Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:28 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Дек 26, 2004 4:33 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Привет на всички, ловящи с мухички.
Пиша ви от топлия Сандански, от вече известния клуб "Кирил и методи на брат му"
"Извинете, извинете, колежке, може ли една сълфетка.Да, да, от по-големките, точно тези, да, благодаря ви?", простете това беше адресирано до операторката в клуба, която току що ми подаде една сълфетка преди хептен да съм намазал цялата клавиятура с прясна беляшка слуз и люспи.
Днес беше един доста приятен ден за мен. Страхувам се обаче, че не споделят мнението ми едно стадо беляци, щателно проверени за кариеси и слаби венци.
Трябва да ви кажа, че това риболова с муха през зимата си е голяма тръпка.
Ще започна малко по-отдалече поредната ми история.
Вчера, когато докато присъствах на ежегодната свинска сватба, ораганизирана всяка година на тази дата, прочтичаща по една и съща програма, а именно клане на прасета, разфасоването им, и последващо отпразнуване на случая с празничен обяд, та докато сладко и доволно си отпивах от малките чашки приютили тънкия сандански изцелин, ми мина една мисъл през почти опианеното съзнание - дали да не взема утре да опитам едни нови местенца по славна Струма дето съвсем скоро открих.
Та събуждайки се сутринта, на мястото на муахмурлука в главичката ми се беше загнездил основния въпрос - Така както е хладно и облачно, 2-3 градуса над 0, дали някой беляк ще вкуси от моите иначе доста апетитни осички?
Та нищо не ми оставаше освен да се спусна до реката и да проверя.
Поомолих този път моя добър приятел и оператор на Акулата пикчърс -Илко - Майната, да ме закара до реката със страшилището за всички пътища, френския всъдеход river explorer- а - Ксантията на Бат Илко.
Лошият път, калното и влажно време не можаха да попречат на тази невероятна кола да стигне точно до желаното от мен място, а именно на река Струма, на 3 км. от Сандански, някъде между мостовете на Стара и Нова Гара.
Слизайки от колата, хвърляйки един изпитателен поглед на мястото, веднага установих, че реката е прииждала тези дни и сега нивото, както по-късно забелязах, спадаше.
Това разбира се малко ме разтревожи, поради факта, че такива колебания много често се отразяват и на настроението на рибата, но успокоението и удоволствието бързо взеха превес - след първите няколко минути риболов.
Мястото беше от познатия вече тип - речнии "Джобове". Това са както споменах по-рано, участъци, ръкави от реката, които са свързани в единия си край с нея. Места, в които течението липсва и които са се превърнали в зимна квартира на много рибни видове.
На такова място се намирах тогава аз, в компанията на моята вярна слугиня, безценната ми бамбучка, моята мухарка, оборудвана с една имитация на оса, която много мухари пренебрегват, поради совеволията и да се държи като суха и мокра в различни моменти от риболова.
Изображение
Особенота на тази муха е, че така съм я направил, имам предвид количество плаващи в съотношение с потъващи материали, че когато я намажа със смазка стои като суха, а при продължително влачене започва леко да потъва и се превръща в мокра.
След второт и подаване близо до един огромен храст, последва леко и нежно засмукване, което беше последвано със бързо и отсечено засичан от моя страна. След което моята вярна слугияна започна да танцува туист и след няколко пирдърпвания в ръката ми вече се намираше първото беляче за деня. Казвам беляче, защото рибката беше около 16-18 см, заради което я пуснах обратно във водата да папка и да порасне, за да се превърне в по-достоен противник.
Този ритуал се повтори няколко пъти и след 15-тина минути риболов 5-6 белячета получиха профилактичния си зимен преглед на устната кухина.
След като се преместих малко по-надолу, където ръкава се събираше с основното течение на реката смених мухата с една имитация на майска муха на обърната кука, която преди около два месеца научих от моя приятел и колега ирландецът Рой Кристи.
Неговата муха, която той бе разработил и нарекъл Ейвън Спешъл (Avon Special), е модел на майска муха на обърната кука.
Изображение
За нейната направа използвах дъбинг от заешка козина, от който направих тялото на мухата. По този начин мухата, направна на малък номер кука, прилича освен на малка майска муха в стадий на излюпване, но и на комар.
Та в началото на ръкава, близо до едно храстче, след няколко подавания на мухата, на които се хванаха отново дребни белячета, последва...
Извинявам се на всички но, тъй като току що получих спешно повикване се налага да тръгвам.
Продължението на историята очаквайте съвсем скоро, при следващото ми посещение на клуба, намиращ се някъде там по-близо до Кулата.
Акулата


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: muhi
МнениеПубликувано на: Пон Дек 27, 2004 8:58 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Браво Акулке добре си ги надърпал през това време на годината кефалите с муха,ще чакам с нетърпение продължението на разказа.А през това време за тези които искат да опитат да направят тази обърната муха адреса и е:
http://www.flyanglersonline.com/ , във
Previous Flies 4th Quarter, 2004
FOTW Archive е това е от мен за сега ,тя дни ще си поръчвам фото и ако не ми мине котка пътя след нова година ще мога да пусна и мои мухи.


--------------------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------------------

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Дек 28, 2004 1:25 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Цитат:
Браво Акулке добре си ги надърпал през това време на годината кефалите с муха,ще чакам с нетърпение продължението на разказа

Здрасти, Стойне, чак пък добре, не е кой знай какво, благодаря ти все пак. Няма много да чакате.
Продължавам с историята.
До къде бях стигнал..., аа, да...
Цитат:
Та в началото на ръкава, близо до едно храстче, след няколко подавания на мухата, на които се хванаха отново дребни белячета, последва...

...едно бавно и тежко засмукване на мухата. Оказа се, че тези мухи, въпреки нестандартния си дизайн(обърнатата кука) са доста ефикасни при засичане на рибата. От десетина удъра, може би три изтървах.
Значи представете си пичове, мухата каца елегантно на водната повърхност и след една две секунди, една рибешка глава се показва баавно изпод храста и разбира се със характерното смууук, мляяяяс, повлича мухата, някъде там близо до сливиците си. При което, треперещата ми от нетърпение ръка, въпреки няколкото сочни глътки изцелин за успокоение, с отработено дживение в китката, подава импулса на движение от дръжката на въдицато до самия връх, късо и отсечено. В такъв момент, три пъти счупвания ми връх, благодарение на което, безценната ми бамбучка, моята вярна слугиня, може да се хване с еднаква лекота, ехеееее, както от към талията, така и от към врата,( същинска гега за брулене на орехи, too fast, too furious), та той, върха извибрира почти незначително, което накара рибата да направи един красив пирует с двоен тулуп ,единичен аксел, троен винт, ехеее, със скрита глава и френски ключ, при което, усетих как куката се изниза от гърлото и.
Това беше най-голямата риба в иначе плиткото място, може би около 5, 600 гр. беляк.
Тогава си казах, ееех съдба, днес ще я изпусна утре ще я хвана. И именно това е удоволствието от риболова на муха, човек никога не знае каква риба се крие под храста, и кога ще се покаже.
Интересен снимков материял на мястото беше заснет и даден за обработка. Предполагам, че съвсем скоро, скоро, скорооооо, една седмица, ще имам възможността да го пусна в нета, от който всички ще може да видите едни от най-плодотворните места за риболов на беляк с муха през зимата по долното течение на славна Струма, по-близо до Кулата.
Акулата
П.С. Днес бе един също незабравим ден изпълнен с емоции, в който основно място освен мен заемаха и моя приятел от Горна Джумая, по известен в рибарските среди като Дойч Гюбрен Иван Формен, и неговия приятел Митко, от Щукин Дол. За днешния риболов на муха ще разкажа някой друг ден, че вече очите ми се затварат и единственото нещо, което може да ме върне в съзнание е...
"Ооооо, колежке, днес сме с много хубава прическа, а да ви кажа, за къдриците, знаете ли че, ааа...."


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 29, 2004 7:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
Sупер, Радо! Този кефал ще порасне и както се пее в песента "...и пак при тебе ке доде-е-е-е!":)

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов