Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 2:03 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Юли 02, 2013 6:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Привет на „целокупното” мухарство. Ще драсна няколко реда, за да разкажа как минаха последните ми няколко риболова из България. Всичко започна на 21.06 (петък). През следващата седмица съпругата ми беше в отпуск и бяхме решили 9 дни да обикаляме из Родопите на палатка. Тя никога не беше спала на палатка и ми беше леко притеснено дали ще издържи, но тя за пореден път доказа, че не случайно е моя съпруга:) Аз от своя страна се бях приготвил със всевъзможни „къмпинг екстри”, за да може да се чувства удобно. Плана ни беше просто да стигнем до Родопите и там където ни види окото на там да тръгнем. Не искахме да гоним определени дестинации, забележителности и т.н., искахме просто да се „шляем” из Родопите. В същото време уговорката беше да опъваме палатката на река и така аз да мога да риболовствам всяка вечер и всяка сутрин докато тя си доспива За мое съжаление това не стана точно така, но сме се разбрали следващия път риболова да бъде приоритетен.
Отплеснах се...
И така пътят ни започна още на 21.06 когато след работа отпрашихме за Сапарева баня. Преспахме там и бегом към Мелник. Идеята беше след Мелник през Попови ливади да продължим към Ковачевица и от там вече към Родопите. Първата вечер трябваше да спим на р. Места, но за съжаление нещо жена ми не хареса местата около реката и решихме да се качим към Рила. Погледнах картата и прецених, че може да спим някъде около река Канина около село Лещен и село Горно Дряново. На път към реката ми се въртеше нещо в акъла, че съм я срещал в забранените реки и реших да спра и да проверя. И да, оказа се забранена. Около 15-20 мин. псувах на ум и съжалявах, че няма да мога да риболовствам, но ме успокояваше мисълта, че имаме още много дни пред нас.
На следващия ден изкарах около 2 часа на река Места. Реката много ми хареса. Първите 30-40 мин. имах само една дребно кленче, но след това ги напипах в един хубав разлив и последва рубриката гол след гол. Хванах около 30 риби като само 4-5 бяха около 20-25 см. Останалите бяха доста дребни, но аз бях много доволен. От този риболов нямам снимки защото преди около 2 седмици си намокрих телефона на Златна Панега. Един съвет от мен – никога не разчитайте, че джобовете на гащеризона ви не пропускат вода.
Следващата ни риболовна дестинация беше язовир Широка поляна. Никога до сега не бях ловил в Родопските язовири с мухарката и ми беше доста любопитно. За мое съжаление да около 40 мин. нямаше никакъв интерес и след това заваля пороен дъжд и трябваше да се приберем в палатката. Ето малко снимки от там...
Изображение

Изображение

На следващия ден решихме да се разходим до яз. Голям Беглик. Паркирах точно до стената и гледам една табела на която пише нещо от сорта... „Добри дошли в царството на пъстървата...” и си казвам иронично на ум... „кой знае колко риба има тук” и в този момент на един метър от брега най-голямата пъстърва която съм виждал някога излезе от нищото и взе нещо от повърхността. Не можех да повярвам какъв звяр видях... без да преувеличавам беше поне 50 см. Веднага сглобих въдицата и започнах да подавам. В този момент на същото място в дълбочината видях силуета на втора огромна риба, която обаче не успях да разбера каква е. Тя беше повече от 60 см. Нея я видя и съпругата ми ако на мен не може да се вярва  Сърцето започна да ми прескача от вълнение, че този звяр може да се върне и да уважи мухичката ми. Всяко мое подаване беше съпътствано с невероятно очакване и молитви. За съжаление в този момент ме чу само богинята на дъжда и започна да вали като из ведро. Докато се усетя да взема дъждобрана и вече бях на 100% мокър. Жена ми се развика да влизам в колата, че щял съм да се разболея. Тя си мислеше, че настинка ще хвана аз вече бях болен по тази риба. След малка караница се отказах да търся близка среща с този „звяр”. От тогава всеки ден мисля за тази риба, но уви 
Следващия ми риболов беше на река Въча. Там направих страхотен риболов. За около 3 часа на реката успях да хвана над 20 риби и всичко това на суха муха. Едва две от рибите бяха около 22-25 см., а останалите бяха между 10-15 см. Най-вълнуващата ми хваната риба там беше още със слизането към реката. Спрях до пътя и тръгнах към един хубав разлив. Леко приклекнал започнах да подавам на първите няколко метра от разлива. В този момент видях едно взимане на около 12-15 метра от мен на другия край на разлива. В този момент подавах с около 4-5 метра шнур и за секунда се замислих дали да се предвижда към рибата или да подам от тук. Все още не-добрите ми кастинг умения ме усъмниха, че ще успея от тук да подам, но прецених, че е по-добре от тук отколкото да рискувам рибата да ме види и да изчезне. Започнах да отпускам от шнура с всяко замятане и вече усещах как е въпрос на стотни или да закача зад мен или да оплета линията когато отпуснах шнура и направих страхотно подаване точно където рибата взе преди малко. В този момент си казах нещо от сорта на „ебати машината съм” и последва класическо взимане. Засякох, усетих, че рибата е тук и в следващия момент линията се отпусна. Започнах да псувам, но след секунда разбрах, че е тук, просто беше тръгнала към мен. След около 2 мин. внимателно вадене от моя страна рибата вече беше в ръката ми. Ето я и нея

Изображение
Ето още малко снимки от Въча...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

След този риболов се запътихме към село Триград защото там искахме да си опънем палатка. Може би на средата между Триград и Жребово си харесахме една страхотна поляна. Паркирах колата до реката и веднага погледнах дали има живот. Бях втрещен колко много риба има. Никога не съм виждал река в която да има толкова много пъстърва. Всички рибки бяха около 10-12 см. В тази си част реката е забранена и не съм риболовствал. По едно време след като вечеряхме седнахме до един стар мост. Беше около 20:15-30 мин. и рибата започна да се храни. Гледката беше страхотна. Всичко това продължи около 30-45 мин. и от един път просто спря. За мен беше истинско удоволствие да наблюдавам тази гледка. Направих един кратък клип, от който се вижда много добре как рибата взима всичко което е на повърхността. По едно време на клипа се чува гласа на съпругата ми която казва нещо от сорта на... „лелееее какво беше това?” и в този момент една риба между 40-50 см. излезе от едни храсталаци и влезе в други, но за съжаление толкова бързо, че не успях да я хвана. В този участък на реката са направени множество прагове и е едно чудесно място за развъждане на мъници. Ето така изглежда реката там...

Изображение

Следващия ми риболов беше много кратък, за около 30 мин. на река Марица до Харманли. Беше към 14:00 часа, страхотна жега. Никакъв интерес към бръмбарите ми. Ето една снимка от там

Изображение

По това време вече бяхме тръгнали към Южното Черноморие, а аз мечтаех за реките из Странджа. Никога не бях ловил там и си представях как съпругата ми си чете книжка под някоя сянка, а аз обикалям из реки, които са тотално чужди за мен. Да, ама не! На 15-20 км. след като разгледахме крепостта до Дебелт колата ни изостави ей така на пътя. След кратко приключение успяхме да я запалим и газ обратно към София. Един ден в бокса и в петък сутрин отново сме в играта. Дори не бяхме разтоварвали багажа и газ към морето. Оказа се, че на съпругата ми баща й има наскоро рожден ден и решихме един ден да преспим в Стара Загора Аз лично само това чаках. Имах около 3-4 часа преди да се слага масата и да се почва и газ към Тунджа при село Юлиево. Този участък на реката ми е познат и първоначално тръгнах надолу в посока село Зимница, но резултата беше повече от трагичен. За 1 час нито една риба, само дребосъци бутаха мухата и никакви истински атаки. Реших да сменя мястото и спрях под моста на Юлиево и тръгнах нагоре по реката в посока към село Ягода. След около 100 метра от моста все едно от един път тая риба каза „ей сега ще ядем всичко което падне” и стана страшно. За около 1 часа извадих може би около 30-40 риби. Рибите атакуваха мухата веднага щом цопне във водата. Почнеше ли мухата да се носи по водата нямаше никакъв интерес и за това започнах само да подавам без въобще да чакам мухата да се носи по течението. Рибите бяха малки, 7-8 може би около педя, а другите по-малки. Не успях да излъжа по-голяма, но се забавлявах много добре. От този риболов нямам снимки защото си оставих телефона в колата.

Следващите два дни бяхме по морето и нямаше повече риболов за мен. Твърдо съм решен във времето така да си направя нещата, че да си взема една седмица която да е само за риболов из България от сутрин до вечер.

За мен лично най-вълнуващото беше, че в рамките на 9 дни успях да риболовствам на река Места, Въча, Марица, Тунджа и яз. Широка поляна. Не успях да хвана големи риби, но съм много доволен :wink:


Поздрави!

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Юли 02, 2013 6:57 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 6:01 pm
Мнения: 45
Местоположение: София
Е на тва се вика "Голям шлем". Евала.
=D> =D> =D>

п.п.Аз бях между Триград и Жребово на палатка 22.06 вечерта с жената и детето. Много е красиво.

_________________
Вземете само спомени,оставете само стъпки.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Юли 02, 2013 7:16 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Браво, Жоре !! Това е щастие.. Родопите са вълшебна планина. Яз. Голям Беглик наистина БЕШЕ царството на пъстървата. Може наистина да има останали "кирки"- човек никога не знае ..
Позрави ! Така се става мухар-с ходене. И връзвай мухи, че за разлика от кастинга там изоставаш..

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Юли 02, 2013 7:35 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 24, 2007 5:00 pm
Мнения: 580
Местоположение: Плевен
За меракът,умора няма!
Колега,шапка ти свалям! =D>


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Юли 02, 2013 8:13 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Привет, колега,

Истински "trout bum" приключение! Браво! Този твой репортаж ми действа вдъхновяващо!

Поздрави и все така!

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Юли 02, 2013 8:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Страхотен репортаж! \:D/ Родопите наистина са магическо място!
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Юли 02, 2013 9:29 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Май 17, 2010 1:06 pm
Мнения: 516
Местоположение: София
Поздравления и от мен. :smt023 Браво!!! Родопите, ах тези Родопи, там има нещо магическо.
Поздрави!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Юли 02, 2013 9:45 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Фев 10, 2013 12:02 pm
Мнения: 441
Браво колега,трябва да ти дадем златен медал за туристическа обиколка:) Аз ще пътувам към морето в петък сутринта само за уикенда ,но ще хвърля въдица,вярно не мухарката,но ще по гоня платерината и иларията:)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Юли 03, 2013 9:51 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Такива трипове са уникални. :smt023
Ако питаш мен другия път ходи без жената :smt023 :D

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Юли 03, 2013 1:01 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Браво колега =D>

Страхотно приключение си направил. А така както си го разказал - все едно бях с теб... много ми хареса. Пожелавам ти в най-скоро време да изпълниш програмата 24/7 :smt023

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Юли 03, 2013 4:35 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
Жорка благородно ти завиждам за трипа из Родопите! Пием бира да знаеш :D

Поздрави и скоро пак да ни зарадваш с нещо такова!

<uprajnenie

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Юли 03, 2013 9:46 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 04, 2012 9:46 pm
Мнения: 52
Страхотен репортаж!!!И риболов!Браво колега!
Аз съм се засилил да почивам в района на Гоце Делчев и разглеждах реките в района , но р.Канина не видях да е в забраната за тази година


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Юли 04, 2013 8:46 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Брей... радвам се, че ви хареса репортажа ми!
Аз лично съм си измислил едно определение което много обичам да спазвам, а то е "риболовно номадство". Умирам от кеф като ловя на река за първи път и без да я познавам. Това си има минусите, но предпочитам така отколкото цял живот да изкарам на една река и да знам под кое дърво днес колко клена ще хвана.

Поздрави

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Юли 05, 2013 12:32 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 12:57 pm
Мнения: 82
Местоположение: София
Браво, прекрасна екскурзия сте си спретнали. Няма по хубаво от това - да откриваш нови красиви риболовни места и всяка емоция да я споделяш с любимият си човек до теб. Да ви стане традиция.
Широка поляна не е лесен язовир и определено стратегията е много важна. Аз повече успех съм имал там не така нагазил, а прикрит по брега и търсещ заливи и паднали и надвиснали във/над водата дървета. Инак на Г. Беглик на заешка нимфа със златна глава ако напипаш костура, стават чудеса.

Преди 15-тина години, с жена ми направихме първия ни наистина голям шлем из Родопите – 28 дена на палатка и после, кат се прибрахме още 20 дена не можахме да свикнем със социума :smt119


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Юли 05, 2013 2:28 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Окт 02, 2012 2:29 pm
Мнения: 315
Местоположение: Zemen
=D> Прекрасен репортаж! Посетил си наистина красиви места. Поздравления.

_________________
Ники


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов