Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 2:32 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Ное 29, 2004 10:53 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Дек сте уееееееееееееееее, момциииии? Ае сберейте се и по-тихо само, а така, да чуат и тия дет са по-назад.
С тая тема започвам поредицата зимна преказка, в коато ще ви запозная от близао с навиците на бяляка през дългата и студена зима по долното течение на славна Струма.
Такаааааа, начи в събота към 10:30 сабале се намирах на 3 км преди града, на един км от мотел Мамин Кольо, на моста над реката свързващ с. Вълково с гр. Сандански. Стоех над реката опитвайки да се сетя последните подвизи от миналата зима, преценявайки реката, а бе вобще в пълна концентрация, присъща само на дзен мухарите. Ки питате Чепенце за това състояние на духа.
Та реката за моя голяма изненада, се оказа доста голяма и миналогодишните ловни полета, сега бяха с голямо течение. Поогледах се нагоре надулу от моста и речих, че ако тръгна надулу по реката в посока Нова Гара, се ще попадна на некое забравено коритце с бавно течение в него.
Затъркалях се като матрьошка надолу по реката и тананикайки си като славейче една от великите песни на Пърпъл "Продължавай да вървиш по- далече и по далече", достигнах до славната местност Какараската, което до преди 15-20 год според по-старите рибари е били свърталището на големите сомове.
Да обаче за поредна моя изненада, мястото не беше същото каквото беше през лятото, с голям и дълбок вир точно под самия път. Тъй като реката гризеше брега всяка година като гладно сомалийче вафла, тази година, са направили два баража и са пуснали да тече реката от другата страна, далече от пътя.
Сами се се сещата каква радост ми се наля в сърчицето, при вида на тази изключителна гледка.
"Струмските езера", да смея да го нарека мястото така, поради факта, че между самите баражи се бяха образували три гьола с резмерите на едно малко пиринско езеро всеки, които бяха без течение в тях и с огромни мраморни блокове по краищата.
Истинска приказка, шедьовър.
След като ги заобиколих и внимателно проучих за около полвин час, стигнах до извода, че това ще бъде таз годишното ми зимно работно място.
Малко по-надолу от последното езеро минаваше реката, в един огрооомен разлив, който беше всъщност края третото езеро. Това беше връзката на езерата с реката главната порта през която огромни ята риби биха могли спокойно да влизат и излизат, на това място точно преди да дойда един приятел издърпа една щукичка около 400 гр, но това ще го разкажа в някоя друга тема.
Разхождайки се над езерата(гьоловете), тъй като брега над тях беше отсечен с височина около 7, 8 метра, можах ясно да различа огромното ято беляци и бойници, които бяха заградени в средното езеро.
Баавно се спуснах по стръмния бряг и след около 5 минути вече бях оборудвал вярната ми слугиня безценната ми бамбучка с една от реалистичните ми оси. Рибата, оправда напълно очакванията ми, като се беше изнесла в най-плитката и най-топла част на гьола. Повърхността беше като огледало гладка и най малкото движение на риби под нея се съпровождаше с характерните в този случай вълнички.
Забелязваха се риби с размери от под педя до над лакът, които плувах насам натам на ята, като най-отпред плуваха водачите на ятото.
Започнах лееекичко да подавам мухата от няколко метра от брега, клекнал почти изглеждащ като камък. Трябва да ви кажа, че тактиката, която предприех беше абсолютно аналогична с тази на риболова ми в Пиринските езера. Поради факта, че водатя в гьола беше доста бистра и липсваше вятъра, който в такъв момент може да се каже, че е най-добрия съюзник на мухаря, играта на криеница беше просто наложителна.
След 15 мин. хвърляне във ветрило, разбрах, че рибата е доста плашлива, дори повече от балканска пъстърва, което още повече ме амбицира.
Спрях за момента да ловя и започнах да оглеждам брега, обрасъл с треволяк. За около 10 мин чакане забелязах, че хетчинга на комарите беше започнал. Дребните насекоми се рееха близо до повърхността, като някои от тях кацаха във водата и предизвикваха по някое и друго пльосване на риби.
Тъй като имаше доста дребни риби в гьола, не предпочетох малка муха от рода на миджовете, а наблегнах директно на оса на #12, за да мога да избегна удърите на дребосъците.
След още няколко хвърляния се оказа, че на суха муха пне на този етап нямаше нищо да се получи.
Смених позицията, като се преместих на един от баражите, на който седнах по султански и зачаках да се успокои положението.
След още 10-на минути, време в което смених осата с две нимфи "Мръсния хари" започнах отново да ловя.
Тогава вече резултатът не закъсня. След две или три хвърляния, докато галех шнурка в осморка, придвижвайки нимфите към мен със скоростта на парализирана костенурка последва силен удър. Рибата не можа да се засече, но от силата с която се изкриви 3 пъти счупвъния ми връх на мухарката, разбрах, че е голяма.
Повторих хвърлянето, но в друга посока и тогава изтраска и първия беляк за този , ако може да се нарече зимен период на муха.
Рибето беше около 24 санта. След него последваха още 4 удъра, които за съжаление изтървах. Малко след това си тръгнах и така, мога да кажа безславно завърши първия ден от този уикенд.
На другия ден в неделя, вчера, отново бях на същото място и отново повторих същата тактика първо на суха муха после на нимфа, но поради факт, че беше по-топло, резултатът беше по-добър.
Успях на суха муха да хвана 7, 8 рибета, от които повечето бяха под 22 см и на нимфа 3 който бяха около 24, 26 см.
Това, което разбрах от двата дние, че рибата в езерцето нямаше укритие, като изключа мраморите, които бяха потопени в единия край.
За следващия път реших да нахвърлям колкото мога дървета, капини и други храсти в най-дълбокия край на гьола и така да създам условия за криене на рибата, а бе вобще да си подготва работното място. Веднъж загнездила се и успокоила в тях, рибата щеше да бъде по-безстрашна да налита на мухите ми.
Радостното беше, че безценнат ми бамбучка ще преодолее и тази година зимната боляст по мухарките "Кьошарка", чиито симптоми се изрзяваха в дългото и безлично висене в кьошето на някоя стая.
Повече информация със снимков материял, ще се постарая да дам през следващите излети, като се опитам да ви направя поне малко съпричастни на емоцията, която изпитвам от зимния риболов на муха по р.Струма по близо до Кулата.
Акулата


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 29, 2004 11:35 am 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 11, 2004 9:28 am
Мнения: 115
Тук веднага се намесвам в ролята си на модератор - да видите ,че подобно на Бай ви брадър не спА - Ся ,Радко, пиле сладко , добре си го описал, така те искам да ги маркираш трасетата на рибите - от реката във вира и обратно . Само една критика шъ ти отправя- що бе рожбо , ш' ползваш дървета , къпинаци и малинаци !???? Ъ ? Има си маркировъчни линиии , мантинелии , знаци за превишена скорост...да продължавам ли ? Ше го направиш като хората - като дойда искам да те видя като катаджия с бамбучката ,да насочваш рибните потоци на лево, на десно , тировете в коша и прочие....Да има магистрали ръйш ли ...и сФетофари - на зеленка да минават , на русо стефи да внимават , мръсен хари да ги засича , на хирономусче да заковават ......СЛЕД СЕДМИЦА ЩЕ ПРОВЕРЯ КАВО СИ НАПРАВИЛ И АКО НЕ МИ ХАРЕСА ШЪ ТЪ МОДЕРИРАМ И АБСТРАХИРАМ! уМНАТА!

_________________
.....дзен...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Ное 29, 2004 10:04 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 3:04 pm
Мнения: 284
Местоположение: софия
akulata написа:
Тъй като имаше доста дребни риби в гьола, не предпочетох малка муха от рода на миджовете, а наблегнах директно на оса на #12, за да мога да избегна удърите на дребосъците.
След още няколко хвърляния се оказа, че на суха муха пне на този етап нямаше нищо да се получи.


Радо, Радооооооо, гюбре младо,
студ, глад и акули морат беляците по струма
и нема прошка за туй що още шава из дълбочините,
нема начин - ше усети на акулата зъбите...
баш си е така брато - со голема муа, за гулема риба, ама..... и не е баш така /макар че тва начи 12ката си е супер малка муа по-мойте стандарти ма тва е друга тема/... начи кво установих аз от последните си есенни излети /нач. на ноември/ - най-успешна муха /в 3 поредни излета/ се оказа compara dun, и то на 14ка /боже на каде отива тоя свет - аз и 14ки/....клена естествено не беше активен, интересното бе че всички други мухи - седжове, оси, джапанки - само ги побугваше, в еденични случаи със засилка - но не ги лапаше. доката на комара единствено имах читави кълванета и съответно повечето риби - между другото почти сички в нормата, се фанаха на тая муха /там местата не беха за нимфа, или поне така сметам щот съм невежа/ та начи голем кеф е да боцнеш добро рибе на маленко мушенце...а кога? - ми кога, ако не зимъска...

п.п.
между другото аз на комаретките им слагам риб от кристал флаш и една лентичка в опашката и сметам че тва ги праи по-уловисти /ама и тва сигур щот съм невежа/...

_________________
винаги има по-гулема риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Ное 30, 2004 9:52 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Чепенцето написа:
Ше го направиш като хората - като дойда искам да те видя като катаджия с бамбучката ,да насочваш рибните потоци на лево, на десно , тировете в коша и прочие....Да има магистрали ръйш ли ...и сФетофари - на зеленка да минават , на русо стефи да внимават , мръсен хари да ги засича , на хирономусче да заковават

Стооооооооп, стоп, сержант Щипниперко Лютпиперков от речна полиссссия Струма Юг, добър деееен. Много сме ранобудни днес, какво, опа, опаааа, какво е това, какво ядем, бръмбари, оси, комари, оууу, ша са глобяваме май. Ма аааайде от мен да мине и тоя път, но другия път накаков компромист, ехеееееееееееееееее.
Чепенце, брато ки те чакам да дойш, со вино цървено и сланина со цървен пипер.
Калинчо мамин сладък написа:
нач. на ноември/ - най-успешна муха /в 3 поредни излета/ се оказа compara dun, и то на 14ка

"Душо моя, сърце моя обич мояяяя тиииии, ехехеее"
Калине, брато, компарадуна знаеш,че е имитация на майската муха в стадия и на излитане от водата - дън варианта /"dun", от английски сив, "compare" - сравнявам, уподобявам, приличам./ Та, ако си наблюдавал внимателно излитане на майски мухи, до като плуват като платноходки по водата чакайки да им исъхнат крилцата сиви, те са малки по размер, горе долу #12-#14 на куката. Та не требва да се чудиш душо, защо ти е кълвело на 14.
Калин още написа:
та начи голем кеф е да боцнеш добро рибе на маленко мушенце...а кога? - ми кога, ако не зимъска

Верно е тва брато, кога ако не зимъска. само, че брато, тва "езерце струмско" дето го открих е пълно с малки белячета - пеленачета и не може да си представиш, какво забавление е секи път при падане на мухата как по неколко се надпреварват коя по напред да наседне, ехехее, щот са дребни и не могат да я лапнат.
Та затова в такъв момент едно бръмбърче или осичка върши повече работа, ако искаш по-голема рибка по перките да щипкаш.
и още написа:
там местата не беха за нимфа, или поне така сметам щот съм невежа

Тва еееее, шот си невежа, ехехеееее, бъзикам се брато.
Какви са били местата там, дай описание?
Останете със здраве всички ловящи зимата на мухички.
Акулата


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2004 1:12 am 
Offline

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 3:04 pm
Мнения: 284
Местоположение: софия
akulata написа:
Тва еееее, шот си невежа, ехехеееее, бъзикам се брато.
Какви са били местата там, дай описание?
Останете със здраве всички ловящи зимата на мухички.
Акулата


Ми местата начи, как да ти кажа май френд, гъл-гъл-гъл-мляс, ооопс, ммм, кво бех почнал да пиша......аааа за местата - бавно течение, бистра вода, сравнително плитко /до 1м/. Кленът зимаше главно до брега, но на места където е сравнително стръмен, с дървета и подмоли, за разлика от лятото, когато успешно дава и в разливите, на 10 санта вода, в самата трева /сега у тревата риба нет/. На въпросните места течение почти няма, дъното е покрито с паднали листа, корени и клони, та затова предпочетох сухите мухи. Честно казано секи следващ път отивах с идея да ги пробвам на нимфа, ама знаеш как е - кат почнеш на суха, особено ако боцнеш некое рибе, се увличаш и при тия къси дни не стигаш до нимфите /поне при мене така беше/. в крайна сметка направих 1 опит на нимфа на един сравнително бърз участък, където реката правеше завой и беше изкопала дълбок подмол под едни дървета, ама немах удар... за сметка на това на комарчетата фанах по 10-тина рибета в нормата на излет, като ходех само за по ок 3 часа ранния следобед, а единия ден валеше дъжд и пак зимаше. имах неколко удара от наистина добри риби /естествено не ги фанах, то така стаа с най-големите/, но се пак сухата си беше добре за сезона...
п.п.
едната риба така беше глътнала, че за пръв път откак лова на муха си ползвах кохера да си извада комарчето...

_________________
винаги има по-гулема риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Дек 02, 2004 10:01 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Калин написа:
На въпросните места течение почти няма, дъното е покрито с паднали листа, корени и клони, та затова предпочетох сухите мухи. Честно казано секи следващ път отивах с идея да ги пробвам на нимфа

Брато, така както ми ги описваш местата, доста ми приличат на спалните на струмските беляци. Ако скоро пак ходиш натама, опитай да сложиш две мухи "Мръсния Хари", с хирургически възел през 80 см.:
http://akulata.com/catalog/nimfa7.jpg
или две "Руси Стефченца", пак по същия начин:
http://akulata.com/catalog/nimfa6.jpg
, а ако и това не помогне, тогава опитай некви имърджъри като:
http://akulata.com/catalog/emerger1.jpg
или каквито имаш там под ръка.
Заложи на следната тактика, замяташ, изчакваш, според дълбочината колкото трябва за да потънат и след това започни да галиш шнура с 8-орка, като "лази буба по баджака на некоя млада моминка", ти ги знайш тия работи, нема какво да те уча аз.
Опитай тази тактика и после ще разправаш за резултата.
Поздрави от София до Кулата.
Акулата


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Дек 02, 2004 10:10 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
akulata написа:
Калин написа:
... с хирургически възел през 80 см.

Заложи на следната тактика, замяташ, изчакваш, според дълбочината колкото трябва за да потънат и след това започни да галиш шнура с 8-орка, като "лази буба по баджака на некоя млада моминка", ти ги знайш тия работи, нема какво да те уча аз....

Raдо , какъв е този хирургически възел и как се извършва това "галене по баджаците на осморка". Аз бая баджаци съм пипал ,ама ми убягва нещо за приложението в риболова?

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Дек 07, 2004 3:51 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Мунчо Щтипнибаджаков написа:
Raдо , какъв е този хирургически възел и как се извършва това "галене по баджаците на осморка". Аз бая баджаци съм пипал ,ама ми убягва нещо за приложението в риболова?

Глей са брато, "галене по баджаците на осморка" е фина работа, тактика без която, риболова на муха е невъзможен. Това по-скоро е издърпване на шнура с ръката, която държиш шнура и си мисля, че може би го знаеш. Но ако не го знеш ще се опитам да ти го обясна.
Да речем, че държиш пръта с дясна ръка, а шнура с лява. Като хванеш с палеца и показалеца шнурчето и вдигнеш дланта нагоре, движението е само в китката. След това хващаш шнурчето с малкия пръст и дланта и сваляш надолу, след което пак с палеца и показалеца и т.н гимнастика за пръсчетата, а бе се едно че се разхождаш по кръка на некоя млада невеста.
А за хирургиеския възел (surgeon's knot) погледни главната страница на сайта ми. Има и още добавени неща, като едно от тях е:
http://akulata.com/knots.html
Съвсем скоро, след като обработа снимките от последното низвергване на беляците по Струма на връх празника на всички риболовци, поредната глава "Зимна приказка" ки се появи във форума.
Междудругото, гледам, че и Контрата, тая терца майорна, се е включил с втора глава на "Зимна приказака", та май ки я нагласим като кооперативна работата. Наздраве Контрич.
Поздрави на всички от София до Кулата.
Акулата


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Дек 07, 2004 8:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
akulata написа:
Да речем, че държиш пръта с дясна ръка, а шнура с лява. Като хванеш с палеца и показалеца шнурчето и вдигнеш дланта нагоре, движението е само в китката. След това хващаш шнурчето с малкия пръст и дланта и сваляш надолу, след което пак с палеца и показалеца и т.н гимнастика за пръсчетата, а бе се едно че се разхождаш по кръка на некоя млада невеста.
Акулата

А-а-а, ясно! Аз хвашам шнура с палец и показалец на ръката, с която държа пръчката и с другата подръпвам полекичка шнура. Осморския начин е поделикатен без съмнение!:)

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов