Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:39 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 19, 2006 7:37 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
Ето какво написах на Адаша от Габрово преди седмица:

"Снимките:
Задължително на "Macro" режим (което значи и задължително без светкавица, но повечето апарати я махат автоматично при макро режима).
Задължително със статив (на Германос имат по 5 лв, провери по фототата и т.н. - има евтини стативчета - резбата им е стандартна за всеки фотоапарат).
Задължително в режим на самоснимачка. Идеята на последните две задължителни неща е, че при макро режим и най-малкото поместване на апарата води до страшно разфокусирани снимки.

От някоя книжарница (или рекламна къща) си вземи листи А4 в различни цветове ги има за фон - матови са и стават идеално.
Осигури си много добра светлина. Аз засега ползвам нормалната крушка от горе и една халогенка настолна, като съм си направил и една кутия от готварско фолио да отразява светлината и тя и слагам мухата вътре. Обаче мисля да си правя по-свястна установка по-нататък. Засега и тая става, по принцип може и без нея, но светлина трябва да има. Преди ги снимах само на дневна светлина и стават много добри, но ми беше неудобно като време. Ти имаш време през деня, така че най-добре е да си ги снимаш на хубава дневна светлина.
Ако снимаш на лампи - повечето апарати имат "корекция на бялото" - може да я дигнеш с "1" (единица), но това опитно се установява. Имат корекция, която трябва да бутнеш за типа лампа, за да излизат по истински цветовете, че иначе много се променят. Все пак най-добре е да снимаш (поне заначало) на дневна светлина - почти всички подобни проблеми отпадат - и светлина има и цветовете са истински и т.н.
Нареждаш апарата, между 10 и 20 см пред него слагаш мухата, и на още толкова фона, слагаш на макро режим и самоснимачка и Щрак! Готов си!
После минаваш през някоя лека компютърна програмка - примерно "Photo Editor"-a, който си върви с Windows-a (не за оформяш нещата както оправят мацките в Плейбоя), а за да "Кропнеш" (функцията е "Crop"- има я във всяка програма), която изрязва ненужното от снимката (оставяш си само мухата). Добре е при кропването да си избереш зададено отношение - обикновенно 4:3.
После търсиш функцията "Resize" (Ресайз) и си "ресайзваш" изрязаната снимка във формат 400х300 пиксела"

Успех!

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 19, 2006 8:24 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Яну 22, 2005 9:56 pm
Мнения: 390
... и да не станат хубави снимките важното е да имаш желанието!

УСПЕХ НА ВСИЧКИ ! :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 19, 2006 9:46 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Роска , мерси за урока!
Този път нямах много време , а и не бях много наясно с подробностите.Сега вече ще се подготвя по-добре за другия път.Пък и вече имам представа какво трябва да се направи.

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 21, 2006 9:57 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
Точно видях мухите ...

Поздравления на всички участници - мухите са доста добри!

Браво, пичове!

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 21, 2006 10:02 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 16, 2005 1:52 pm
Мнения: 75
Местоположение: Стара Загора
Роска много хубава нимфа.Поздравления!

_________________
Вальо не ме ядосвай докато Diamondback-а ти е у нас.
Понякога седя и си мисля, а по-някога само си седя.


Последна промяна radostin на Съб Яну 21, 2006 10:30 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 21, 2006 10:18 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Яну 22, 2005 9:56 pm
Мнения: 390
Браво на всички! Горд съм ,че участвам!

=D> <winers <bravo


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 21, 2006 11:37 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
Браво на всички състезатели! Мухите според моето скромно виждане са страхотни! Много ми хреса образец "b" и особено "е"!

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 22, 2006 12:00 am 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:13 pm
Мнения: 309
Местоположение: СОФИЯ
Мисля че В е доста класи над останалите като техника на връзване.Иначе всички са се представили много добре и съм сигурен, че ще хващат с тези модели.Успех на всички в състезанието!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 22, 2006 10:00 am 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 10, 2004 11:12 am
Мнения: 97
Местоположение: София, България
Поздравления за участниците !
Акула, ако приемаш една идея и от мен. Щом така или иначе участието е анонимно можеш да пускаш и по една анкета. Нещо като "Награда на публиката". :lol:

Поздрави,
Константин

_________________
http://www.starividri.org


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: хай
МнениеПубликувано на: Пон Яну 23, 2006 12:52 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 11, 2004 5:12 pm
Мнения: 507
Местоположение: София
Поздрави за всички участници и успех в следващите кръгове! Според мен вариант В действително е нещо много стойностно, което със сигурност ще лови риба. Вариант А също е много интересен, но нетрадиционен. Изработен е много майсторски обаче, и съм сигурен, че въпросният вържимухичковец и занапред ще присъства в челната тройка. Е също ме кефи, а останалите модели със сигурност ще ловят риба. Аз лично бих искал да пробвам вариант А, вариант В не ми е интересен - за него е ясно, че ще лови пъстърви, не е енигматичен. Иначе специални поздрави за майстора на вариант В, бих желал да получа от него един два екземпляра за проба, ако е възможно.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Яну 23, 2006 2:39 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 6:23 pm
Мнения: 537
Местоположение: Wherever the trout are
1-ви въпрос- Кога ще бъдат обявени имената на участниците!?
2-ри въпрос- 10 ли е максималната оценка преди беше показана друга схема - къто имаше 3 различни критерия малко се обърквам!?

Засега толкова с въпросите и отговирите!

Поздравявам всички учстници, всеки който каментира направаните мухи в тази тема, журито също разбира се ... (да се подмажа малко :wink: :lol: )

_________________
http://mankovflyfishing.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Яну 23, 2006 5:43 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Въпрос от pacho:

Цитат:
Абе,хора , незнам защо изведнъж се появи една неяснота - имърджарите нали спадат към мокрите мухи , или не ? ? ?


Добавено тук от Акулата


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Яну 23, 2006 6:14 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Привет на всички, връзващи мушички!

Тук е мястото да споменем имената на състезаталите вързали мухите и тяхното класиране след първи кръг:

1. b – 30 т - Станислав Мънков (S. Mankov)
2. е – 27 т - Росен Велев (Росен)
3. а – 26 т - Радостин Кирчев (radostin)
4. f – 24 т - Иван (tatkoto)
5. d – 22 т - Ивайло Давидов (ИВО)
6. c – 20 т - Иван Пачулов (pacho)

Сега, понеже вече имената на състезателите са ясни, възниква нуждата от налагане на задължителни условия при снимане на мухите за следващия път:

Мухите да бъдат снимани на син фон, хванати с щипката за пера.
Снимките да ми бъдат изпратени на мен в суров файл, необработени, и аз да се погрижа да ги изрежа всичките, разполагайки ги по сходен начин на снимката.

Това е единствения начин мухите да бъдат предложени на моите колеги от журите, с цел поддържане на анонимността на техните създатели преди оценяването.

Това горе е единия вариант как да процедираме нататък.

Другия вариант е да бъдат съобщени имената на самите състезатели още преди оценяването и мухите да бъдат представяни без изброените горе условия.

Оставям на вас шестимата състезатели да гласувате как да постъпим.
Моля всеки от вас да пише своето мнение в тази тема.

Лично аз бих ви препоръчал вариант едно.

S.Mankov написа:
2-ри въпрос- 10 ли е максималната оценка преди беше показана друга схема - къто имаше 3 различни критерия малко се обърквам!?

пачо написа:
Абе,хора , незнам защо изведнъж се появи една неяснота - имърджарите нали спадат към мокрите мухи , или не ? ? ?


Директно към зададените въпроси:

Мънков, това, с оформянето на оценката го променихме, да не е средно аритметично, за да се смята по-лесно.
Оценката за всяка муха ще бъде сборна от оценките на всеки един от журито за съответната муха, а тя си остава 10. Пример:
твоята муха беше оценена от всеки от журито с максимум точки - 10, което като сборна оценка прави 30, а не както по рано бяхме решили средно аритметично от трите 10 10 10 - 10. Разбираш ли?

Иване (пачо), този кръг задачата ви ще бъде мокра майска муха.

Не имърджър, не лека нимфа, а мокра майска муха, тук долу може да видите повдигната вече тема за любимите мокри мухи, но забележете, не всички от тях са имитации на маски мухи:

http://www.forums.akulata.com/viewtopic.php?t=730

Ето една страница на ирландски майски мокри мухи:

http://www.billmcilroy.freeserve.co.uk/flypatt/wetmays.htm

Ако се чудите дали мухата, която сте решили да правите спада към категорията мокри майски мухи, моля пишете ми лично съобщение, за да ви кажа дали да продължите да я правите или да изберете някоя друга. Така вашето решение ще бъде скрито от останалите състезатели.

Не забравяйте, тя трябва да бъде мокра майска муха.

Погледнете отново предложенията, които ви отправих в тази тема и ще чакам вашите коментари.

Повече яснота за самите оценки, които поставихме на мухите за първия кръг и някои коментари на мухите, журито ще напише утре.

Лека вечер и до скоро!

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Яну 23, 2006 7:55 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Аз съм съгласен с първото по принцип.Иначе бих приел всяко друго мнение.За мен по-важното е да понапредна изведнъж,бързо в муховръза,защото според мен имам доста пропуски.И това състезание е много добра възможност да го направя.А и не се съмнявам в обективността на журито.По принцип се вижда ясно кой какво е направил и затова няма място за сърдене - поне за мен е така.
За мен по-важното е да участвам,както казах.
Браво на колегите за хубавите мухи ! И успех по-нататък !

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Яну 24, 2006 12:12 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Привет на всички, връзващи мушички!

Бих искал да кажа няколко думи за прекрасните мухи, които ни изпратиха състезателите през този първи кръг от състезанието по муховръз.

За да не се чудите как стоят нещата с оценяването и аджаба как ги оценяваме мухите, следващите редове се надявам да внесат някаква яснота.

Започвам с мухата победител:

Мънков, страхотна муха, показваща огромното ти развитие в изкуството наречено муховръз.
Нито за миг не бих си помислил да критикувам тази муха, а ще ти споделя няколко неща, с които тя може да стане още по-добра.
Според името на мухата ти, си се спрял на Siphlonurus ,

http://www.troutnut.com/naturals/mayfli ... /index.php

по-известни като swimming nymphs, плуващите нимфи.
За тях се знае, че обитават бавно течащи води и, че са добри плувци, известни са още под името Gray Drake.
Огромна популация от точно този вид майски мухи съм срещал в р. Искър, над Панчарево, нагоре. Особеното при тях е издълженото им тяло.
Тук на твое място, за да изглежда още по-добре мухата, бих я вързал на кука с по-дълго рамо.
Но сега се замислям, че ако я класифицираш като залепваща се нимфа, за която ще стане дума малко по-надолу в темата, горният ми съвет отпадат. Също, ако бях на твое място, бих се въздържал от това да направя главата на мухата толкова ококорена, ехехее, с “изкокнали” очи, като охлювче. Това го отдавам на желанието ти да покажеш умението да правиш очи, което го оценявам високо.
Страхотна муха си вързал и затова оценката ми, както и на колегите е максимум.

Радостине, адашче, мухата Green Drake, семейство Ephemera е имитация на ровещите нимфи на майските мухи - burrowing nymphs.

http://www.troutnut.com/naturals/mayflies/ephemera/index.php

Срещат се в бавни води, заровени в пясъка и са едни от най-големите видове майски мухи.
Адаш, избрал си много трудна и оригинална муха за изработка, заради което за оригиналност и трудност съм ти дал максимум точки, а отнех само една точка за изпълнение.

Роско, за твоята муха.
Мухата е много добре вързана и оригинална, самият материал от CDC за кейс на мухата е доста оригинално хрумване. Що се отнася до оценката, при “трудност”, прецених, че е малко по-лесна за изработка и затова ти отнех една точка за трудност, по останалите два критерия съм дал максимум.

Ванка (tatkoto), мухата, която предложи, съм оценил с 8 т, като съм отнел една точка от изпълнение и една от трудност. Намирам за оригинално хрумване биотите, които си използвал при този начин на връзване на мухата. И съм ти поставил максимум за това.
Трябваше още малко да се постараеш да изпипаш мухата, в коремната област и краката, и щеше да получиш максимум като оценка.

Иве, фазановата нимфа която си предложил, използвайки фазанови и щраусови пера е доста интересна муха. Взел съм по една точка от трите критерия. Има какво да се желае още по мухата, мисля, че сам си го разбрал.

Ванка, (pacho) имайки предвид, че това ти е първата нимфа на майска муха, трябва да призная, че доста добре е направена. Много впечатляващо е самото описание на етапите на връзване, които си описал. Оцених мухата със 7 точки, взимайки по една точка от всеки от трита критерия.

Сега бих желал да кажа няколко заключителни думи за този първи кръг.
Освен двата описни вида нимфи на мсйаки мухи,плуващите и заравящите се в пясъка, според начина по който се държат във водата, в класивфикацията на майските мухи има още два вида: пълзящите и залепващите се нимфи.
Пълзящите, известни като crawler nymphs, са от семейство Ephemerellidae

http://www.troutnut.com/naturals/mayflies/ephemerella/index.php

Четвъртият вид, който е широко разпространен в БГ е залепващите се нимфи, от семейство Heptageniidae, населяващи бързи води. Срещал съм от тях в много балкански реки и в бързеите по река Струма.

http://www.troutnut.com/naturals/mayfli ... /index.php

Като цяло, майските мухи, Ephemeroptera, имат няколко семейства:
тук долу може да ги разгледате:

http://www.troutnut.com/naturals/mayflies/index.php

Много от тях са близки и си приличат. Темата е необятна и поне за мен, много интересна.

И така, всички състезатели се справиха чудесно със задачата, всеки изрази своето виждане върху начина на връзване на нимфа на майска муха. Моделите, които са показани съм сигурен, че при риболов ще дадат добри резултати.
Силно се надявам, донякъде образователната форма, която сме избрали на това състезание, да помогне и за по-лесното усвояване на тази важна част от мухарството, науката за насекомите – ентомологията.
Надявам се, всеки от вас да се забавлява и да продължи участието си със същия ентусиазъм както до сега.

Каквото зависи от нас, журито, ще се постараем да го направим както трябва.

Поздрави на всички, връзващи мушички!

Радо Акулата


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов