Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Апр 19, 2024 1:28 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 43 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Щури разкази
МнениеПубликувано на: Вто Мар 17, 2009 5:11 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Здравейте, група,

В следващите редове бих желал да ви представя едно разказче на Христо Попов. Въпросният колега ми го изпрати на имейла с пристеснението, че не би могъл да вземе отношение във форума, или както той сам казва "Отношението ми към форума е като на старец към прекрасно момиче - кефя му се, но няма що да сторя. Затова и не се регистрирам...Разказчето е сбор от мои преживявания край реката, полят с художествена майонеза и в този смисъл не е излет. Мястото му би било в нещо от рода на "Не оглозгвайте България!"...."

Ето какво ми изпрати той:


Щ У Р И Р А З К А З И

ПЪРВИ РАЗКАЗ

Лято пак разля
сребро сред бързеите.
Сънувам Струма.

Нагазил съм в средата на реката, шнурът ми прави петлици напред-назад, а след него, в прозрачния въздух, хвърчи оса. Осата, както казва Акулата, е кошмарът на беляците по Струма. И аз се надявам да е така, защото съм изтипосан като от фантастичен филм - с чисто нова мухарка, ботуши като слънце, специална раничка с петдесетина джаджи, за половината от които нямам и най-малка представа, за какво са там, кеп – произведение на изкуството, очила, шапка ..., абе, който е в нещата, знае за какво говоря. Всичко от далечен братски Далас, армаган от щерката.
Та както казах, ново оборудване - за пръв път вижда България, за Струма - да не говорим. Ще му е интересно да види, като как са и нашите мухари. Пък аз не съм първа ръка мухар, даже не съм и втора, ама ако ние се излагаме, защо трябва чак в Тексас да се разчува.
Затова се озъртам да не оставя осата по флората край реката, гледам и кастингът да е като по книгите, ама не ще. Смених дузина проверени хвъркати – освен няколко кленчета с размерите на тийнеджърска пишка – нищо.
А време та време. С ония очила големите кленджоци се виждат като сребърни ивици. Една проблясва под полегналата върба, по-надолу до шавара – друга, в подножието на бързея, зад скалата – трета. Ама какво от това.
В изблик на отчаяние слагам един колорадски бръмбар от кутията “Резила на връзвача”. Изродчето си е мое съчинение, моя технология, и не е за официалната кутия. Ама какво от това.
Посветените знаят, какво става, когато улучиш мухата. Останалите ще ме разберат, ако си представят Брат Пит в девическа гимназия. Разливът пред мене закипява. Наборът в другия край, който пуши като кумин и следи с десетте си диоптъра всяко помръдване на плувката, зарязва всичко и сяда да гледа. Един хлапак с две крави и той идва, гледа и го чувам да обяснява нагоре: “Тоя с въженцето я скина!”
В това време отгоре се появяват двама бараби, боси и по потници. Единият, длъгнест и подвижен, носи чувал с добре закръглено мърдащо дъно и кеп. Той хвърля камъни по отсрещния бряг и помага на другия да извади с късата си пръчка поредния скобар.
- Я, - вика тоя с въдицата – и парашутни войски са на линия. Бобошевският спининг – те го те и него.
Поглеждам надолу, към завоя на реката - трима размятат над бързея мрежичките си, а под тях един каскетлия буха едно срекме.
Двамата бараби стигат до мен, спират и наблюдават безмълвно предаването “Гол след гол”. Точно тогава успявам да прекарам мухата под падналата върба и пръчката се сгъва, макарата засвирва и започва се битка. Клендакът се опитва да влезе в течението, прави два лупинга, с което изважда от набора със цайсите едно “Е-егати!”, и тръгва да се спасява към шавара. Полека лека съпротивата му отслабва и когато идва да види американския кеп, едва се съпротивлява. Връщам го във водата и докато си мисля, че колорадският ми бръмбар е голяма работа, защото дори това, горяло в битките, бичме така доверчиво го е налапал до сливиците, чувам късия бараба:
- Кво правиш, бе?
- Ловя риба.
- Я това го видим, ама ти я пущаш!
- Пускам я, нека си живее.
- Малее, Българио-о, Българио, - вика барабата - кога че се оправиш с тоя щурав народ! Видите ли го!? Дошал, кола трошил, бензин трошил, време трошил и лови и пуща, лови и пуща, лови и пуща! Нема да я занесе некой да я изеде, та и на прасетата да я даде! Боже-е, Боже – плюе възмутено оня и тръгва надолу.
След него се понася приятелят му и добавя:
- Да, бе, дебем и простаците!
По снагата на Струма се плъзва сянката на щъркела, носещ към гнездото си малка сребърна рибка.


Това беше разказа на Христо Попов, надявам се на вас също да ви е харесал.

Поздрави,

Радо


Последна промяна akulata на Сря Мар 18, 2009 7:24 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 17, 2009 5:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 5:14 pm
Мнения: 49
Местоположение: София
Хубав разказ. Тъжно е, но е истина!

_________________
Скромността е качество за тези, които нямат други качества!
bradata&friends's Showcase


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 17, 2009 7:54 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 6:32 am
Мнения: 609
Местоположение: Пловдив
Малииии настръхнах.
Браво Христо, браво Попов, това ме разтърси. С нетърпение очаквам продължение.

П.П.Радо благодаря, че ни запозна с Хрисо Попов.

_________________
"свестни хора,ОБЕДИНЕНИ в клуб,добросъвестни стопани на реката, празнуващи заедно магията, наречена риболов на муха" - Данчо Савов

http://flyfishing-bg.blogspot.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 17, 2009 7:56 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 03, 2008 9:21 pm
Мнения: 107
Местоположение: Pleven
Тфа с тйнеиджърската пишка ма изкефи :!: :D :D :D :D :D

_________________
Не живей в миналото!Не мечтай в бъдещето!А се концентрирай в НАСТОЯЩЕТО!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 17, 2009 9:40 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Прекрасен разказ..
Баба казваше:" пусти турци, като са клали ,що не са карали наред.."
Бих добавил само, че и на цар не сме случили-Борис е бил много, много свестен и добър човек-във същото време навсякъде в Европата е било фашизъм и зле...
Та затова днес си е демокрация, боклук,ЗЛЕ, и парашутиада и бракониериада отсекъде..
Единственото, което бих посъветвал колегата Христо:
- Първо, да хване самолета за Тексас..
- Второ,ако остане тука, да продаде оборудването , и да купи снайпер на черно...

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 17, 2009 10:06 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Разказът е един път ,отзивите също само дето мацките предпочитат тинейджърски пишки вместо о.....л ... \:D/ Напоследък си мисля,че ако се съберат всичките мрежари,срекмеджии,парашутисти и всякакви други вредители,а от другата страна застанат всички мирни селяни и граждани,които си хвърлят и вливат в реките и около тях най-гадните и всевъзможни отпадъци....ше се получи нещо като Давид и Голиат. :shock:
Познайте кой е Давид???В тая връзка скоро научиш,че през тази година ще се монтира малка турбина на ВЕЦ "Студен Кладенец",който ще бачка нон-стоп!?!Това означава само едно нещо-за в бъдеще р.Арда ще има постоянно течаща вода/съответно ледена в близост до ВЕЦ-а/.И в развинтената ми фантазия се застрелкаха едри бичмета-американки,които целогодишно си живуркат в любимата река???Вярвате ли на халюцинации?Аз не,макар че много искам да греша.
Още веднъж поздравявам АВТОРА за кефа от четенето-май само тва остана. :oops:
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 17, 2009 10:09 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Извинявам се за малко прекалено емоционалният коментар..

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 17, 2009 11:21 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Апр 08, 2005 11:06 pm
Мнения: 23
Местоположение: СОФИЯ
Гордея се че познавам Христо Попов , невероятен човек !!


С уважение Теодор Станоев

_________________
Мъдростта е в това да знаеш кога да избягваш съвършенството!!
http://mebeli-bg.eu/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 18, 2009 9:07 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Хубав разказ, независимо от описаната в него грозота човешка....Поздрави за майстора!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 18, 2009 4:18 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Найстина прекрасен разказ и в същото време показващ сивата истина.И на мен постоянно ми се случва като сам с мухарката да ме питат"А бе мъжаго оти ги пущаш?Да ми ги беше дал на мене да имам за пръжение"
Но както се казва "Разни хора,разни идеали".

Поздрави

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 18, 2009 6:36 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 3:04 pm
Мнения: 148
Местоположение: Перник
Много хубав разказ, но и много реален. Сега ми е едно нервно такова.

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 18, 2009 7:23 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Здравейте, група,

Радвам се, че ви е харесал разказа. Ето и вторият по ред, както ми беше изпратен:

ВТОРИ РАЗКАЗ

Стъпвам тихо.
В леглото на реката
се любят риби.

Мостът е висок. Дори тополите едва го достигат. И долу се чувстваш откъснат от света. Реката, след бързея на завоя, завърта широк вир с обратно течение, започващ от основите на моста. Вирът е прострял крака по поляната с дебелата върба и се е облегнал отсреща на високия скалист бряг.
Зад поляната, от най-близката къща, излиза жена по бански, с цигара в устата и носи две кафета. На вира един мъж събира с рачило рибки за стръв.
- Кафе-е-то-о – изпява жената.
Мъжът вади рачилото с три - четири рибки, поглежда през рамо и вика:
- Ма, къде гледаш, ма! Виж пръта!
Обратното течение е подхванало директния телескоп и го носи нагоре към моста.
- Дръж го, бе, Сашо – вика жената, разлива кафето по голите си крака и с писъци и подскоци хуква по него.
Мъжът, обаче, вече е уловил пръта, който се е извил като подкова, и с едно изненадано “Олеле, майко!” измъква на плиткаша един още по-изненадан клен с размерите на пеленаче. Голямата риба излиза като пешкир, но усетила плитчината, тръсва глава, скъсва и прави един метър салто. Жената се хвърля да я хване, но стъпва на телескопа и за да не го счупи, полита в страни и събаря мъжа си. Трите тела се мятат в плитката вода. Сашо съобразително го захлупва с рачилото, изхвърля го на брега и го оставя да беснее.
Кленът трополи по поляната и прекрасното му тяло се облепва цялото в тревички, клечки и етикети от консерви.
- Мали-и, Саше, това може ли да е ..., а.
- Ми като гледам, той ще е. Повече от три кила е – отвръща мъжът и пуска в живарника агонизиращото животно.
- Да не е скъсан живарникът?
- Не е, не бой се. Влезе ли вътре, няма спасение.
- Довечера ще минем през кръчмата да купиш бира, а аз , уж случайно, ще го изсипя. Да видят, кой е майстора, а Саше!- жената се усмихва и на розовите и бузи се образуват трапчинки.
- Боже, Боже, какво нещо! – кефи се мъжът и замята на рибка. - Толкова години го преследвам с тежката артилерия, а Голямата сянка да се хване на мренската въдица.
- Имам една рецепта за клен на скара. На комшиите ще им изпаднат очите. Трябва да купим и два лимона.
Топъл, мързелив ден. Слънцето е напекло вира. Мъжът следва мърдащата плувка, а жената сваля горнището на банския и сяда в шезлонга.
- Оле, Сашо, той ме гледа! – писва жената и се мъчи да скрие гърдите си.
- Кой те гледа?
- Сянката! Право в мене гледа!
В отвора на живарника се виждат кръгли златисти очи.
- Сигурно не е виждал увиснали цици – смее се мъжът.
- Увиснали – друг път. Гледай какви очища е ококорил.
- От къде знаеш, че е мъжки?
- Знам аз, виж как ме гледа!
Докато двамата си подхвърлят закачки, кленът изскача от живарника и пада върху хавлията.
- Дръж го, Маре! – вика отдалече мъжът.
Марето се хвърля, затиска го с голите си гърди и едва удържа мощните му тласъци. Сашо тича на помощ и успяват да укротят рибата. Сянката диша тежко. На блесналото слънце очите, перките, хрилете светят като чисто злато.
- О-о, какъв е краси-ив! – възкликва умилено Марето. - Истински падишах, целият в злато! И какъв е мускулест! Боже, прекрасен е!
Сашо вкарва рибата обратно, затваря гърлото на живарника и отива да се занимава с въдицата си. Отново настъпва безвремие.
- Саше-е – обажда се Марето.
- Какво пак?
- Хайде... да го пуснем.
- Какво? Кой да пуснем?
- Сянката.
- Къде да го пуснем? – недоумява Сашо.
- Във водата... да си иде у дома.
- Какви ги дрънкаш?! –ядосва се мъжът.
- Не, Саше, виж! Нали затова купихме къщата, заради този вир и стопанина му.
- Е, и какво?
- Ами утре стопанинът няма да го има. Котките ще са разнесли костите му. И вирът няма да е същия. Та това си убийство, бе Сашо!
- Какво те прихваща – нервира се той.
- Той ни е съсед. Все едно да убиеш Васил, дето си чукате табла вечер.
- Абе как ще го пусна, ти акъл имаш ли?! – крещи Сашо,.защото усеща, че губи позиции. – Дай, ще пуснем мрените.
- Не, него пусни. Ще се гордееш с това. Един ден ще ги запознаеш с нашия син. Тези риби живеят до двайсет години. В Интернет го прочетох.
“Щура жена, ще ги запознаваме със сина!” – мисли си Сашо и усеща, че се усмихва.
Голямата сянка за миг не знае какво да прави, после с един замах окъпва наведения мъж и изчезва в тъмните дълбини на вира.
- Какво да го правиш, - вика Сашо и пак се усмихва – нали е комшия.
............
Съседчето е дошло да опита ракията ми и да види как въртя мухи. То прочита разказа и вика:
- Ега ти щуротията, ама като и се води по акъла. Дебем и жените!


Поздрави,

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 18, 2009 7:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
Последните няколко реда не ми харесаха.
Песимизмът, лъхащ от тях успя да убие приятното чувство, което изпитах и не мога точно да опиша, четейки разказа.

Радо, да предадеш на Христо, че щом съседчето ходи да го гледа как врътка мухи - и за него има надежда :)

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 18, 2009 9:11 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Апр 08, 2005 11:06 pm
Мнения: 23
Местоположение: СОФИЯ
Г-н Попов не върти мухи той направо ги плете , имам негови творения.

_________________
Мъдростта е в това да знаеш кога да избягваш съвършенството!!
http://mebeli-bg.eu/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 18, 2009 9:23 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Евала,много се смях.Това мухаро-еротичен трилър не бях чел.Поздрави на автора и съжелявам,че не го познавам :)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 43 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов