Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:21 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Май 12, 2010 12:06 am 
Offline

Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 10:15 pm
Мнения: 126
http://forums.akulata.com/viewtopic.php?t=6163&start=15

Продължение на темата горе...


Привет!

Гледам, забавлявате се тук. Притеснява ме малко това че се отклонявам от темата, но с ясното съзнание че си заслужавам черна точка за това (и молба към модератора да раздвои темата ако сметне за нужно), ще споделя някои размисли, страсти и преживявания.
Цитат:
примерно моята е 4 клас,а отговаряло на около 4,8

А шнура, с който ще мята, дали си отговаря на класа?
Питам, защото, поне според мен, няма много строга дефиниция какво точно означава че някоя пръчка е '#4', или 'line 4', както са често обозначенията за клас, за разлика от доста строгата и праволинейна дефиниция какво точно означава че шнура е 'AFTMA #5' - това си е стандарт.
Имал съм възможността да ползвам и замеря не повече от 5-6 шнура (предимно бюджетни марки), та за представителна извадка не може и да се говори, но от тях с едно само изключение, всички показаха завишено в различна степен тегло (най-голямата разлика беше точно един клас нагоре).
А дали може една пръчка да метне с един клас шнур 'нагоре' или 'надолу', няма да коментирам - аз от кастинг хич не разбирам, та няма да се набутвам сам 'между шамарите'. Ще споделя само едно лично преживяване.

В началото на тазгодишната забрана по време на размножителния период на рибите, кацнах един ден на Панчарево със смътната идея ей така, 'да потренирам кастинга'. Носех си две пръчки - Cortland Endurance 7' #3 и една, която е отбелязана като 4 клас, 8 футова. Шнурове носех няколко - по един 3-ти, 4-ти и 6-ти клас, че и един 8-ми клас (който е всъщност точно 9-ти) за майтап. Сглобих, прошнуровах и почнах да подмятам.
Много бързо се потвърди подозрението ми от предишни излети - това кастинга аз не го умея (май вече споменах за това).
Все пак се получаваше някакво замятане, и след като установих че 3-тия клас пръчка мята задоволително за моите изисквания с третия клас шнур, както и четворката с четвъртия клас шнур, и успях да затвърдя някои грешки в техниката си, реших на майтап да проверя как мята третия клас с различни класове шнурове.
Оказа се че пръчката мята с всички налични шнурове. Разбира се, усещането беше много различно - от познатото ми вече с третия клас
до осезаемо натоварване с деветия клас. Най-интересен за мен бе факта, че с деветия клас пръчката метна най-далеч.
Наистина мятането беше доста неделикатно, даже грубо, и наистина този шнур е с дължина едва 25 метра, но при едно от замятанията
възелчето между шнур и бекинг се спря между двата стрипера (интересна конструктивна особеност за 7-футова пръчка в толкова нисък клас :) ).
Бързам да уточня, че при кастинга държах не много повече от главата на шнура във въздуха, просто изстрелването беше много мощно с тежкия шнур, имах чувството че дори да хвана края му, инерцията ще го издърпа от ръцете ми.

Та след тая случка все повече си мисля че коя пръчка с какъв шнур как ще мята, си зависи и от това кой й помага да го мята.
Или както обичат да казват някой 'специалисти' по тенис на маса - "Всичко е в ръчичката." :D

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 12, 2010 7:13 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Де бре молодци - оживление на терена :D :D :D :D ...тъй ви сакам!!!
В интерес на истината точно тая "темна картинка" за тия зависимости - "официален"/"реален" клас на пръта и шнур - пръчка сме ги коментирали съвсем, съвсем слабо...В повечето случаи говорим с готови цитати, а нещата са много по-сложни.
Драго изрежда обективните фактори - модулност на мат,рияла, подредба на водачи, конструктивната идея на самата въдица и още ред нещица.....Като прибавите и субективния фактор - в наш,те условия Истинския мухар \:D/ \:D/ и нещата стават едно малко мазало!!
Като неумеещ да хвърля добре се присъединявам към мнението на бат ви Данчо - вземете си убавинята, най-добре на някоя от сбирките, защото реално това е възможността да похвърляте с десетина марки и модели шнурове. Отделете двайсетина минути само за себе си и....открийте шнура, който пасва идеално ЗАБЕЛЕЖЕТЕ - не само на въдицата ви, а най-вече на моментното състояние на системата убавиня-собственик!!!! В крайна сметка какво значение би имал съвета дори и на Лефти Кре, ако лично вие на ряката или ТЕЦ-о не се чувствате комфортно с оборудването си!! В този смисъл мога спокойно да ви кажа - никога, ама никога не се доверявайте сляпо на съветите на майсторите у нас - не защото те не са майстори, а именно защото са майстори. Тези хора чувстват, разбират и владеят нещата на съвсем различно качествено ниво от мен и от вас.....
В тоя ред на мисли на събора в Орешак забелязах една тревожна тенденция лично за себе си - доста хора ме питаха за марки и модели въдици, като в цялото им поведение се прокрадваше едно неизказано - "бе ти ги разбираш тия работи с пръчките...". Затова и повтарях малко като развалена латерна, че не мога да бъда обективен източник на информация най-малкото поради простата причина, че отдавна съм "потънал" до шия в зоната на мекиците....
Както каза Пигенсон - силно се заиграхме :D :D ....Още веднъж ви казвам - абсолютизирането на определени аспекти от хобито не води до добри резултати / освен за персоната, потънала в темата /. Открийте "своя" шнур и се радвайте на хиляди безаварийни меткания и трофеи!!!
Венци, здрасти баце....Бе мискинино, ти траеш, траеш и поднесеш "къс самородно злато" :D :D :D !! Да знаеш, че на следващия Орешак половината презентация е твоя :wink: :wink: :wink: !! В твоя ред на мисли за пореден път ще повторя, че в зората на карбона производителите са били доста по-коректни спрямо потребителите си - даже тия дни излезе един ранен графитен Уолтън Пауъл, "оразмерен" за 3-4-5-6 клас шнур:

http://cgi.ebay.com/Vintage-10-Walton-P ... 1c12551103

Поздрави на всички!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 12, 2010 8:38 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
.П. Данчо няма да има оправия. Чета днеска, забрана е народа стиска зъби ходи по платените за каракуди, а в същото време най спокойно се разпъват километри мрежи по язовирите и изродите нямат страх от никой. Затова ей там при ония малките чашки по 6 на брой да се виждаме, некоя сгодна рибка да излъжем пък нека пише 3 клас а тя да мета екстра с 5-6 шнур
-Е точно това имах предвид,скъпи Драго :D \:D/ ,наздраве и жив и здрав \:D/ .
Последният шнур, с който ползвам "моркова",е "Лефти Кре"-4 клас,ВФ.Пръчката си хвърля добре.Както беше писал Дани някъде във форума,бързите пръти затова ги дават бързи-като им сложиш техния си клас, да работиш бързо на големи дистанции,и да вдигаш много шнур.Износването на стотинките и неговото отчитане е вече пълно полудяване, за сериозни лекарства \:D/ .Дано никой от нас не се вманиачава толкова-да обръщаме внимание на удоволствието от риболова ,все пак!!
В тоя ред на мисли-едно време и на скъпи пръти е пишело-"3-4-5 клас",сега, ако на ефтинджан напишат такова нещо, никой няма да я погледне.Мноо, ама мноо задобряхме и се надухме... Последната такава пръчка видях именно в страната на малките чашки и големите шаренки-супер,супер скъпа и професионална-"Дево-Ж.Бойко-9,9 фута-специал компетишън ,чех нимф-3-4-5 клас"Човекът Боико е дългогодишен шампион и капитан на френският мухарски тим.Пръта си беше фантастичен .Та така за класовете-повече маанье,яко ракия, хапове за кръвно-и нещата аха, и виж-оправили се :D
Относно производителите-Сейдж знаем,ама я виж някоя четворка "Томас",за препоръчване "Вектор", или "Хоризонт"!!!! Направо Люк Скайуокър.....Добри и за каракуда на леко дъно-със дваесе и пет да пуаш, баце..

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 13, 2010 8:28 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Бат Данчо каза:

"Последната такава пръчка видях именно в страната на малките чашки и големите шаренки-супер,супер скъпа и професионална-"Дево-Ж.Бойко-9,9...."

Ах мискинино..... не знаеш ти къде да гледаш 8) 8) :D :D !!
Баце, Бойко наистина има страхотно интересни нещица...скоро попаднах на един стар късак с неговото име и бланки на Даймъндбек....мммм... делишъс, както казват ингилизите. По принцип френчетата имат невероятно интересни неща, скрити дълбоко от широката публика - попадал съм на невероятно красиви стари пръти Гуи Плас и Ле коин де Пеше. Един от съвременните им билдъри - Кристиан Лаунсторфер, прави също страхотни пръти с много интересни макародържачи...
А ако знаете любимите ми Даймъндбек колко бланки са направили за французите....и то все в дължини от 9.5 - 12 фута, четворки, петици и шестици.....
Абе казано вкратце - има още мнооого неща за виждане и пипане :D :D :D !! Поздрави!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 13, 2010 2:09 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Право думаш Бате, по-старичките неща като че ли не ги бе налегнал в такава степен комерса.

Даже сега ме е яд че не взех ония сив кротал 9 фута 2-3 клас ... а се продаде на смешна цена. :wink:

Поздрав.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 13, 2010 2:35 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Док, не се кахъри...това е най-убавото от Ибейката...винаги има втори шанс :D :D :D !! Поздрави!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 13, 2010 9:39 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
За jonata- не се обиждам изобщо ,няма защо :D
За Бат Райко- знам къде да гледам,знаам 8) 8) ! Баце, личността на Гюи Пла е една от най-интересните в мухарството-направо плаче за следващата в"имало едно време"..Относно французите-те и сега имат изключителни фирми- ЖМЦ- Муш дьо Шарет, или Мариат-феноменални пръти..Още много неща има за гледане, пипане, и купуване...

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 14, 2010 6:35 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Бат Данчо каза:

"Относно французите-те и сега имат изключителни фирми- ЖМЦ- Муш дьо Шарет, или Мариат-феноменални пръти..."

Аааааа.....както каза Мунчо, цитирайки новия титан на попфолка Андреа...."Знаеш ли къде ми бъркаш така" :D :D :D :D :D!! Бате, в разузнаването за Мариат се натъкнах на интересния факт, че серията Пресижън на две части / която живо ме интересува 8) 8) /, се произвежда от небезизвестните момци с дръпнати очички от "Смит" / те тука на всеки уважаващ себе си спинигист му спира дъха :D /. Въобще японците имат" странната способност" да се появяват на най-неочакваните места....Също с потрес установих, че единствения източник на бланки Пезон и Мишел от серията "Ла Лоуе" са....японцата от Норт Кънтри Англърс и то при съществуващ френски "Пезон и Мишел" :roll: :roll: :roll: ...Те ви те да оплакнете очите:

http://navybass.co-site.jp/NTT/catalogu ... Loue2P.htm

Та...наистина има още мнооого да откриваме, и това всъщност е най-хубавото в цялата работа :wink: :wink: :D :D :D !! Поздрави!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов