Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 5:54 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Юли 03, 2011 7:55 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
Aве, клети мухари, осъдените на българска мухарска действителност ви поздравяват!
Днес бях решил да прекарам днешния дъждовен уикенд в кротък тлен, но около десет часа моят мил божествен другар Робко ми се обади и със сериозен глас каза „Иче, приятелю, за днешния ден пред нас стоят две алтернативи – да те поканя на гости, защото не си ме посещавал от два дни – разполагам с едно барче уиски и половин фризер узо, а моята Дулцинея, лежаща на сърцето ми като люта змия, е дежурна в болницата. Представи си, как ще се развълнува, като се прибере. Другата възможност е първо да отидем за риба и след това ми дойдеш у нас на дегустация…”. Моментално се сетих за думите на Сартр, че най-великото и трудно за упражняване право, с което е дарен човека, е това да избира. По него, бих допълнил аз, той се доближава до божествената същност, която ми е присъща като автентичен и неподражаем Регионален Мухарски бог. След тежка и изпълнена с размисли вътрешна борба, реших да избера втория вариант, като своеобразна прелюдия към сърцевината на Универсума, частица от който се явява и риболова. Позвъних на Падуана(стана много трудно, докато се преборя с Деус екс махина, витещ в новия ми телефон), който чакаше сякаш на педали, и само петнадесет минути по-късно салът акостира на моя пристан. Като казвам „сал”, тези думи не са никак пресилени, като се има предвид ръмящия без изгледи да спре дребен дъждец, а за студа да не говорим. Решихме да отидем на Янтра и около половин час по-късно висшия клир на габровското мухарство и неговия клисар изложи тленната част от себе си под небесните стихии, продължаващи депресивно да се сипят от небосвода. В началото на хепънинга , Падуана бе обдарен с мухи и безценни съвети, които бяха сведени на вниманието му със сериозността, с която Мойсей е представил на вниманието на еврейската общественост божиите скрижали. Снабден с толкова безценни напътствия на последния(не Мойсей) му оставаше най-лесната част, а именно да се покрие с безсмъртие…
С кънковидна стъпка се плъзнах до втичалото на вира и пристъпих към селекцията на мократа муха с която да започна риболова. Изборът трябваше да се осъществи експедитивно, тъй като небесните флуиди заплашваха всеки момент да препълнят кутията ми, така че набързо дръпнах един оранжев „Дайвинг кадис” и хлопнах капака под носа на останалите квазиинсекти. В мига, която я навървих на кордата, долетя пронизителен писък, преминаващ във фалцетния спектър, който ме стресна до такава степен, че изтървах мухата. Помислих, че "риба мряна", както се пее в народния фолклор, се е навряла в най-съкровената част от нечия мъжката анатомия, но се оказа, че Падуанът е хванал уклейка, която размахваше окрилен от радост около себе си по еклиптична траектория. Поздравих го гласно и на ум, след което се наложи бързо да повторя процедурата по ровене в кутиите, низане и най-после и аз успях да заметна…
Напук на дъжда, замътената вода и хладното време, рибите вземаха добре и в бързеите се ловяха с постоянно темпо. Пусках мухата по течението и с придърпвания на шнура я водех към мен, като ударите се усещаха отчетливо като резки подръпвания. Досадните уклейки, хвърлящи се жертвоготовно върху мухата, по някое време ме отегчиха и минах на черна джапанка на кука номер десет, без осезаема разлика в кълването. От любопитство пробвах и на нимфа, но по този начин се ловяха само дребни риби. Направи ми впечатление, че кефалите още не са пристъпили към хвърляне на хайвера си, не че в нашата действителност това би имало значение за някого, а за който трябва – да не горим. Същевременно реката вреше от храна – попови лъжички, малки рибки, насекоми, водорасли – обилната хранителна база предразполагаше към претенциозност от страна на кефалите, като всеядни креатури. Робко започна на стример, но скоро след това също мина към риболов на суха муха, защото косите от водорасли под повърхността превръщаха воденето на примамката в досадно чепкане на висша водна растителност.
След три часа квасене решихме да приключим риболова, едно, че божествените ни пръсти докоснаха предостатъчно рибки, а друго, че Падуана за пореден път напълни ботушите с флуиди и след акта по отдеканиране обяви с гръмовен глас, че толкова влага влияе зле на репродуктивните способности, на които родителите му възлагали толкова надежди , за да ги дари с внуче. Използвах ситуацията да го уговоря в удобен момент да направи едно и за моите създатели, за да не се напъвам аз, и с тези кандърми сложихме край на мухоизхвърлянето.
За финал естествено минахме през селската кръчма, за да проверим дали нивото на обслужване отговаря на европейските стандарти. Оказа се, че не се предлага никаква скара и топли супи, което сложи гръмък край на въжделенията на Робко за мастика с шопска салата, на моите за ракия с вряла и люта шкембе чорба, а Падуана… абе Падуана така или иначе беше на лимонада, така че за него вселената се сви до една точка, в която мезето е без значение. Задоволихме се с бира и чипс, но поне имахме щастието да чуем беседа за „риболова едно време”, от редовното присъствие на заведението в лицето на бай Анани, умело аранжирана с жалби по младост пак от него…
Това е днешния ми отчет, скъпи приятели, другари, Мухарски икони, Регионални Богове и прочие висши и нисши чинове от мухарската йерархия. Слагам край, тъй като трябва да се глася и отивам на литературно четене – представяне на нова стихосбирка у моя другар Росен, а такова нещо не се изпуска, защото неуважаването на подобен повод се нарежда непосредствено пред седемте смъртни гряха…

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юли 03, 2011 9:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
Репортажът е изпълнен със стилистични и тавтологични несъвършенства, но уви - не съм в състояние да го редактирам. Написах го съвсем набързо и без преглед, ще прощавате.

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юли 03, 2011 9:58 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Май 17, 2010 1:06 pm
Мнения: 516
Местоположение: София
Мунчакис, страхотни сте с Росен. :smt023
При такъв репортаж какъвто само ти можеш да напишеш кой ти гледа за несъвършенства.
Поздрави!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Юли 03, 2011 10:51 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Мунчо написа:
...за него вселената се сви до една точка, в която мезето е без значение.


Много ми хареса това. Вселената по принцип е виновна за всичко, но понякога като се свие, направо помага.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юли 04, 2011 6:45 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Абе свита, свита..колко да е свита, да я ева :D :D :D :D :D !! Какво да каже човек - просто Мунчакис и габровската група са отново неудържими по Великите ловни полета \:D/ \:D/ \:D/ !!! НАЗДРАВЕ!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юли 04, 2011 7:47 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Авг 15, 2006 7:55 am
Мнения: 262
Местоположение: Хасково
След тези репортажи, мога само да възкликна:"Габровци, лъвове,титани!Ваща слава всепобедна,що се носи по балкани,чак до хижата последна!" :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юли 04, 2011 6:34 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Авг 15, 2006 7:55 am
Мнения: 262
Местоположение: Хасково
...Малка корекция в последния ми пост."Хижата" да се чете:"кръчмата" :lol:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юли 04, 2011 7:15 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
Tрябва да стане:
"Ваща слава всепобедна, ще се носи по кафани, чак до кръчмата последна!" :lol:

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юли 04, 2011 8:43 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Ице, тия неща ги събери, и издай като сборник... Да не ги изтриеш, или загубиш!Ще те убия. :D :D

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов