Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:47 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Юли 02, 2012 2:41 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Апр 19, 2011 2:42 pm
Мнения: 17
Местоположение: София, но от Търново
Здравейте колеги,

Ще ми се да споделя някои свои впечатления от две-три седмици назад. Нямам напоследък големи възможности да излизам извън София, та съм принуден да обикалям поне още две седмици Лесновската и Искъра в един порочен и тъжен кръг. Това, което забелязвам, е че нещата спрямо предишни години и съответстващи периоди са се променили. И то не към добро. В по-широк аспект съм изказал наблюденията си в тази препратка http://decortes.snimka.bg/fishing/ribite-na-dark-muharska-m-ka.686621

Едновременно с това, ще ги изложа накратко и тук. Очите ми са свидетели на пълното отсъствие на онова приблизително 45 градусово огъване на пръта, на което така се радвах през 2010 г., и в малко по-малка степен през 2011 г. Тази година е мизерна. Един от най-големите и редки екземпляри, които съм удрял, приличат на този:

Изображение

Нещо повече. Очите ми наблюдават наистина задоволително присъствие на риба. Но тя не скача и не лапа мухи както преди. Преди две години поставих личния си рекорд 36 бройки за няма и 500 метра. Тази година на два пъти по същия маршрут ми се случи да не ударя нито една. А ги виждам, има ги. Но сменям мухи една след друга с един и същ резултат. От време на време по някоя заспала пишка.

Ятата с вариращо от няколко рибока до такива над 50 се крият около камъните или лежат ниско на дъното. Почти не се качват на повърхността и не скачат, гонейки мухи. Ето една картина, отразяваща положението в различни места на споменатите реки:

Изображение

Виждате ги, по средата и в горния ляв ъгъл. Пак напомням, риба има, понякога минават и ята с три-четири подводници с атомни двигатели. Водата е чиста, обектите са на прицел. Какъв е подходът? От различни места, по-отдалечени или зад храсти, с голяма точност се захвърлят различни мухи пред, над, зад и встрани от ятата. И какво, ще попитате вие? Ами нищо. Пълна индиферентност. Пораздвижат се, някоя от дребосъците прояви инцидентно любопитство и толкоз.

С тъга ви информирам, че най-често закачените водни духове са с подобен размер:

Изображение

Вчера в неделя направих грешката с надежда да се кача по реката над Панчарево. Оказа се фраш с народ, не човек до човека, а компания до компанията. Тук странни групи от голи мъже, там грозни, невъзпитани и полуголи деца, крещящи и къпещи се в реката... Ятата от рибоци летяха натам-насам като изоглавени. Случайно ми се закачи една заблудена бройка. Казах си, че тая няма да я бъде, и слязох под Стената. Там също ужасно много хора се къпеха, пляскаха, викаха и слушаха чалга. Останах в присъствие на духа и с презрително стиснати зъби ги отминах. Влязох облекчено и радостно в реката и:

Изображение

Пак такива, но поне много. Е, много-много, за около стотина метра не повече от двайсет бройки. Но поне някакво усещане за живот. И все пак, както от известно време насам, и днес тегне нещо тежко в сърцето ми. Няма ги онези мощни удари, които преди ме караха почти да вия от радост. На фона на редките удари на дребосъците тишината от отсъствието на кефалите с размери от 25 см. нагоре звучи ужасяващо.

Та това, колеги, исках да кажа. Терсене ми е. Тъжно.

_________________
If you only knew the power of the Dark Side of the fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юли 02, 2012 5:02 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Дарк, що си ми взел думите от устата бре :roll: !! Майтапа настрана, но съм съгласен на 120% с всяка дума, написана в поста ти!! Нещо тотално се обърка тая година / то не че миналата беше кой знае колко арна, ама пък тая е направо мъка, та мъка /. Рибите ли нахитряха, що стана, направо нямам разумно обяснение :-s .....Наблюденията на Стоян Груев от Осъма са същите...Не знам как е при Бай Ради, все пак Янтрата е друга бира...
П.С.: Вчера се разхождах с жената и къцурата рано сутринта точно на Пънча откъм санаториума. Под моста имаше няколко много хубави риби...На връщане няколко човека вече ги замерваха по главите, а компаниите подгряваха атмосферата...нищо, че беше едва 11.00 [-( [-( !! Поздрави и да се надяваме, че нещата ще потръгнат лек-полек.....

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юли 02, 2012 5:46 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Не се притеснявайте-случват се и такива работи. Според мен, времето започна да става наистина екстремално, и това е една от причините да не кълве..Освен това, няма много мухи /като изключим комарите/..
Но е важно, че рибите ги има-все някога, ще се разкълват.
Поздрави!!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов