Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 3:43 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Мар 04, 2013 7:12 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Апр 29, 2006 8:05 pm
Мнения: 59
Местоположение: гр. Своге
Хубава разходка :smt023 , в събота ми удари нещо едро, но се откачи. В неделя и аз само се разхождах. Ама тая седмица ще има реванш :D .

Поздрави и наслука.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Мар 04, 2013 7:54 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 22, 2007 2:39 pm
Мнения: 184
Местоположение: Костинброд
Поздрави за излета бат Райко другия път и рибки , а иначе тия пусти нимфи и мен ме мъчат и даже не ги и пробвам ;д


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Мар 05, 2013 12:39 am 
Offline

Регистриран на: Нед Фев 10, 2013 12:02 pm
Мнения: 441
Колеги да ви попитам.Бях на р. Лешница намира се до гр.Казанлък и в горното си течение(което е под целогодишна забрана) има пъстърва.Преди години съм виждал и в долното преди да се влее в яз.Копринка.Но да се върна на въпроса,сега реката е пълноводна и много бистра,под камъните си има насекоми дори летяха на водата някакви малки,но небяха комари.Мога ли без да ми клъвне да забележа присъствие на риба защото ми се стори че няма никаква:(


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Мар 05, 2013 8:10 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Младежи, те старите форумни хиени си траят, щото са много напред с мат,ряла :wink: .....Положението е следното - нимфата е колкото резултатен метод на риболов, толкова и безинтересен / поне лично за мен /. Инак самото естество на прилагането на метода е предпоставка за неговия успех - едно е рибата само е едно леко отместване от позицията си да "прибере" минаващата "храна", съвсем друго да си вдигне през целия воден стълб, движещ се със значителна скорост, да стане "видима" за всякакъв хищник / тук говорим за генетично вкоренена предпазливост / и да "прибере" сухата муха....Тръпката в нимфовия риболов е да заемеш правилната позиция и да откриеш "пътечката", по която да я извозиш....
Косьо, почти е невъзможно да забележиш пъстървата в нашенски условия, особено в речна обстановка. Единственият ти шанс е рибата да направи някакво движение - тогава окото автоматично реагира и виждаш рибата. Поздрави!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Мар 05, 2013 10:00 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Bate Raiko написа:
почти е невъзможно да забележиш пъстървата в нашенски условия, особено в речна обстановка

Тук бих допълнил... ако пък ако не си с поляризирани очила, възможността да я видиш е нулева (според мен). Естествено винаги има изключения, които да потвърдят правилото. С очила имаш известен шанс :)

Ще се отнася до рибата в реката... тя винаги е някъде там. Това, че не я виждаме нищо не значи... Просто ние и рибите сме от два различни свята - те са във водата, а ние сме на земята.
Рибата се е пригодила да вижда и бяга когато усети опасност. Когато обаче седи кротко в повечето случай се е "скрила" така, че "външни" опасности да не я виждат. Наблюдавал съм поведението на пъстърва в малки потоци (дерета) където има нещо като вирчета. Според мен всяка една пъстърва която е избрала даден поток за свое предпочитано местоживеене си набелязва поне няколко "скривалища". В момента, в който те усети тя веднага се вкарва в някоя дупка под камък. Ако я изкараш по някакъв начин от тази дупка тя веднага се скрива в следваща такава. Това нещо пъстървата може да го прави в един малък поток 4-5 пъти и това говори само, че тя винаги има план А, Б, В .... в противен случай би обикаляла вирчето панически, а тя това не го прави. Това което казвам не знам дали е някакъв стереотип на поведение, но това са ми наблюденията в малки рекички (тип дере). Като дете съм прекарвал цели дни по реката без въдица само и само да успея наблюдавам какво прави пъстървата.

Поздрави:)

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Мар 05, 2013 11:39 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Пичове, аз затова като един истински Вазов "Мунчо" повтарям да се гледа и изучава в детайли "The underwater world of trout"! Чичо Ози там прави такава дисекция на поведението на пъстървата, че ще си спестите поне 80% от излишните усилия с въдица в ръка! Гледайте го по 10-15-20 пъти тоя филм - ще видите, че всеки път откривате по някой нов детайл, пропуснат преди това...
Рибата, и в особено пъстървата, търси три неща - храна, укритие и най-нисък разход на енергия за единица храна! Е - и секс, ама по-рядко... :D
Колко пъти се е случвало да "возите" нимфата през главата на някоя шаренка и да няма реакция - и това си има обяснение...
Абе няма какво да ви преразказвам филма - гледайте го!
Батка - сурна се ти по склона... :wink:

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Мар 05, 2013 12:52 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 11:35 am
Мнения: 520
Местоположение: sofia
Ванка бате това ми хареса-Батка - сурна се ти по склона... :wink: хехе ами кво да кажа батето трябва да ходи там редовно за да има успех да не се отказва това е като наркотик неможеш да се откажеш лесно :D камо ли да хване некоя бабанка а хаха е тогава Райко ще си умреш от кеф бате :D Жив и здрав пък ще се видим по реката.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Мар 05, 2013 1:25 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Довечера ще ви пусна две кратки клипчета от "една река", където ще видите как две хубави пъстърви се "преследват" в едно пространство от около два-три квадратни метра.....Ако не бяха мръднали посмъртно нямаше да ги видя, въпреки че съвсем целенасочено гледах във водата да открия признаци на живот....Алекс, задължително ще се разходя пак до реката, но когато се стопли, та да има някакъв шанс / или поне смисъл / да размахвам сухите мухи :D :D ....Поздрави!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Мар 05, 2013 3:07 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
Мъчно му е на Бацето като стане въпрос за пантери. Он си тайно потърква ръчички да постопли още малко и да иде да цели кленовете по тиквите. Кажи си старши! Знаеме си те тебе. :D :D

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Мар 05, 2013 5:10 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Светльо, никога не съм крил, че кляновете / и особено по-големшките / са ми на сърце :wink: :D :D ....Всъщност представата ми за мухарския рай е едно огромно езеро, кристално чисто, равно, с полегати брегове, пълно с йедри клянове и пъстърви [-o< [-o< ....Но...замълчи сърце.....Ето и обещаните клипчета:

https://picasaweb.google.com/1071477319 ... 8825472274

https://picasaweb.google.com/1071477319 ... 5791191538

Поздрави!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Мар 05, 2013 5:25 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 11:35 am
Мнения: 520
Местоположение: sofia
Ех Бате пълниш ни душата с тези риби :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Мар 05, 2013 9:29 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Цитат:
Рибата се е пригодила да вижда и бяга когато усети опасност. Когато обаче седи кротко в повечето случай се е "скрила" така, че "външни" опасности да не я виждат.


Рибата в повечето случаи изобщо не бяга - тя разчита на маскировката си и бяга само в краен скучай! Е - ако нахлуете с кубинки в "хола" и ще избяга, естествено! Но едно от любимите ми клишета е как пляскането на уловената риба разгонвала останалите риби в реката по скривалищата им! Я да видим така ли е наистина:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=GkDdnF0FQ0k?

Батка, там из Балкана природата е оцеляла в див вид (засега) и може да се види нормалното поведение на рибите...

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Мар 05, 2013 9:45 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Бате, сега пък това от къде го измисли "нимфата е безинтересен риболов". Според експертите даже е много интересен. Щото все едно аз да кажа, че кляна на суха е най-тъпото нещо - виждаш ги къде са и започваш да ги замераш с обгорени коркови тапи (което си е баш така де).

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Мар 06, 2013 1:45 am 
Offline

Регистриран на: Нед Фев 10, 2013 12:02 pm
Мнения: 441
Благодаря колеги,ще продължавам да търся първата си риба на нимфа:) Иначе и според мен при голяма вода немисля че пъстървата бяга толкова лесно.Иначе на нимфа нямаше да се хване нито една.Как ще се скриеш когато извозваш на 2.5 м.?:) На езерата се плашат доста по лесно


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Мар 06, 2013 7:57 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Драго, пропуснал си последната част от изречението / и там е в кавички / :D :D ....Бате, ако не те грабне дадена техника от раз, има ли смисъл да се мъчиш само в името на славата....
П.С.: А техниката за голям клян е точно така, както я казваш, само дето отдавна свърших корковите убавици, да го ева :( :D :D ....

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов