Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:57 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 08, 2006 11:54 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Привет на всички, връзващи мушички!

Първо бих желал да кажа, че няма да коментирам оценките на никой от състезателите, както направих в началото, което беше, за да добиете горе долу някаква представа за начинът, по който се оценяват мухите.

Бих желал да обърна внимание на втория кръг – мокра майска муха.

Както писах и по-рано, със всяка нова муха, състезателите показват все по-голямото си развитие в муховръза, на което всички от журито се възхищаваме.

А сега по-специялано за мокрите мухи.
Мокрите мухи имитиращи майската муха, са имитация на майската муха намиращи се в повърхностния слой, по време на нейното люпене или след снасянето на яйцата.
Много от моделите са вързани със фино тяло, крила и мек хекъл обърната назад, за да се намали съпротивлението на водата.
Някои от майските мухи започват да се люпят още в под повърхностния филм. Групата на така наречените Beatis, плуват под повърхностния слой, в стадия си spinner, за да снесат яйцата си. Случва се майски мухи в стадия dun и spinner да попаднат под повърхността на водата заради лошо време, вятър или дъжд, и да бъдат отнесени от течението.
Сега бих желал да кажа няколко думи за мухите, като започна с мухата на Иво: Grey Gosling Wet MayFly

http://www.thefriendlyfisherman.co.uk/acatalog/WET_MAYFLIES.html

Gosling Wet May Fly е типична ирландка мокра муха, имитация на майската муха по време на нейното люпене.
Тя е една от мухите на Rogan, една от най-старите търговски фирми за връзване на мухи. Създадена още през 1830 година от ирландеца James Sinior фирмата се предава на 5 поколения след това.
Michael Rogan Senior развива фирмата след баща си и я довежда до световна известност.
Отличителна черта на основателите на фирмата е, че те връзвали мухите си само с ръце, без инструменти за връзване. Паметни слова изречени от Michael Rogan Senior са “Природата е създала идеалните инструменти за тази работа, под формата на пръсти” и “Пръстите са много по-чувствителни към усилията, напряганията при връзване, отколкото всички стоманени инструменти, независимо от това колко добре са създадени”.
По езерата във Великобритания риболова с Grey Gosling Wet MayFly е широко разпространен.
Имена на други мокри мухи, с които ловят в Ирландия, например, може да видите тук:

http://204.200.203.200/patterns/patterns.htm

Мухата March Brown

Това са едни от най-старите модели мухи. Този модел мухи представя две различни насекоми – March Brown (Rithrogena Germanica)
http://www.first-nature.com/insects/eph ... manica.htm

и Late March Brown (Ecdyonurius Venosus).

Въпреки, че името на мухите се свързва с месец Март, самите насекоми, които са имитирани с този модел мухи се люпят по-късно през пролетта. След люпенето на миджовете и BWO, March Brown са първите големи майски мухи.
Late March Brown се люпят в началото на лятото, след края на люпене на March Brown.

Изработване на March Brown Стъпка по стъпка, може да видите тук:
http://www.sexyloops.com/flytying/marchbrown.shtml

Мухата Royal Coachman

“Вързана за пръв път през 1878, в New York, от John Haily, била вързана с червена коприна в средата на тялото, за да заздрави вече съществуващия модел “Coachman”, който бил слаб пред зъбите на сивените в Upstate Maine. Наречена била кралски, заради червения конец, с който мухата наподобявала британсските благородници, носещи червени чорапи. Името на мухата било измислено от братът на Charles Orvis, който пък е основател на компанията Orvis.”

http://flyanglersonline.com/lighterside/croft/rcoach.jpg


Бих желал да приключа коментара с някои основни тактики на риболов с мокри мухи, които прилагам.

Основаната тактика е водене на мухите напречно на течението и надолу по течението.
Това е най-лесния начин за начинаещи мухари.
Замятате мухите към отсрещния бряг и задържате пръта, като оставяте шнура да се увлече от течението и образувания корем да тегли мухите, които се гонят една след друга напречно и надолу по течението. Когато шнура се изпъне докрай и се разпростре по течението на реката, с бавни издигания и пускания, може да придавате допълнителни движения на мухите.
Рибите обикновено се самозасичат при тази тактика, заради изпънатият шнур.
Друга резултатна техника, за която обаче се изисква малко повече опит е водене на мухите в места зад камъни, по тактиката “Dead Drift”, със скоростта на течението и след това отпускане на линията надолу по течението.
Приличаща много на тактиката на водене на нимфи, с тази тактика на риболов със мокри мухи се имитират излюпващи се майски мухи или такива, които са снесли вече яйцата си и са попаднали в плен на водния филм.

Бих желал още веднъж, от името на организаторите и журито на състезанието, да изкажа възхищението си и нескритата си радост от прекрасните мухи, с които се представиха състезателите във кръга мокра майска муха.

Поздрави и до скоро!

Радо Акулата

П.С. При първа възможност, ще се опитам да кажа и няколко думи за имърджърите, които просто нямат нужда от коментар, “мухите сами говорят за себе си”


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 08, 2006 12:09 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
Благодаря на Акулата за подробните обяснения, макар че не би било лошо да спомене и евентуалните забележки по мухите, за да можем да се поучим естествено всички.

Аз лично много бил желал да чуя и коментарите на Д-р Мишо - ЧОВЕКЪТ допринесъл може би най-много за моето развитие като "муховръзвач".

Поздрави!

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 08, 2006 3:59 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Цитат:
П.С. При първа възможност, ще се опитам да кажа и няколко думи за имърджърите, които просто нямат нужда от коментар, “мухите сами говорят за себе си”


Привет на всички, връзващи мушички!

Както вече написах в послеслова, за мухите, имитации на имърджър на майска муха, показани в предишния, трети кръг на състезанието, нямам думи - мухите сами говорят за себе си.

Но въпреки това, не мога да не отбележа, че добри идеи са използваните козина от сърна и микропореста гъба, като материал за крила.
Целият цикъл на излизане на насекомото от обвивката на ларвата, при който е използван методът на връзване на тяло върху игла, за пореден път доказва натрупаните уменията от самите връзвачи.

Ако трябваше с една дума да опиша мухите показани в този трети кръг, бих се спрял на - красота.

Бих желал да поканя състезателите, ако разбира се имат желание, да споделят идеите, вдъхновили техните мухи.
За някои от тях вече знам, от самите състезатели, за други се поразрових тук-там в Интернет и открих първоизточниците, но най-добре би било, ако самите те ни споделят.

Поздрави на всички, връзващи мушички!

Радо Акулата


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 09, 2006 12:40 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Привет на всички колеги!
Айде аз ще "поведа хорото" във връзка с това,което казва Акулензи.

akulata написа:
Бих желал да поканя състезателите, ако разбира се имат желание, да споделят идеите, вдъхновили техните мухи.


Значи,както казах преди,аз съм доста назад с муховръза.Всички мухи,които съм направил за състезанието ги връзвам за първи път.Затова за първия и втория кръг съм гледал как се правят стъпка по стъпка показани някъде си определените мухи.С навлизането все по-дълбоко в материята,обаче,осъзнах(поне за себе си),че след като си запознат със стадия,в който се намира мухата(насекомото),която имитираме,това как трябва да изглежда,цвят,форма и т.н.,не е нужно да се копира точно някоя муха.Просто трябва да се подберат подходящите материали,взависимост от това дали имитираме мокра,суха муха,имърджър или нимфа и от там нататък всичко е умение и изкуство.Естествено има неща,които трябва да се спазват като пропорциите и т.н.
Та в тази насока - за третия кръг "имърджър на майска муха" - мухата ,която съм вързал си е моя фантазия.Естествено сигурен съм,че някой е вързал такъв имърджър и преди,все пак не съм откривателя на топлата вода,но така си го представих аз.
Това е моята идея за мухите ми накратко.И смятам занапред да действам по този начин.

П.С. Надявам се да не остана единствения философ(хе хе хе) по темата,а да се включат и другите от Великолепната седморка(е хе хе).


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 09, 2006 10:17 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
За моя киликанзер, шеговито наречен RhD w Shuck (Rosen's hatching Dun with Shuck):

Изображение

Идеята тръгна от мухата S.O.S. (Sits On Shuck), от списанието 'Fly Fishing & Fly Tying":

Изображение

От там вече си измислих Дъна, ползвайки метода видян при Стоян Филипов и Д-р Мишо за екстендит бодита, направени върху игла.
Оставаше да направя и шушулката, която нарочно се опитвах да изглежда буквално като шушулка, а не като жива нимфа, също направена на игла.
Между другото тоя киликанзер стои невероятно във водата, идеше ми на мен да го лапна :)

Поздрави!

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 09, 2006 4:41 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Здравейте, Ванка, Роско,
хубаво сте го написали.

По принцип е хубаво да се пишат тия работи.

Защото тръгват сега едни мухи - тоя я е вързал, да речем "измислил" я, не каже от кой я е видял и какво е променил, пък се окаже след това, че е друг автора, на същата муха, абеее, смех яко ...

Искам да кажа, че най-важното е да се посочват първоизточницете, щото мухи дубликати вече колкото искаш, но оригиналите са едни.

Бих желал да напомня на всички, решили да изпратят мухите си за участие в четвърти кръг, че крайният срок е до довечера в полунощ.

Поздрави!

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 10, 2006 1:05 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
Ей тука вече искам наистина да поздравя всички участници, включително и себе си :) - в тоя кръг са представени страхотни мухи!

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 13, 2006 10:02 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Яну 22, 2005 9:56 pm
Мнения: 390
Честито на победителите!!! :smt023 :smt038 Има още мнооого да се учим!
Наздраве! <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 13, 2006 10:59 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Ако беше едно малко дете щеше да каже - Е-е-е-е-е-е свърши-и-и-и-и !

Честито и от мен на победителите.
Някой от нас доста понаучи.Но още колко има да се учи-и-и-и.
Както и да е,свърши едно много готино мероприятие(мероприятие е-хе-хе).


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 13, 2006 6:45 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 6:23 pm
Мнения: 537
Местоположение: Wherever the trout are
Не е свършло колега, то тепърва започва! :wink:

_________________
http://mankovflyfishing.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 13, 2006 7:07 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Да бе,Мънка,но свърши първия етап - майската муха,а аз нещо имам слабост към нея.Както и да е.
Айде ....


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 14, 2006 9:51 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Привет на всички, ловящи с мушички!

Бих желал да кажа няколко думи тук, за впечтленията ми от състезанието, което надмина очакванията ми, лично на мен.
Извинете само за секунда, да си сваля докторантското чене, че ми растат "мъдреците", ехехееее, акулските, пуууууу...

"Ииииииии, пууууустаааааааа, младоооост малееееее,
пуууустааааа, млааадооооост,
пустаааа младооооост, милаааай маааале,
Нееееее, сееееееее, стииииигаааааааааааа"

Ей, мушмороцииии, мед ми капе на сърцето с капкомер, всеки път като погледна към състезателните мухи.
А уе, неам думи, пресъхва ми гърлото и ми се припива изцелин.

Арни мухи сте направили всички, кусури винаги мое се намерят, но не е това важно, по-важното е, че се отдадохте на идеята.

Сега като се сетя аз, преди време, еееееей, що зор, бре тоя питай, Гугъл Алтавистов, бре Дир Бегов, Иахув Рамблер, а тук, а там, търси гледай, чети, връзвай, еееееее, въртииииии, мака да видите що се вика.

А сега, пускате си мухи, влизат след вас маленките мушмороци , брееееей, тая муха, оная муха, с това име с онова име, от тук от там, и сичко на едно место, като художествена галерия, с три движения мушмороците отхвърлят години зад гърба си.

Евала, не мога да не ви поздравя всичките, които се навихте да участвате в това първо по рода си мероприятие.

Следващия кръг, мислим да го направим след около месец два, така време да мине малко, да се свести и журито, че само мухи сънуваме, еееей.
Ей го, обажда ми се Формата и ми вика", чш, а уе, брато, за малко жената да ме изгони, как си спа и сънувам и бълнувам некви имена, "Ъгли стюпид", нещо там, "Ъгли стюпид", като ми извърте един задвратник, бирата със сламка само я пия сега, за малко да ме пречука", ехехеееее, (Формен Дойч Гюбрен, ного поздрави на най-доброто момиче да предадеш).

Мушмороци, следващия сезон ще бъде терстриали, мухи от микропореста гъба - секакви бръмбари, мравки, щурци, оси, диви бишки, кучета, котки, орли, змии, гущери и настапени жаби, ехехеее, целата биология що щъка по песока.

Всеки, който иска нещо да каже, ето, предоставя му се възможност, моля, говорете и приказките не пестете!

Поздрави!

Радо Голтупански от Сандански


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 14, 2006 12:46 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
akulata написа:
Всеки, който иска нещо да каже, ето, предоставя му се възможност, моля, говорете и приказките не пестете!


Първо - ПОЗДРАВЛЕНИЯ за всички участници в първото по рода си в България състезание по муховръз!

Лично на мен още от началото идеята много ми хареса и я прегърнах с двете си леви ръце. Естествено е, че едно такова мероприятие, провеждащо се за първи път ще има и някои слаби страни, които малко по малко организаторите и участниците ще изчистят. Та забележките ми са две:
1. Ако има възможност следващата задача да се поставя малко по-отрано - така става малко натоварващо и лично аз участвах в повечето кръгове с модели прототипи, т.е. имам някаква идея, връзвам една муха и каквата стане - такава. По отрано имам впредвид поне да се обявява в петък, за да може да се използват съботата и неделята.
2. Много би ми се искало да има повече участници - тук има много хора (няма да споменавам имена), които имат възможността да покажат добри модели. Та идеята ми е - ако има желаещи да се включат в следващите кръгове, аз съм готов да се откажа от преднината си, натрупана в първия сезон, защото участвам заради идеята на това състезание, а не заради наградата.

Поздрави!

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 15, 2006 12:44 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
Росен написа:
...аз съм готов да се откажа от преднината си, натрупана в първия сезон, защото участвам заради идеята на това състезание, а не заради наградата.

...

Eвала, Росене, не всеки може да каже такова нещо!


За мен това състезание е велика работа, но аз лично все още нямам цифрово фото и за това не участвах. Друг е въпроса, че съм абсолютен бездарник и да не затормозявам околните с квазимодовките си :lol:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Zdraveite
МнениеПубликувано на: Сря Фев 15, 2006 9:32 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 8:52 pm
Мнения: 141
Местоположение: Стара Загора
Незнам дали въпроса ми е уместен - но тъй като поради някои причини неможах да се включа в този конкурс - това означава ли че немога да участвам в другите етапи ? :?
Честито на всички победители!
Страхотни мухи, реализирани идеи и много талант.
Поздрави Краси К./


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов