Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 1:42 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Мар 21, 2012 3:19 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Материали:
1.Кука за клинкхаммър 16 номер.
2.Тяло-маслинено зелен дъбинг.
3.Монтажен конец-маслинено зелен.
4.Риб-монтажния конец.
5.Крило-власинките от едно CDC перо.
6.Хакъл-власинките от две CDC перца.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Поставяте власинките от перцата като оставяте известно разстояние между тях:
Изображение
Изображение
Навивате белите власинки за крилото като докато ги навивате постоянно ги избутвате с пръстите нагоре така,че всички да застанат отгоре на куката:
Изображение
С конеца коѝто беше оставен между власинките намотаваѝки го на осмица около крилото го фиксирате:
Изображение
Навиваѝки останалите фибри за хакъла с пръсти постоянно ги избутваѝте нагоре така,че да няма фибри от долната страна:
Изображение
Ако има нужда подравнете крилото с пръсти не с ножица.Винаги ако се налага да режете CDC власинки го правете с пръсти а не с ножица!!!
Изображение
Изображение
Всяка една част от мухата може да се направи и с други цветове от тези на поетапната муха.


Поздрави и наслука на всички.

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Мар 21, 2012 3:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 10:26 am
Мнения: 411
Местоположение: София
stoyan filipov написа:
Ако има нужда подравнете крилото с пръсти не с ножица.Винаги ако се налага да режете CDC власинки го правете с пръсти а не с ножица!!!

Извинявай това не го разбрах. Имаш в предвид вместо да го режем с ножица просто да го скъсаме до където искаме ? Ако е така защо ?

_________________
Rock Drinks Bulgaria


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Мар 21, 2012 4:30 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Beherit написа:
stoyan filipov написа:
Ако има нужда подравнете крилото с пръсти не с ножица.Винаги ако се налага да режете CDC власинки го правете с пръсти а не с ножица!!!

Извинявай това не го разбрах. Имаш в предвид вместо да го режем с ножица просто да го скъсаме до където искаме ? Ако е така защо ?

Да точно така.
Власинките стоят по естествено и по този начин се запазва естественото им изтъняване а с ножицата стоят образно казано като баданарка.
По принцип се препоръчва CDCто да не се подкъсява но ако се наложи да е с ноктите на пръстите.
Така се подкъсява и CDCто и марабуто.
Но на коѝто както му е удобно.



Поздрави.

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Мар 22, 2012 12:32 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Вярно е, досега винаги съм го рязал, защото съм търсил "отсечен" силует, но е добре да се къса с пръсти.
Относно "клинкхамера", това е мухата, с която имам най-малко хванати риби- и и липани, и балканки. Може да не догаждам нещо , не знам. Чешката школа, със едно вертикално крило СДС, опашка във формата на "V", работи убийствено. Другото нещо, което ми прави впечатление, е, че най-превъзнасяният размер муха,на №14 кука, на практика не съществува. Ручейник на 14-да, но еднодневките или са 20-18 номер, във краен случай 16, или са от големите видове - Даника, Екдионорус, Епеорус, които са си врабчета, на 10-ка, и 6-8 -ца. Това е основната причина за некълвиното , особенно на карста.
Наскоро гледах пак "Bugs of the Underworld", и се отчаях, колко безумно далеч сме от природата. БЕЗУМНО-дет`се вика, "нищо общо със северният елен". Във това отношение, най-простата нимфа на Р.Мозер, дет` човека я връзва със козина , без нищо друго, фазановата и "килърбъг"-а на Сойер са във пъти по реалистични мухи,от всички идиотщини със 6 крака, които самовлюбено правим. А самият процес на излюпването е нещо извънземно. Имърджърът е божествен стадий! И затова там студените душове са обилни....
Иначе, Стояне , техниката ти на връзване е без коментар....

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Мар 22, 2012 1:11 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Нещо се отвори приказка за крилата при сухи сдс мухи :D
Най-често са тип сдс дън, различни емърджъри, дребни ручейници. Та друг вариант е да се ползват власинките на перото без да се режат връхчетата (перо от I тип) - впървом се изрязват връхчетата на сдс перцата в средата при стеблото, като от останалите събрани власинки се получава нещо като буквата V, събират се всички от основата на перото нагоре, оразмеряваме необходимата дължина, и при фиксирането върху куката се следи стеблата на сдс перата да не се застъпват в крилото. Верно, така отива повечко матр'ял понякога, но зависи от модела муха. Изключвайки клинка и парашута със сдс пост, при останалите крила на еднодневки количеството сдс зависи и от осветеността на участъка където се лови, като минималното количество власинки е за предпочитане. Посоката на крилото, особено дължината му спрямо останалите части на имитацията(така лелеяната пропорция), начина на монтаж, както и цвета са все от значение. Също има приказка, че отрязаните власинки и особено стеблото на сдс перата просмукват вода, и т.н., и т.н., че много се разписах.. :D

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Мар 22, 2012 2:45 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Баѝ Данчо Клинкхаммъра си лови отлично не знам защо при теб не работи.
Така по рано у нас се разправяше,че едни други обърнати емърджъри не работели пък те работят страхотно.
И двата емърджъра и клинкхаммъра и обърнатия са се доказали през годините.
Ето два оригинални клинкхаммъра подарени ми лично от гусин Клинкхаммъров:
Изображение
Изображение
Искам да те питам кат спомена килърбъга ти колко пъти си ловил с него и колко риби си хванал с него та го определяш за една от наѝ-реалистичните мухи?
Аз лично харесвам всякакви мухи и просто направени и от тия с шестте крака и не отричам нито едните нито другите.
Имам си една теория защо се отричат добре направените реалистични мухи за риболов но ще си я запазя за себе си.
Док като се видим ме подсети да ти покажа една нова CDC мухичка на Дедото която ми показа на последния панаир на коѝто участваше.



Поздрави и на двамата.

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Мар 22, 2012 4:00 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Стойне привет, първо - страхотна е нимфата която ми изпрати вчера, и докато я разглеждах може и да съм забравил да ти благодаря по телефона. Не случайно толкова риби си хванал на нея, да си жив и здрав!

Колкото до вързването на мухи нека всеки се оправя как може, крайностите са безгранични, и варират от възможности, знания, умение, цели и т.н.
Това в един момент е лична преценка, като единствено се противя кога се налага посредствеността, но важното е да се ловят рибки по реките все пак, няма лошо.. :D

Поздрави!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Мар 22, 2012 4:09 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Не съм ползвал килърбъга много често, за пръв път се сблъсках с него в Австрия, преди изобщо да знам за Дедото, и за Англия въобще.
Това, което ме изуми тогава, и до ден днешен, в тая муха, че въпреки ужасяващата и "посредственост" , и простота, има всичко необходимо, за да хване риба. Същото може да се каже и за фазановата на Сойер.
Поздрави!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Мар 22, 2012 5:13 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
На Плива последното лято, когато рибите в късния следобед събираха некви ситни емърджъри, се ловеха липани на килърбъг на 18 номер.
Са се тръси оригиналния чудоотворен Чедуик 477 :D

п.с. Бат'Даньо чекам снимки и инфо ако ходите тия дни Там :wink:

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Мар 22, 2012 11:44 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
D-r Misho написа:
Са се тръси оригиналния чудоотворен Чедуик 477 :D

По едно време го продаваха на саѝта на Франк Соѝер малко картонче за 70 Паунда ма нещо маѝ и там е свършил.
И са ко,че праим ми как ко и ние кат тех and a substitute Chadwick's 477 wool. :D
Както казва един приятел това е наѝ-безполезната нимфа и всичко опира до уменията на мухаря да нимфи а не до ефикасността на нимфата.А за матряла до ханглиѝската истерия по него. Затва и материала стига до неземи цени в интернет.
И за да е по-интересно маѝорчето един ден решил да покаже на дедо Франк,че една гола кука е не по-малко резултатна от фазановата нимфа.Резултата след хванатите рибки на голата кука бил предупреждение от дедо Франк,че ще бъде изключен от клуба.



Поздрави.

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Мар 23, 2012 3:02 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Така е Стойне, просто пропуснах по-горе да сложа в кавички "чудотворен", но истерията в ибейката наскро я преживях наживо - некви си метри с оригинално картонче от старата фабрика отхвърча до небесата.. се едно ще купиш два скъпи шнура, мани тия не са сами..

".. The original material was a Chadwick's number 477. In truth, any good medium to dark gray yarn will work, 100% wool for its translucency and bugginess.."

Колкото до килърбъга и рибите - според мен, освен от безспорните умения за нимфене, зависи от типа река, сезона и хранителната база, а и е много забавно ако и се вижда как рибока се стрелка и взема.
---------
А майора(ако е за същия който се сещам) жалко, че се е споминал толкова млад, но пък с мухарката в ръка на Тест..

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Мар 23, 2012 10:45 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
D-r Misho написа:
Така е Стойне, просто пропуснах по-горе да сложа в кавички "чудотворен", но истерията в ибейката наскро я преживях наживо - некви си метри с оригинално картонче от старата фабрика отхвърча до небесата.. се едно ще купиш два скъпи шнура, мани тия не са сами..

".. The original material was a Chadwick's number 477. In truth, any good medium to dark gray yarn will work, 100% wool for its translucency and bugginess.."

Колкото до килърбъга и рибите - според мен, освен от безспорните умения за нимфене, зависи от типа река, сезона и хранителната база, а и е много забавно ако и се вижда как рибока се стрелка и взема.
---------
А майора(ако е за същия който се сещам) жалко, че се е споминал толкова млад, но пък с мухарката в ръка на Тест..

Цитат:
In truth, any good medium to dark gray yarn will work, 100% wool for its translucency and bugginess.."

Точно за това си говорехме и с Роѝ.Даже ми подари малко сива преждичка по случая. \:D/
Цитат:
а и е много забавно ако и се вижда как рибока се стрелка и взема.

Това е любима ситуация за Дедо Роѝ,просто е експерт на такива ситуации.
Цитат:
А майора(ако е за същия който се сещам) жалко, че се е споминал толкова млад, но пък с мухарката в ръка на Тест..

За същия маѝор става дума.



Поздрави.

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Апр 03, 2012 11:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Цитат:
I sent this thread to Nick Sawyer, and got this reply:-

"If only Chadwicks knew the trouble they had caused! Below are some facts:

"Chadwicks ceased production of 477 in around 1965.
Frank did indeed have a substitute made by an American he met on the river bank. This same gentlemen still provides me with the substitute wool. It is the colour of the wool when wet which is important and this is affected by the colour and thickness of the copper wire beneath the wool. The colour of the wool is reasonably important but by far the most important element of the Killer Bug is the manner in which it is fished. I have tried many substitutes of suitable colour but the main problem has been the fibres rather than the colour - it is important to have the right thickness and the correct mix of natural to artificial fibres. I have no idea what the correct ratio should be, but high levels of artificial fibres make for a poor Killer Bug.

"Here is a handy guide for Killer Bug fishermen:

1. Get the technique right - it is possible to catch fish on a bare
hook if fished in a natural manner.

2. Get the weight of the Killer Bug right - it should sink quickly but
not so quickly that the current doesn't affect it.

3. The wool covering should be 2-3 layers only so that the copper wire
beneath the wool gives the Killer Bug a translucent appearance when wet.

4. It doesn't matter what colour the dry wool is, but when wet and
wound over copper wire it should be grey/brown with a slight pink tinge.

5. Did I mention to get the technique right!

Killer Bugs made with the substitute wool and a booklet on the correct Killer Bug technique are available from my website http://www.sawyernymphs.com

Tight Lines,

Nick Sawyer"

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Апр 04, 2012 8:33 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 10:26 am
Мнения: 411
Местоположение: София
Хората "умрат" да измислят глупости и да им слагат етикет "изключително". И орди зомбита веднага политат хехехе :D Има хиляди примери за неща на пръв поглед абсолютна тъпня обаче ... "култови" (да речем тоя сопол стридите :D ). Не виждам какво толкова специално може да има в една вълна било то и от марсиански ушопляс ... Достатъчно екзотични животни има от които може да се прави вълна и достатъчно технологии, че някаква фабрика, която е спряла нещо преди 47 години да го е правила толкова изключително, че да е ненадминато и днес. Това звучи смехотворно и се случва само в нечии болен мозък. Въпроса в днешните времена както знаете е не дали може да се направи, а струва ли си да се прави :wink:

_________________
Rock Drinks Bulgaria


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Апр 04, 2012 2:29 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Така е Момчиле, те простите неща са уникални, и оставят името на автора им в историята щом са определени за значими в широк мащаб.
Колкото до чадуика, ми намерил е чиляка ваксата...за времето си е било култ, та и до наши дни за манияците. Едва ли днес е проблем да се намерят всякакви материи подходящи за целта. Няма лошо, мат'рияли бол, важното е да има успокоение за душата. :D

Поздрави!

----------
Забелязвам един напън с лека ръка да отхвърляме каквото и да е, когато го не можем или не разбираме. По тоз начин най-вече приспиваме възможностите си, а и някои политат единствено пред илюзорна сцена от невежи. :D
Не. Мисля, че в пъти по-полезно би било да анализираме, правим изводи, и отдавайки дължимото всекиму се развиваме напред.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов