Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 8:31 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Авг 17, 2008 2:15 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 29, 2006 5:00 pm
Мнения: 302
Местоположение: Sofia
Обладан от риболовна треска и благородно обременен със задачата да посветя по-добрата ми половинка в светите тайнства на измамата на клена, подтикнат от „и аз искам да пробвам как се лови така, няма само да се пека като ходите на риба“, по-миналата неделя кацнахме във ваканционното селище в с.Пастух – приятно и тихо /освен в събота и неделя/ място на брега на Струма с чистички стаи и притежаващо необходимите условия за пълноценен отдих, до момента посещавано от нас единствено в комлект с професионални пияници-рибари и терен на ужасяващи запои и незабравим махмурлук, успешно лекуван във водите на реката.
Още с пристигането-неделя все пак- бяхме посрещнати с мощно сръбско, гарнирано с нашенска чалга и тълпа плажуващи, къпещи, крещящи и псуващи представители на ученическото съсловие-нали е сезона на ваканциите-благо наблюдавани от присъстващите им създатели. Това ни накара веднага да сглобиме тоягите и да хукнем по течението, като на третия вир от селището сватбарската атмосфера изчезна и остана само ромона на реката.
За около ден и половина успешно предадох основните си познания по геометрия на шнура и момента на пробождане на кленската уста, като за радост и на двамата, резултатите не закъсняха.
Наложи се обаче да преотстъпя любомото си пръчле и да се изтезавам с резервната си тояга - „Серт Шетланд“-която до момента бях хващал общо два пъти. Рядко неприятна пръчка, изискваща непривичен за мен силов кастинг, с който трудно свикнах. Положителното бе, че след два дни с нея, хващайки любимия „Пфлюгер Сюприйм“ разкрих от него нови неподозирани възможности.
В два от дните, прекарани в района, идваше подкрепление от Благовгред-старият боен другар Светли Чимев, признат от мене за най-далечно мятащ мухар от познатите ми, както и за най-мазохистично настроен риболовец /как се ходи с гащеризон в тая жега не искам и да знам/. Има го заснет в момент на прекалено дълго подаване...:)
За всеобща наша изненада, при похождение на един от вировете, Свеката дръпна малка балканка. Досега само бях чел из форума, че в района се ловят пъстърви, но за първи път видях такава риба в тази част на Струма. Дано популацията и да успее да просперира
Около обедно и вечерно време се отнасяхме към „механата“ в селото – уютен, сенчест оазис, обитаван от неизброимо количество естествени мухи, кротко приютил безценен извор на студена бира в лицето на две хладилни витрини /на третия ден хайникена пресъхна, но преодоляхме липсата с родни марки/. Там, под бащинския и напътстващ поглед на Владимир Илич се събираха сили посредством огромните порции които приготвят /няма такива салати и скари в софето/, водеше се борба с лютата дехидратация с помощта на билкови напитки на хмелна основа и се крояха пъклени планове за кленски засади и мухарско отмъщение.
Понеже мухарството все пак е и туризъм, пообиколихме бреговете на реката и съвсем случайно попаднахме на малка, явно доста стара църква, буквално построена насред нищото – поне на около километър и половина от най-близката сегашна къща. В съседство имаше извор със студена водичка, предполагам че той е причината за появата на тая света обител.
Направи ми впечатление засиленото мухарско присъствие в района – общо петима колеги, както и обстоятелството, че с изключение на един-единствен приветлив младеж, който кръстосваше реката под селището и стана неволен свидетел на сцени, извън предмета на този форум : ), останалите ожесточено събираха всичко което хванат. Най-фрапиращия случай беше побеляващ, добре сложен чичко над петдесетте, когото зърнахме в долния край на един вир и който постепенно ни задмина, облавяйки треволяка от дистанция 3-5 метра с лек, първичен кастинг. Първоначално, предвид че беше облечен само с червени шушлякови шорти, си казах „Ей, втори колега, дето пуска рибата, явно скоро е почнал, ама евала за милостивото му сърце“. Обаче, като ни задмина, се оказа че на кръста си е вързал мащабен телен живарник и го влачеше като плаваща котва след себе си. Въпросния живарник съдържаше около кило-две рибки, никоя от които не беше по-голяма от 15 сантиметра. Какво да кажеш на подобен маймун и по какъв точно начин да му обясниш, че догодина и такива няма да хване.... Не, че ние не прибрахме няколко риби, но винаги сме се съобразявали поне със законоустановения минимум, докато наличието на подобни шнуромятащи содомити определено разваля удоволствието от излета.
Равносметката – приятно изкарана почивка /въпреки прогресираща слънчева алергия, която ме принуди да ходя като камбоджански реинджър/, безброй уловени и пуснати хищни маломерни риби /подобрих рекорда си за най-малък хванат клен, два пъти по голям от мухата на която се бодна – кука № 10/, единични бройки около 25-30 сантиметра и нито един удар на нормална или трофейна риба.Иска ми се да вярвам, че просто не уцелихме времето-невероятна жега, съчетана с падането на реката, а не че не е останала нито една нормална риба в местността. Въпреки тези тегоби, още една блуждаеща душа бе посветена в ордена на тънките пръчки, като ентусиазма започна да взима застрашителни измерения в стила на „пия бирата и отиваме за риба, възражения не приемам“...
Смееш ли да възразиш ?

п.с. Понеже сайта на снимка бг явно не се разбира с линукса който ползвам, а нямам нервите и времето да го лъжа, част от снимките са в архив на линка по-долу. Някои са с телефон и не са хронологично подредени с изключение на тази към последните две изречения :)


http://4storing.com/pce8i/b703c9da7e22b ... 596ed.html


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 17, 2008 2:58 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Josifin,много много благичък излет си си направил...биричка,компания а бе страшилище.Особено като знам каква е природата там,много ти завиждам.Ако можеш пусни малко инфо за цените на мястото,кадето си отседнал.Знаеш,че и на мен Струма ми е любима дестинация...и аз забелязах,че големите рибоци изчезват със всяка година и аз искам да си мисля,че е от жегата ама...Разбира се има много голями,но не е като едно време.Исками се някакси да се помогна на тази река,но единственият начин,за който се сещам е чрез форумите...нямам сили за нещо по мащабно.
Поздрави

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 17, 2008 3:44 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 29, 2006 5:00 pm
Мнения: 302
Местоположение: Sofia
Ами, цените са в зависимост от дните на престой-мисля че за повече от две нощувки, двойната стая е 30 лв на вечер /стаята, не на легло/. Но най добре напиши в гугъл "Пастух" и като отвориш сайта на селището, звънни на телефона на Васил Иванов. Не си струва обаче да ходиш в събота и неделя /дори и да има места/ защото в околността и изобщо по реката е лудница.
Поздрави !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 17, 2008 5:21 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Жозефин, здрасти!! Хубав репортаж приятелю - хем весел, хем тъжен...точно както си е в живота, маа му стара, не може само добро или лошо....
Сега се сещам, че за много кратко време през ръцете ми мина един Шетланд - прав си, че е кораво, могъщо прътле :D :D . Прав си и за факта, че в хобито ни все повече "нагазват" хора, чиято единствена и основна движеща сила за овладяването на мухарлъка е ....да пълнят по-ефективно "плаващата котва", кокто находчиво си описал живарника :? :? :?
Както и да е - поздрави за излета и ти благодаря, че го сподели във форума...
П.С. - не мога да видя снимките...дали само при мен е така :roll: :roll: !!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 17, 2008 5:29 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Bate Raiko и при мен е така и аз неуспях да ги отворя.Josefin,ако имаш време качи ги тук в галерията.

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 17, 2008 6:30 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 29, 2006 5:00 pm
Мнения: 302
Местоположение: Sofia
ето още един линк :
http://www.bgshare.com/358580/pics.rar

този, както и горния, е пътя до архив / rar / с част от снимките. Цъка се на линка, избира се "безплатен трафик" и се сваля файла на компа-при мен на десктопа.След това се разархивира в своя папка и готово. Извинявам се, не искам да обиждам някого с това обяснение, просто това е системата за споделяне на повечко файлове. И двата линка при мене работят.
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 17, 2008 8:51 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 12, 2006 3:37 pm
Мнения: 564
отнесох една бира,докато чета!
Дано тези балканки се позапазят!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 03, 2012 6:11 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 29, 2006 5:00 pm
Мнения: 302
Местоположение: Sofia
Я аз да я ъп-на таз тема, разбира се с почти едномесечно закъснение, за да се спази традицията. Иде реч за първата пол`вина на месеца августа, но понеже последните три седмици изписах гигабайт договори, ще се огранича с кофти снимчоци.
Отново Пастух, отново двамата с anri. Селището съм го описал, механата тоже. Промяна няма, за наша радост. Жега, маловодие и в следствие на това - реката проходима на места, които иначе са недостъпни. А местата, ах, местата ...
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

_________________
http://granichar.org/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 03, 2012 6:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 29, 2006 5:00 pm
Мнения: 302
Местоположение: Sofia
Изображение

Изображение

Изображение

Разбира се половихме и с Благоевградска подкрепа. Момент на съвместно вадене на риба

Изображение

_________________
http://granichar.org/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 03, 2012 6:27 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 29, 2006 5:00 pm
Мнения: 302
Местоположение: Sofia
Като цяло, аз налазих тоз размер

Изображение

Изображение

а anri този

Изображение

от който реализира обощ към четири-пет. Ама аз нали съм душевно уравновесен мухар - не придирям за чуждите успехи :D

_________________
http://granichar.org/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 03, 2012 6:39 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 29, 2006 5:00 pm
Мнения: 302
Местоположение: Sofia
Важното е че вече за връзване, кастинг и вадене на едри риби не мога да се обаждам

Изображение

Изображение

макар че, 10 мин. след последната снимка имаше запознанство с тактиката на баш големия клен - удари, огъна и се втурна във водораслите пред нея. Там скъса. Та вече имамхе и голямо разочарование ... Минахме и през туризма

Изображение

Изображение

_________________
http://granichar.org/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 03, 2012 6:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 29, 2006 5:00 pm
Мнения: 302
Местоположение: Sofia
... и през срещи с разна фауна

Изображение

Изображение

Изображение

Като следовници на Джералд Даръл, малко остана да си приберем дебелата и мързелива жаба в София. Та така от нашта отпуска.

Изображение

Поздрави на всички.

_________________
http://granichar.org/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 04, 2012 11:55 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Хубав репортаж josefin... :smt038 ...а пък и добре сте си прекарали. \:D/
Поздрави и наслука. :smt023


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 04, 2012 12:05 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 12:37 pm
Мнения: 339
Е това е почивка, а колко познати места видях ... мисля тия почивни дни пак да ги навестя.

Поздрави, Ники.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов