Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:51 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Ное 03, 2012 8:03 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Привет мухарски братя,

Дойде ред и аз да напиша за един от мойте риболовни излети :wink: Това за което ще ви разкажа беше запланувалон като един много вълнуващ риболов, а се получи един прекрасен преход. Бях чул разни легенди за това, че р. Горица в горното си течение има петнисти и се разбрахме с един приятел да я посетим. В последния момент се оказа, че моя приятел няма да може да дойде, но мен нищо не можеше да ме откаже и реших да отида сам. Тръгнах от гр. Сапараве баня и след около 20 мин. път с кола вече бях на писта Ждеро (правирното име на пистата е Аждеро). Оборудването ми беше като за лека разходка в планината - добри планински обувки, щеки, раница с вода, аналгин, дъждобран, два двойни сандвича и задължително шоколад. Единствената ми информация за тази част на Рила беше от Google Earth. Знаех, че там няма обхват, но бях спокоен защото имах Google Earth на телефона и по всяко врме може да се ориентирам къде съм което ми се наложи да го правя поне 5-6 пъти.
Първото ми изпитание беше да изкача пистата и цялата противопожарна просека. Имаше някакво бегло подобие на пътека, но много беше трудно да се следва. Струваше ми се, че тази година съм първия човек, който минава от там и определено не съм далече от истината.

След около 1,30 часа изкачих пистата, която по средата изглеждаше така:
Изображение
По едно време вече виждах края на гората и започването на частта където има т.нар. алпийски пасища, но тук действителността беше коренно различна от това което очаквах. На 500 метра след гората имаше невероятно гъст и нисък клек, а тъм където нямаше беше пълно с малинаци. Бухвално тези 500 метра ги изминах за над 1 час. Падах, ставах, целия бях в надраскано от малини и клоните на клека, но не обръщах внимание на тези подробности защото знаех, че съм много близо до реката. След като преминах през тази малка природна клопка изведнъж пред мен изникна ей това:
Изображение

Това е една бачия с около 200 овце. Имаше двама овчари с тях. Поздравих ги, но определено не бяха от най-разговорливите. Казаха ми, че правят сирене и след това го свята с коне. Най-важното което ми казаха, е че реката е на 30 мин от там зад един хълм. Не знам тези хора как разбират разстоянието, но аз след 10 мин. вече виждах реката. Най-вероятно бедния ми речник е причина да не мога да ви опиша както точно се почувствах като видях реката, но това беше един от онези моменти, които ти се иска никога да не свършват. Толкова бях доволен, че седнах и запалих една цигара без да бързам за никъде защото знаех, че съм изпълнил на 70% целта си, която беше да просто да се махна там където няма живо пиле.
Самата река в горното си течение може да се квалифицира по-скоро като малко планинско поточе изглеждащо така:
Изображение

От това което бях видял за реката от Google Earth знаех, че тя 4-5 извора, които в последстивие се събират и реката вече става доста по-добра зи риболов. Аз фактически бях на един от тези извори. Веднага приготвих такъма. Като дете съм ловил по подобни реки с директен телескоп и знаех, че по това време на годината имитация на скакалец е добра опция. Пробвах да риболовствам на определени места, но определено природата около мен ми доставаше по-голямо удоволствие в този момент и в един момент просто спрях да ловя риба. Реално това заради което не бях спал 2 дни, а именно риболова беше изместен от гледките, които се откриваха пред мен. Правил съм много излети в Рила, но никога в тази част и никога не ми се беше случвало да не виждам същества на два крака около себе си.
Тогава реших да тръгна обратно нагоре по реката да видя от къде точно извира. Прииска ми се да пия вода точно от извора на реката. Обзе ме една страхотна еуфория за това, че ще посетя места където да сега не съм бил и с бодра крачка се отправих нагоре към извора. И за моя най-голяма изненада видях още една бачия.
Изображение

На нея срещнах един мъж, който умираше да си говори с такива като мен :D Човека ми разказа, че преди 89 година бачиите в планиата са били толкова много, че хората са се карали къде да се пасат овцете защото не е имало достатачъно място за всички. Аз от моя дядо знам, че овцете са се пасли в района на 7-те рилски. Нещо което в днешно време е немислимо.
Попитах мъжа дали има възможност от някъде да видя Отовишкото езеро. Обясни ми, че ако продължа нагоре по реката ще стигна до един хълм от където ще мога да го видя. Това ми беше достатъчно, за да запаля с 200 нагоре.
Вървейки по реката видях видях едно вирче с бетон и решетка веног. Не можех да повярвам, че от толкова високо се взиме водата за пиене. В последствие разбрах, че от там водата отива направо на хората в чешмите. Знаех си, че пием хубава вода, но чак пък толкова...
[img http://www.prikachi.com/images/320/5451320a.jpg[/img]
Продължих още нагоре и в един момент пред мен изникна долината на река Отовица
Изображение
Седнах на един камък и бях в такава хармония, че забравих да гледам за езерото. В един момент се сетих за него и го видях в далечината. Снимката така е направена, че само опитно око може да види къде е езрото. Убеден съм, че този планински лъв и мой приятел Марио от Дупница не би се затруднил... Марио ще ти се обадя да те питам къде е езерото на снимката
Изображение
При вида на езерото направих втората голяма глупост за деня (първата беше, че тръгвам сам в планината), а именно тръгнах с такава скорост към езерото (защото вече минаваше 13 часа), че направо си тичах. Глупост е защото при една стъпка на криво щеше да стане страшно при положение, че съм на майната си и съм сам. След около 40 мин вече бях на езерото. Оперделено езерото не беше нищо особено и малко ме разочарова. Просто беше малко и плитко, а незнайно защо аз очаквах нещо много повече и може би заради това беше разочарованието ми. И тук вече стаха уникалноооооо. На езерото имаше едно стадо с диви коне. Виждал съм много такива стада в Рила и винаги им се радвам. Само като информация ще кажа, че в тези стада може би едно 60-70% от конете никога не са докоснави или яздени от човек. Те са напълни диви. Всяко стадо има само един мъжки (ебаси гъзара) защото ако има повече се бият за надмощие. След известно време от долината на реката се зададе едно стадо с овце и едно куче което в буквалния смисъл умираше ей такъв като мен да го гали. С конете и кучето изкарах около час. Оставям снимките да кажат това което аз няма как да пресъздам, а именно... :smt008
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

И така не ми се тругваше, но се налагаше. По обратния път видях още едно стадо с около 40-50 коня, които бяха уникални позьори.
Изображение
Изображение

За да се добие представа за коя част на Рила говоря направих един принт скрийн на маршрута ми. Оказа се, че прехода ми е бил около 18 км. за 9 часа. На снимката от Google Earth има един голям бял облак и вляво от него се вижда едно езеро. Това е Бъбрека от 7-те рилски езера. По същото време там най-вероятно имаше между 2-3 хил. човека, а там където бях аз имаше 4-ма овчари, няколко кучета 400-500 овче и около 100 коня...а и да не забравим... имаше и един влюбен в мухарството младеж
П.С. Никога не правете такава глупост като мен да ходите сами на подобен преход и да тичата в планината. Тя няма да избяга. Аз просто имах късмет в този ден всичко да е ОК.

Надявам се да ви е харесало въпреки, че за риболов почти не става на въпрос, но... :D

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Ное 04, 2012 9:32 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Прекрасно описан излет. :D

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Ное 04, 2012 12:03 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 06, 2009 9:04 pm
Мнения: 185
Местоположение: Дупница - Струма
Миналата есен на 30 септември и аз минах сам през Отовишко езеро , само че тръгнах от Самораново. Наистина не трябва да се върви сам в планината - поне извън популярните туристически маршрути , така че догодина ще отидеме заедно . Снимах табуна с конете в района на Мазничка ливада. Ще намеря снимките и ще ти ги покажа. Когато стигнах до езерото мъглата ме обграждаше отвсякъде , така че дори не спрях и за секунда , а изкачих по правата Отовишки връх на четри крака и слязох от другата страна на хижа Иван Вазов. На другия ден имах мускулна треска на ръцете в резултат от катеренето. Луда работа... На една от твоите снимки се вижда в дълбочина мястото откъдето съм катерил , но не зная как да го посоча. На другия ден времето се оправи и слязох по долината на река Бистрица до Дупница. Риболовът в този район е забранен , понеже е на територията на парк Рила...

_________________
КАПО е риболов от който не си научил нищо , а не риболов на който не си хванал нищо !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Ное 04, 2012 5:13 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 24, 2007 5:00 pm
Мнения: 580
Местоположение: Плевен
Колега,просто такова изживяване нема!
Ако беше хванал и риба-просто не знам!
Евала за мерака и за преживяното!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Ное 04, 2012 7:37 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 8:16 pm
Мнения: 334
Местоположение: София
Поздравления за хубавия излет и репортаж!
Жив и здрав, пожелавам ти още такива с много риби.

_________________
Какво му трябва на човека? – Пръчка, макара, шнур и една муха!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Ное 05, 2012 10:52 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Привет,
Радвам се, че репортажа ви допада.
Искам да вмъкна само едно уточнение по темата.Аз риболовствах всичко на всичко около 30 мин. около границата на Национален парк "Рила" спрямо картата му която имам, а именно http://www.rilanationalpark.org/bg/map_base.html
Не посмях да ловя повече риба главно защото там където е позволено терена е много, много труден. Няма никакви пътеки, гората е много гъста и не е за сам човек.
След като тръгнах в посока Отовишкото езеро единствената ми цел беше да видя езерото. В него не съм ловил риба. Просто се радвах на конете, езерото и кучето :D Правя това уточнение, за де не се изтълкува, че съм ловил риба на забранено за риболов място.

Поздрави

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Ное 05, 2012 6:28 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Чудесен репортаж! Благодаря за споделянето! Именно такива преживявания осмислят 4-я филм на чичо Ози Озефович - "...not just trout..."!!! Не само заради рибата сме там! :D

Колега през кой месец си бил там? :roll:

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Ное 05, 2012 9:19 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Мисля, че беше последната неделя на Август!
Поздрави :)

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Ное 07, 2012 12:55 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Окт 02, 2012 2:29 pm
Мнения: 315
Местоположение: Zemen
Поздрави за хубавия излет!
И другия път поне една рибка.

_________________
Ники


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Ное 15, 2012 2:24 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 7:45 am
Мнения: 507
Здрасти, колега...
Това е разказ за разходката ти в планината или риболовен излет?
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Ное 15, 2012 9:23 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Допуснах поне 5-6 грешки, които смятам в бъдеще да поправя. И така след като съм научил нещо за риболова .... Значи е риболовен излет:) е, отплеснах се малко, но...
Поздрави на Пловдив!

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Ное 15, 2012 10:32 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Колега, като цяло си направил добра разходка, но в самото езеро има ли някакъв живот?

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Ное 18, 2012 6:56 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Колега езерото е малко (3-4 дкр.). Ето един линк, от който може да се види по-добре самото езеро. http://www.panoramio.com/photo_explorer ... ser=493948 Много е плитко и аз лично не видях следи на живот в него, но дори и да има рибоци... то е забранено.
Поздрави!

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Ное 18, 2012 11:21 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Благодаря за отговора :smt023

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов