Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 8:43 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Окт 04, 2009 10:21 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Мухата се казва Ряпата. Провокиран от тази тема тук и най-вече цветовото оформяне на мухата представено от Иван Пигов, както и факта, че сезона навлезе в последната си фаза реших да експерементирам. Отдавна се мечтаех да вържа розова джапанка, ма хем да е джапанка хем да е и атроктор, да има хекълче, опашка, да плува, да пляска, при придърпване да потъва и още куп празни мисли в главата каква аджеба да е. Така или иначе нямам хванат кефал до мемента този сезон като изключим един 15 см на нимфа от Панега при целенасочен риболов на пъстърва реших да рискувам и да експериментирам.

Материали.

1.Куки-8,10 номер
2.Монтажен конец-червен за фиксиране на микропорестата гума, и трико 17/0 или спайдеруеб за монтажа на фибрите и хекъла.
3.Глава-розово или червено парче микропореста гума.
4.Опашка-3 снопа фибри от боядисано в зелено перо от пуйка.
5.Генетичен скалп-микс гризли и кафяв.
6.Добра и прилично охладена бира.

1. Сипваме бирата.

Изображение
2. Изработваме заготовките за тялото на мухата.
Изображение

3. Приготвяне на работното място с необходимите заготовки и материали за по удобна работа.

Изображение

4. Монтираме заготовката от микропореста гума към куката с червен конец (процес който всеки умее и няма нужда от снимка).

5. Приготвяме перата от пуйка в случая зелени от които отрязваме три снопа фибри
Изображение

6.Монтираме фибрите зад главата като опашка на мухата. (отново елементарен процес и техника.

7. Монтиране на перо от генетичния скалп за хекъл на мухата. Монтира се така че власинките да сочат към главата на мухата, техника взаимствана от клинкхамър.
Изображение

Ето в този момент вече твърдя, че моята муха е уникална и претендирам да съм неин автор тъй като за първи път виждате иноваторско изпълнение с перо комбиниращо гризли с кавяв цвят.

8. Правим завършващ възел зад главата на мухата и намазваме с лак.

Готов вид на мухата Ряпата:

Изображение

Мухата е изключително уникална освен със своята контрастна гама така и със своята работа във водата, тъй като работи като джапанка, имитира както паднали насекоми във водата така и плодове от крайбрежните храсти, а при придърпване на линията може да имитира малка рибка или попова лъжичка. При по големи куки и размери би могла да работи като попер. Евентуално при намазване на перата с утежняваща паста или глина би работила и като имърдър тъй като те потъват под повърхността на водата а главата остава отгоре благодарение на хекъла и плаваемостта на микропорестата гума.

Поздрави и дано ви е харесала мухата.

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: заглавие
МнениеПубликувано на: Пон Окт 05, 2009 7:27 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Май 11, 2006 5:41 pm
Мнения: 784
Местоположение: с. Правда
Честита авторска муха! Моето мнение е , че ще е уловиста . С твое позволение ще я пробвам и аз . Е....първата стъпка най ми хареса! :wink:

_________________
http://kefalbg.blogspot.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 05, 2009 2:09 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Браво Драго,
С "Ряпата" влизаш рЕзко в лигата и съм сигурен, че тя ще стане поредната меганационална муха. :D :D :D
Ся направи петдесетина "репи" и който срещнеш тихомълком му бутай по една в кутията щото предполагам че лови всичко и навсякъде.
<occasion

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 05, 2009 2:22 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
За жалост си счупих макарата при един от последните излети и засега няма как да тествам мухата. А много ми се ще тъй като само на километър от работата ми са култови водоеми като Терминал-2, ТЕЦ-о и разбира се река Искър. Ако бай Ради върже и тества може да даде отзиви макар, че той си има перфектно работещи мухи за региона в който лови - неоспорим факт доказан с многото репортажи този сезон както и капиталните риби уловени от него. Забравих да кажа, че перата от пуйката са производство може би на бай Ради, тъй че и той има принос в концепцията на мухата.

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Заглавие
МнениеПубликувано на: Пон Окт 05, 2009 7:06 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Май 11, 2006 5:41 pm
Мнения: 784
Местоположение: с. Правда
Много скоро ще дам резултата от мухата , защото ти ми позволи...до два три дни ще се похваля , че сега имам майстори и ми е натоварено!

Поздрави!

_________________
http://kefalbg.blogspot.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 05, 2009 9:05 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Къв е проблема с макарата.Ловиме без пръчка,без макара,някой без шнур....кой докадето му стигат финансите :).Важното е на края да има муха......


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 05, 2009 9:45 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Бай Ради естествено, че всеки е свободен да връзва каквото си пожелае. Мухата я показах като идея, за игра на цветовете и формите, тъй като тази година нямам успеши на стандартните черни коркови. Лично аз се съмнявам в момента да работи за кефал, тъй като в сезона на гроздето пчелите и осите. Но бих я тествал надвечер за костур , когато гони малките покрай брега.

Бранко, отчупи се външния ръб на макарата. Изпилих го да не е остър на пока има опасност да защипе и да пререже шнура. Та врътнах един риболов без нея, бях я забравил но на следващия видях поразията. Направих още един риболов колкото да закрия сезона :)

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 05, 2009 10:01 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Ясно бе ..базикам те.Преди време исках да пробвам една билдърска сопа ,ма нямам макара и ревнах на Росен...пък той:Я слагай шнура в джоба и не се превземай...и така цял ден на реката :)
П.П.Отдавна експерементирам с цветове,но за да селектирам размера,иначе..знаеш на Янтра кефали бол.За съжаление се убедих ,че коренно ярките контрасни цветове не винаги са + за рибата.Експериментирането му е майката или другия начин да научиш кефалски и да питаш: Кво ще ядем днес :)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 05, 2009 10:34 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 6:32 am
Мнения: 609
Местоположение: Пловдив
Markony_RS написа:
Експериментирането му е майката или другия начин да научиш кефалски и да питаш: Кво ще ядем днес :)


Аааа хич не го слушай, търкаля те нещо.
Преди аз като ги питах кефалите,... кво само глезотии:
- Аз искам такова.
-А пък аз искам онакова.
Мани нямат угодия, за тва даваш им квото имаш и да се оправят. :lol: :lol: :lol:


Майтапа настрана, мухата е добра, мисля, че така както е ще се представи много добре.
Но последната дума имат кефалите.

Поздрави!!!

_________________
"свестни хора,ОБЕДИНЕНИ в клуб,добросъвестни стопани на реката, празнуващи заедно магията, наречена риболов на муха" - Данчо Савов

http://flyfishing-bg.blogspot.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 06, 2009 8:36 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Драго, аз се чудя защо моите мухи са едни такива .... липсва им размах и полет на мисълта, а то било защото аз бирата я пия само като лекарство за бъбреци. <eks Виж при теб как веднага е сработила асоциативната мисъл - в някои области на Германия стърганата ряпа е предпочитаното мезе за бира.
Сега, като си напъвам мисълта, виждам, че от същия материал много добре би се получил и "кренвирш на скара" - само режеш по-дългичко парче, оформяш с ножицата и рибваш с тъмно кафяв или черен конец.

П.С. Ако ще ползваш ряпата като попер/стример/попова лъжичка, пробвай да й направиш опашката от марабу. Имам няколко разцветки, като се видим ще ти дам.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 06, 2009 1:34 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Еееее Драго уникална муа.
Ма и муата на Маркони е уникална и е подобна.
http://www.forums.akulata.com/viewtopic.php?t=5830
Изображение
Ше требе да се разберете за авторството. :D
А кат спомена Ванката Пигов ето две негови муички така,че авторството ше требе да се дели на три :D
Изображение
Изображение


Поздрави.

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 06, 2009 1:45 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Моята е с уникално перо. От двама родителя скалпа. Седят заедно като на снимката и им се е пръкнало чедо - микса с който е охекълена мухата. Отделно Бранко е ползвал скъд кука докато моята е права с дълго рамо и по е насочена към стример силуета :) . Ама ако Бранко каже, моята ще беде подвид на неговата, нямам претенции освен за перото на хекъла и името.

П.П. Тази седмица гидовете ми са ангажирани по Въча но другата мога да я тествам за костур, пък дай боже и нещо по така.

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 06, 2009 3:09 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Цитат:
Отделно Бранко е ползвал скъд кука

Това не е кука за скъд :wink: Въпреки,че има скъдчета и на прави куки.
Изображение
Обикновенно се използват такива
Изображение
Иначе мухата която си показал може да я пробваш на затворен водоем с потъващ шнур и една нимфа преди нея на дроперче.
А перцето е наистина уникално.
Името на муата не е ли от Ради?


Поздрави.

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 06, 2009 4:03 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Да грешно съм видял. Иначе рапончето смятам да го тествам точно на затворен водоем, привечер когато костурчетата гонят покрай брега. Може да видоизменя опашката със зелено и бяло марабу но искам първо да го тествам с пуйката. Имам още 5 стримера които не са видяли вода тази година и се надявам да успея и тех да понаквася преди да падне снега.

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 06, 2009 8:11 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Авторството е най-малкия проблем.Както споменах в резюмето,циганката я разработих за точно определено място.Замята се от 15 метра до брега,дълбочината е метър и водата е бърза.течението отнася мухата покрай дебел дънер на 2 метра от брега покрай който се образува страхотен анафор(завихряне и обръщане).Шнура изтегля мухата и се движи доста бързо в пяната покрай дънера.Рибите удрят 2-3 метра след дънера и се самозасичат...както кефалите така и расперите.В нормална бавна вода дългата опашка води до празни удари,но в бързея си е ок.
Резултата често е ..пръчката огъната като въпросителен знак :)
Ето го и на видео:
http://www.youtube.com/watch?v=VfQ1tym-ZUA


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов