Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Апр 19, 2024 12:45 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Май 07, 2013 4:19 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Много празници, много нещо...

Ядене, пиене, веселба - няма край! Едвам успях да се измъкна на два пъти по за 3-4 часа, та да отскоча до Ибър, а уж беше само на 10 км.!!!!
Има нещо много мило в това поточе - диво, непосетено, неразорано, обрасло в умерени граници! Е - не ви трябва гащеризон, няма 40+ см., но поне никой не ме безпокоеше, даже първия ден се поизплаших, че съм толкова сам, когато нещо почна да сумти и да бута камъни някъде високо над главата ми...
Рекичката изобилства от ей такива вирчета:
Изображение

Изображение

В това второто обаче се разигра една малка жмичка с разни дребни шаренки. Накрая, след 10-15 безуспешни опита за засечка, се изплющя тая красавица:

Изображение

Изображение

Чао, до догодина:

Изображение

Запомнете това вирче!!!

Нагоре имаше и по-хубави места, но уви - неудобни за кастинг или лишени от живот!!! Странна работа са рибите - гледаш някой чуден вир, мечтаеш си колко красавици ще откриеш там, а тях хич ги няма! А в такива малки плиткажи - по 6-7-8 наведнъж! :-k

На двеста метра по-нагоре си харесах ей това място:

Изображение

Точно до клонките на изтичалото, при изтеглянето на шнура за ново замятане се "обеси" ей тоя малчуган:

Изображение

Изображение

Красива и лакома - дано порасне и да даде поколение!
Тук обаче настъпи драмата - подадох вляво от пяната на вира и след 2-3 секунди - колкото водата да изпъне лидера ми - последва бесен удар - не толкова силен, колкото мощен, безкомпромисен, дори арогантен! :smt119 Засекох (то нямаше нужда де), поведох и съжалих, че съм с 0,12!!! Чао, мерси за пиърсинга... Ако някой ме снимаше отстрани сигурно Боб Сагед и Вин ди Бона щяха да върнат на екран "Най-смешните домашни видеоклипове" само заради мен... Идеше ми да се гмурна и да плувам след рибата, докато не я върна заедно с мухата...
Понеже и друг път съм вдигал адреналина така и резултатите в по-нататъшния риболов са били винаги ужасяващи за екипировката, реших да си тръгна...А и беше почти 8 вечерта...

На следващия ден получих втори шанс да половя, но срещу условието да взема с мен 9 годишната дъщеря на нашата домакиня! Дете малко разлигавено и опърничаво, свикнало на охолство и удобства, но интересуващо се от природата! Помърморих недоволно на ум за суеверието "жена на борда", но се съгласих и поехме нагоре към Радуил! По пътя успях да разкажа на хлапето някои интересни факти за пъстървата и изобщо за риболова и то се захласна.
Спряхме колата, взехме багажа и бегом нагоре! Детето се оказа издържливо и дяволски подвижно, почти ме измори да го гоня. Понеже се страхувах да ходя много по реката, а и понеже "онова" вирче беше удобно за наблюдение, реших да я заведа там и хем да помятаме, хем да погледа удобно...
Потренирахме и установих, че хлапето може и да стане "мухар-ка"... Стана и интересно как се мята и как се лови и аз не чаках да ме подканя излишно! Пропълзях до вирчето, като и показах къде и как да се скрие, за да не плаши рибите. Тя имаше прекрасна видимост и играта започна!
2 часа! Точно толкова ми трябваха, за да регистрирам първия удар! Смених 5-6 мухи, накрая вързах една СДС с жълт УВ дъбинг и тутакси имах атака! Не успях да сазека добре, но за сметка на това при замятането я оставих някъде над себе си в клоните...(тоя пуст адреналин!)!! Търсих, търсих - нямам друга жълта! Ядосах се на несръчността си и вързах един комар със СДС крила на #14! Типета вече беше 0,18 (вероятно затова бяха толкова фалшивите атаки!?!?!?) и спокойно подадох там, където вземаше най-голямата риба! Уверено и елегантно, даже малко артистично лапаше комарите тая гад, а те пък ме ядха мен! На 19-то подаване, малко преди да се откажа, последва учебникарска атака! 3-та на БФЦ си е твърда въдица и не дава никакъв шанс на противника!!! Детето пощуря! Прескочи през камънаците за секунда и изпляска в реката до мен за да пипна за сефте риба през живота си!!! А рибата бе красива:

Изображение

Момиченцето искаше то да я върне обратно:

Изображение

Изображение

Изображение

Риба 28-30 см. Красив мъжкар! Като усещане - малко по-дребна от изпуснатата предната вечер! Направо не вярвах, че може да станат толкова големи в това поточе!!!
Явно следващия път ще се катеря до каптаж 1900, да видя там как са чудовищата...
Преди 3 години местните бяха зарибили с американка, миналата година аз хващах само дребосъци по 10-15 с.! Извода е, че балканката оказва тотален терор на американките, а и също, че се самовъзпроизвежда в тая мижава вада... Природата си знае работата - стига да не и пречим! :D

Ако имат път натам - разходете се по рекичката, красива е, теренът е леснодостъпен и неособено "урбанизиран"!!!
Наслука!

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Ех Ванкааа... разказа ти е уникален, природата също.
И недей да сЪ мериш с хлапетата :D .. тепърва ще разбереш какво е да тичаш подир тях. :D
Жив и здрав да си.. и благодарности за споделените мигове. <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Май 07, 2013 7:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Чудесен репортаж! =D>
В тази част на рила мужду Радуил и Костенец има няколко подобни рекички (тип дере), които се явяват десен приток на р. Марица и са много интересни за разходка с леки елементи на риболов.
Миналата седмица на 03.05 си бях заплюл един риболов точно в този район на р. Марица между Радуил и с. Марица, но женската част от семейството обърка плановете.

Поздрави

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Май 07, 2013 8:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 8:16 pm
Мнения: 334
Местоположение: София
Поздравления за репортажа и за разказа! \:D/

_________________
Какво му трябва на човека? – Пръчка, макара, шнур и една муха!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Май 07, 2013 8:31 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Прекрасен разказ, а това с детето е най-хубавото нещо ! Такива малки поточета крият ,разбира се, своето очарование- и рибите са борбени..
Поздрави !!!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Май 07, 2013 9:35 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Май 17, 2010 1:06 pm
Мнения: 516
Местоположение: София
Браво Ванка. Поздравления за хубавите риби, за хубавите мигове сред природата и за това че си успял да впечалиш толкова силно това момиченце.Браво :smt023

Поздрави!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 08, 2013 1:02 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
Ехх таа суха муха бате Ванчо! Радвам се, че е имало емоции. Евала и все така!

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 08, 2013 6:39 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Я какъв талант на разказвач си имал бре, калпазанинооо :-k =D> =D> !! Напълни ми душата Ванка <occasion <occasion !!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 08, 2013 7:42 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Хубаво е поточето. :smt023

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 08, 2013 2:22 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
Цитат:
Я какъв талант на разказвач си имал бре, калпазанинооо!!


Е па аз си го знам като сладкодумен човек, не съм се и съмнявал, че може да разказва така увлекателно. :smt023

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 08, 2013 2:58 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Аве "скрита лимонка" излезе он, скритааа..... \:D/ \:D/ !!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 08, 2013 4:32 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Благодаря за добрите думи, пичове, но тая рекичка заслужава добър разказ... А относно писането - не мога да стъпя и на малкия пръст на Мунчо, Данчо и Весо - те са царе в разказа... Аз още трупам опит! =P~
Жалко, че Мунчакис ни изостави... ](*,)
И - една корекция - вместо "УВ дубинг" да се чете "айс дъбинг"!!! Макар че ми иде да пробвам и такава смес - с УВ! :D

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 08, 2013 4:44 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Mutavdzhiyski написа:
Миналата седмица на 03.05 си бях заплюл един риболов точно в този район на р. Марица между Радуил и с. Марица, но женската част от семейството обърка плановете.

Забравих те - пробвал съм и там, но водата вече е ниска и ....сапунена! ](*,) Радуил е голямо село, достатъчно голямо, за да "изгони" петнистите по притоците... Ама знае ли човек? Тя на какво ли не е свикнала, милата балканка! :D

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Май 09, 2013 7:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Прекрасен разказ! Само дето има реална опасност някой "токаджия"да го прочете и после...
Спомням си как преди години бях описал един излет на яз.Станкови бараки допълнен със снимки ,че и корица в сп."Български риболовец".Когато след две,три седмици отново посетих мястото направо онемях! Празните бутилки и други отпадъци,които бяха оставили "колегите" можеха да напълнят една "боклукчарка"...Дано не съм лош пророк!
Веско <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Май 09, 2013 8:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Веско, прав си, че е опасно, ама дваж по-опасна е тоягата на радуилци: преди 2 години бяха набарали един такъв "електричар" и го бяха били на моста до самолета, пред всички, за назидание! Кола, апаратура - всичко:леш! А мълвата се разнася бързо... :D Хората си зарибяват реката и си я пазят от идиоти!!! И мен ме оглеждаха миналото лято, че и на 1-ви май, сега, но като видят мухарката и си тръгват спокойни! Досега нямам случай да съм срещнал някой не-местен по реката, освен двама известни столични мухари - миналото лято!
В началото на пътеката има ловен дом и постоянно присъствие, така, че гадовете явно ги е страх.
Дано не си лош пророк, де... <occasion

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов