops: :oops: :oops: :D . Поздрави!!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 08, 2008 9:34 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Bate Raiko написа:
Док, нал знайш колко съм скаран с пустия муховръз....как поне малко интерес у тая куфалница не се зароди толкоз време вече :oops: :oops: :oops: :oops: :D . Поздрави!!!!!


Така става когато човек се захласва само по клатенето :D :D :D :D

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 08, 2008 9:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 6:32 am
Мнения: 609
Местоположение: Пловдив
Цитат:
Така става когато човек се захласва само по клатенето :D :D :D :D


<haha <haha <haha <haha <haha

Това беше мноо добро.

_________________
"свестни хора,ОБЕДИНЕНИ в клуб,добросъвестни стопани на реката, празнуващи заедно магията, наречена риболов на муха" - Данчо Савов

http://flyfishing-bg.blogspot.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 08, 2008 10:03 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 91
Местоположение: Varna
D-r Misho написа:
В тази връзка, касаещо образуването на възли по типета, повтарям моето мнение за значението на дебелината , дължината и материала на типета съобразени с класа шнур и типа пръчка.


Ей тука ми е малко мътна Индия на мене. Не се сещам кой филм бях гледал, та обясниха там, че дължината на лидера+типета си е много съществено нещо, щото с теглото си уравновесял теглото на нещо си. И като гледам профитата в спорта, лидера+типета им е с дължина 1 и 1/4 дължината на пръчката, но при всички положения повече от дължината на пръчката. Не знам има ли някакво правило, според което да бъде изчислена дължината на тази система?
А инак за джапанката си е вярно, че бърка кастинга, поне до толкова, че класа на шнура, лидера, типета не са съобразени с нейното тегло. При по-висок клас шнур, съответно пръчка, системата би трябвало да се уравновеси и джапанката да не прави мизерии. Което е напълно в унисон с думите на д-р Мишо.

_________________
Eventually, all things merge into one, and a river runs through it.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Авг 09, 2008 7:15 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Изедници ниедни :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: !!
Бобо, Индията не е мътна, ами направо непрогледна.....Много пъти съм ви казвал че работя с възможно най-опростения лидер - 1.50-1.70 0.40мм., 1.20-1.40 0.25мм. и накрая около 70 санта 0.14 мм.. При всички положения дължината на лидера ми е по-голяма от дължината на пръта поне с около 40-50 санта. Имам някакви смътни спомени, че някъде съм чел за дължини на лидера от 2.50 до над 3.50 метра, но критерият за дължината бе плашливостта на рибата, никога никъде не съм срещал обяснение, поставящо като критерии да речем някаква сбалансираност на системата шнур-лидер......Истината е една - тепърва има да научаваме и откриваме още толкова неща, че ни е бедна фантазията......
Поздрави на всички / и най-вече на клатещите :lol: :lol: :lol: /!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Авг 09, 2008 10:25 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
Привет на Гилдията
.. ако може и аз да споделя:
Не съм чел много в тая връзка, макар, че имам някакви таблици – незнайно от къде, които така и не успях да разбера /дешифрирам/..
Какво правя аз: Ползвам предимно вързани лидери – за предпочитане от твърди влакна! Преди време ги правех от 6 части, а сега от 4. Не намирам разлика. Влакното с което започва лидера ми /там където се връзва за шнура/ гледам да е с дебелината на шнура. В моя случай за шнурове 4 и 5 клас – влакното е 0.50 мм. И така линията продължава с 0,40 – 0,30 и накрая 0,20. Или 0,50 – 0,40 – 0,35 и накрая 0,25. Зависи с каква дебелина искам да ми завършва. Отделните части на лидера са с различна дължина в зависимост от дължината на въдицата. Имам някаква таблица, д-р Косьо преди време беше ми дал. Иван Иванов и той ми каза някаква схема която се доближава до таблицата на Косьо...

Сега за общата дължина. В повечето случай където ловя /предимно пъстървови реки/ много дългия лидер не ми помага. Обикнвенно ползвам лидер с дължината на въдицата. В повечето случай ми се налага да хвърлям на такива места и на дистанция 3 – 4 м.
Изображение
Тук често се налага положението на въдицата да бъде почти или хоризонтално.
За това например: както въдицата ми е 2,10 ако лидера е примерно 2,40 и типет 40 см. Как мога да хвърля на 3м? В този случай шнура ми се връща към макарата.. За това ако ми потрябва малоко по-дълга линия отпред – връзвам типет с 20 – 30 см по-дълъг от обикновенното и така решавам проблема.

Сега за възлите по типета.. При мен този проблем се явява когато е голяма разликата в диаметрите на типета и лидера. Например ако лидера завършва на 0,25мм най-тънкия типет който слагам е 0,14. Вържа ли 0,12 или 0,10 – възлите са неизбежни.
Другия момент е когато е прекалено дълъг типета или по-скоро: Тънък и дълъг типет! Понякога и вида муха помага за възлите..
Доста неща се препокриват с мнението на док Мишо “значението на дебелината , дължината и материала на типета съобразени с класа шнур и типа пръчка. Вида на мухата ...” За типа пръчка.. Да, има значение, но мисля, че ако има проблем - може да се реши с корекция в оператора..
... За много дългия лидер споменават колегите които ходят по езерата... Там вече е ясно. По-големите реки също. За това ми се струва, че до известна степен мястото на риболов определя дължината на лидера, а класа шнур - дебелината му... то като се замисля всичко си върви ръка за ръка.. ако има разминаване - там някъде трябва да се търси, разбира се не изключвам и задапаратното устройство.

Поздрави
Ваш Ангел


Последна промяна Angel-Acho на Съб Авг 09, 2008 10:18 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Авг 09, 2008 1:34 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 16, 2006 7:25 pm
Мнения: 76
Местоположение: Севлиево
При мен тези вьзли са сведени до минимум защото не ползвам джапанки.Според мен вьзлите се получават от тежка муха и тьньк типет.По Росица има достатьчно място за хвьрляне и лидера ми стига и до пет метра.Най важно е да се спазва диаметъра на влакната от които е направен и от тяхното качество.Ползвам фабричен лидер 2.70м който удължавам колкото искам.Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 22, 2008 1:01 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 6:46 pm
Мнения: 474
Местоположение: Първомай
Възли по типета ми се връзват, кога има вятър и аз продължавам да си мяткам!
На Марица подавам към брега, непосредствено до него, зад мен има цял стадион, нищо не ти пречи, но излезне ли ветреца възелчетата са готови!
Поздрави :D :D :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов