Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:10 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Май 20, 2011 1:34 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Поетите често казват, че реката е живо същество. Понякога така говорят за нея и обикновените хора- тези, които чувстват, че реката е повече от вода. Извън чисто битовия смисъл, колкото и неизбежен да е той.

Тази неделя с дъщеря ми отидохме до р. Златна Панега. Това е река с главно "Р". Карстов извор с постоянен дебит, красива природа. Стоте километра от София са просто смешни, за това,което тази река има да предложи. Разбира се, ако не пресмятате смисъла от риболова по съотношението "бензин: риби". Последните почти липсват, така, че сметката ще излезе крива.

Реката беше много малко над обичайното си ниво, но спрямо миналата седмица беше спаднала с около една-две педи. Пристигнахме в около 10:00 ч. и започнахме да ловим. Аз замятах на нимфа, а дъщеря ми ловеше директно с кепа. Пеперуди. Поведе мигновено с резултата, а аз изпитах двойно задоволство. Първо, за това, че детето се забавлява и второ, за това, че все още не съм си купил кепа на „ Харди”. Единствената риба, която видях на „моста на големите” беше една изхвърлена американка от рибарника, която тъжно плуваше по течението.

Преместихме се на моста за Тодоричене, където не малко пръскачи живеят относително безгрижен живот, смущаван най-вече от мухарите и в много по-малка степен от други неприятели. Хванахме един екземпляр, след което обърнах риболова в тренировка по кастинг. Последната се оказа любопитна атракция за двама шофьори на цистерна, които си пълнеха камиона.

Поне на Петревене излезе нещо „по-така”- четворка доста големи кюфтета, шкембе и рибена чорба. Подозрителната ми съвест мигновено се успокои, веднага щом успях да различа най-обикновена скумрийка в съдържанието на последната. След това, бирата си каза своето и света започна да ми се струва по-хубав. Достатъчен ми беше самия факт, че реката все още тече между тези български (или може би пра-български или тракийски) села. Трябват ли ни дървета, не ни ли трябват- не знам. Панега е нещо като бонус- тече си без да знаеш точно от къде идва, та именно в тази връзка стои имплицитно страха, че един ден може просто да свърши.

Все още под влиянието на тези размисли, отидохме на Румянцево. Участъка при мостовете е като изваден от мухарско списание. Изумрудено зелена вода, мазни талази и гладки разливи. И всичко това с много от характерните за хубавите карстове водорасли. Циганите минават покрай това съкровище, като покрай нещо незначително. Едва ли предполагат, че тази река може да ги извади от мизерията като с магическа пръчка. Това е живота. Всички ние минаваме покрай купища възможности, вгледани и дълбоко убедени във собственото си нещастие. Цялата държава е така, ама да не се отплесвам.

Очаквах люпенето към три часа, но то не се появи. Риби също не скачаха. Примирих се, че няма да се лови на „повръшинска”(суха). В крайна сметка отцелихме един участък, във които имаше риби. Разбира се, при такова положение, рибите се хващат, което ме наведе на мисълта, че не хващаме не за друго, а защото през повечето време замятаме на празни участъци. Детето също се включи умело в риболова, което за мен беше безценно, и мислено благодарих на хората, които са зарибявали в реката. Разбира се, рибите бяха върнати. Не защото не взимам риба, а защото искам да покажа на дъщеря си, че отношението към рибата е много по-важно. Никой не унищожава това, което цени. Напротив, пази го.

След това едната половина на нашата група се отдаде на дълга игра с камъчета на реката, докато другата половина упорито облявяше с нимфа един продълговат вир, „и така чак до мрак”. След този ден в природата, останах с чувството, че отново съм се включил в „големия контакт” и съм заредил добре батерията.

Това е приятели. Реката не е просто река. Реката в много отношения е огледало. Например на способността ни да завещаем нещо добро на децата си, както и да ги научим на нещо добро. Аз съм оптимист за бъдещето, защото нямам друг избор. Поздрави

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Май 20, 2011 5:42 am 
Offline

Регистриран на: Нед Ное 16, 2008 2:56 pm
Мнения: 646
Поздравления!!!Благодаря за споделеното!Хубави снимки,прекрасен разказ! \:D/ .


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 20, 2011 6:25 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Владо, безобразнико.....насълзи ми очите рано сутринта с тоя пост-откровение......Благодарско!!
П.С.: Специални поздрави на по-добрия рибар от двама ви / Ния, разбира се :wink: :wink: :D :D /!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 20, 2011 7:24 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Поздрави за излета Владо! По-често взимай Ния със себе си, че да хващаш и ти някакви риби :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 20, 2011 8:26 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
Много добре, даже отлично - отива към задоволително! :D Благодаря за хубавия разказ, умело аранжиран със сходни разсъждения!

п.с. Мисля и аз да се раходя тези дни, живот и здраве. Най-малко, защото кюфтетата на Петревене изглеждат достатъчно съблазнителни.

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 20, 2011 8:26 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 8:16 pm
Мнения: 334
Местоположение: София
Поздрави за излета и благодарности за разказа.
Няма нищо по-хубаво от това, да прекарваш времето с любимите хора и любимото хоби.
Много си прав, че повечето от нещата са много близко около нас, само трябва да им отдадем необходимото значение и да им се наслаждаваме.

_________________
Какво му трябва на човека? – Пръчка, макара, шнур и една муха!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 20, 2011 9:39 am 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 22, 2010 7:20 pm
Мнения: 19
Местоположение: София
[-o< [-o<


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 20, 2011 9:52 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Здрасти, Владе,

Прекрасен репортаж! Благодаря ти за споделянето!
И да вземеш вместо кеп, една импровизирана мини мухарка да и дадеш на Ния, да започва от сега да тренира кастинга.
К'ви са тия ми ти пеперуди, камъчета и т.н. Това е несериозно! 8)

Поздрави,

Ради


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 20, 2011 12:08 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Много добър и ползотворен ден сте прекарали с малката \:D/
Най-важното е да дадем добрия пример на децата, останалото ще дойде от само себе си \:D/
Поздрави! :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 20, 2011 5:26 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Привет Влади, разкошен разказ с разкошни снимки!!!! \:D/
Аз пък предполагам че умелата ръка на Ния е сътворила нимфетките :lol: ....няма да я забравя какви мушета навърза на един от муховръзите...та сигурно за това си уловил тези красиви петнисти!!!! :lol:
Поздрави!!!! :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 20, 2011 7:18 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Здравейте, благодаря за добрите отзиви. Стана ми мого приятно да ги прочета, а също и на Ния- много и харесаха поздравите. : )


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Май 21, 2011 6:14 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 10:26 am
Мнения: 411
Местоположение: София
Страхотен разказ. Супер снимки. И аз нямам търпение да порасне хлапето и да го водя с мен :)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Май 22, 2011 9:53 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 10:47 pm
Мнения: 59
Супер, ако по-честичко си казваме простите истини, може пък някой ден повече хора да ги чуят и разберат.
Поздравления!
Прекрасен излет от където и да го погледнеш!

_________________
"I GONE FISHING ... I KNOW NOTHING ABOUT FISHING, BUT JUST WATCH ME GO..." Chris Rea - Gone Fishing
Форумният пост е като полата на жената - трябва да е достатъчно дълъг за да "покрива" темата, но и премерено къс за да поддържа интереса.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юни 02, 2011 8:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Поздрави,Влади.Хубав репортаж сте спретнали с малката.Като две капки вода сте.
Само хубави работи ви желая.

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юни 02, 2011 10:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Благодаря, и на теб!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов