Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Вто Апр 16, 2024 10:11 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Юни 06, 2011 12:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Апр 19, 2011 2:42 pm
Мнения: 17
Местоположение: София, но от Търново
Аве, колеги!

Нали знаете законите на Мърфи? Е, тъкмо се бях нахъсал за откриването на сезона през викенда, както изведнъж се появи онези пренеприятни (семейни) ангажименти, които възпрепятстваха първоначалните ми страстни планове за излети от сутрин до вечер. До голяма степен, но не съвсем. Въпреки времевото ограничение се оказа, че все пак следобедите са на мое разположение чак до залез слънце, а в относително близкия периметър като единствена възможност за бърз обход се разкриваха Искъра и Лесновска. И така, бързайки нервно от спирката на автобуса към заветните цели се бухнах по плувки и джапанки в топлата вода и шнурът засвистя.

Изображение

Изображение

А какъв се оказа резултатът? Ами отначало посредствен. Въпреки първоначалните ми надежди кълването беше слабо, даже кажи-речи никакво. Мятах мухите наляво надясно, сменях ги (мокри, сухи, каквито щете) и - нищо. Облавях къде ли не, под клони, на плитко... е сещате с за местата, и никакво скачане, никаква индикация за подводен живот. Но очите са си очи и докато слънцето светеше незабулено от облаците ясно регистрирах ята и ята от по десетки кефали, които се стрелкаха на всички страни. Беше наистина пълно с риба, но тя не кълвеше. Просто не желаеше. Гадно усещане въобще, знаете го онова тежко и мазно чувство, когато се усещаш прецакан. Чудех се каква е причината за това масово скатаване от отговорност, рибата наоколо още ли не е метнаха хайвера, що ли? Очевидно да, както констатирах малко по-късно.

След около час безрезултатно ходене и мятане (а следобедът вече преваляше към вечер), сложих накрая съвсем отчаяно късметлийската си мравка, която толкова пъти ме е спасявала от почти пълно капо. И резултатът не закъсня. Ето го :D:

Изображение

Позорна работа. Но все пак и някакво начало, една нова надежда - както биха се изразили някои фенове на Междузвездни войни. И въпреки, че след този мижав удар последва ново затишие, аз бях силно амбициран, въобще настървен за масов мор, и въобще се смятах да се давам. Затова смених мухата и продължих напред.

Изображение

Аз съм привърженик на латинската максима, че съдбата помага на смелите. В нашия случай - на търпеливите. Съвсем скоро прътът се огъна и:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В рамките на може би километър се закачиха още три такива бройки от порядъка на 20 - 20 и няколко см. Три от общо четирите бройки до тук бяха с подути кореми, което дойде да подскаже вероятната причина за скатаването на водните твари. Рибоците най-нагло не се бяха съобразили с изискванията на колегите от ИАРА за крайната дата на хвърляне на хайвера, което пък води до нанасяне на значителни морални вреди за съвестните риболовци, замятащи (всуе) в разрешеното от закона време. Щото, както казват мои познати бракониери, в периода на забраната е било пир по време на чума. Та се зачудих се дали една кръгла маса или поне оперативка между заинтересованите страни не би свършила работа? Май някой трябва да подметне идеята на момчетата от Агенцията.

Изображение

Друго място, друг час, друга река. Никаква разлика с изключение два-три уклея, захапали лакомо мравката-късметлийка. Но понеже вирът в случая беше дълбок, а преди него бях изпуснал поне около десетина подръпвания, нещо ме жегна отвътре и сложих муха с тройна кука. Дръпнах се малко настрани и методично започнах да облавям периметъра. И изведнъж (както впрочем най-често става)... баах го, пичове, вижте само как се огъна пръта:

Изображение

Скок, плясък, шок и ужас, прътът вибрира, сърцето лудо бие, тихи молби поводът баш сега да не се скъса, и:

Изображение

Изображение

35 сантиметровият красавец изнемощено лежи в златната кунка на батко:

Изображение

А след краткия и радостен оглед и неминуемо фотоархивиране последва неизбежното освобождаване:

Изображение

Изображение

Изображение

Повече май не е нужно да добавям. В крайна сметка лошото се забравя, остават светлите спомени. И твърдото упование за още такива. Айде, на слука от мен и останете със здраве.

_________________
If you only knew the power of the Dark Side of the fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 06, 2011 12:30 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ехеее.....имаме "сладкодумник", поел по стъпките на Класика Мурджеев / а.к.а. Мунчо / 8) 8) 8) 8) !! Дарк, благодарско за споделените емоции!! Поздрави!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 06, 2011 11:21 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Май 17, 2010 1:06 pm
Мнения: 516
Местоположение: София
Дарк, поздрави за хубавия разказ, а и за хубавеца дето си арестувал. <bravo
Поздрави!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 07, 2011 11:14 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Видя ли като размахаш меча на Вейдър кви си ги надбробил....кляна сам се е предал, така да знаеш!!!!!! :lol:
Поздрави Дарк...хубав разказ!!!!! :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов