Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:56 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Яну 26, 2011 6:31 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Това е отговор на новият колега.
Един риболов,който се счита не напразно за върха в мухарството. Създаден специално за да се заметне далеч, за големи риби, при минимум място около и зад нас.
Поздрави ,колега- чакаме твоето виждане за нещата, и някоя снимчица също :D \:D/ \:D/

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 30, 2011 2:11 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Яну 23, 2011 11:04 pm
Мнения: 6
Местоположение: France
Здравей Данчо
Извинявам се за закъснението,но днес видях темата и веднага започвам.Много неща могат да се кажат за спея,и ето как стана при мен.Винаги съм предпочитал по широки реки,(може би от мисълта че държът повече риба) и 'винаги съм ги търсил все на другия бряг'-това всички знаем че не е така, но спея може да се каже че отговаря +/- на тази теория.Хвърляйки на 45-50°,по течението покриваме голяма част от реката,преминавайки през всички постове.Както ви бях писал,живея на 250км.от река в която масово се практикува спей,и река на която всяка година се провежда Френския шампионат по улов на сьомга.Резултатите не са блестящи,но по статистики около 1000-2000 сьомги влизат за ново поколение,и между 200-500 се ловят на линия.Преди 5-6г.когато отидох ,бях единствения с едноръка мухарка,и то не за дълго.Когато видях за първи път красотата на спея, летящият шнур по цялата широчина и огромната муха(tubefly-тук много се използват)-'замръзнах',така реших да направя първата крачка.Една от причините да владея този метод е просто защото реката е много буйна и дълбока а и често е доста обрасла по брега,широките плажове са рядкост и употребата на двуръков прът е по удачна.След което се записах на стаж по спей,запознах се с много колег(и всичките с един вирус-saumon).Сега малко по същество;имам две пръчки спей,едната е Sage Z-Axis 15-10/11 а другата Loop opti 16-11/12 Лупа го ползвам в началото на сезона с бързо потъващи шотинг от 45-47гр.а Седжето по късно, когато се затопли с/ floating до S2 /-42гр.точно защото е по капризен.Макарите два Лупа;evotec HD 9/13 и opti big 10/14.Относно шнура в началот ползвах шнурове с дълги тела между 19-22м.като/Snowbee 2D Spey-/-Power Spey na Rio/но от 2г.ползвам само /Shooting head/които са по къси 11-13м.намирам ги за по удобни за изпълнението на D-loop, предимно ако съм в голяма близост до брега, а и съм голям фен на Скандинавския спей.Вижте това е мое виждане на нещата с практиката която имам.
Това е за сега, с удоволствие ще продължим темата.
С Уважение Пламен


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 30, 2011 4:46 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Благодаря за отзива, Пламене!
Винаги съм се чудил, защо е необходимо толкова дълъг прът? Не може ли човек да се ограничи до 13 фута, но по-стегнат, и по- висок клас!?? Забелязвам, че за началото на сезона 15 фута си е правило..Толкова голямо рамо не те ли изморява бързо?
Ще се радвам да споделиш твоето виждане за дължина -клас.
Поздрави!!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 30, 2011 7:28 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Яну 23, 2011 11:04 pm
Мнения: 6
Местоположение: France
Здравейте отново,
Продължавам по темата с по-подробна информация за спея.
Относно кастинга
Отделете достатачно време за тренировки на базовата техника и оставете пръта сам да си върши работата.Това ви позволява да не използвате прекалено много сила,и компенсира липсата на техника.Задръжте желанието си за далечни хвърляния,защото това води до редица грешки.Когато владеете добре основната техника и чувствате кога пръта е зареден,дистанцията идва без много физически усилия.Съсредочете се в подноса на мухата,създавайки по атрактивен вид и презантация.
Относно шнура
Избора на подходящ шнур за практикуването на спей е от голямо значение,но във всички случаи най-подходящ е шнур с изместен центар на тежеста(Weight forward:Shooting taper:Triangle taper:Long belly.....)Добре е да се изясни че има голяма разлика в избора на шнур между прът за една ръка(SH-single handed rods) и прът за две ръце(DH-double handed rods)-предимно в теглото,но за това има богата информация в нета и т.н.Ще ви споделя аз как си правя експерименти с някои стари шнурове които седят в дъното на шкафа,забравени с години.Така; разполагам с точен електронен кантар-много полезен в този случай.Разгъвам шнура и с фулмастер започвам да го бележа в предната част на всеки метър-от осмия метър на горе,навивам първо 8-те метра и ги слагам на кантара,така вече знам колко тежът те +/- и това на всеки метър 9м.-гр...10м.-гр..11м.-гр..до 13м.не повече.Преди да постъпя към рязане,правя тестове;тоест-разгъвам шнура на първите 8м.и следя как се получава каста,дали се уформя красива "букла"и дали се зарежда добре пръта и така постепенно отпускам от шнура по 15-20см.докъто усетя къде точно работи най-добре.След което да кажем че на 10,20м.го чувствам в синхрон с пръта - бележа,тегля и пр.се получава това; глава-10,20м.-14гр.идеален за еднорък прът клас 6/7,а ако се получи така;10,20м.-20гр. е подходящ за DH-двурък- клас 7/8 и сега идва рязането, правя конектор и свързвам с "рънинг".Като казах 8м. искам да обесня,че с по къса глава от това е почти невъзможно да се уформи D-loop, и разгъването при шута.
Това е за сега колеги,надявам се да съм Ви бил полезен.
С Уважение Пламен


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 30, 2011 8:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Яну 23, 2011 11:04 pm
Мнения: 6
Местоположение: France
Данчо написа;
Ще се радвам да споделиш твоето виждане за дължина -клас
относно дължина и клас;
предимства;добър контрол на шнура-мендинг,презантация на мухата,дистанция,при улов на едри екземпляри-сигурност,и удобен за бързо потъващи глави(S 4/5/6..)
минуси; тегло


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов